Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 травня 2014 р. Справа №805/3097/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12:09
Донецький окружний адміністративний суд в складі судді Аканова О.О., при секретарі Кушнерьовій К.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Шахтарськантрацит" відокремлений підрозділ "Шахта "Шахтарська-глибока" до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області з включення до розрахунку на лютий 2014 року від 04.02.2014 № 1105/02 за списком № 2 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до п. "б" - "з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" по 102 особам на загальну суму 80 095,61 грн., визнання протиправним та скасування розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за лютий 2014 року від 04.02.2014 № 1105/02 за списком № 2 Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до п. "б" - "з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" по 102 особам на загальну суму 80 095,61 грн.,-
В С Т А Н О В И В :
Державне підприємство "Шахтарськантрацит" (надалі - позивач, ДП "Шахтарськантрацит") звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області з включення до розрахунку на лютий 2014 року від 04.02.2014 № 1105/02 за списком № 2 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до п. "б" - "з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" по 102 особам на загальну суму 80 095,61 грн., визнання протиправним та скасування розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за лютий 2014 року від 04.02.2014 № 1105/02 за списком № 2 Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до п. "б" - "з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" по 102 особам на загальну суму 80 095,61 грн.
Позов мотивовано незгодою позивача із визначним відповідачем розміром фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за списком № 2 по Відокремленому підрозділу "Шахта "Шахтарська-Глибока" ДП "Шахтарськантрацит", крім того, зазначає, що у нього не має обов'язку відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №2. Позивач вважає, що відповідачем включено до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій суми доплат, надбавок та підвищень до пільгових пенсій, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України та не включаються в розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Також, позивач вважає, що відповідачем документально не підтверджено загальний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за списком №2.
Крім того, позивач вважає, що відповідачем неправомірно включено до спірного розрахунку фактичні витрати по 99 особам, за якими не змінились суми місячних фактичних витрат до відшкодування у порівнянні з розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій №09/04 від 02.01.2014 року.
Представник позивача у судовому засіданні адміністративний позов підтримала та просила позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.
Згідно довідки АБ №383114 від 21.02.2012 Відокремлений підрозділ "Шахта "Шахтарська-Глибока" не має статусу юридичної особи та входить до складу ДП "Шахтарськантрацит" (ідентифікаційний код 32299510). Також зазначено, що добування кам'яного вугілля належить до видів діяльності Відокремленого підрозділу "Шахта "Шахтарська-Глибока"
Відповідачем отримано розрахунок №1105/02 від 04.02.2014р. фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до п. "б-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з лютого 2014, щодо 102 осіб на місячний розмір фактичних витрат 80095,61 грн.
Вказаний розрахунок позивач отримав 10.02.2014 із супровідним листом від 04.02.2014 №1105/02.
На виконання ухвали суду відповідачем надано до суду розпорядження про призначення пенсій по 102 особам та докази сплати пенсій пенсіонерам.
Відповідно до пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно п.6 п. п 6.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. N 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за N 64/8663 (далі - Інструкція № 21-1) відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах
Таким чином, обов'язок відшкодування підприємством фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №2 встановлений чинним законодавством України.
Із набранням чинності Законом України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (з 1 січня 2004 року) витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на підставі пункту "б-з" статті 13 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" особам, які були зайняті на роботах за списком № 2, покриваються підприємствами та організаціями. Обов'язок підприємств та організацій з відшкодування понесених ПФУ після 1 січня 2004 року витрат на виплату і доставку зазначених пенсій не пов'язаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу.
Винятком із цього правила є лише порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, призначених з урахуванням вимог статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Зазначена правова позиція відображена у висновках Верховного Суду України, у тому числі в постанові від 02.10.2012 № 21-250а12.
За спірним розрахунком заявлені до відшкодування фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, які призначені на підставі п. "б-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а не ст.14 цього Закону.
Також, позивач не спростовує отримання особами, які наведені в спірному розрахунку пенсії на пільгових умовах за списком №2.
Достатніх підстав вважати, що до спірного розрахунку включені особи, які не маються права отримувати пенсію на пільгових умовах за списком № 2 - суду не наведено.
Щодо посилань позивача про включення до спірного розрахунку сум доплат, надбавок та підвищень до пільгових пенсій, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України та які не підлягають відшкодуванню підприємством, суд зазначає наступне.
Позивачем не надано жодних доказів включення до спірного розрахунку сум доплат, надбавок та підвищень до пільгових пенсій, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України.
Позивачем не наведено достатніх підстав вважати, що відповідачем включено до спірного розрахунку суми доплат, надбавок та підвищень до пільгових пенсій, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України.
Зі змісту позовної заяви, вбачається, що твердження позивача щодо включення до спірного розрахунку сум доплат, надбавок та підвищень до пільгових пенсій, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України, ґрунтується на збільшенні суми пенсії та, відповідно, суми, яка підлягає відшкодуванню позивачем, у порівнянні з розрахунком за минулий період.
Зі спірного розрахунку вбачається, що суми доплат, надбавок та підвищень, які не входять до суми основного розміру пенсій, зазначені в окремому рядку спірного розрахунку. Такі доплати та надбавки не включені до витрат, які підлягають відшкодуванню.
Із п.6.2 вказаної Інструкції вбачається, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.
У разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники, про що зазначено в п. 6.3 вказаної Інструкції.
Відповідно до п.6.4 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Відповідно до п.6 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що до прийняття відповідного Закону до пенсій, передбачених цим Законом, установлюються надбавки та здійснюється їх підвищення згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення". Зазначені надбавки та підвищення встановлюються в розмірах, що фактично виплачувалися на день набрання чинності цим Законом з наступною індексацією відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Виплата їх здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
До внесення відповідних змін до законів фінансування соціальних пенсій, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", збільшень пенсій, передбачених Законом України "Про статус гірських населених пунктів", надбавок, передбачених Законом України "Про донорство крові та її компонентів", а також надбавок та пенсій, що призначаються особам, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в зв'язку із виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров'я, відповідно до Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні" здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно п.6.6 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" встановлено, що додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", доплати, надбавки та підвищення призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України, не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.
Суд зазначає, що "надбавки та підвищення", які встановлюються та виплачуються згідно з положеннями Закону України "Про пенсійне забезпечення", відрізняється від поняття "збільшення розміру пенсії внаслідок її перерахунку", визначеного Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", адже нормами законодавства передбачено не лише різні підстави для таких змін розміру пенсії (під час встановлення та виплати додаткових доплат, надбавок, підвищень застосовуються норми Закону № 1788 ХІІ, під час здійснення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням збільшення, яке відбулось внаслідок її перерахунку, - Закону № 1058-IV), а й правові наслідки - додаткові доплати, надбавки, підвищення мають окремий статус та обліковуються окремими рядками, а збільшення розміру пенсії внаслідок її перерахунку за нормами Закону № 1058-IV становить її основний розмір.
Крім того, територіальні управління ПФУ зобов'язані надсилати розрахунки боржникам по пільгових пенсіях, а також повідомляти про перераховані пенсії, що свідчить про обов'язок підприємств відшкодовувати основний розмір пенсій в повному обсязі, в тому числі перераховані пенсії, а не відповідно до протоколів про призначення пенсії, адже згідно з пунктом 6.4 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів ПФУ щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го числа поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Із положень абзацу другого пункту 6.8 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" також убачається, що у разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування, органи ПФУ повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення зазначених обставин.
Зазначена правова позиція відображена у висновках Верховного Суду України, у тому числі в постанові від 11.02.2014 №21-471а13 та постанові від 25.09.2012 №21-294а12.
Наведені законодавчі акти не передбачають документальне підтвердження територіальними управліннями ПФУ розмірів фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій перед підприємствами.
Жодних доказів або обґрунтованих припущень щодо визначення в спірному розрахунку суми пенсії по певній особі або по всім особам у більшому розмірі, ніж фактично підлягає нарахуванню таким особам - до суду не надано.
Також, зі змісту п.6.4 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" вбачається, що у разі перерахування (або призначення) пенсії територіальні управління ПФУ надсилають до підприємств нові розрахунки, а не окремі розрахунки щодо осіб якім перераховано (або новопризначені) пенсії.
При цьому, формою розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "б-з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" не передбачено окремої графи щодо осіб якім перераховано (або новопризначені) пенсії, яка є додатком до вказаної Інструкції. Окремої форми такого розрахунку також не передбачено.
З приводу посилання позивача на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09 серпня 2013 у справі №805/2087/13-а, яка набрала законної сили, суд зазначає наступне.
З вищевказаної постанови вбачається, що оскаржувався розрахунок №56/04 від 04.01.2012 на 2012 рік фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2, а у справі № 805/3097/14 оскаржується розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за лютий 2014 року від 04.02.2014 № 1105/02 за списком № 2, крім того, в оскаржуваних розрахунках період стягнення різний, тому суд дійшов висновку, що обставини встановлені постановою суду №805/2087/13-а не відносяться до прийняття постанови у даній справі.
На підставі наведеного, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні позову Державному підприємству "Шахтарськантрацит" відокремлений підрозділ "Шахта "Шахтарська-глибока" до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області з включення до розрахунку на лютий 2014 року від 04.02.2014 № 1105/02 за списком № 2 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до п. "б" - "з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" по 102 особам на загальну суму 80 095,61 грн., визнання протиправним та скасування розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за лютий 2014 року від 04.02.2014 № 1105/02 за списком № 2 Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до п. "б" - "з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" по 102 особам на загальну суму 80 095,61 грн. - відмовити.
Стягнути з Державного підприємства "Шахтарськантрацит" судовий збір у розмірі 1644 грн. на користь Державного бюджету України.
Вступна та резолютивна частина постанови прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 06.05.2014 року.
Постанова у повному обсязі буде складена 09.05.2014 року.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Аканов О.О.