Постанова № 38768366, 15.05.2014, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
15.05.2014
Номер справи
344/3383/14-а
Номер документу
38768366
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 344/3383/14-а

Провадження № 2-а/344/218/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2014 року м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Польська М.В., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міськради про стягнення разової допомоги на оздоровлення та визнання дій Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради в недоплаті допомоги на оздоровлення протиправними, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міськради про стягнення разової допомоги на оздоровлення та визнання дій Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради в недоплаті допомоги на оздоровлення протиправними.

Відповідач у визначений законом строк не подав суду письмових заперечень.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що між сторонами виник публічно-правовий спір щодо захисту порушеного права інваліда - чорнобильця І групи на отримання належного розміру щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної заробітної плати.

Так, ОСОБА_1 є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 (а.с.8). Йому встановлено І групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.6), чого не заперечує відповідач в своїй відповіді, адресованій позивачу 27.02.2014 року №С/204 (а.с.5).

Згідно ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», інвалідам І групи виплачується щорічна допомога на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.

Відповідно до п. 11 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» стаття 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладена в новій редакції, якою встановлено, що інвалідам внаслідок Чорнобильської катастрофи щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Однак, згідно ст. 62 вищенаведеного Закону Кабінетом Міністрів України провадиться роз'яснення порядку застосування цього Закону, а не встановлюється розмір передбачуваних Законом пільг.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 визнані неконституційними наведені зміни, внесені п. 11 розд. ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Таким чином, з 22.05.2008 р. відновлено дію ст. 48 вказаного Закону в попередній редакції, яка передбачає, що щорічна допомога на оздоровлення надається інвалідам ІІІ групи у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат.

Незважаючи на чинність частини ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у попередній редакції станом на 2010 рік, відповідач нарахував позивачу щорічну допомогу на оздоровлення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №562 від 16 липня 2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виплатив 27.12.2013 року в розмірі 120 грн., про що зазначив у письмовій відповіді, адресованій позивачу 24.02.2014 року №К/178 (а.с.10).

Згідно із положенням ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншого правового акту, суд застосовує акт, який має вищу юридичну силу.

Тому, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, при вирішенні даного спору підлягає застосуванню ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не Постанова Кабінету Міністрів України №562.

Крім того, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року N 3-рп/2012, яким дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Ураховуючи особливість дії в часі закону про Державний бюджет України на відповідний рік, нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, виданий на його виконання, також діє у межах бюджетного року.

Також, як вказав Пленум Вищого адміністративного суду України в п. 5 своєї постанови від 16.03.2012 року № 4 «Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв'язку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»», суб'єктами, які мають право на компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю, визначені статтею 48 Закону про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, сім'ї, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою. Компенсаціями за шкоду, заподіяну здоров'ю, є одноразова компенсація та щорічна допомога на оздоровлення. Вихідним критерієм нарахування цих компенсацій є мінімальна заробітна плата, розмір якої визначається на момент виплати.

Постановами Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року N 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", 20 квітня 2007 року N 649 "Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", 12 липня 2005 року N 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено розміри компенсацій за шкоду, заподіяну здоров'ю, в абсолютних сумах.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру виплат застосуванню підлягають положення статті 48 Закону про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з урахуванням їх дії у часі, а саме: з 20 червня 1996 року до 31 грудня 2005 року, з 9 липня до 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року.

Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік» встановлено, що у 2013 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.

Однак, постанови КМУ за 2013 рік, яка б встановлювала порядок та розміри виплат не прийнято.

За таких обставин, дії відповідача щодо виплати позивачу допомоги на оздоровлення не в повному розмірі, встановленому ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2013 рік слід визнати неправомірними, та з урахуванням положень п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України зобов'язати відповідача відновити порушене право позивача на належний розмір щорічної допомоги на оздоровлення.

Оскільки щорічна допомога на оздоровлення за 2013 рік відповідачем виплачена позивачу 27.01.2014 року, то суд вважає не пропущеним строк звернення з адміністративним позовом в суд.

За змістом п. 20 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» органи праці та соціального захисту населення звільняються від сплати судового збору лише у конкретних випадках та виключно за умови їх звернення до суду з позовом (п. 13 постанови пленуму Вищого адміністративного суду України від 16.03.2012р. №4 «Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв'язку із застосуванню ст.ст. 39, 48, 50, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»). Таким чином судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України слід покласти на відповідача.

На підставі наведеного, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року N 3-рп/2012, п. 5 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 16.03.2012 року № 4 «Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв'язку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»», ч. 4 ст. 48, ч. 7 ст. 48, 62 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008, п. 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», ст.ст. 6-11, 17, п. 2 ч. 2.ст. 162 КАС України, керуючись ст. ст. 159-163, 167, 183-2 КАС України, суддя, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірними дії Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті разової щорічної грошової допомоги на оздоровлення відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної заробітної плати за 2013 рік.

Стягнути з Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради, м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського, 29, код 36733431, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя АДРЕСА_1, недоплачену щорічну допомогу на оздоровлення за 2013 рік в розмірі 5970 грн. (п'ять тисяч дев'ятсот сімдесят гривень)

Стягнути з Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради, м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського, 29, код 36733431, на користь місцевого бюджету 73,08 грн. судового збору..

Постанова є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Польська М.В.