Рішення № 38764340, 05.05.2014, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
05.05.2014
Номер справи
910/2338/14
Номер документу
38764340
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 910/2338/14 05.05.14Господарський суд міста Києва у складі судді Чебикіної С.О., розглянувши справу за позовом Прокурора Тернопільського району в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Тернопільській області до Публічного акціонерного товариства «Компанія «РАЙЗ» в особі Тернопільської філії Публічного акціонерного товариства «Компанія «РАЙЗ» про стягнення 69 897,00 грн., за участю представників позивача - не з'явився, відповідача - Адамовича Є.В., довіреність №б/н, прокурора - Курбатової І.С., посвідчення №022697,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2014 року Прокурор Тернопільського району м. Києва звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Тернопільській області до Публічного акціонерного товариства «Компанія «РАЙЗ» в особі Тернопільської філії Публічного акціонерного товариства «Компанія «РАЙЗ» про стягнення 69 897,00 грн. збитків, які заподіяні державі в результаті порушення природоохоронного законодавства, а саме: заборі підземних вод без дозволу на спецводокористування.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 14.02.2014 року порушено провадження у справі та призначено до розгляду на 17.03.2014 року.

09.04.2014 року відповідачем через канцелярію суду надано відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позову.

28.04.2014 року в судовому засіданні представник прокуратури надав заперечення проти відзиву.

28.04.2014 року в судовому засіданні оголошено перерву на 05.05.2014 року.

29.04.2014 року через канцелярію суду прокуратура надала заперечення проти відзиву.

05.05.2014 року в судовому засіданні прокуратура надала заперечення проти відзиву.

Представник позивача у судове засідання 05.05.2014р. не з'явився, про час і місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином.

Враховуючи те, що нез'явлення представника позивача не перешкоджає розгляду справи по суті, а матеріали справи є достатніми для вирішення спору в даному судовому засіданні, суд вважає за можливе розглянути позов у відсутності представника позивача.

Заслухавши пояснення представника відповідача та прокурора, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно 11.06.13р. - 17.06.13р. старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Лужецькою С.Ф. у присутності головного інженера ПАТ «Компанія «Райз» Живака І.І. згідно з наказом Державної екологічної інспекції в Тернопільській області від 10.06.13р. №201 проведена планова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства на ПАТ «Компанія «Райз» (с. Острів, вул. Промислова, 13-А, Тернопільський район, Тернопільська область), за результатами проведення якої складений акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Відповідно до вказаного акту за результатами перевірки було встановлено, що на момент перевірки водопостачання ПАТ «Компанія «Райз» здійснюється з експлуатаційної свердловини та за період з 01.01.2012 по 31.03.2013 року використано 1018 м.куб. та за період з 01.04.2013 по 13.06.2013 року використано 176 м.куб. підземних вод без спеціального дозволу на спеціальне водокористування.

17.06.13р. позивачем винесено припис №3-1/3115, яким зобов'язано відповідача отримати у Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища Тернопільського району дозвіл на спецводокористування до 15.10.2013 року.

Як встановлено судом 16.10.13р. Департаментом екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації видано відповідачу дозвіл на спеціальне водокористування №УКР-2672 «А»/ТЕР з терміном дії до 30.07.16р.

20.12.13р. позивач направив на адресу відповідача претензію №1-1/6486, в якій позивач зазначив, що ПАТ «Компанія «Райз», яка розміщується в с. Острів, вул. Промислова, 13-А, Тернопільський район, Тернопільська область, здійснено спеціальне водокористування з підземних вод без дозволу, що є порушенням ст.44, 110 Водного кодексу України, в зв'язку з чим йому нараховано розмір збитків за самовільне використання підземних вод в сумі 69 897,00 грн. Враховуючи зазначене, позивач пропонував сплатити розмір плати за самовільне використання підземних вод в сумі 69 897,00 грн. Проте відповідач вказану претензію не задовольнив.

Згідно з ст.1 Земельного кодексу України водокористування - використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів); ліміт використання води - граничний обсяг використання води, який встановлюється дозволом на спеціальне водокористування.

