ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2014 р.
м.Одеса
Справа № 815/4395/13-а
Категорія: 8.1
Головуючий в 1 інстанції: Левчук О. А.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Зуєвої Л.Є.,
суддів Шевчук О.А. та Федусика А.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Комундорбуд" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 30.09.2013 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Комундорбуд" до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу № 949 від 23.05.2013 року, -
В С Т А Н О В И В:
В червні 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Комундорбуд" звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу № 949 від 23.05.2013 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що право на проведення документальної виїзної перевірки виникає у податкового органу лише у випадках, що встановлені Податковим кодексом України, як і право на направлення запитів. На думку позивача відповідачем за відсутності реальних підстав винесено оскаржуваний наказ, що порушило права позивача.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 30.09.2013 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Комундорбуд" в апеляційній скарзі зазначає про невідповідність висновків суду обставинам справи. При цьому апелянт вважає, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У зв’язку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції і винесення нової постанови із задоволенням позовних вимог.
Оскільки сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення почтових відправлень, однак в судове засідання вони не з’явилися, поважність своєї неявки суду не повідомили, тому апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до вимог ст.197 КАС України за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що Державною податковою інспекцією в Малиновському районі міста Одеси Одеської області Державної податкової служби керівнику товариства з обмеженою відповідальністю «Комундорбуд» направлено запит № 24099/22-2/15 від 14.09.2012 року. В даному запиті відповідач просив на підставі ст. ст. 16, 20, 73, пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України з метою недопущення випадків безпідставного формування податкового кредиту та порушень під час нарахування податкових зобов'язань з ПДВ та можливого ухилення від сплати податку на прибуток, надати пояснення та первинні документи, пов'язані з декларуванням, нарахуванням і сплатою податку на додану вартість (фінансово-господарські документи, що підтверджують сплату грошових коштів за правочином - платіжні доручення, виписки банківських установ, прибуткові та видаткові касові ордери, чеки РРО та інші; фінансово-господарські документи, що підтверджують передачу товарів, виконання (надання послуг) за вчиненим правочином - товарно-транспортні накладні, податкові накладні, рахунки-довіреності на отримання товарно-матеріальних цінностей, акти приймання-передачі виконаних робіт послуг), наявність власних чи орендованих виробничих потужностей, трудових ресурсів, власних чи складських приміщень, власних чи орендованих автотранспортних засобів, договори оренди приміщень; реєстри отриманих та виданих податкових накладних, платіжні доручення на перерахування суми податку на додану вартість до бюджету) з дотримання вимог податкового законодавства, щодо взаєморозрахунків та правових відносин з питань формування податкового кредиту з ПДВ та валових витрат з постачальником - ТОВ «Перша міська будівельна компанія» (а.с.14).
Також Державною податковою інспекцією в Малиновському районі міста Одеси Одеської області Державної податкової служби керівнику товариства з обмеженою відповідальністю «Комундорбуд» направлено запит № 25057/10/22-208 від 21.09.2012 року щодо надання пояснення та первинних документів, пов'язаних з декларуванням, нарахуванням і сплатою податку на додану вартість (фінансово-господарські документи, що підтверджують сплату грошових коштів за правочином - платіжні доручення, виписки банківських установ, прибуткові та видаткові касові ордери, чеки РРО та інші; фінансово-господарські документи, що підтверджують передачу товарів, виконання (надання послуг) за вчиненим правочином - товарно-транспортні накладні, податкові накладні, рахунки-довіреності на отримання товарно-матеріальних цінностей, акти приймання-передачі виконаних робіт послуг), наявність власних чи орендованих виробничих потужностей, трудових ресурсів, власних чи складських приміщень, власних чи орендованих автотранспортних засобів, договори оренди приміщень; реєстри отриманих та виданих податкових накладних, платіжні доручення на перерахування суми податку на додану вартість до бюджету) з дотримання вимог податкового законодавства, щодо взаєморозрахунків та правових відносин з питань формування податкового кредиту з ПДВ та валових витрат з постачальником - ТОВ «Перша міська будівельна компанія» за грудень 2010 року, а також пояснення стосовно питань: юридична адреса та фактичне місце знаходження, наявність офісних та складських приміщень (у разі оренди зазначити на підставі яких документів та на яких умовах відбувалась оренда, форма, стан розрахунків); наявність виробничих потужностей, транспортних засобів (у разі оренди зазначити на підставі яких документів); види діяльності відповідно до кодів ЗКГНГ та КВЕД; індивідуальний податковий номер; наявність відкритих в установах банків рахунків; реєстри виданих та отриманих податкових накладних товарів (робіт, послуг); свідоцтво платника податку на додану вартість; договори, згідно яких було продано ТМЦ вищевказаному підприємству в податкових накладних; довіреність на отримання ТМЦ; видаткові накладні на ТМЦ по вищевказаним підприємствам, накладні та супроводжуючі їх податкові накладні на отримання та продаж позивачем ТМЦ вищевказаним підприємствам, якщо підприємство є виробником, надати письмову довідку довільної форми за підписом керівників підприємства, яка підтверджує даний факт; інші документи, які не ввійшли до переліку, але пов'язані зі здійсненням фінансово-господарських операцій (акти виконаних робіт, товарно-транспортні документи банківські та інші) (а.с.15).
