Копія
Справа № 822/820/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 квітня 2014 року 15 год. 56 хв.м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіТарновецького І.І. при секретаріЧовган Д.В. за участі:представника позивача Гащака Б.В., представника відповідача Малашиної Ю.Б.розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Славутський комбінат "Будфарфор" до Хмельницької митниці Міндоходів про визнання протиправними, скасування рішення та картки відмови, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Хмельницької митниці Міндоходів, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення від 06 вересня 2013 року № 400040000/2013/000036/1 про коригування митної вартості Товару, винесене Хмельницькою митницею Державної митної служби України (митний пост "Славута"), правонаступником якої є Хмельницька митниця Міндоходів; визнати протиправною та скасувати картку відмови в митному оформленні Товару № 400040000/2013/00068 від 06 вересня 2013 року; зобов'язати Хмельницьку митницю Міндоходів (митний пост "Славута") здійснити митне оформлення Товару за заявленою Позивачем митною вартістю.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 22 травня 2013 року між ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" та Компанією "DEFTRANS" (Польща) було укладено Контракт на поставку № І 13/20, предметом якого була поставка позивачу меблів для ванних кімнат з ДСП, ламінованих. На виконання вказаного Контракту на адресу позивача у вересні було направлено товар відповідно до рахунку - фактури (інвойсу) від 03.09.2013 року № FE/0000026/2013. ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" було подано митну декларацію за формою МД-2 № 400040000/2013/004763 від 05.09.2013 року для митного оформлення товару, поставленого за зовнішньоекономічним Контрактом № І 13/20 від 22.05.2013 року, з наданням усіх необхідних документів на підтвердження заявленої митної вартості товару.
Позивач не погоджується з винесеною відповідачем карткою відмови в митному оформленні Товару та рішенням, оскільки вважає, що відповідачу надані всі документи і дотримані всі умови, визначені ст. 53 Митного кодексу України, необхідні для визначення митної вартості за основним методом. З огляду на викладене, позивач вважає прийняті відповідачем картку відмови в митному оформленні Товару № 400040000/2013/00068 від 06 вересня 2013 року та рішення від 06 вересня 2013 року № 400040000/2013/000036/1 про коригування митної вартості Товару протиправними та просить їх скасувати.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задоволити в повному обсязі.
Представник відповідача позов не визнав. В обґрунтування заперечень проти позову зазначив, що картка відмови в митному оформленні транспортного засобу та рішення про коригування митної вартості товарів прийняті митним органом правильно, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом, тому скасуванню вони не підлягають.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач зареєстрований 07.03.2003 року як юридична особа, ідентифікаційний код 32285199, та відповідно до статей 15, 16 Податкового кодексу України є платником податків, зборів і зобов'язаний стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України, вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки і збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до Постанови КМУ від 20 березня 2013 року № 229 Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів було утворено Хмельницьку митницю Міндоходів та реорганізовано шляхом приєднання Хмельницької митниці Держмитслужби до Хмельницької митниці Міндоходів.
Згідно з п. 3 Постанови КМУ від 20.03.2013 року № 229 територіальні органи Міністерства доходів і зборів є правонаступниками територіальних органів Державної податкової служби та Державної митної служби, що реорганізуються.
Відносини, пов'язані із справлянням митних платежів, регулюються Митним кодексом України, Податковим кодексом України та іншими законами України з питань оподаткування (частина 2 статті 1 Митного кодексу України № 4495-VI від 13.03.2012 року).
Згідно із частиною 1 статті 7 Митного кодексу України, встановлені порядок і умови переміщення товарів через митний кордон України, їх митний контроль та митне оформлення, застосування механізмів тарифного і нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, справляння митних платежів, ведення митної статистики, обмін митною інформацією, ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, здійснення відповідно до закону державного контролю нехарчової продукції при її ввезенні на митну територію України, запобігання та протидія контрабанді, боротьба з порушеннями митних правил, організація і забезпечення діяльності митних органів та інші заходи, спрямовані на реалізацію державної політики у сфері державної митної справи, становлять державну митну справу.
