ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
28 квітня 2014 року № 826/3818/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Каракашьяна С.К., за участю секретаря судового засідання Бабич Г.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні за участі представника позивача Галай Г.С., представника відповідача Семенець М.Є., адміністративну справу:
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Девелопер»
до Дарницької районної державної адміністрації у місті Києві
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фірма «Девелопер» (далі - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Дарницької районної державної адміністрації у місті Києві (далі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації щодо невиконання дій, передбачених п. 4.17, 4.18 Положення про реєстр адрес у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 22.05.2013р. №337/9394 «Про деякі питання ведення реєстрів адрес, вулиць та інших поіменованих об'єктів у місті Києві», щодо порядку здійснення розгляду заяви TOB «Фірма «Девелопер» від 30.01.2014 року № 02/19 про присвоєння поштової адреси будинку на ділянці № 10 мікрорайонів №2, З, 4 житлового масиву Осокорки-Північні у Дарницькому районі м. Києва;
- визнати протиправними дії Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації щодо вимоги надання повного пакету, передбаченого пунктом 4.17 розділу 4 Положенням про реєстр адрес, без відповідної аргументації неповноти поданого, разом із заявою від 30.01.2014 року № 02/19, комплекту документів;
- визнати протиправними дії Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації щодо не взяття до уваги, обов'язкових до виконання на всій території України, рішення Господарського суду м. Києва від 14.02.2012 року, постанови Київського апеляційного господарського суду від 16.08.2012 року та постанови Вищого господарського суду України від 11.02.2013 року у справі №5011-38/626-2012, якими встановлено відсутність зобов'язань Позивача щодо сплати пайової участі;
- зобов'язати Дарницьку районну в місті Києві державну адміністрацію розглянути заяву TOB «Фірма «Девелопер» від 30.01.2014 року № 02/19 про присвоєння поштової адреси багатоквартирному житловому будинку на ділянці № 10 комплексу багатоповерхових житлових будинків з об'єктами культурно-побутового призначення на території мікрорайонів № 2, 3, 4 житлового масиву Осокорки-Північні у Дарницькому районі м. Києва з урахуванням рішення Господарського суду м. Києва від 14.02.2012 р. у справі № 5011- 38/629-2012, залишеного в силі постановою Київського апеляційного господарського суду від 16.08.2012 року та постановою Вищого господарського суду України від 11.02.2013 року та винести розпорядження про присвоєння поштової адреси новозбудованому житловому будинку на ділянці № 10 мікрорайонів №2, 3, 4, житлового масиву Осокорки-Північні у Дарницькому районі м. Києва;
- винести окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності посадових осіб Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації у зв'язку з невиконанням дій передбачених п. 4.17., 4.18 Положення про реєстр адрес у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 22.05.2013р. №337/9394 «Про деякі питання ведення реєстрів адрес, вулиць та інших поіменованих об'єктів у місті Києві», а також за невиконання рішення Господарського суду міста Києва від 14.02.2012 року у справі №5011-38/629-2012.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача в судових засіданнях проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених в запереченнях на позов.
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в судовому засіданні 28 квітня 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Фірма «Девелопер» (надалі - Позивач) є замовником (забудовником) будівництва комплексу багатоповерхових житлових будинків з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями та спорудами культурно-побутового призначення і соціальної інфраструктури, що споруджуються на території мікрорайонів №2, 3, 4 житлового масиву «Осокорки-Північні» у Дарницькому районі в м. Києві.
З огляду на Сертифікат відповідності закінченого будівництва об'єкта серії ІУ №164133370849 від 03.12.2013 року, виданого Інспекцією державного архітектурно- будівельного контролю у місті Києві на підставі Акту готовності об'єкта до експлуатації від 27.11.2013 року, прийнято в експлуатацію багатоповерховий житловий будинок на ділянці № 10.