Відповідно до ст.42 Водного кодексу України водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства. Водокористувачі можуть бути первинними і вторинними. Первинні водокористувачі - це ті, що мають власні водозабірні споруди і відповідне обладнання для забору води.

Згідно з ст.44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані, в тому числі, економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відтворення і поліпшення якості вод; використовувати воду (водні об'єкти) відповідно до цілей та умов їх надання; здійснювати облік забору та використання вод, вести контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об'єктів у контрольних створах, а також подавати відповідним органам звіти в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законодавчими актами; здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу;

Відповідно до ст.48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Згідно ст.49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Дозвіл на спеціальне водокористування видається: державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення; Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення. Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних.

Відповідно до п.1 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995 р. №37 (в редакції діючій на момент виникнення спірних правовідносин) методика встановлює основні вимоги щодо порядку проведення розрахунку заподіяних збитків і застосовується при здійсненні державного контролю у галузі охорони та раціонального використання водних ресурсів. Методика є обов'язковою для інспекторів інспекційних підрозділів органів Мінекоресурсів України.

Згідно з п.4.1. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації юридичними та фізичними особами, в тому числі іноземними, як правило, в повному обсязі, без застосування норм зниження розміру стягнення і незалежно від плати за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів (ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").

Відповідно до п.4.2 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів відповідальність юридичних і фізичних осіб настає внаслідок порушення ними встановлених умов водокористування, а саме: самовільного водоспоживання, тобто забору води з поверхневих чи підземних джерел без дозволу на спецводокористування.

Згідно з п.6.1. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів при самовільному водокористуванні збитки розраховуються за формулою Зс.б. = W х Тар., де W - об'єми води при самовільному водокористуванні, куб. м; Тар. - діючі на час порушення тарифи на воду в одиницях національної валюти за 1 куб. м.

Відповідно до п.1.2. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.09р. N389 (в редакції діючій на момент виникнення спірних правовідносин) ця Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які призвели до: забруднення водних об'єктів, у тому числі пов'язаного із самовільними та аварійними скидами у водний об'єкт забруднюючих речовин із зворотними водами або речовин у складі сировини, продукції чи відходів, крім випадків забруднення територіальних і внутрішніх морських вод та виключної морської економічної зони України із суден, кораблів та інших плавучих засобів; забруднення поверхневих та підземних вод під впливом полігонів (сміттєзвалищ) твердих побутових та промислових відходів та обумовлені: самовільним використанням водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування; забором, використанням води та скидом забруднюючих речовин із зворотними водами з порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування.

Згідно п.9.1 вказаної методики 9.1. розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування та порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування (крім прісних підземних вод глибиною більше 20 м), здійснюється за формулою Зсам = 100 х W х Тар , де W - об'єм води, що використана самовільно без дозволу на спеціальне водокористування або з порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, куб. м; Тар - норматив збору за спеціальне водокористування, грн./м. куб., що діє в регіоні на момент виявлення порушення.

Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правом фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини.

Обов'язковими умовами покладення відповідальності на винну сторону є наявність збитків, протиправність дій цієї особи, причинного зв'язку між діями особи та збитками, які складають об'єктивну сторону правопорушення, та вини особи, внаслідок дій якої спричинено збитки.

Отже, зменшення майнових благ внаслідок неправомірних дій наступає об'єктивно, тобто незалежно від волевиявлення сторони, як наслідок невиконання зобов'язань.

Обов'язковою умовою покладення відповідальності має бути безпосередній причинний зв'язок між неправомірними діями і збитками. Збитки є наслідком, а невиконання зобов'язань - причиною.

Відсутність хоча б одного з елементів складу правопорушення, виключає його відповідальність.

Відповідно до ст. 614 Цивільного кодексу України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом.

Надані господарському суду документи свідчать про те, що відповідачем, з його вини, було вчинено протиправні дії - самовільний забір води за період з 01.01.2012 по 31.03.2013 року - 1018 м.куб. та за період з 01.04.2013 по 13.06.2013 року - 176 м. куб. з експлуатаційної свердловини, без спеціального дозволу на спец. водокористування, чим завдано збитків державі у розмірі 69 897,00грн., і між діями відповідача та заподіяними збитками наявний причинно-наслідковий зв'язок.