Згідно частин 1, 2, 3 статті 318 Митного кодексу України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Митний контроль здійснюється виключно митними органами відповідно до цього Кодексу та інших законів України.
22 травня 2013 року між ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" та Компанією "DEFTRANS" (Польща) було укладено Контракт на поставку № І 13/20, предметом якого була поставка позивачу меблів для ванних кімнат з ДСП, ламінованих (далі по тексту - Товар).
На виконання Контракту на адресу позивача у вересні 2013 року було направлено Товар відповідно до рахунку - фактури (інвойсу) від 03.09.2013 року № FE/0000026/2013, згідно до якого загальна вартість товару визначалась на рівні 6569,52 євро.
З метою митного оформлення Товару, передбаченого рахунком-фактурою, позивачем була заповнена та подана до підрозділу відповідача - митного посту "Славута" митна декларація за формою МД-2 № 400040000/2013/004763 від 05.09.2013 року, в яких Товар був задекларований у митний режим „імпорт". Вартість Товару визначена на рівні 6569,52 євро. А митна вартість - 7399,93 євро. Визначення митної вартості товару позивач здійснив за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, додавши до фактурної вартості витрати на транспортування товару.
Разом з митною декларацією позивач надав митному органу Контракт на поставку № І 13/20 від 22 травня 2013 року, рахунок-фактуру (інвойс) від 03.09.2013 року № FE/0000026/2013, довідку про транспортні витрати № 1343-131 1683 від 05.09.2013 року, Договір доручення (про перевезення) № 1128 від 25 грудня 2012 року, Договір № 516 на перевезення вантажів від 29.08.2013 року, міжнародну товарно-транспортну накладну (CMR) від 03 вересня 2013 року, копію митної декларації країни відправлення MRN 13PL394020E0042059 від 04 вересня 2013 року, прайс-лист виробника № б/н від 22 травня 2013 року, калькуляцію № б/н від 03 червня 2013 року.
Під час аналізу документів, поданих для митного оформлення за митною декларацією 400040000/2013/004763 від 05.09.2013 року відповідачем встановлено, що відповідно до ч.2 ст. 53 Митного кодексу України, документи, подані до митного оформлення, не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості Товару та відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті (витрати на страхування товарів).
У зв'язку з цим митним органом 06 вересня 2013 року прийнято рішення № 400040000/2013/000036/1 про коригування митної вартості Товару, внаслідок цього митну вартість Товару було збільшено з 7399,93 євро до 13069,98 грн. та складено картку відмови у митному оформленні Товару № 400040000/2013/00068 від 06 вересня 2013 року з підстави неподання документів, що підтверджують складові митної вартості товару.
Однак суд не погоджується із прийнятим висновком митного органу, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що підставою прийняття оскаржуваних рішень слугував висновок митного органу про недостатність поданих позивачем документів для підтвердження митної вартості товару.
Митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари (ст. 49 Митного кодексу України).
Відповідно до ч.1 ст. 53 МК України, у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає митному органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення. Відповідно до переліку даних документів, наведеного в частині другій даної статті, такими документами є:
1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п'ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості;
2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності;
3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі-продажу);
4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару;
5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару;
6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів;
7) копія імпортної ліцензії, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню;
8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.
Відповідно до картки відмови № 400040000/2013/00068 від 06 вересня 2013 року позивач одночасно з митною декларацією подав до митного оформлення наступні документи: картку обліку особи, яка здійснює операції з товарами, міжнародну автомобільну накладну (CMR); довідку про транспортні витрати; прейскурант (прайс-лист) виробника товару; розрахунок ціни (калькуляцію); рахунок-фактуру (інвойс); пакувальний лист; контракт купівлі-продажу, стороною якого є виробник товарів, що декларуються; специфікацію до зовнішньоекономічного договору; договори про перевезення; сертифікат про проходження товару загальної форми; копію митної декларації країни відправлення ті ін.