У зв'язку із завершенням будівництва та прийняттям в експлуатацію будинку на ділянці № 10, товариство з метою оформлення технічної документації на об'єкт будівництва, звернулось до Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації (надалі - Відповідач) із заявою № 02/19 від 30.01.2014 року про присвоєння об'єкту нерухомості поштової адреси, додатком до якої було надано пакет документів.
За результатами розгляду поданої Позивачем заяви Відповідачем листом від 04.03.2014 року за вих. № 101-1524/03 було надано відмову у присвоєнні об'єкту нерухомого майна поштової адреси, у зв'язку із наданням неповного комплекту документів, та повідомлено про поновлення розгляду питання про присвоєння поштової адреси будинку на ділянці № 10 у разі надання пакету документів, передбаченого Положенням про реєстр адрес.
Позивач в свої позовній заяві зазначає, що Відповідачем у вказаному листі не було повідомлено, які саме документи, передбачені пунктом 4.17. розділу 4 Положення про реєстр адрес, не були подані Позивачем разом з заявою про присвоєння зазначеному об'єкту нерухомості поштової адреси.
Позиція відповідача, викладена в письмових запереченнях, ґрунтується на тому, що позивачем до поданої заяви про присвоєння поштової адрес, додано не повний пакет документів, який передбачений пунктом 4.17 Положення про реєстр адрес, зокрема, не надано довідку Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про сплату пайової участі у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва або рішення Київської міської ради про звільнення від сплати пайової участі у створенні соціальної та інженерно - транспортної інфраструктури м. Києва, тому відмова у присвоєнні поштової адреси об'єкту позивача була правомірна.
З такими висновками відповідача суд не погоджується, з огляду на наступне.
Затверджений рішенням Київської міської ради від 22.05.2013 року №337/9394 Порядок присвоєння поштових адрес об'єктам нерухомості та будівельних адрес об'єктам незавершеного будівництва в м. Києві (далі - Порядок) встановлює на території міста Києва єдиний порядок присвоєння, реєстрації адрес об'єктів нерухомості (далі - адреса) та всіх змін у них, включаючи анулювання, а також порядок ведення реєстру адрес у місті Києві (далі - Реєстр адрес) як одного із основних інформаційних ресурсів системи Містобудівного кадастру міста Києва
Відповідно до п.п. 4.1 - 4.3 Порядку, присвоєння поштових адрес об'єктам нерухомого майна здійснюється шляхом видання розпорядчих документів Департаментом містобудування та архітектури або районними в місті Києві державними адміністраціями з подальшим їх внесенням до Реєстру адрес. Розгляд питань присвоєння поштових адрес здійснюється за клопотаннями фізичних та юридичних осіб (заявників) в установленому порядку. Поштові адреси присвоюються об'єктам нерухомості, розташованим на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення.
Пунктом 4.16 вказаного Порядку передбачено, що присвоєння поштових адрес багатоквартирним житловим будинкам, домоволодінням, житловим будинкам садибного типу, індивідуальним дачним та садовим будинкам здійснюється розпорядженням відповідної районної в місті Києві державної адміністрації. Заявники подають заяву про присвоєння поштової адреси до дозвільного центру відповідної районної в місті Києві державної адміністрації.
Згідно з п. 4.17 Порядку до заяви про присвоєння поштової адреси додаються такі документи: завірена в установленому порядку копія документа, що посвідчує право власності на земельну ділянку чи право користування земельною ділянкою (за необхідності); для юридичної особи та фізичної особи - підприємця - копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; завірена в установленому порядку копія правовстановлюючого документа на об'єкт нерухомого майна, а для новозбудованих об'єктів - зареєстрована декларація про готовність об'єкта до експлуатації або сертифікат, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації та підтверджує його готовність до експлуатації; копія виконавчого (контрольно-геодезичного) знімання, зареєстрованого в містобудівному кадастрі міста Києва (для закінченого будівництвом об'єкта); довідка Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про сплату пайової участі у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва (при цьому показники загальної площі (площ) та функціонального призначення об'єкта в цій довідці мають відповідати фактичним показникам загальної площі (площ) та функціонального призначення) або рішенню Київської міської ради про звільнення від сплати пайової участі у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва (при цьому показники загальної площі (площ) та функціонального призначення об'єкта в такому рішенні мають відповідати фактичним показникам загальної площі (площ) та функціонального призначення); копія технічного паспорта об'єкта нерухомого майна, виготовленого відповідним суб'єктом господарювання згідно з наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 травня 2001 року № 127 "Про затвердження Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна".
