Постанова № 38766643, 20.05.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.05.2014
Номер справи
826/6639/14
Номер документу
38766643
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

20 травня 2014 року 17:00 № 826/6639/14

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, кандидата в депутати Київської міської ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 10 з позачергових виборів Київського міського голови та депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року до кандидата у депутати Київської міської ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 10 з позачергових виборів депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року ОСОБА_2, Київської міської регіональної організації Демократичної партії України про визнання протиправними дій.

ВСТАНОВИВ:

19 травня 2014 року о 14:23 год. (відповідно до відмітки служби діловодства суду) кандидат в депутати Київської міської ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 10 з позачергових виборів Київського міського голови та депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із адміністративним позовом до Кандидата у депутати Київської міської ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 10 з позачергових виборів депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року ОСОБА_2 (далі по тексту - відповідач1) , Київської міської регіональної організації Демократичної партії України (далі по тексту - відповідач2), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Київської міської регіональної організації Демократичної партії України щодо надання матеріальної (фінансової) підтримки кандидату в депутати Київської міської ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 10 з позачергових виборів Київського міського голови та депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року ОСОБА_2 з порушенням встановленого законом порядку, шляхом виготовлення за рахунок коштів власного виборчого фонду політичної партії - суб'єкта виборчого процесу агітаційних матеріалів кандидата в депутати Київської міської ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 10 з позачергових виборів Київського міського голови та депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року ОСОБА_2;

- визнати протиправними дії кандидата в депутати Київської міської ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 10 з позачергових виборів Київського міського голови та депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року ОСОБА_2 щодо умисного використання матеріальної (фінансової) підтримки, наданої Київської міською регіональною організацією Демократичної партії України шляхом отримання виготовлених за рахунок коштів власного виборчого фонду політичної партії - суб'єкта виборчого процесу агітаційних матеріалів кандидата у депутати Київської міської ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 10 з позачергових виборів Київського міського голови та депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року ОСОБА_2 з порушенням встановленого законом порядку.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 травня 2014 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено до розгляду у судовому засіданні на 20 травня 2014 року об 15:20.

Про час, дату і місце проведення судового розгляду справи сторони повідомленні належним чином шляхом надіслання телефонограм, які містяться у матеріалах справи.

У судове засідання позивач не прибув, свого повноважного представника не скерував, про причини неприбуття суд не повідомив, заяв про розгляд справи за його відсутності до суду не надсилав.

Проте, ч. 12 ст. 172 КАС України встановлено, що неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.

Як слідує із позовної заяви, позивач покликається на те, що відповідачем2 виготовлено агітаційний матеріал кандидата у депутати по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 10 з позачергових виборів Київського міського голови та депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року ОСОБА_2 за рахунок коштів виборчого фонду суб'єкта виборчого процесу - партії, тобто вчинено протиправну дію, котра полягає у наданні матеріальної підтримки кандидату в депутати шляхом виготовлення в його інтересах за рахунок коштів власного виборчого фонду партії агітаційних матеріалів.

Крім того, позивач у позовній заяві покликався на те, що кандидат в депутати Київської міської ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 10 з позачергових виборів Київського міського голови та депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року ОСОБА_2 використав для здійснення передвиборчої агітації агітаційні матеріали, фінансування виготовлення яких здійснено з інших джерел, ніж кошти власного виборчого фонду кандидата у депутати, а відтак відповідач1 допустив порушення приписів Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Враховуючи вищевикладене просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Представник кандидата у депутати кандидата у депутати Київської міської ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 10 з позачергових виборів депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року ОСОБА_2 проти задоволення позову заперечував з мотивів необґрунтованості та безпідставності.

Представник відповідача2 просив у задоволенні позову відмовити з мотивів відсутності у діях відповідачів складу правопорушення.

Після розгляду адміністративного позову та доданих до нього матеріалів, всебічного і повного встановлення всіх фактичних обставин, на яких ґрунтується позов, об'єктивної оцінки доказів, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Особливості провадження у справах щодо оскарження дій або бездіяльності кандидатів, їхніх довірених осіб, партії (блоку), місцевої організації партії, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, ініціативних груп референдуму, інших суб'єктів ініціювання референдуму, офіційних спостерігачів від суб'єктів виборчого процесу визначені статтею 175 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 1 статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України право оскаржувати дії чи бездіяльність кандидатів, їхніх довірених осіб, партії (блоку), місцевої організації партії, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, ініціативних груп референдуму, інших суб'єктів ініціювання референдуму, офіційних спостерігачів від суб'єктів виборчого процесу, що порушують законодавство про вибори чи референдум, мають кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб'єктами відповідного виборчого процесу, ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідно до Постанови Київської міської виборчої комісії №780 від 29.04.2014р. ОСОБА_2 було зареєстровано кандидатом у депутати Київської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року.

Позивач у позовній заяві зазначає, що 18 травня 2014 року о 11 годині 00 хвилин волонтер кандидата у депутати Київської міської ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 10 з позачергових виборів Київського міського голови та депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року ОСОБА_2 розповсюджувала у місті Києві поблизу будинку № 25А по вулиці Григоренка агітаційні матеріали кандидата у депутати Київської міської ради по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 10 з позачергових виборів Київського міського голови та депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року і Київської міської регіональної організації Демократичної партії України, а саме - блокнот, виготовлений за рахунок виборчого фонду Київської міської регіональної організації Демократичної партії України в інтересах кандидата ОСОБА_2

Також, 18 травня 2014 року довіреною особою кандидата ОСОБА_1 ОСОБА_3 було складено Акт про порушення виборчого законодавства, котрим зафіксовано вказане порушення вимог закону. При складанні Акту здійснювалась фото фіксація.

