Постанова № 38761586, 10.04.2014, Сватівський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
10.04.2014
Номер справи
426/469/14-а
Номер документу
38761586
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 426/469/14-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2014 року Сватівський районний, як адміністративний суд Луганської області, в складі головуючого судді Гашинського М. А., при секретарі судового засідання Пчолкіну М. С., за учатю позивача та представника відповідача у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Сватове, розглянувши адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області про перерахунок пенсії, призначеної за нормами Закону України «Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги та індексації,

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, в якому зазначив, що він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області як одержувач пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу в Україні" з 27.01.2010 року як звільнений з посади заступника начальника Сватівського управління праці та соціального захисту населення та отримує пенсію у розмірі 80 відсотків мінімальної заробітної плати (стаж роботи на державній службі складає 10 років та 13 днів). Для нарахування пенсії управління надало довідку про складові заробітної плати від 12.10.2009 року за формою встановленою УПФУ «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 року. На момент оформлення пенсії він не знав, що зазначена форма довідки не містить інформацію про матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань та індексацію, які він отримував регулярно та з яких утримувались внески до Пенсійного фонду України. Постановами окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 р N 2а-4753/09/2670 та від 03.10.2012 року №2а/8893/12/2670 постанову Правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30.10.2008 р. №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством; зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30.10.2008 р. №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами. За результатами розгляду справи окружний адміністративний суд м. Києва дійшов висновку про те, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження. У зв'язку з цим 05.03.2014 року він звернувся до відповідача зі зверненням про перерахунок пенсії. Проте на його звернення йому було надано відповідь від 07.03.2014 року, у якій вказано, що пенсія йому призначена згідно чинного законодавства. З рішенням відповідача він не згоден, вважає його неправомірним та таким, що не відповідає діючому законодавству та порушує його Конституційне право на пенсійне забезпечення в розмірі, відповідному його заробітній платі

та трудовому стажу. Про порушення його прав йому стало відомо лише у березні 2014 року після спілкування з колегами, а зараз пенсіонерами з міста Луганська.

Просить суд визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області про відмову врахувати при перерахунку пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, які враховуються при розрахунку пенсії та з яких сплачено страхові внески; зобов'язати відповідача з 27.01.2010 року провести перерахунок та виплату йому пенсії, призначеної за нормами Закону України «Про державну службу» у розмірі 80 відсотків заробітної плати з яких сплачено внески до Пенсійного фонду України, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації грошових доходів громадян та з урахуванням фактично отриманих сум.

Позивач під час судового засідання на позовних вимогах наполіг, підтвердив викладені у позові обставини.

Представник відповідача ОСОБА_3 під час судового засідання позовні вимоги не визнав, у запереченні проти позову (а.с.21) зазначив, що позов вважає необґрунтованим, дії УПФУ у Сватівському районі є законними та права позивача не порушено. Відповідно до ст..99 КАС України встановлюється шестимісячний строк для звернення до суду за захистом порушених прав. Позивач у зазначений термін не звернувся до суду, тому проведення нарахування та виплату пенсії з 27.01.2010 року є незаконним. Управління на застосуванні строку позовної давності наполягає.

Суд, вислухавши позивача та представника відповідача, дослідивши в судовому засіданні надані сторонами докази, оцінивши їх у сукупності, виконавши всі вимоги адміністративного судочинства, всебічно з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, вважає за необхідне задовольнити позов ОСОБА_1 в повному обсязі, оскільки в судовому засіданні встановлено, що відповідачем з 27.01.2010 року призначено пенсію позивачу, як державному службовцю в розмірі 80 відсотків заробітної плати. Стаж державної служби позивача становить 10 років 13 днів, про що зазначено позивачем в позові та підтверджується копіями трудової книжки (а.с. 5-8), та не оспорюється відповідачем.

Згідно ч.3 ст.72 КАС України - обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

При цьому при обчисленні розміру пенсії позивачу відповідачем не враховано як складові заробітної плати суми отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

На письмове звернення від 05.03.2014 р. до управління Пенсійного фонду України провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням зазначених складових заробітної плати, позивач отримав письмову відповідь від 07.03.2014 р. з відмовою в задоволенні його вимог ( а.с.10), після чого він звернувся до суду з даним позовом.

Вказані дії відповідача є неправомірними та такими, що не відповідають вимогам законодавства, порушують право позивача на пенсійне забезпечення в розмірі, відповідному його заробітній платі та трудовому стажу.

Так, згідно довідки про складові заробітної плати позивача (а.с. 11-12), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», - підтверджується виплата йому матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Згідно до ст..37 Закону України «Про державну службу » № 3723-12 ( у редакції , чинній на час виникнення спірних відносин) - пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% суми їх посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим законом при наявності загального трудового стажу для жінок 20 років, у тому числі стаж державної служби - не менше 10 років. Згідно ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» №108/95-ВР- заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі , яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати , до якої входять: основна та додаткова заробітна плата , а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно ч.2 статті 33 Закону України «Про державну службу» №3723-12 передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Отже, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-12 зазначено види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій - це всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 - 4 визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються : суми виплат , отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом , у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» ,- у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Враховуючи викладене, суми отриманої позивачем матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, як складові його заробітної плати, повинні були прийматися відповідачем в розрахунок пенсії позивача, який до того ж звернувся до суду з позовом в установлений ст.. 99 КАС України шестимісячний строк звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав з дня коли дізнався про їх порушення, що було вирішено ухвалою Сватівського районного суду (а. с. 18).

За даних обставин доводи відповідача щодо звернення позивача з порушенням встановленого строку, є безпідставними.

На підставі викладеного керуючись, ст. ст. 17-19, 72,159, 162, 163, 183-2 КАС України,

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області про перерахунок пенсії, призначеної за нормами Закону України «Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги та індексації,- задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 врахувати при перерахунку пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, які враховуються при розрахунку пенсії та з яких сплачено страхові внески.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області провести з 27.01.2010 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, призначеної за нормами Закону України «Про державну службу» у розмірі 80 відсотків заробітної плати з яких сплачено внески до Пенсійного фонду України, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації грошових доходів громадян та з урахуванням фактично отриманих сум.

В частині присудження ОСОБА_1 виплати перерахованої пенсії допустити негайне виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

С У Д Д Я М. А. ГАШИНСЬКИЙ