Викладені вище обставини свідчать про наявність усіх елементів правопорушення, що має наслідком відповідальність у вигляді стягнення збитків, а отже - свідчить про правомірність та обґрунтованість позовних вимог прокурора Тернопільського району в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області.

В свою чергу відповідачем на підтвердження своїх заперечень щодо недоведеності прокурором та позивачем обсягів спожитої відповідачем води не подано суду доказів фактичного обсягу спожитої без дозволу відповідачем води з вказаної свердловини. При цьому законодавством встановлений обов'язок водокористувача здійснювати облік спожитої води справним, провіреним та опломбованим лічильником. Заперечення викладені у відзиві відповідача на позовну заяву не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні та повністю спростовуються письмовими доказами, які містяться в матеріалах справи.

Посилання відповідача на те, що ним відповідно до положень Податкового кодексу України було здійснено сплату збору за спеціальне використання води не має відношення до відшкодування збитків за самовільне водокористування, оскільки відповідно до ст. 30 Водного кодексу України збори за спеціальне водокористування справляються з метою стимулювання раціонального використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів і включають збір за спеціальне використання води та екологічний податок за скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, які встановлюються Податковим кодексом України.

Згідно з ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Відшкодування збитків, завданих внаслідок порушень водного законодавства, не звільняє винних від збору за спеціальне водокористування, а також від необхідності здійснення заходів щодо ліквідації шкідливих наслідків.

Притягнення винних у порушенні водного законодавства до

відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування

збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.

Отже, сплата відповідачем збору за спеціальне водокористування не є підставою для звільнення відповідача від відповідальності у вигляді відшкодування збитків, завданих державі внаслідок порушення водного законодавства, передбаченої ч. 1 ст. 111 Водного кодексу України.

Формули нарахування збитків, зазначені в Методиках розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів №389 (в редакції чинній на час існування спірних правовідносин), використані позивачем для розрахунку спірних збитків правомірно, що також підтверджується висновком Вищого господарського кодексу України в постанові від 15.10.12р. у справі №13/333.

У відповідності до п.7 ч.3 ст.29, ч.2 ст. 69 Бюджетного кодексу України, джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України у частині доходів є 30% грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності; до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належить: 70% грошових стягнень за заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, міських бюджетів - 50%, обласних бюджетів та бюджету АР Крим - 20%, бюджетів м. Києва та Севастополя - 70%.

За вказаних обставин суд вважає позовну вимогу прокурора обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Судові витрати відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України підлягають стягненню з відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 22, 32, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Компанія «РАЙЗ» (03115, м. Київ, пр. Перемоги, буд. 121-В; ЄДРПОУ 13980201) в доход спеціального фонду Державного бюджету України 20 969 (двадцять тисяч дев'ятсот шістдесят дев'ять) грн. 10 коп. 30% збитків, завданих державі порушенням вимог природоохоронного законодавства.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Компанія «РАЙЗ» (03115, м. Київ, пр. Перемоги, буд. 121-В; ЄДРПОУ 13980201) в доход спеціального фонду місцевого бюджету Острівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області 34 948 (тридцять чотири тисячі дев'ятсот сорок вісім) грн. 50 коп. 50% збитків, завданих державі порушенням вимог природоохоронного законодавства.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Компанія «РАЙЗ» (03115, м. Київ, пр. Перемоги, буд. 121-В; ЄДРПОУ 13980201) в доход спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради 13 979 (тринадцять тисяч дев'ятсот сімдесят дев'ять) грн. 40 коп. 20% збитків, завданих державі порушенням вимог природоохоронного законодавства.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Компанія «РАЙЗ» (03115, м. Київ, пр. Перемоги, буд. 121-В; ЄДРПОУ 13980201) в доход Державного бюджету України судовий збір в сумі 1827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. о0 коп.

Після вступу рішення в законну силу видати наказ.

Рішення набирає законної сили відповідно до вимог ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 16.05.2014р.

Суддя С.О.Чебикіна