ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
______________________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"12" травня 2014 р.Справа № 916/633/14
За позовом Котовського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Чубівське зерно"
про стягнення 115227,35грн.
Суддя Гут С.Ф.
В судовому засіданні приймали участь
Від прокурора: Незовибатько О.В., посвідчення №014637 від 16.01.2013р.;
Від Державної екологічної інспекції в Одеській області: Гудзенко Т.Є., довіреність №44/02 від 09.01.2014р.;
Від відповідача: Осокіна Н.В., довіреність №5 від 10.01.2014р.
В судовому засіданні 14.03.14р. по справі було оголошено перерву до 08.04.14р. о 10:30хв., в порядку ст. 77 ГПК України.
СУТЬ СПОРУ: Котовський міжрайонний прокурор Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області, звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Чубівське зерно" про стягнення суми шкоди спричиненої державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів у розмірі 115227,35грн.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 26.02.14р. порушено провадження у справі №916/633/14.
За клопотанням представника Державної екологічної інспекції в Одеській області, ухвалою господарського суду Одеської області від 08.04.14р. строк вирішення спору по справі №916/633/14 було продовжено до 09.05.14р., в порядку ст. 69 ГПК України.
Державна екологічна інспекція в Одеській області підтримує позовні вимоги прокурора, та просить суд стягнути з відповідача 115227,35грн.
Відповідач не визнає позовні вимоги, проти позовних вимог заперечує, та просить суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, згідно наданих суду заперечень (вх.№6447/14 від 14.03.14р.). Так в обґрунтування заперечень зазначає про те, що не допускало порушення водного законодавства (самовільного водокористування), оскільки здійснювало спеціальне водокористування на підставі відповідного дозволу №УКР 1895-Аридо від 28 вересня 2010р., що виключає можливість застосування до підприємства цивільно-правової відповідальності у вигляді стягнення збитків. Дозволена (лімітована) кількість забору води складає: на виробничі потреби 15,9 м.куб. на добу, на госппобутові потреби 9,3 м.куб. на добу, тобто підприємство фактично використовує воду ще менше чим дозволено. Вини ТОВ "Чубівське зерно" у неодержанні вчасно дозволу на користування надрами відсутня з огляду на те, що рішення про припинення права на спеціальне водокористування, надане підприємству дозволом №УКР 1895-Аридо від 28.09.2010р. строком дії до 25.08.2013р., органом, що видав такий дозвіл, не приймалось. Підприємство само своєчасно звернулося до компетентних органів з питанням отримання дозволу, починаючи з клопотання №158 від 07.08.2013р. Так, 14.10.2013р. ТОВ "Чубівське зерно" отримало гідрогеологічний висновок Державної служби геології та надр України, а також листи щодо погодження умов та отримання дозволу на спеціальне водокористування терміном дії до 31.10.2018р., крім того, лист №13859/03/0-13 від 08.11.2013р. Держгеонадра України погоджує клопотання з отримання дозволу на спецводокористування ТОВ "Чубівське зерно", однак, по теперішній час дозвіл на спецводокористування так і не отримано. Відтак, право спеціального водокористування, що виникло у ТОВ "Чубівське зерно" на підставі дозволу на спеціальне водокористування №УКР 1895-Аридо від 28 вересня 2010р. зі строком дії до 25.08.2013р., повинно було припинитись шляхом прийняття органом, що видав дозвіл, відповідного рішення. Крім того, вини ТОВ "Чубівське зерно" у неотриманні спеціального дозволу на користування надрами відсутня, оскільки Товариство не використовує підземні води відповідно до Переліку корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №827 від 12.12.1994р., а тому і спеціальний дозвіл на користування надрами не потрібен. Пунктом 10 «Висновку з еколого-гідрогеологічного аналізу умов використання підземних вод на водозаборі до погодження умов спецводокористування», наданого Причорноморським ДРГП №03/386 від 25.08.2010р. дійсно прописана умова, яка передбачала протягом 2010 року отримати спеціальний дозвіл на користування надрами. При не виконанні умови Причорномор ДРГП залишає за собою право відкликати своє узгодження, чого в продовж всього часу зроблено не було. Крім того, лист №02/1007 від 14.10.2013р., щодо погодження умов та отримання дозволу на спеціальне водокористування терміном дії до 31.10.2018р. вже відсутній вищезазначений пункт, щодо отримання спеціального дозволу на користування надрами.
