311/1568/14-а 20.05.2014
Справа № 6а/311/16/2014
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2014 року м.Василівка
Василівський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого - судді Сидоренко Ю.В.,
при секретарі: Давидчук Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Василівка подання Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області про зміну способу і порядку виконання судового рішення,
В С Т А Н О В И В:
Старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області Соломенна К.В. звернулася до Василівського районного суду Запорізької області з поданням про зміну способу і порядку виконання судового рішення. В обґрунтування заявленого подання зазначає, що 21.10.2014 року до відділу надійшов до виконання виконавчий документ № 2а-7255/2010 від 10.10.2011 року, виданий Василівським районним судом Запорізької області про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області донарахувати та виплатити ОСОБА_3 щорічну допомогу на оздоровлення за 2011 рік відповідно до положень ч.4 ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат з урахуванням фактично отриманих сум у цей період. Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області № 41619003 від 24.01.2014 року в порядку ст.ст. 17,19,20,25 Закону України «Про виконавче провадження» було відкрито виконавче провадження з примусового виконання вищезазначеного виконавчого документу. Листом від 27.02.2014 року за вих.№ 01-99/668 боржник повідомив про неможливість виконання рішення суду та надав розрахунок заборгованості у відповідності до рішення суду. Станом на 2013-2014 роки коштів на виплату заборгованості управлінню не виділено. У відповідності наданого розрахунку сума боргу складає - 4700,00 грн. 01.01.2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», який встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів визначених Законом України «Про виконавче провадження» та особливості їх виконання. Зокрема ст.3 Закону передбачає, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником, за яким є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. У відповідності до норм вищезазначеного Закону виконання рішень суду про стягнення коштів здійснюється Державною казначейською службою України, з урахуванням особливостей передбачених постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 30.01.2013 року, яка визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення. На теперішній час наявні передбачені законом обставини, що виключають здійснення виконавчого провадження органом державної виконавчої служби. Листом Вищого адміністративного суду України від 13.06.2013 року за №846/12/13-13 роз'яснено, що згідно з частиною 1 статті 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Дана норма не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим. Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. У зв'язку з тим, що резолютивна частина вказаного виконавчого листа містить необхідність виконати дії зобов'язального характеру, без зазначення конкретної суми до стягнення з боржника на користь стягувача, державний виконавець немає можливості арештувати відповідний рахунок УПСЗН в органі Держказначейства із подальшим списанням коштів і погашення заборгованості перед стягувачем, тому вони вимушені звернутися до суду з даним поданням, в якому просять змінити спосіб і порядок подальшого виконання виконавчого документу № 2а-7522/2011
від 10.10.2011 року, виданого Василівським районним судом по справі № 2а-7522/11 із зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізькій області на стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізькій області на користь ОСОБА_3 суму, отриману в результаті перерахунку, в розмірі 4700,00 грн.
В судове засідання представник заявника відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області повторно не з'явився, про час і місце розгляду подання був повідомлений судом своєчасно та належним чином, про причини неявки суду не повідомлено та документів на підтвердження поважності причин неявки до суду не надано, заяв про розгляд подання у його відсутність суду не подано.
Представник боржника Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації в Запорізькій області в судове засідання повторно не з'явився, про час і місце розгляду подання був повідомлений судом своєчасно на належним чином, про причини неявки не повідомлено, заперечень на подання державного виконавця суду не надано.
Стягувач ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечував проти задоволення подання державного виконавця про зміни способу і порядку виконання судового рішення від 28.09.2011 року, винесеного Василівським районним судом Запорізької області та в задоволенні подання просив відмовити з підстав, зазначених у запереченнях, посилаючись на те, що своїм поданням відділ ДВС намагається перекласти виконання рішення суду на Державну казначейську службу, тим самим затягнувши виконання рішення суду від 28.09.2011 року по справі за № 2а-7522/2011. Разом з тим, рішення суду по зазначеній справі носить саме зобов'язальний характер, яким відзначається незаконні дії УПтаЗСН, що може послужити надалі для притягнення керівництва до відповідальності за злісне невиконання рішень суду, так саме і наказує виконати певні дії на користь заявника. Посилання відділу ДВС на лист Вищого адміністративного суду України від 13.06.2013 року № 846/12/13-13 є некоректним, оскільки зазначений лист 11.02.2014 року був відкликаний Листом Вищого адміністративного суду України від 11.02.2014 року № 173/11/14-14, тому посилання на сталу практику, як вважає стягувач, також немає сенсу. Таким чином, оскільки єдино перешкодою для успішного завершення провадження ДВС вважає відсутність зазначення конкретної суми допомоги на оздоровлення, з метою неприпустимості зміни рішення суду, яке змінює не тільки спосіб .а і зміст рішення, а також для надання відповідачу можливості добровільного відшкодування суми допомоги на оздоровлення, стягувач ОСОБА_3 просить в задоволенні подання ДВС про зміну способу в порядку виконання рішення суду від 28.09.2011 року відмовити та роз'яснити відділу ДВС, що на підставі розрахунку УПтаСЗН від 27.02.2014 року № 01-09/688 словосполучення в рішенні суду «…в розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат з урахуванням фактично отриманих сум…» відповідає фраза «в сумі 4700 грн.», що є конкретною сумою допомоги на оздоровлення.