Згідно із ч.3 ст.53 МК України у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи:
1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається;
2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом);
3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту);
4) виписку з бухгалтерської документації;
5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів;
6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару;
7) копію митної декларації країни відправлення;
8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
Аналіз даної норми дає змогу виокремити наступні обставини, за наявності яких митний орган має право зобов'язати декларанта подати додаткові документи для підтвердження митної вартості:
1) наявність розбіжностей між окремими документами;
2) наявність ознак підробки певних документів;
3) відсутність достатніх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Необхідно звернути увагу, що висновок митного органу щодо наявності даних обставин повинен бути обґрунтованими та підтверджений відповідними доказами. Так, встановивши відсутність достатніх відомостей, що підтверджують задекларовану митну вартість товарів митний орган повинен вказати, які саме складові митної вартості товарів є непідтвердженими, чому з поданих декларантом документів неможливо встановити дані складові та які документи необхідні для підтвердження того чи іншого показника.
Частиною 10 статті 58 Митного кодексу України визначено перелік складових митної вартості. Але зазначено, що ці складові (додаткові витрати) повинні додаватись до ціни товару для визначення митної вартості лише в тому випадку, коли вони не були включені до ціни товару.
Однак, митним органом не було вказано, які саме складові митної вартості є не підтвердженими та які саме документи необхідно подати для підтвердження конкретної складової. Посилання відповідача на неможливість визначення розміру платежів за страхування товару є безпідставними, оскільки страхування товару не передбачалось умовами Контракту і страхові платежі не сплачувались, тобто дані платежі не входять до митної вартості товару, а тому не потребують підтвердження.
Крім того, відповідно до картки відмови та митної декларації прейскуранти, прайс-листи виробника та експортні декларації країни відправника були надані разом з митною декларацією.
Виходячи із змісту ст.58 Митного кодексу України та з урахуванням вищевказаного визначення митної вартості, основним методом визначення митної вартості товару є метод її визначення за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції).
Метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов'язковою при її обчисленні (ч.2 ст.58 МК України).
В силу п.2 ч.6 ст. 54 МК України митний орган може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, зокрема, у разі неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій - четвертій статті 53 цього Кодексу, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Оскільки подані позивачем документи для митного оформлення товару дають змогу встановити митну вартість товару, а митним органом не надано належного обґрунтування причин їх неврахування для встановлення митної вартості товару та необхідності надання додаткових документів для підтвердження заявленої митної вартості, суд вважає безпідставною відмову у митному оформленні товарів за заявленою декларантом митною вартістю та коригування митним органом митної вартості товару із застосуванням резервного методу визначення такої вартості.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що зазначена вище продукція підлягає митному оформленню товару за заявленою позивачем митною вартістю відповідно до декларації № 400040000/2013/004763 від 05.09.2013 року.
Аналіз досліджених норм Митного кодексу України та встановлених обставин по справі дає суду підставу зробити висновок про те, що рішення відповідача № 400040000/2013/000036/1 від 06.09.2013 року про коригування митної вартості Товару та картка відмови в митному оформленні Товару від 06.09.2013 року № 400040000/2013/00068 не відповідають вимогам Кодексу, тобто є протиправними та підлягають скасуванню.
Аналізуючи все в сукупності, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та повністю доведений у судовому засіданні дослідженими доказами, тому його необхідно задовольнити.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 15, 16, 41 177 ПК України, ст. ст. 1, 4, 7, 53, 55, 57, 246, 257, 318, 321, 336 Митного кодексу України, ст.ст. 9, 11, 86, 159 - 163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення від 06.09.2013 року № 400040000/2013/000036/1 про коригування митної вартості Товару та картку відмови у митному оформленні Товару від 06.09.2013 року № 400040000/2013/00068, винесені Хмельницькою митницею Міндоходів.
Зобов'язати Хмельницьку митницю Міндоходів провести митне оформлення товару за заявленою Публічним акціонерним товариством "Славутський комбінат "Будфарфор" митною вартістю.
Стягнути із Державного бюджету України на користь позивача судові витрати по справі у сумі 255 грн.78 коп. шляхом їх безспірного списання із рахунку відповідача.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 04 квітня 2014 року
Суддя/підпис/І.І. Тарновецький"Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький