ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2014 р. Справа № 2а/0470/14793/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Кучми К.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач на виконання своїх владних повноважень звернувся до адміністративного суду з вищезазначеним позовом. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач має податковий борг з податку на прибуток комунальних підприємств на суму 1 078 180,15 грн. та пені по податку на прибуток комунальних підприємств - 12 620,83 грн., який в добровільному порядку не сплачує. На даний час сума податкового боргу не сплачена та не списана. За таких обставин, позивач просив суд: стягнути з рахунків платника податків - відповідача, у банках обслуговуючих такого платника податків кошти у сумі 1 090 800,98 грн. податкового боргу з:
-податку на прибуток комунальних підприємств - 1 078 180,15 грн. (код платежу 14010100, одержувач: відділення Державного казначейства в м.Дніпродзержинську, податковий код 38028588, назва банку: УДК у Дніпропетровській області, МФО 805012, 33213861700013);
-пені по податку на прибуток комунальних підприємств 12 620,83 грн. (код платежу 14010100, одержувач: відділення Державного казначейства в м.Дніпродзержинську податковий код 38028588, назва банку: УДК у Дніпропетровській області, МФО 805012, 33213861700013);
Позивач свого представника в судове засідання не направив, про день та час його проведення повідомлявся належним чином. Позивач надав до суду клопотання, в якому позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд розглядати справу за відсутності його представника.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила суд у задоволенні позову відмовити та зазначила, що надала суду всі докази щодо спростування заявлених позовних вимог та не заперечувала проти подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження.
У письмових запереченнях на позов відповідач зазначив, що податкове повідомлення-рішення від 27.06.2012 р. № 0003091501 на суму 381 928,86 грн. було оскаржене підприємством та постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.12.2012 року скасовано. Вказана постанова суду першої інстанції від 11.12.2012 року ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01.04.2014 року залишена без змін.
Щодо нарахованої заборгованості по податку на прибуток комунальних підприємств в сумі 22 918,63 грн. та пені в сумі 12 620,83 грн. КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» своєчасно та в повному обсязі здійснило оплату реструктуризованої суми заборгованості за квітень-жовтень 2012 року, а саме відповідно до графіку погашення, але Дніпродзержинська ОДПІ неправомірно зарахувала вказані суми в рахунок погашення податкового боргу підприємства з податку на прибуток та нарахувало пеню на ці платежі.
Так, відповідач зазначає, що сума штрафної санкції у розмірі 673 332,66 грн. в зв'язку із нарахуванням в особовому рахунку підприємства податкового повідомлення-рішення від 27.06.2012 року №0003081501 відсутня, її погашення підлягає відображенню позивачем в обліковому рахунку підприємства з податку на прибутку, а згідно уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток за 2013 рік задекларовано від'ємне значення в сумі 12 770 888 грн. За таких обставин, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити.
Згідно ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, частина 6 статті 128 КАС України, надає суду можливості проводити подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, Комунальне підприємство Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» (код ЄДРПОУ 03342573) перебуває на обліку в Дніпродзержинській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області з 08.01.1993 року.
Так, судом встановлено, що 13.06.2012 року посадовими особами Дніпродзержинської ОДПІ була проведена камеральна перевірка звітності з податку на прибуток КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа», за результатами якої було складено акт від 13.06.2012 року № 1325/158/151/03342573.
На підставі висновків вищевказаного акту позивачем були винесені податкові повідомлення-рішення від 27.06.2012 року за № 0003081501 на суму 673 332, 66 грн. та №0003091501 на суму 381 928,86 грн.
Судом також встановлено, що станом на 07.11.2012 року у відповідача обліковувався податковий борг із податку на прибуток комунальних підприємств в сумі 1 090 800,89 грн., який не сплачений та не заявлений за період з 17.03.2012 р. по 07.11.2012 р. в т.ч.:
-в зв'язку із нарахуванням в особовому рахунку платника податків реструктуризованих сум податкового боргу на підставі ст.10 Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23.06.2005 року № 2711-ІV, відповідно до рішення № 1 від 31.08.2006 року та укладеного договору про реструктуризацію податкового боргу № 1 від 31.08.2006 року згідно відповідних термінів: 13.04.2012 року в сумі 3 274,09 грн., 14.05.2012 року в сумі 3 274,09 грн., 12.07.2012 року в сумі 3 274,09 грн., 12.07.2012 року в сумі 3 274,09 грн., 13.08.2012 року в сумі 3 274,09 грн., 10.09.2012 року в сумі 3 274,09 грн., 10.10.2012 року в сумі 3 274,09 грн.;
-виник у підприємства 16.07.2012 року у зв'язку із нарахування в особовому рахунку платника податків податкових повідомлень-рішень від 27.06.2012 року № 0003081501 в сумі 673 332,66 грн. та № 0003091501 в сумі 381 928,86 грн.;
-виник у підприємства в зв'язку із нарахуванням пені відповідно до п.129.1. Податкового кодексу України: 14.03.2012 року в сумі 135,14 грн., 10.05.2012 року в сумі 159,34 грн., 11.06.2012 року в сумі 186,03 грн., 09.07.2012 року в сумі 209,39 грн., 07.08.2012 року в сумі 233,58 грн., 29.08.2012 року в сумі 1 680,16 грн., 06.09.2012 року в сумі 258,61 грн., 13.09.2012 року в сумі 1 521,35 грн., 18.09.2012 року в сумі 1 466,73 грн., 20.09.2012 року в сумі 463,33 грн., 28.09.2012 року в сумі 5 156,08 грн., 08.10.2012 року в сумі 1 151,09 грн.
Підпунктом 129.1.2. пункту 129.1. статті 129 ПК України передбачено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно з цим Кодексом.
Згідно із п.п.129.1.2. п.129.1. ст.129 ПК України пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Відповідно до п.129.4. ст.129 ПК України пеня, визначена п.п.129.1. п.129.1. цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Пеня, визначена п.п.129.1.2. п.129.1. цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючого на день заниження.
Так, додатково на суму несвоєчасно сплаченого відповідачем, податкового боргу за несвоєчасну сплату узгоджених грошових зобов'язань по платежу «податок на додану вартість», у відповідності з вимогами п.п.129.1.1. п.129.1. ст.129 та п.п.129.1.2. п.129.1. ст.129 ПК України, була нарахована пеня на суму 12 620,83 грн.
Згідно з п.п.9.1.1 п.1 ст.9 ПК України податок на прибуток підприємств належить до загальнодержавних податків і зборів.
У відповідності до статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Відповідно до ст.36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.
П.57.1. ст.57 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
При несплаті зобов'язання у встановлений строк виникає податковий борг, який відповідно до п.14.1.175. ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п.п.14.1.162. п.14.1. ст.14 Податкового кодексу України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
За умовами ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п.60.6. ст.60 Податкового кодексу України, якщо нарахована сума грошового зобов'язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане податкове повідомлення-рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов'язання надсилається окреме податкове повідомлення-рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається.
Так як, податковий борг виник у відповідача ще у 2001 році і не переривався, то згідно підпунктів 6.2.2, 6.2.3 пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-III, який діяв на час виникнення боргу, підприємству направлено першу податкову вимогу від 10.10.2001 р. № 1/8 на суму 237,27 грн. та другу податкову вимогу від 14.11.2001 р. № 2/81 на суму 33 371,27 грн., які вручені 10.10.2001 р. та 27.11.2001 р. відповідно.
Згідно норм Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі несплати попередніх податкових вимог, на новостворений податковий борг податкові вимоги не формуються.
Вищенаведеним нормативним актом не передбачено направлення податкових вимог на новостворений або консолідований податковий борг, якщо попередні не відкликані, підстави для відкликання податкових вимог передбачені п.6.4 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» з 2001 року і до теперішнього часу були відсутні.
Так, право податкової застави на всі активи відповідача, зареєстроване у Державному реєстрі застав нерухомого майна 28.05.2003 р., запис № 1083-1617. У зв'язку із закінченням терміну дії запису від 28.05.2003 р. № 1083-1617 продовжено терміни дії податкової застави на термін до 15.03.2013 р., витяг № 16480885.