Відповідно до ст. 263 КАС України неявка сторін у судове засідання, які були належним чином повідомлені про день час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути заяву у відсутності сторін.
Дослідивши матеріали подання та надані заявником документи, матеріали адміністративної справи № 2а-7522/2011, подані стягувачем заперечення, суд вважає необхідним подання державного виконавця не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що постановою Василівського районного суду Запорізької області від 28.09.2011 року, визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації щодо нарахування та виплати ОСОБА_3 щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік в розмірах, нижчих ніж передбачено ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації донарахувати та виплатити ОСОБА_3 щорічну допомогу на оздоровлення за 2011 рік відповідно до положень ч.4 ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат з урахуванням фактично отриманих сум у цей період (а.с.12).
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.03.2013 року апеляційна скарга Управління праці та соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області залишена без задоволення, постанова Василівського районного суду Запорізької області від 28.09.2011 року залишена без змін. (а.с.22).
Постанова Василівського районного суду Запорізької області від 28.09.2011 року набрала законної сили - 11.03.2013 року.
Виконавчим листом № 2а-7522/2011, виданим 10.10.2011 року на підставі постанови Василівського районного суду від 28.09.2011 року зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації донарахувати та виплатити ОСОБА_3 щорічну допомогу на оздоровлення за 2011 рік відповідно до положень ч.4 ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат з урахуванням фактично отриманих сум у цей період.
Як вбачається з положень статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна,
боржником за яким є державний орган. Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у загальній статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.
Листом Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області від 27.02.2014 року № 01-09/666 повідомлено, що останнім проведено перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік ОСОБА_3 та станом на 27.02.2014 року загальна сума коштів, присуджених до виплати за рішення суду у справі № 2а-7522/2011 становить 4700,00 грн..
Відповідно до положень ч. 1 ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для застосування правил цієї норми є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим. Для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення такою обставиною може бути недостатність коштів на рахунку, стихійне лихо, для зміни способу чи порядку виконання судового рішення - неможливість виконання судового рішення внаслідок відсутності, пошкодження або знищення об'єкта стягнення або з інших причин.
Таким чином, для відстрочення, розстрочення виконання рішення та зміни способу є такі підстави: для розстрочення та відстрочення - обставини, що ускладнюють виконання, а для зміни способу і порядку виконання - обставини, які роблять виконання неможливим.
З матеріалів справи вбачається, що виконання постанови суду першої інстанції неможливе через відсутність коштів. Виплата яких буде здійснена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Крім того, в листі Вищого адміністративного суду від 13.06.2013 року № 846/12/13-13 зазначено, що в даній категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Разом з тим, Лист Вищого адміністративного суду України № 846/12/13-13 від 13.06.2013 року, на який посилається державний виконавець в обґрунтування заявленого подання, на час його пред"явлення до суду є нечинним, оскільки 11.02.2014 року вказаний Лист був відкликаний Листом Вищого адміністративного суду України від 11.02.2014 року № 173/11/14-14.
Отже, виконання постанови суду фактично можливе, хоча й за певних умов, тому з урахуванням заперечень стягувача, відсутні підстави для зміни способу виконання рішення суду.
Враховуючи вищевикладене, з урахуванням заперечень стягувача ОСОБА_3 про зміну способу і порядку виконання судового рішення, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення подання старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області про зміну способу і порядку виконання постанови Василівського районного суду Запорізької області по адміністративній справі № 2а-7522/11.
Керуючись ст.ст. 122, 158-160, 165, 263 КАС України, суд -
У Х В А Л И В:
В задоволенні подання старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області про зміну способу і порядку виконання постанови Василівського районного суду № 2а-7522/2011 - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня отримання її копії, за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України
Суддя
Василівського районного суду
Запорізької області Ю.В. СИДОРЕНКО