ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
15 травня 2014 рокусправа № 804/179/14
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Лукманової О.М.
суддів: Божко Л.А. Прокопчук Т.С.
при секретарі: Сонник А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Комунального підприємства «Дніпродзержинський спецкомбінат» на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2014 року у справі №804/179/14 за позовом Комунального підприємства «Дніпродзержинський спецкомбінат» до Державної інспекції України з контролю за цінами про визнання протиправними дій та скасування, -
в с т а н о в и л а:
У січні 2014 року КП «Дніпродзержинський спецкомбінат» (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Державної інспекції України з контролю за цінами (далі - відповідач), в якому просило визнати неправомірними дії відповідача щодо прийняття рішення № 57 від 12.11.2013 року про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін; скасувати рішення № 57 від 12.11.2013 року.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2014 року в задоволенні позову відмовлено.
Позивач не погодившись з постановою суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Свої вимоги обґрунтував тим, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зазначив, що суд не дослідив норму права, яка говорить про те, що відповідно до Необхідного мінімального переліку вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення, затвердженого Наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2013 року № 193.
Справу розглянуто згідно ст. 41 КАС України, за відсутності осіб, що беруть участь у розгляді справи.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що тарифи на послуги, які входять до необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг затверджуються виконавчим органом сільської, селищної, міської ради та є обов'язковими для суб'єктів господарювання. Суд першої інстанції вказав, що такі тарифи не можуть самостійно змінюватися суб'єктами господарювання і Єдина методика визначення вартості надання громадянам необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг не передбачає можливості визначення вартості послуг в залежності від термінів їх надання, а отже, позивач, самостійно збільшивши вартість послуги з копання могили ручним способом на 20 %, що складає 99,97 грн., діяв всупереч вимога рішення виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради від 13.04.2011 року № 135.
Матеріалами справи встановлено, що згідно наказу № 204-13 від 22.10.2013 року та направлення № 120 від 22.10.2013 року відповідачем була проведена перевірка дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін позивачем (а.с.39,39), за результатами якої було складено акт № 116 перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. За результатами аналізу матеріалів про надання послуг з поховання та їх вартості гр.ОСОБА_1 встановлено, що згідно укладеного договору-замовлення від 19.04.2012 року №004529 між КП «Дніпродзержинський спец комбінат» та гр.ОСОБА_1 визначено час поховання в день оформлення замовлення, тобто 19.04.2012 року о 13.00 годині. Вартість послуг з поховання та предметів ритуальної належності складає 676,23 грн., в тому числі вартість копання могили ручним способом - за тарифом 499,83 грн. згідно рішення виконкому від 13.04.2011 року №135. Крім того, відповідно до наказу КП "Дніпродзержинський спецкомбінат" від 29.03.2012 р. №28 "Про застосування плати за терміновість виконання робіт з копання могил ручним способом" при укладенні договору-замовлення за умовами термінового копання могил ручним способом, а саме, в день оформлення замовлення, у вартість послуг за терміновість включено 20% до тарифу, або 99,97 грн. Договір-замовлення № 004529 на організацію і проведення поховання укладений замовником (ОСОБА_1) та виконавцем (КП «Дніпродзержинський спецкомбінат») та вартість послуг оплачена замовником за згодою сторін у повному обсязі. Також з довідки до акту перевірки вбачається, що позивачем за січень-серпень 2013 року надано послуг з копання ручним способом 1587 могили, з них виконано терміново - 532 (33 % до загальної кількості), необґрунтовано стягнуто плату за терміновість надання зазначених послуг в сумі 57535,13 грн. (а.с.8-10, 11-12).
На підставі вказаного акту перевірки Державною інспекцією України з контролю за цінами було винесено рішення № 57 від 12.11.2013 року про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін, а саме: вилучення у КП «Дніпродзержинський спецкомбінат» суму необґрунтовано отриманої виручки у розмірі 57 535,13 грн. та застосування штрафу на суму 57 535,13 грн. та припис №61 від 12.11.2013 р. про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін, яким зобов'язано позивача в місячний термін усунути виявлені порушення (а.с.7,42).
З матеріалів справи вбачається, що згідно договору-замовлення на організацію і проведення поховання №004529 від 19.04.2012 року, укладено між ОСОБА_1 та КП «Дніпродзержинський спецкомбінат», позивач здійснив послугу по похованню ОСОБА_2 19.04.2012 року о 13.00 годині в день звернення, за що ОСОБА_1 сплатила 676,23 грн., з яких 99,97 грн. - 20% за терміновість (а.с.17).
Відповідно до п.2 ч.2 ст.8, п.6 ч.5 ст.8, ст.ст.9,10 Закону України «Про поховання та похоронну справу» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. В межах своєї компетенції, зокрема, затверджує необхідний мінімальний перелік вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення. Органи місцевого самоврядування та їх виконавчі органи в межах своєї компетенції, зокрема, здійснюють інші повноваження, передбачені цім та іншими законами. Ритуальні служби можуть також надавати ритуальні послуги, не передбачені необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг та реалізації предметів ритуальної належності, виготовляти предмети ритуальної належності. Тарифи щодо оплати таких послуг та предметів ритуальної належності встановлюються в межах, визначених законодавством, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради. Надання ритуальних послуг відповідно до необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, передбаченого п. 2 ч. 2 ст. 8 цього Закону, здійснюється ритуальними службами або за договором суб'єктами господарювання інших форм власності. Вартість таких послуг встановлюється в порядку і в межах, встановлених законодавством, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради. Надання ритуальних послуг, не передбачених зазначеним переліком, а також виготовлення предметів ритуальної належності здійснюється за цінами, встановленими за згодою сторін.
Відповідно до Необхідного мінімального переліку вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 року № 193 на підставі свідоцтва про смерть Замовник звертається до ритуальної служби з приводу укладення відповідного договору - замовлення на організацію та проведення поховання не пізніше ніж за 24 години до їх проведення. Поховання проводиться не раніше ніж через 24 години після настання смерті. У разі наявності відповідних підстав поховання, як виняток, може бути проведено в день оформлення.
Матеріалами справи встановлено, що рішенням виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради № 135 від 13.04.2011 року затверджено тарифи на необхідний перелік окремих видів ритуальних послуг, що надаються КП «Дніпродзержинський спецкомбінат», в тому числі копання ручним способом могили (одинарної) в сумі 499,83 грн., а згідно наказу № 28 від 29.03.2012 року КП «Дніпродзержинський спецкомбінат» «Про застосування плати за терміновість виконання робіт з копання могил ручним способом, при укладенні договорів-замовлень при умові термінового копання могил» (раніше ніж за 24 години до поховання) передбачено тариф за терміновість повного тарифу, зокрема, за копання ручним способом могили - 99,97 грн. (а.с.13,16).
Матеріалами справи підтверджено, що вартість послуг ОСОБА_1 була погоджена з нею та сплачена у повному обсязі за згодою сторін.
Суд першої інстанції не врахував вказаних доказів та не надав їм оцінки, що призвело до неправильного вирішення справи, оскільки матеріалами справи в їх сукупності не встановлено порушення позивачем норм чинного законодавства, що регулює правовідносини у сфері поховання та цін на ритуальні послуги.
Крім того, відповідачем не надано жодного належного доказу на підтвердження правомірності прийнятого рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій у розмірі 57535,13 грн. Матеріалами справи не доведено порушень чинного законодавства позивачем при наданні послуг з поховання іншим замовникам у термін січня-серпня 2013 року.
Згідно ч. 2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати, як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи та прийняти нову про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Керуючись п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст.202, ст.ст. 205, 207 КАС України, колегія суддів, -
п о с т а н о в и л а:
Апеляційну скаргу Комунального підприємства «Дніпродзержинський спецкомбінат» - задовольнити.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2014 року у справі №804/179/14 - скасувати.
Прийняти нову постанову. Позовні вимоги Комунального підприємства «Дніпродзержинський спецкомбінат» задовольнити у повному обсязі.
Визнати неправомірними дії Державної інспекції з контролю за цінами щодо прийняття рішення № 57 від 12.11.2013 року. Скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами щодо прийняття рішення № 57 від 12.11.2013 року про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: О.М. Лукманова
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: Т.С. Прокопчук