У разі надання неповного комплекту документів, зазначених у цьому пункті, відсутності підстав для присвоєння об'єкта нерухомого майна поштової адреси заявнику протягом 10 робочих днів надається вмотивована письмова відмова.
Отже, одним з необхідних документів, який додається до заяви, є, зокрема, довідка Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про сплату пайової участі у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва (при цьому показники загальної площі (площ) та функціонального призначення об'єкта в цій довідці мають відповідати фактичним показникам загальної площі (площ) та функціонального призначення) або рішенню Київської міської ради про звільнення від сплати пайової участі у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва (при цьому показники загальної площі (площ) та функціонального призначення об'єкта в такому рішенні мають відповідати фактичним показникам загальної площі (площ) та функціонального призначення).
Разом з тим, як видно з матеріалів справи, з метою приведення рішення Київської міської ради від 23.12.2004 року №906/2316 та Договору оренди земельної ділянки, у відповідність до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», TOB «Фірма «Девелопер» звернулось з листом від 27.10.2011 року за № 465 до Київської міської ради з проханням привести рішення Київської міської ради від 23.12.2004 р. № 906/2336 в редакції рішення від 19.07.2005 р. № 873/3448 у відповідність до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» шляхом звільнення TOB «Фірма «Девелопер» від участі у створенні соціальної та інженерно- транспортної інфраструктури м. Києва.
За наслідками розгляду вищевказаної заяви, Київською міською радою було прийнято рішення про відмову у звільнені ТОВ "Фірма "Девелопер" від участі у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва. Позивачем вказане рішення було оскаржено до Господарського суду міста Києва.
Рішенням Господарського суду м. Києва від 14.02.2012 р., залишеним в силі постановою Київського апеляційного господарського суду від 16.08.2012 року та постановою Вищого господарського суду України від 11.02.2013 року, у справі №5011- 38/629-2012 за позовом TOB «Фірма «Девелопер» до Київської міської ради, третя особа: Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про зміну умов договору, позовні вимоги задоволено в повному обсязі - внесено зміни до договору оренди земельної ділянки, укладеного на підставі рішення Господарського суду м. Києва від 15.09.2006 р. у справі №2/533, в редакції додаткової угоди, запропонованої TOB «Фірма «Девелопер», про виключення абзаців 15, 16 пункту 8.4. розділу 8 вказаного Договору.
Положенням абзацу 15 пункту 8.4. розділу 8 Договору оренди земельної ділянки передбачалось виконання TOB «Фірма «Девелопер» зобов'язань щодо вирішення питання пайової участі відповідно до рішення Київради № 271/431 від 27.02.2003 р. «Про пайову участь (внески) інвесторів (забудовників) у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва».
Крім того, ухвалою Господарського суду м. Києва від 19.06.2012 року було роз'яснено рішення від 14.02.2012 року у справі №5011-38/629-2012, та визначено, що з дня набрання рішенням законної сили 20.04.2012 року у TOB «Фірма «Девелопер» відсутні зобов'язання щодо сплати пайової участі.