Відповідно до положень частини 1 статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Так, судом встановлено, що КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» звернулось з позовом до суду в якому, просило скасувати податкове повідомлення-рішення № 0003091501 від 27.06.2012 року, яким підприємству встановлено порушення граничного строку сплати грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 381 928,86 грн. Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2012 року по справі №2а/0470/7733/12 позов задоволений та скасовано податкове повідомлення-рішення №0003091501 від 27.06.2012 року, яку ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01.04.2014 року залишено без змін.
Судом також встановлено, що відповідач наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 10.11.2005 року № 568 було включено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23.06.2005 року №2711-ІV.
Відповідно до п.п.10.2.1 п.10.2 ст.10 даного Закону, підприємства паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру та мають у складі заборгованості основний податковий борг (без пені та штрафних санкцій), що залишився непогашеним після застосування механізму взаєморозрахунків, передбаченого цим Законом, мають право на реструктуризацію основного податкового боргу шляхом розстрочення терміном на двадцять років з дати укладення відповідних договорів про реструктуризацію (розстрочення) заборгованості - основного податкового боргу (без пені та штрафних санкцій), з відстрочкою погашення на перші два роки дії таких договорів та сплатою протягом наступних років щомісячно рівними частками.
Так, на підставі Закону і рішення ДПІ у м.Дніпродзержинську № 1 від 31 серпня 2006 року «Про реструктуризацію податкового боргу» був укладений договір від 31 серпня 2006 року № 1 «Про реструктуризацію податкового боргу».
Відповідно до п.1 вищевказаного договору ДПІ у м.Дніпродзержинську реструктуризує податковий борг (без пені та штрафних санкцій) КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» у сумі 322 138,31 терміном на 10 років з 31.08.2006 року по 31.08.2016 року.
Так, відповідно до платіжних доручень, які містяться в матеріалах справи, відповідачем своєчасно та в повному обсязі здійснено оплату реструктуризованої суми заборгованості за квітень-жовтень 2012 року в розмірі 22 918,63 грн.
Разом із цим, вищезазначений договір про реструктуризацію не передбачає нарахування пені чи будь яких інших штрафних санкцій, а отже пеня у розмірі 12 620,83 грн. нарахована позивачем в порушення вимог чинного законодавства.
Суд звертає увагу позивача, що погашення податковим органом раніше існуючого податкового боргу підприємства за рахунок своєчасно сплачених сум грошових зобов'язань за договором реструктуризації за квітень-жовтень 2012 року не передбачено нормами чинного законодавства.
Таким чином, оскільки рішенням, яке набрало законної сили, скасоване податкове повідомлення-рішення, яким платнику податків визначено суму штрафних санкцій у розмірі 50% грошового зобов'язання, погашеного з затримкою - 381 928,86 грн., а матеріалами справи підтверджено сплату податку на прибуток за договором реструктуризації № 1 від 31 серпня 2006 року у розмірі 22 918,63 грн., суд приходить до висновку що несплачена заборгованість відповідача з податку на прибуток становить - 673 332,66 грн. (1 078 180,15 грн. - 381 928,86 грн. - 22 918,63 грн.).
Відповідно до п.п.95.1, 95.3 ст.95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Підпунктом 20.1.18. ст.20 ПК України визначено право органу державної податкової служби звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідачем у Дніпродзержинській ОДПІ зареєстровані розрахункові рахунки.
В силу ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Оцінюючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд вважає за можливе стягнути з рахунків платника податків - відповідача у банках обслуговуючих такого платника податків кошти податкового боргу з податку на прибуток комунальних підприємств у сумі 673 332,66 грн., а у задоволенні решти позову відмовити з викладених вище підстав.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.10, 11, 69, 71, 94, 122, 128, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Стягнути з рахунків платника податків Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» (код ЄДРПОУ 03342573) у банках обслуговуючих такого платника податків кошти податкового боргу з податку на прибуток комунальних підприємств у сумі 673 332,66 грн. /шістсот сімдесят три тисячі триста тридцять дві гривні шістдесят шість копійок/ (код платежу 14010100, одержувач: відділення Державного казначейства в м.Дніпродзержинську, податковий код 38028588, назва банку: УДК у Дніпропетровській області, МФО 805012, 33213861700013).
У задоволенні решти позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.
Суддя Кучма К.С.