Державна екологічна інспекція в Одеській області вважає заперечення відповідача необґрунтованим, та просить суд задовольнити позовні вимоги прокурора в повному обсязі, згідно наданих суду письмових пояснень (вх.№8398/14 від 03.04.14р.). Так у поясненнях зазначає про те, що під час проведення планової перевірки дотримання вимог природоохо ронного законодавства відповідачем (25.10.2013 -29.10.2013) встановлено, що він для власних господарчо-побутових, виробничих потреб здійснює викорис тання підземних вод з свердловин №4265/1780, розташованої на території еле ватора в с. Чубівка Котовського району Одеської області, №б/н/2474, розташо ваної в с. Мардарівка Котовського району Одеської області. Свердловина №б/н/2474 актом №74 приймання-передачі свердловини від 22.05.2003р. передана підприємством ТОВ «Мардарівське» підприємству ТОВ "Чубівське зерно". Свердловина розміщена на території тракторної бригади, земельна ділянка якої знаходиться в користуванні ТОВ "Чубівське зерно" згідно договору оренди №11 від 01.02.2012р., укладеного з Мардарівською сільською радою на підставі рі шення сесії №156-УІ від 05.01.2012р. Свердловина №4265/1780, яка знаходить ся в користуванні ТОВ "Чубівське зерно", розміщена на території елеватора в с. Чубівка, земельна ділянка якого знаходиться в користуванні ТОВ «Чубівське КХП». Документ (договір оренди, акт передачі в термінове або постійне користування), який передбачає право користування свердловиною №4265/1780 під час перевірки не представлено. Дозволом на спеціальне водокористування №УКР 1895-А/оде, виданим 28.09.2010р., передбачена наявність можливості Відповідача видобувати воду ви ключно з підземних джерел, а саме з артезіанських свердловин №№4265/1780 (глибина 180,0 м), б/н/2474 (глибина 117 м). Гідрологічним висновком Причорномор ДРГП від 14.10.2013 передбачено те, що Відповідачем здійс нювався та здійснюється видобуток саме підземних вод з водоносного горизон ту у відкладах середньосарматського підрегіоярусу верхнього міоцену, а стати чні рівні в свердловинах № 4265/1780 та №б/н/2474 становлять 145,6 та 69 м, відповідно. Вміст основних макрокомпонентів не перевищує гранично допус тимих концентрацій, регламентованих ДСаНПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимо ги до води питної, призначеної для споживання людиною». Згідно з переліком корисних копалин загальнодержавного значення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 1994 року № 827 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011р. №1370), підземні води, а саме мінеральні (лікувальні, лікувально-столові, при родні столові), питні (для централізованого водопостачання, для нецентралізованого водопостачання), промислові, технічні, теплоенергетичні є корисними копалинами загальнодержавного значення, а відповідно до ст. 39 Закону Украї ни «Про охорону навколишнього природного середовища» підземні води є природним ресурсом загальнодержавного значення так само як і корисні копа лини, за винятком загальнопоширених. Належних доказів, які б підтверджували проведення Відповідачем держа вної реєстрації права власності, оренди або іншого права відносно земельних ділянок на яких розташовані артезіанські свердловини, з яких здійснювалось видобування підземних вод, останнім не було подано ані державному інспекто ру з охорони навколишнього природного середовища Одеської області, під час проведення перевірки дотримання Відповідачем вимог природоохоронного за конодавства, ані до суду. Дозволом на спеціальне водокористування №УКР 1895-А/оде, виданим 28.09.2010р., дозволялось відповідачу видобувати підземні води для виробничих та господарсько-побутових потреб. Згідно з довідкою Відповідача вих. №212 від 29.10.2013р., ним у період з 01.01.2012р. по 25.08.2013р. з артсвердловини №Р 1780/4265, розташованої в с. Чубівка, та з артсвердловини №Р2474, розташованої в с, Мардарівка, була ви користана вода на виробничі потреби в об'ємі 1815м. Згідно з довідкою Відпо відача вих. № 213 від 29.10.2013р., ним у період з 25.08.2013р. по 25.10.2013р. з арт-свердловин №Р 1780/4265 (с. Чубівка) та № Р 2474 (с. Мардарівка), на госпо дарсько-побутові та виробничі потреби, була використана вода в об'ємі 190м.
Отже, Відповідач не довів того, що на його діяльність розповсюджується дія ст. 23 Кодексу України «Про надра», щодо наявності у нього права видобу вати підземні води без спеціального дозволу на користування надрами, навпаки матеріали перевірки дотримання ним вимог природоохоронного законодавства та матеріали справи спростовують його твердження стосовно того, що він зві льнений від обов'язку визначеного ст. 19 Кодексу України «Про надра», а саме: здійснювати використання надр лише за наявності спеціального дозволу на ко ристування ділянкою надр, у зв'язку з тим, що принаймні дві з трьох умов, встановлених статтею 23 Кодексу України «Про надра», ним не дотримані, а тому це право йому і не надано. Такого ж висновку дійшов Одеський апеляційний господарський суд у Постанові від 26.12.2013р. по справі № 916/2314/13. У Запереченнях, крім іншого, Відповідач звертає увагу і на те, що вини його, на його думку, у неодержанні вчасно дозволу на спеціальне водокористу вання не має з огляду на те, що рішення про припинення права на спеціальне водокористування, надане підприємству дозволом № УКР 1895-А/оде від 28.09.2010р. зі строком дії до 25.08.2013р., органом що видав такий дозвіл, не приймалось. Отже, закінчення строку дії дозволу на спеціальне водокористування за відсутності рішення органу, що його видав, про припинення права Відповідача на спеціальне водокористування не позбавляє останнього можливості продов жити строк спеціального водокористування у встановленому чинним законо давством порядку. У свою чергу, дії Відповідача з використання вод після за кінчення строку дії дозволу на спеціальне водокористування, без його продов ження та за відсутності рішення компетентного органу про припинення спеціа льного водокористування, вважаються самовільним водокористування. Такого висновку дійшов і Вищий господарський суд України у Постанові від 29.04.2013р. по справі №13/333-38/463-2012.
Що ж до своєчасного звернення Відповідача до компетентних органів з питанням отримання дозволу на спеціальне водокористування, починаючи з клопотання №158 від 07.08.2013р., то ці твердження відповідача спростовують ся листом Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації від 25.01.2014р. №394/0501-33/536 та Гідрологічним ви сновком Причорномор ДРГП від 14.10.2013р. У загальних умовах Гідрологічного висновку Причорномор ДРГП від 14.10.2013р. зазначено: «На підставі листа Товариства з обмеженою відповідаль ністю "Чубівське зерно" №179 від 10.09.13р.». У листі Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації від 25.01.2014р. до, 394/0501-33/536 зазначено: «Документи на отримання дозволу на спецводо-користування ТОВ "Чубівське зерно"., розташованого за адресою: Одеська обл., Котовський р-н, с. Мардарівка (код 31082209), разом із заявою державного ад міністратора дозвільного центру Котовської міської ради Одеської області від 16.12.2013 № 386 надійшли до Департаменту 19.12.2013р. під реєстраційним № 3599/05.01-25.».
03.04.14р. від Державної екологічної інспекції в Одеській області надійшли уточнення позовних вимог(вх.№8399/14 від 03.04.14р.) в частині зазначення реквізитів для зарахування коштів до бюджету.
Судом залучено до матеріалів справи надані уточнення.
22.04.14р. від Державної екологічної інспекції в Одеській області надійшов супровідний лист(вх.№10152/14 від 22.04.14р.), згідно якого просить суд залучити до матеріалів справи постанову ВГСУ від 12.11.2013р. по справі №5002-23/3195-2012.
Судом залучено до матеріалів справи наданий доказ по справі.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив.
Державною екологічною інспекцією в Одеській області у жовтні 2013р. проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю "Чубівське зерно", та складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними речовинами.
Перевіркою встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Чубівське зерно" при ведені господарської діяльності, за період з 25.08.2013р. по 25.10.2013р. без дозволу на спецводокористування з артезіанських свердловин №4265/1780, №б/н2474 забрано 190м.куб. води (попередній дозвіл на спецводокористування №УКР 1895-А/Оде з терміном дії від 28.09.2010р. по 25.08.2013р.).
Здійснення забору води з артсвердловин №4265/1780, №б/н2474 було самовільним без наявності, діючого дозволу на спецводокористуваня в об'ємі 190м.куб. води, що підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства державної екологічної інспекції в Одеській області від 25-29.10.2013р., довідкою №213 від 29.10.2013р. виданою відповідачем, претензією № 111 від 27.11.2013р. та розрахунком розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів при відсутності дозвільних документів - дозволу на спеціальне водокористування та спеціального дозволу на користування надрами (підземні води).
Внаслідок вказаного правопорушення державі спричинено шкоду у розмірі 10919,30грн., відповідно до розрахунку проведеного Державною екологічною інспекцією, на підставі «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів».