Товариство з обмеженою відповідальністю «Комундорбуд» на лист ДПІ в Малиновському районі міста Одеси Одеської області ДПС від 14.09.2012 року вих. № 24099/22-2/15 надало відповідь № 265/к від 03.10.2012 року, що в порушення приписів п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України, в зазначеному листі не викладені підстави надіслання запиту у відповідності до закону (а.с.16).
Державною податковою інспекцією в Малиновському районі міста Одеси Одеської області Державної податкової служби керівнику товариства з обмеженою відповідальністю «Комундорбуд» направлено запит № 1531/10/22-103 від 08.02.2013 року, в якому просила на підставі ст. ст. 16, 20, 73, пп. 78.1.1., 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України з метою недопущення випадків можливого ухилення від сплати податків, надати пояснення та первинні документи по взаємовідносинам з постачальником - ТОВ «Перша міська будівельна компанія» за грудень 2010 року (а.с.17-18).
Товариство з обмеженою відповідальністю «Комундорбуд» на лист ДПІ в Малиновському районі міста Одеси Одеської області ДПС від 08.02.2013 року вих. № 1531/10/22-103 надало відповідь № 286/к від 22.02.2013 року, що в порушення приписів п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України, в зазначеному листі не викладені підстави надіслання запиту у відповідності до закону (а.с.19).
Начальником ДПІ в Малиновському районі міста Одеси Одеської області Державної податкової служби з метою здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, на підставі доповідної записки заступника начальника від 22.05.2013 року № 714/22-103 та з посиланням на пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, пп. 78.1.1. п. 78.1 ст. 78, п. 82.2 ст. 82 Податкового кодексу України було прийнято рішення, оформлене наказом № 949 від 23 травня 2013 року, «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Комундорбуд» (а.с.20).
В доповідній записці заступника начальника від 22.05.2013 року № 714/22-103 зазначено, що у зв'язку з відпрацюванням розпорядження ДПС в Одеській області від 28.04.2012 року № 34-р «Про створення оперативного штабу та територіальних робочих груп по відпрацюванню підприємств контрагентів фіктивних суб'єктів підприємництва «конвертаційних центрів» «ВСТК» та «Софітек» та отриманням інформації від ДПІ у Приморському районі м. Одеси Одеської області ДПС листом від 02.02.2012 року № 5096/7/23-5 та від 12.04.2012 року №7764/7/22-3 на TOB «Комундорбуд», надано запит від 04.10.12 року та від 08.02.2013 року №1531/10/22-103 «щодо дотримання податкового законодавства при здійсненні фінансово-господарських операцій з TOB «Перша міська будівельна компанія» за грудень 2010 року».
На письмовий запит ДПІ у Малиновському районі м. Одеси Одеської області ДПС від 08.02.2013 року TOB «Комундорбуд» 27.02.2013 року надано лист від 22.02.13 року № 286/к та не надано документи щодо підтвердження фінансово-господарських операцій.
На підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20. п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75. п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78, п.82.2 ст.82 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами і доповненнями), відділ планування, організації податкового контролю та аналітичної роботи управління податкового контролю просить надати розпорядження про проведення документальної позапланової виїзної перевірки TOB «Комундорбуд», з питань дотриманні вимог податкового законодавства по взаємовідносинам з TOB «Перша міська будівельна компанія», за грудень 2010 року з 23 травня 2013 року (а.с.76).
ТОВ «Комундорбуд» в своїй апеляційній скарзі наголошує на тому, що суд першої інстанції не з’ясував які саме підстави були у відповідача пр. винесенні оскаржуваного наказу та чи не порушено відповідачем порядок оформлення та направлення запитів позивачу.
Відповідно до п.п.20.1.6 та п.п.20.1.23 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право:
- отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом;
- у випадках виявлення порушення вимог податкового та іншого законодавства України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, надсилати платникам податків письмові запити щодо надання засвідчених належним чином копій документів.
Згідно з вимогами пп. 20.1.4. п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку встановленому Податковим кодексом України.
Відповідно до п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
Підпункт 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України визначає, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Відповідно до п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється, зокрема, за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно до п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок та в інших випадках, передбачених статтею 39 цього Кодексу; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Процедуру періодичного подання органам державної податкової служби суб'єктами інформаційних відносин або подання за письмовим запитом таких органів податкової інформації визначено постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом» № 1245 від 27.12.2010 року (далі - Порядок).
Відповідно до п. п. 10 Порядку запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу. У запиті зазначаються: посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації; підстави для надіслання запиту; опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.
В пунктах 11, 12 Порядку визначено, що перед тим, як направити запит, орган державної податкової служби перевіряє:
- наявність законодавчих підстав для отримання податкової інформації; наявність інформації в системі органів державної податкової служби;
- відсутність підстав для періодичного подання зазначеної інформації відповідно до цього Порядку.
Письмовий запит про подання інформації надсилається суб'єкту інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:
- виявлення за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, фактів, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; виникнення потреби у визначенні рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок;
- виявлення недостовірності даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; подання щодо платника податків скарги про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; проведення зустрічної звірки;
- в інших випадках, визначених Податковим кодексом України.
Як вбачається з матеріалів справи, Державною податковою інспекцією в Малиновському районі міста Одеси Одеської області Державної податкової служби з метою недопущення випадків можливого ухилення від сплати податків в рамках своїх повноважень надсилала запити № 25057/10/22-208 від 21.09.2012 року, № 1531/10/22-103 від 08.02.2013 року на адресу позивача.
Таким чином, метою проведення перевірки позивача було недопущення випадків безпідставного формування податкового кредиту та порушень під час нарахування податкових зобов'язань з ПДВ та можливого ухилення від сплати податку на прибуток по взаємовідносинам з його контрагентом ТОВ «Перша міська будівельна компанія» за грудень 2010 року.
Зокрема, підставою прийняття рішення, оформленого наказом № 949 від 23.05.2013 року, про проведення документальної позапланової виїзної перевірки позивача став акт Державної податкової інспекції в Приморському районі міста Одеси «Про неможливість проведення позапланової виїзної перевірки суб'єкта господарювання ТОВ «Перша міська будівельна компанія», з питання підтвердження взаєморозрахунків з контрагентами за період листопад, грудень 2010 року, січень-березень 2011 року» від 02.02.2011 року № 121/23-5/36553936.
Отже, виходячи з вищезазначеного судова колегія дійшла висновку, що наказ № 949 від 23.05.2013 року «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Комундорбуд» є законним та обґрунтованим.
З огляду на викладене апеляційний суд не приймає до уваги доводи апелянта, оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків, зазначених у рішенні суду першої інстанції.
На підставі викладеного колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення вимог апелянта.
Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції, відповідно до ст. 200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову місцевого суду – без змін.
Керуючись ст. ст. 195,197,198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, –
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Комундорбуд" залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 30.09.2013 року – без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили в порядку, встановленому частиною 5 статті 254 КАС України, і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: суддя Зуєва Л.Є.
суддя Шевчук О.А.
суддя Федусик А.Г.