Постанова № 38767046, 14.05.2014, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2014
Номер справи
806/1912/14
Номер документу
38767046
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

14 травня 2014 р. м. Житомир

справа № 806/1912/14

категорія 8.3.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Літвина О. Т.,

за участі секретаря - Стралківської К.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНКО-ФУД УКРАЇНА" до Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області про визнання незаконною бездіяльність та стягнення 1500000,00 грн.,-

встановив:

У квітні 2014 року товариство з обмеженою відповідальністю "ІНКО-ФУД УКРАЇНА" звернулося до суду з позовом, в якому просило визнати протиправною бездіяльність Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області та Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області щодо неперерахування суми бюджетного відшкодування з ПДВ за вересень 2013 року та не вчинення всіх необхідних для цього дій. Також просило стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ІНКО-ФУД УКРАЇНА" бюджетну заборгованість з податку на додану вартість за вересень 2013 року в сумі 1500000 грн. та сплачений судовий збір.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідно до податкового повідомлення - рішення № 0001311503 від 20 грудня 2013 року товариству було відмовлено у наданні бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2013 року на суму 1500000 грн. Судовими рішеннями (постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 22 січня 2014 року та ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 27 лютого 2014 року) вказане податкове повідомлення - рішення визнано протиправним та скасовано. За правилами абз. 2 п. 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобов'язаний був подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку в розмірі 1500000 грн., що підлягає відшкодуванню з бюджету. Проте, вказаних дій Бердичівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Житомирській області вчинено не було, що призвело до порушення прав позивача, а саме не отримання визначеної суми, яка підлягала бюджетному відшкодуванню.

В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі.

Представники Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області в судовому засіданні позов не визнали, при цьому визнали про існування судового рішення на користь позивача, яке набуло законної сили. Висновок про відшкодування позивачу податку на додану вартість до органів казначейства не подавали.

Представник Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області в судовому засіданні позов не визнав, зазначивши, що управління не отримувало висновку податкового органу, а тому відсутні підстави для відшкодування позивачу ПДВ.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивачем подавалася декларація з податку на додану вартість за вересень 2013 року, в якій заявлено суму, що підлягала бюджетному відшкодуванню в розмірі 1500000 грн. та заява про повернення суми бюджетного відшкодування.

Пунктами 200.7 - 200.13 статті 200 Податкового кодексу України передбачено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До податкової декларації платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування. Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, контролюючий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки. Перелік достатніх підстав, які надають право податковим органам на позапланову виїзну документальну перевірку платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

На виконання вимог Податкового кодексу України, Бердичівською об'єднаною державною податковою інспекцією проведена перевірка правомірності заявленого відшкодування, за результатами якої винесено податкове повідомлення-рішення № 0001311503 від 20 грудня 2013 року, яким позивачу відмовлено у наданні бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 1500000 (а.с. 8).

Вказане податкове повідомлення-рішення товариство оскаржило в судовому порядку. Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 22 січня 2014 року позов задоволено, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області № 0001311503 від 20 грудня 2013 року. Вказане рішення суду набрало законної сили відповідно до ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду від 27 лютого 2014 рок, якою вищевказане судове рішення залишено без змін (а.с. 9-13 ).

Відповідно до вимог ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

За таких обставин, суд вважає, що бюджетному відшкодуванню позивачу підлягає сума 1 500000 грн.

Порядок дій податкового органу після закінчення процедури адміністративного та судового оскарження рішення про визначення розміру сум податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, визначений правовими нормами ст.200 Податкового кодексу України.

Пунктом 200.15 Податкового кодексу України визначено, що у разі, якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або контролюючий орган розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.

Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Всупереч зазначеним нормам, Бердичівська об'єднана державна податкова інспекця Головного управління Міндоходів у Житомирській області не подавала органу державного казначейства висновок із зазначенням сум, що підлягають відшкодування з бюджету.

Під бездіяльністю слід розуміти певну форму поведінки особи, пов'язану з невиконанням нею дій, які вона повинна була і могла вчинити в силу покладених на неї посадових обов'язків і згідно з чинним законодавством України.

Така бездіяльність Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, щодо не підготовки висновку із зазначенням суми податку на додану вартість за вересень 2013 року, що підлягає відшкодуванню з бюджету товариству з обмеженою відповідальністю "ІНКО-ФУД УКРАЇНА" є протиправною, а тому позовні вимоги позивача в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Разом з тим, суд не вбачає протиправності дій (бездіяльності) Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області щодо неперерахування суми бюджетного відшкодування з ПДВ за вересень 2013 року, оскільки, як встановлено судом, відповідного висновку на її адресу не надходило, а тому відсутні підстави для такого перерахування.

Водночас відновлення порушених прав позивача є можливим шляхом зобов'язання Бердичівської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Житомирській області підготувати та направити в установленому порядку до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає автоматичному відшкодуванню позивачу за вказаний період.

Відповідно до вимог ст.94 КАС України судові витрати позивача у вигляді 560,28 грн. сплаченого судового збору підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України.

Керуючись Податковим кодексом України, статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати Бердичівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Житомирській області підготувати та подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає автоматичному відшкодуванню товариству з обмеженою відповідальністю "ІНКО-ФУД УКРАЇНА" з бюджету за вересень 2013 року у розмірі 1500000 грн.

Відшкодувати з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ІНКО-ФУД УКРАЇНА" судові витрати в розмірі 560,28 грн.

В задоволенні решти вимог відмовити за безпідставністю.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя О.Т. Літвин

Повний текст постанови виготовлено: 19 травня 2014 р.