Відповідно до ч.5 ст. 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ст. 115 Господарського процесуального кодексу України, рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Згідно з ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Отже, з моменту набрання рішенням Господарського суду м. Києва від 14.02.2012 року законної сили Позивач звільнений від виконання зобов'язань, передбачених абзацами 15, 16 пункту 8.4. розділу 8 Договору оренди земельної ділянки та, відповідно, пунктами 3.7, 3.8 Рішення Київської міської ради від 23.12.2004 року №906/2316 (зі змінами, внесеними Рішенням Київської міської ради від 19.07.2005 року №873/3448), а відтак будь-які вимоги органів державної влади, органів місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб щодо сплати пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, є такими, що суперечать вимогам Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
При цьому, визначений у п. 4.17 Порядку перелік документів, що необхідні бути додані до заяви про присвоєння поштової адреси, є вичерпним, однак не може виключати встановлення певних юридичних фактів рішенням суду.
Відповідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. 4.18 Порядку, районна в місті Києві державна адміністрація розглядає заяви про присвоєння поштових адрес багатоквартирним житловим будинкам, домоволодінням, житловим будинкам садибного типу, індивідуальним дачним та садовим будинкам, запитує у разі необхідності додаткову інформацію від Київського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна, Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) інших органів та протягом десяти робочих днів з дня отримання заяви направляє лист-обґрунтування щодо можливості присвоєння (відмови в присвоєнні) поштової адреси об'єкта нерухомого майна до Служби Містобудівного кадастру Департаменту містобудування та архітектури.
Тобто, вирішення питання про необхідність звернення до визначених у Порядку органів належить до виключної компетенції Дарницької РДА, втручатися в яку суд не вправі.
Також, суд зазначає, що позовні вимоги в частині постановлення окремої ухвали не підлягають задоволенню, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 166 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
Тобто, зі змісту наведеної норми вбачається, що постановлення окремої ухвали є лише правом, а не обов'язком суду. Крім того, винесення судом окремої ухвали чинним законодавством не віднесено до переліку можливих засобів захисту порушеного права, що виключає можливість такої вимоги.
У відповідності до положень ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням викладеного, суд приходить висновків про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1.Адміністративний позов задовольнити частково.
2.Визнати протиправною бездіяльність Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації щодо невиконання дій, передбачених п. 4.17, 4.18 Положення про реєстр адрес у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 22.05.2013р. №337/9394 «Про деякі питання ведення реєстрів адрес, вулиць та інших поіменованих об'єктів у місті Києві», щодо порядку здійснення розгляду заяви TOB «Фірма «Девелопер» від 30.01.2014 року № 02/19 про присвоєння поштової адреси будинку на ділянці № 10 мікрорайонів №2, З, 4 житлового масиву Осокорки-Північні у Дарницькому районі м. Києва.
3. Зобов'язати Дарницьку районну в місті Києві державну адміністрацію повторно розглянути заяву TOB «Фірма «Девелопер» від 30.01.2014 року № 02/19 про присвоєння поштової адреси багатоквартирному житловому будинку на ділянці № 10 комплексу багатоповерхових житлових будинків з об'єктами культурно-побутового призначення на території мікрорайонів № 2, 3, 4 житлового масиву Осокорки-Північні у Дарницькому районі м. Києва з урахуванням рішення Господарського суду м. Києва від 14.02.2012 р. у справі № 5011- 38/629-2012, залишеного в силі постановою Київського апеляційного господарського суду від 16.08.2012 року та постановою Вищого господарського суду України від 11.02.2013 року та винести розпорядження про присвоєння поштової адреси новозбудованому житловому будинку на ділянці № 10 мікрорайонів №2, 3, 4, житлового масиву Осокорки-Північні у Дарницькому районі м. Києва.
4.У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Зобов'язати відповідний підрозділ Державної казначейської служби України стягнути судові витрати в розмірі 29 (двадцять дев'ять) грн. 52 коп. із Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Девелопер» (код ЄДРПОУ 25413476; 01001, м. Київ, вул. Ольгинська, буд.3, кімната 50/3).
Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя С.К. Каракашьян