Також, пунктом 10 «Висновку з еколого-гідрогеологічного аналізу умов використання підземних вод на водозаборі до погодження умов спецводокористування», наданого Причорноморським ДРГП №03/386 від 25.08.2010р. відповідачу надано умову погодження, яка передбачала протягом 2010 року отримати спеціальний дозвіл на користування надрами, та розпочати роботи з геологічного вивчення надр. Спеціальний дозвіл на користування надрами (підземними водами) у відповідача - відсутній. Роботи з геологічного вивчення надр - не здійснювались. Згідно довідки №212 від 29.10.2013р. об'єм використаних підземних вод на виробничі потреби відповідачем при відсутності спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами) склав 1815 м3 за період з 01.01.2012р. по 25.08.2013р. з артсвердловин №4265/1780, №б/н2474.
Посадовою особою Державної екологічної інспекції в Одеській області був здійснений розрахунок збитків, завданих Товариством з обмеженою відповідальністю "Чубівське зерно" внаслідок порушення природоохоронного законодавства України.
Внаслідок вказаного правопорушення державі спричинено шкоду у розмірі 104308,05грн., відповідно до розрахунку проведеного Державною екологічною інспекцією, на підставі «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів».
Згідно з розрахунком збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного водокористування, а саме: об'єм використаних підземних вод на виробничі потреби при відсутності спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами), здійсненим згідно з «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів», заподіяні державі в результаті використаних підземних вод на виробничі потреби при відсутності спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами), заподіяної Товариством з обмеженою відповідальністю "Чубівське зерно" шкоди становлять 104308,05грн.
Спеціальний дозвіл (ліцензію) на користування надрами відповідачем не одержувався, що є порушенням ст.ст. 19, 23 Кодексу України «Про надра», відповідальність за яке передбачена ст.ст.65, 67 Кодексу України «Про надра».
27.12.2013р. інспекцією було надіслано на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Чубівське зерно" претензію №110, згідно якої відповідачу було запропоновано добровільно відшкодувати заподіяні збитки у розмірі 104308,05грн., яка була залишена без відповіді та задоволення.
Таким чином, внаслідок допущення вищевказаних порушень норм природоохоронного законодавства відповідачем заподіяна шкода у вигляді збитків на загальну суму 115227,35грн.
Крім того, земельні ділянки на яких розташовані артсвердловини не оформлені належним чином.
Так, станом на 01.01.2013р. договори оренди на земельні ділянки відповідача на території Мардарівської сільської ради та Новоселівської сільської ради державної реєстрації не проходили. За період з 01.01.2013р. по 13.02.2014р. реєстрація земельних ділянок з наданням витягів з державного земельного кадастру не проводилась.
Враховуючи непроведення відповідачем оплати завданої навколишньому природному середовищу шкоди зумовило звернення Котовського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області до суду з даною позовною заявою до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Чубівське зерно" про стягнення суми шкоди спричиненої державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів у розмірі 115227,35грн.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 13 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Власність зобов'язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.
Згідно ст.66 Конституції України кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Відповідно до ст.318 Цивільного кодексу України, суб'єктами права власності є український народ та інші учасники цивільних відносин, ви значені статтею 2 Цивільного кодексу України. Усі суб'єкти права власності є рів ними перед законом.
Від імені українського народу, відповідно до ч.2 ст.324 Цивільного кодексу України, права власника здійснюють органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України.
Згідно ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у: порушенні прав громадян на екологічно безпечне навколишнє природне середовище; порушенні норм екологічної безпеки; допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище; невиконанні розпоряджень органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, та вчиненні опору їх представникам; порушенні природоохоронних вимог при зберіганні, транспортуванні, використанні, знешкодженні та захороненні хімічних засобів захисту рослин, мінеральних добрив, токсичних радіоактивних речовин та відходів; та інше.
Частиною 4 ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно ст.69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання (ч.1 ст.15 Цивільного кодексу України). Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, відповідно до п.8 ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Статтею ч.1 ст.224 Господарського кодексу України передбачено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управленою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Відповідно до ст. 46 Водного кодексу України водокористування може бути двох видів-загальне та спеціальне.
Згідно ст. 47 Водного кодексу України зазначено, що загальне водокористування здійснюється громадянами для задоволення їх потреб безкоштовно, без закріплення водних об'єктів за окремими особами та без надання відповідних дозволів.
Ст. 48 Водного кодексу України передбачено, що: Спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Згідно ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.
Відповідно до п. 9 ст. 44 Водного кодексу України Водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Згідно ст.19 Кодексу України «Про надра» надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
Статтею 21 зазначеного Кодексу передбачено, що надра у користування для видобування прісних підземних вод і розробки родовищ торфу надаються без надання гірничого відводу на підставі спеціальних дозволів, що видаються після попереднього погодження з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідеміологічного благополуччя населення.
Згідно ст.23 Кодексу України «Про надра» землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати для своїх господарських і побутових потреб корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, підземні води для власних господарсько-побутових потреб, нецентралізованого та централізованого (крім виробництва фасованої питної води) господарсько-питного водопостачання, за умови що продуктивність водозаборів підземних вод не перевищує 300 кубічних метрів на добу та використовувати надра для господарських і побутових потреб.
Статтею 111 Водного кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ни ми внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встанов лених законодавством України. Притягнення винних у порушенні водного за конодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.
Згідно зі ст. 55 Водного кодексу України право юридичних та фізичних осіб на спеціальне водокористування припиняється у тому числі у разі закін чення строку спеціального водокористування.
Припинення права спеціального водокористування, у разі закінчення його строку, здійснюється, відповідно до ст. 56 Водного кодексу України, за рішен ням органу, що видав дозвіл на спеціальне водокористування.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Чубівське зерно" було при ведені господарської діяльності, за період з 25.08.2013р. по 25.10.2013р. без дозволу на спецводокористування з артезіанських свердловин №4265/1780, №б/н2474 забрано 190м.куб. води, та використані підземні води на виробничі потреби при відсутності спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами), а тому він зобов'язаний відшкодувати шкоду, завдану порушенням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Отже правомірно розраховано Державною екологічною інспекцією в Одеській області розмір заподіяної шкоди у сумі 10919,30грн. та в сумі 104308,05грн. що разом дорівнює 115227,35грн., тому підлягає судом задоволенню.
Доводи відповідача викладені у запереченні, судом до уваги не приймаються, оскільки спростовуються матеріалами справи.
Відповідно до вимог ст.ст.32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст.43 Господарського процесуального кодексу України).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає заявлені Котовським міжрайонним прокурором Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області, позовні вимоги до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Чубівське зерно" про стягнення суми шкоди спричиненої державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів у розмірі 115227,35грн. є обґрунтованими та доведеними, у зв'язку з чим задовольняє у повному обсязі.
Згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України слід стягнути з відповідача на користь державного бюджету України витрати по сплаті судового збору на суму 2304,55грн.
Керуючись ст.ст.32, 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Чубівське зерно" (66373, Одеська область, Косовський район, с.Мардарівка; код ЄДРПОУ 31082209; р/р 26004320788001 у АБ"Південний" м.Одеса, МФО 328209) на користь Державної екологічної інспекції в Одеській області (65058, м. Одеса, пр. Шевченка, 12, код ЄДРПОУ 38017120), а саме Державного бюджету Украї ни, місцевих бюджетів Одеської обласної ради та Мардарівської сіль ської ради Котовського району Одеської області (із зарахуванням коштів на аналітичний рахунок №33114331700306 фонду охорони навколишнього природного середо вища, відкритий в головному управлінні Державної казначейської служби України в Одеській області за балансовим рахунком 3311 «Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюдже тами» по коду класифікації доходів бюджету 24062100 «Грошові стяг нення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону на вколишнього природного середовища внаслідок господарської та ін шої діяльності», МФО 828011, банк - Головне управління державної казначейської служби України в Одеській області, одержувач - Управ ління державної казначейської служби України у Котовському районі Одеської області (код 37984302), символ звітності банку 331) суму шкоди спричиненої державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів у розмірі 115227(сто п'ятнадцять тисяч двісті двадцять сім)грн.35коп.
3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Чубівське зерно" (66373, Одеська область, Косовський район, с.Мардарівка; код ЄДРПОУ 31082209; р/р 26004320788001 у АБ"Південний" м.Одеса, МФО 328209) на користь Державного бюджету України (р/р 31210206783008, одержувач ГУ ДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, банк одержувача ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997) витрати по сплаті судового збору у розмірі 2304(дві тисячі триста чотири)грн.55коп.
Рішення господарського суду Одеської області набирає чинності у порядку ст.85 ГПК України.
Накази видати у порядку ст.116 ГПК України.
Повний текст рішення складено 19.05.2014р.
Суддя Гут С.Ф.