Вирішуючи спір по суті, суд виходив із наступного.

Порядок проведення передвиборної агітації визначений розділом VII Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10.07.2010 р. №2487-VI (далі - Закон №2487-VI).

Відповідно до частини першої статті 47 Закону №2487-VI, передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови. Право вести передвиборну агітацію мають місцеві організації партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, а також кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, зареєстровані відповідною територіальною виборчою комісією для участі у місцевих виборах.

Згідно ч. 2 ст. 47 Закону №2487-VI місцева організація партії, кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови мають право розпочати свою передвиборну агітацію з дня, наступного за днем прийняття відповідною територіальною виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови. Передвиборна агітація закінчується о 24 годині останньої п'ятниці перед днем виборів. Ведення передвиборної агітації до початку і після закінчення встановлених у цій статті строків забороняється.

Як встановлено ч. 3 ст. 47 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих ради та сільських, селищних, міських голів», передвиборна агітація здійснюється в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції та законам України.

Відповідно до ч. 5 ст. 47 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих ради та сільських, селищних, міських голів» передвиборна агітація може проводитися у таких формах: 1) проведення зборів громадян, інших зустрічей з виборцями; 2) проведення мітингів, походів, демонстрацій, пікетів; 3) проведення публічних дебатів, дискусій, круглих столів, прес-конференцій стосовно положень передвиборних програм та політичної діяльності місцевих організацій партій - суб'єктів виборчого процесу чи політичної діяльності кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови; 4) оприлюднення в друкованих та аудіовізуальних (електронних) засобах масової інформації політичної реклами, виступів, інтерв'ю, нарисів, відеофільмів, аудіо - та відеокліпів, інших публікацій та повідомлень; 5) розповсюдження виборчих листівок, плакатів та інших друкованих агітаційних матеріалів чи друкованих видань, в яких розміщено матеріали передвиборної агітації; 6) розміщення друкованих агітаційних матеріалів чи політичної реклами на носіях зовнішньої реклами; 7) проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрації фільмів та телепередач чи інших публічних заходів за підтримки місцевої організації партії - суб'єкта виборчого процесу, кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, а також оприлюднення інформації про таку підтримку; 8) публічні заклики голосувати за або не голосувати за місцеву організацію партії - суб'єкта виборчого процесу, кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови або публічні оцінки діяльності місцевої організації партії, кандидата; 9) встановлення агітаційних наметів; 10) в інших формах, що не суперечать Конституції України та законам України.

Згідно частини шостої статті 47 Закону №2487-VІ, передвиборна агітація здійснюється за рахунок і в межах коштів власних виборчих фондів кандидатів, місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі. Використання для передвиборної агітації коштів з інших джерел забороняється.

Статтею 49 Закону №2487-VI визначено порядок виготовлення і розміщення друкованих агітаційних матеріалів.

Так, відповідно до ч. 7 ст. 49 Закону №2487-VI, місцеві організації партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатних виборчих округах, кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови за рахунок і в межах коштів власних виборчих фондів можуть виготовляти плакати, листівки, буклети, інші друковані агітаційні матеріали.

До друкованих агітаційних матеріалів належать плакати, стенди, листівки, постери, інша друкована продукція з написами, що стосуються передвиборної агітації, а також матеріали, що розміщуються на носіях зовнішньої реклами.

Разом з тим, судом встановлено, що ОСОБА_2 одночасно, що не заборонено Законом, висунутий кандидатом в депутати Київської міської ради від Київської міської регіональної організації Демократичної партії України в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №10 так і в багатомандатному виборчому окрузі, що підтверджується відповідними постановами Київської міської виборчої комісії.

Так, як встановлено ч. 1 ст. 63 Закону №2487-VI, місцева організація партії, кандидати в депутати від якої зареєстровані в багатомандатних виборчих округах, кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидати на посади сільського, селищного, міського голови з числа своїх відповідно уповноважених та довірених осіб визначають розпорядників виборчого фонду, які разом з керівником місцевої організації партії, кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови несуть відповідальність за використання коштів відповідного виборчого фонду згідно із законами України.

При цьому, розпорядниками відповідного виборчого фонду можуть бути: - дві уповноважені особи місцевої організації партії за рішенням керівного органу місцевої організації партії; - одна довірена особа кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі; - одна довірена особа кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови.

Відповідно до рішення Колегії Київської міської регіональної організації Демократичної партії України №2 від 30.04.2014р. ОСОБА_4 є уповноваженою особою у багатомандатному виборчому окрузі.

Таким чином, системний аналіз норм чинного законодавства свідчить про те, що фінансування передвиборчої агітації кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі ОСОБА_2 за рахунок виборчого фонду організації партії, яка висунула його кандидатом у депутати є таким, що відповідає вимогам Закону, оскільки законодавство для таких кандидатів не передбачає обов'язку здійснювати фінансування їх передвиборчої агітації за рахунок виборчого фонду кандидата.

За таких обставин доводи позивача, викладені у позовній заяві про фінансування передвиборчої агітації відповідача1 з «інших джерел» спростовані фактичними обставинами справи.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Аналізуючи наведені правові норми та фактичні обставини справи, оцінивши надані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог, відсутність у діях відповідачів складу правопорушень, у зв'язку з чим суд не вбачає підстав для задоволення позову.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163, 172-175, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Відмовити в задоволенні позовних вимог.

Постанова набирає законної сили відповідно до ч.3 ст.177 КАС України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ч.5 ст.177 КАС України.

Суддя І.А. Качур