248/2583/14-а
2-а/248/86/2014
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2014 року Харцизький міський суд Донецької області в складі:
головуючого судді - Сидорової М.В.
при секретарі - Луценко В.С.
розглянувши у письмовому провадженні в судовому засіданні в м. Харцизьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Харцизької міської ради, третя особа Управління Державної казначейської служби України у м.Харцизьку Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду із вказаним позовом який мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1. у неї народилась донька - ОСОБА_2, в зв'язку з чим вона з 10.06.2011р. по ІНФОРМАЦІЯ_2. перебувала на обліку в УСЗН Харцизької міської ради та отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 грн. щомісячно. Вважає, що розмір призначеної допомоги не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки є меншим за прожитковий мінімум для дитини віком до 6 років та зазначає, що має право на отримання такої допомоги відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок та виплату різниці між сумою щомісячної допомоги, встановленої законом, та фактично отриманої суми допомоги. Однак, листом від 17.03.2014р. в задоволенні вказаної заяви відмовлено. Просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок призначеної їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для дитини віком до 6 років, і зобов'язати відповідача здійснити такий перерахунок за період з 10.06.2011р. по ІНФОРМАЦІЯ_2. Також просить здійснити судовий контроль за виконанням винесеного судом рішення шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення, вирішити питання про відшкодування сплаченого судового збору, звернути рішення суду до негайного виконання.
Ухвалою суду від 30 квітня 2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 до УСЗН Харцизької міської ради, третя особа Управління Державної казначейської служби України у м.Харцизьку Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 10.06.2011р. по 28.10.2013р. залишено без розгляду.
Позивач в судове засідання не з'явилась, надавши клопотання з проханням розглянути справу у її відсутності, просить позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не прибула, подала заяву про розгляд справи у її відсутність та письмові заперечення на позов, згідно з якими вважає позов безпідставним, оскільки нарахування та виплата позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства.
Представник третьої особи - Управління Державної казначейської служби України у м.Харцизьку Донецької області в судове засідання не з'явився, суду надана заява про розгляд справи у відсутність представника третьої особи та залишення позовних вимог без задоволення.
Суд вважає можливим відповідно до ст. 128 КАС України розглянути справу у відсутність сторін та третьої особи за наявними у справі доказами у письмовому провадженні.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню за наступними підставами.
Суд встановив, що позивач є матір'ю дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебувала на обліку в УСЗН з 20.01.2011р. та щомісячно, починаючи з 10.06.2011р. по ІНФОРМАЦІЯ_2., отримувала допомогу по догляду за дитиною у розмірі 130 грн.
07.03.2014р. позивач звернулася до відповідача з письмовою заявою про перерахунок допомоги по догляду за дитиною - донькою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років, починаючи з дати призначення до дати звернення.
Листом відповідача за №М-33-5.1-62 від 17.03.2014 р., позивачу відмовлено у перерахунку допомоги, оскільки відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» їй призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 10.06.2011р. в мінімальному гарантованому державою розмірі - 130 грн. щомісячно.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 2 та ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи має керуватися принципом законності, відповідно до якого має перевіряти чи діяли органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи лише на підставі закону, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Ст. 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створення мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
До 1 січня 2008 року правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі - Закон № 2811), дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» (далі - Закон № 2240) , який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.
Згідно ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» (Закон № 2240) допомога по догляду за дитиною до 3 років повинна виплачуватися в розмірі, не менше прожиткового мінімуму, встановленого на дитину до 6 років.
Згідно п.п.12 п.25 розділу ІІ Закону України від 28 грудня 2007р. №107 «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 107) ст.43 Закону № 2240 була виключена.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України N 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення п. 25 Закону України №107 були визнані неконституційними і втратили чинність з дня ухвалення цього рішення.
Ст.46 Закону України від 26.12.2008р. «Про державний бюджет України на 2009 рік» передбачено, що у 2009р. допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до закону №2240 та 2811 призначається і здійснюється у розмірах і порядку, визначених КМУ.
Аналогічним чином регулювались ці відносини і в 2010р. (ст. 45 Закону України від 27.04.2010 року «Про державний бюджет України на 2010 рік»).
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751. Новий акт уряду на виконання ст. 46 Закону України від 26.12.2008р. та ст. 45 Закону України від 27.04.2010 року не приймався. Розмір і порядок виплати допомоги на виконання цих норм не визначалися.
Таким чином, з 22 травня 2008 року діє редакція ст. 43 Закону №2240, згідно із якою, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого на дитину до 6 років.
На правовідносини, що виникли з 01.01.2011р., також поширюється норми ст. 43 вказаного Закону, який є в даному випадку спеціальним.
Оскільки Законами України «Про Державний бюджет України» на 2013, 2014 роки, чи іншими Законами не встановлено інший, ніж у Законах №2240 та №2811 розмір допомоги, спірні правовідносини з травня 2008р. регулюються саме цими Законами, а положення постанови КМУ № 1751 від 27.12.2001р. застосовуються лише в тій частині, в якій не суперечить зазначеним Законам.
Аналогічна правова позиція наведена у постанові Верховного Суду України від 25 грудня 2012 року, яка є обов'язковою для суду відповідно до ч.2 ст.161, ч.1 ст.244-2 КАС України.
Оцінивши обставини справи та проаналізувавши норми діючого законодавства, суд вважає, що відповідач виплачує позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, який не відповідає вимогам ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» №2240, а його дії здійснити такий перерахунок є протиправними, не відповідають вимогам діючого законодавства.
Позовні вимоги за період з 29 жовтня 2013р. по 31 березня 2014р., тобто в межах строку звернення до суду, підлягають захисту судом шляхом визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у здійсненні позивачці перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату цієї допомоги, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для дитини віком до 6 років, з урахуванням фактично виплачених сум.
Доказів на підтвердження правомірності своїх дій відповідач відповідно до ст. 71 КАС України суду не надав. Таким чином, позов слід задовольнити.
За клопотанням позивача відповідно до ст. 267 КАС України суд вважає необхідним зобов'язати відповідача, не на користь якого ухвалено дане рішення, подати звіт про виконання судового рішення в місячний строк з моменту набрання цим рішенням законної сили.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Згідно частини першої статті 9 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VІ «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674-VІ) судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Щодо вимоги про звернення судового рішення до негайного виконання, то така вимога є безпідставною, задоволенню не підлягає, оскільки відповідно до ст.256 КАС України визначено чіткий перелік постанов суду, які підлягають негайному виконанню, проте заявлені позивачем позовні вимоги не є підставою для звернення постанови суду до негайного виконання.
Керуючись ст.ст.19,22,46 Конституції України, ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» №2240, рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ст.ст. 2,7,9,11,71,94,159-163,244-2, 267 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Харцизької міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку допомоги по догляду за дитиною донькою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення
нею трирічного віку за період з 29 жовтня 2013 року по ІНФОРМАЦІЯ_2, у розмірі прожиткового мінімуму для дитини до 6 років відповідно до ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Харцизької міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною - донькою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку за період з 29 жовтня 2013 р. по ІНФОРМАЦІЯ_2, у розмірі прожиткового мінімуму для дитини до 6 років відповідно до ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», з урахуванням фактично виплачених сум.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Харцизької міської ради подати звіт про виконання судового рішення в місячний строк з моменту набрання цим рішенням законної сили.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені нею витрати по сплаті судового збору в сумі 73,08 грн. (сімдесят три гривні 08 копійок).
В решті вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Харцизький міський суд Донецької області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: