Справа № 427/1503/14-а
Провадження № 2-а/427/114/14
ПОСТАНОВА
10.04.2014 року ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Свердловський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Бабенко С.Ш.,
при секретарі Горбачові В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Свердловську Луганської області адміністративну позовну заяву Калінінської селищної ради м.Свердловська Луганської області до Свердловської міської ради Луганської області про визнання незаконним рішення Свердловської міської ради Луганської області в частині, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому вказує, що підпунктом 2 пункту 4 рішення сорок п'ятої сесії шостого скликання Свердловської міської ради Луганської області від 30.01.2014р. №910 "Про міський бюджет на 2014 рік" (далі - оскаржуване рішення) визначено, що кошти, що передаються до міського бюджету міста Свердловська із бюджету селищ Калінінське та Комсомольське перераховуються територіальними органами Державної казначейської служби в Луганській області за рахунок фактичних надходжень кошика доходів, які враховуються під час визначення обсягів міжбюджетних трансфертів бюджету селищ Калінінське та Комсомольське із застосуванням нормативу щоденних відрахувань, згідно додатку 4 до даного рішення. Згідно з додатком №4 оскаржуваного рішення щодо коштів, що передаються до міського бюджету з Калінінської селищної ради дорівнює сумі 1040800 грн.
Відповідно до п.32 ст.2 Бюджетного кодексу України, міжбюджетні трансферти кошти, які безоплатно і безповоротно передаються з одного бюджету до іншого. Виходячи з положень ст.61 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування в селах, селищах, містах, районах у містах (у разі їх створення) самостійно розробляють, затверджують і виконують відповідні місцеві бюджети згідно з Бюджетним кодексом України.
Позивач зазначає, що втручання державних органів у процес складання, затвердження і виконання місцевих бюджетів не допускається, за винятком випадків, передбачених цим та іншими законами.
Постанова КМУ від 08.12.2010р. №1149 «Деякі питання розподілу обсягу міжбюджетних трансфертів» (далі - ПКМУ №1149) є підзаконним актом, а не законом, має нижчу юридичну силу, ніж Бюджетний кодекс України та Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні». При конкуренції норм права застосуванню підлягає той нормативно правовий акт, який має вищу юридичну силу. ПКМУ №1149 містить норми, які суперечать Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зокрема статті 61, яка передбачає самостійність при розробленні, затвердженні і виконанні відповідних місцевих бюджетів згідно з Бюджетним кодексом України, а також суперечить принципам, закріпленим ст.7 Бюджетного кодексу України. У зв'язку з цим, на думку позивача, ПКМУ №1149 не підлягає застосуванню в частині надання права на визначення величини та застосування коефіцієнта вирівнювання виконавчому комітету міськради. Рішення відповідача повинні узгоджуватися з рішеннями позивача, прийнятими в межах повноважень. Позивач вважає, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідач повинен був враховувати рішення Калінінської селищної ради від 31.01.2013р. №406 «Про затвердження селищного бюджету на 2014 рік», проводити вилучення коштів з дотриманням відповідної процедури, приймаючи відповідні заходи в установлений строк (шляхом укладення відповідних договорів до 1 серпня року, що передує плановому).
Позивач, посилається на розроблені і затверджені програми, спрямовані на розвиток селища Калінінське. Зокрема, рішенням Калінінської селищної ради від 25.10.2013р. №368 «Про надання згоди на прийом-передачу державної у комунальну власність територіальної громади смт. Калінінський житлового фонду, розташованого в сел. Хмельницький» вирішено виконати прийом-передачу з державної власності з балансу ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» («УЖКГ та ТП») у комунальну власність територіальної громади смт. Калінінський 15 житлових будинків, станом на 01.01.2014р. 20.12.2013р. рішенням №388 «Про прийом-передачу з державної у комунальну власність територіальної громади селища Калінінський житлового фонду, розташованого в смт.Калінінський» було вирішено у зв'язку із закінченням капітального ремонту житлового фонду, розташованого в смт.Калінінський виконати прийом-передачу з державної власності з балансу ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» («УЖКГ та ТП») у комунальну власність територіальної громади смт.Калінінський 20 житлових будинків, станом на 01.01.2014р. Житлові будинки вирішено передати на баланс КП «Будиночок». Таким чином, Калінінською селищною радою було прийнято у комунальну власність 35 житлових будинків. Згідно з розробленою програмою, яка розрахована на 2014-2020 роки Калінінська селищна рада планує витратити на заходи щодо реалізації програми, зокрема в 2014 році 1040800 грн.
На виконання повноважень зазначених у ст.ст. 27, 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет Калінінської селищної ради 28.01.2014р. прийняв рішення №2 «Про погодження цільової програми капітального ремонту житлового фонду житлово-комунального господарства Калінінської селищної ради» погодити проект цільової програми капітального ремонту житлового фонду житлово-комунального господарства Калінінської громади на період 2014-2020 роки, про що повідомив Свердловську міську раду і Луганську обласну раду з метою погодження цієї цільової програми та урахування в бюджеті м.Свердловська та бюджеті Луганської області фінансування частини видатків для реалізації даної програми.
На думку позивача, між ним та відповідачем до 1 серпня року, що передує плановому року повинен був укладатися договір щодо передачі коштів між місцевими бюджетами, що здійснюється на підставі рішень відповідних місцевих рад, прийнятих кожною із сторін, відповідно до вимог ст.93 Бюджетного кодексу України.
Позивач вважає, що рішення про вилучення у позивача та передачу до міського бюджету 1040800 грн, позбавляє його можливості виконати свої власні повноваження, відповідно до пункту 22 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
У судовому засіданні представник позивача Мельникова В.М. підтримала заявлені вимоги та просила суд задовольнити вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача Череповська Я.Г. заперечувала проти задоволення позовних вимог, надала додаткові письмові докази, заперечення та усні пояснення, на підставі яких просила суд винести рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Вислухавши доводи сторін, дослідивши надані докази, надавши їм юридичної оцінки, встановив наступні фактичні обставини справи.
Підставами звернення до суду слугувало те, що на думку позивача, підпунктом 2 пункту 4 рішення сорок п'ятої сесії шостого скликання Свердловської міської ради Луганської області від 30.01.2014р. №910 "Про міський бюджет на 2014 рік" є таким, що порушує його права та обов'язки.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про противоправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У судовому засіданні представником відповідача були надані письмові заперечення та доведені підстави з яких суд повинен відмовити позивачу в задоволенні адміністративного позову.
Відповідно до вимог ст.19 Конституції України, ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Підпункт 23 п.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього. Відповідно до вимог п.1 ст.61 Закону органи місцевого самоврядування в селах, селищах, містах, районах у містах (у разі їх створення) самостійно розробляють, затверджують і виконують відповідні місцеві бюджети згідно з Бюджетним кодексом України.
Відповідно до вимог ст.63 Бюджетного кодексу України місцевий бюджет містить надходження і витрати на виконання повноважень органів місцевого самоврядування. Ці надходження і витрати становлять єдиний баланс відповідного бюджету; відповідно до вимог частини 1 ст.101 Бюджетного кодексу України міські ради можуть передбачати у відповідних бюджетах дотації вирівнювання бюджетам районів у містах, бюджетам сіл, їх об'єднань, селищ, міст районного значення (крім бюджетів місцевого самоврядування, для яких у державному бюджеті визначаються міжбюджетні трансферти), а також кошти, що передаються з таких бюджетів до міських бюджетів, що й було зроблено при прийнятті рішення Свердловською міською радою в частині п.п.2 п.4 спірного рішення.
Враховуючи те, що рівень виконання дохідної частини Калінінського бюджету по закріплених доходах в 2010-2013 рр. свідчить про те, що на сьогоднішній день в дійсності існує значний резерв збільшення надходжень до місцевого бюджету Калінінського селищної ради. Показник зростання доходів за фактом становить 2011 до 2010 року - 28,4%, 2012 до 2011 - 83,5%, 2013 до 2012 - 63,5%. Закріплені доходи на 2014 рік розраховуються (ст.98 Бюджетного кодексу України) на базі індексу відносної податкоспроможності, який залежить від фактичного обсягу доходів за 2010 - 2012рр. (базовий період) і фактичне виконання доходів за 11 місяців 2013. Визначення обсягу коштів, що передаються до міського бюджету здійснюється з Формули, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2010р. №1149 "Деякі питання розподілу обсягу міжбюджетних трансфертів" з урахуванням змін. Формула розроблена відповідно до статей 97 і 98 Бюджетного кодексу України для розподілу обсягу міжбюджетних трансфертів з урахуванням коефіцієнтів росту. Формула автоматично збільшує прогнозні доходи на 2014 рік, а відповідно зменшує дотацію і збільшує вилучення (пп. 5-7 Формули розподілення обсягу міжбюджетних трансфертів). Поряд з тим, що в 2011 році селищний бюджет отримував дотацію в обсязі 1 787 тис. грн, його дохідна частина була перевиконана на 850,9 тис.грн, у 2012 році дотація була 1165 тис.грн, а перевиконання склало 1010 тис.грн, у 2013 році селищний бюджет був збалансований без дотації та без вилучення та перевиконання склало 945,5 тис.грн. Всі кошти від перевиконання залишалися на території Калінінської громади, яка розпоряджалася ними на свій розсуд, про що свідчить аналіз надходження доходів в загальний фонд бюджету Калінінської селищної ради за 2010-2013 рр. зроблений фінансовим управлінням Свердловської міської ради.
Відповідно до вимог частини другої ст.77 Бюджетного кодексу України міські бюджети, для яких у державному бюджеті визначаються міжбюджетні трансферти, на наступний бюджетний період затверджуються рішенням відповідної місцевої ради не пізніше ніж у двотижневий строк з дня офіційного опублікування закону про Державний бюджет України, що й було зроблено Свердловською міською радою.
Методика здійснення розрахунку доходів та видатків, що враховуються при визначенні обсягів міжбюджетних трансфертів, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2010р. №1149 «Деякі питання розподілу обсягу міжбюджетних трансфертів». Цією постановою затверджено формулу розподілу обсягу міжбюджетних трансфертів (дотацій вирівнювання та коштів, що передаються до місцевого бюджету) між районним або міським бюджетом та бюджетами територіальних громад сіл, їх об'єднань, селищ, міст, адміністративно підпорядкованих відповідному району або місту.
Розрахунок міжбюджетних трансфертів на 2014 рік між міським бюджетом м.Свердловська та бюджетами місцевого самоврядування, які входять до складу зведеного бюджету, здійснено фінансовим управлінням Свердловської міської ради. Правильність методики розрахунку підтверджена Департаментом фінансів Луганської облдержадміністрації висновком від 24.01.2014 № 6/31-409.
Таким чином, можливо дійти висновку, що підпункт 2 пункт 4 рішення Свердловської міської ради від 30.01.2014р. №910 в частині вилучення до міського бюджету міста Свердловська із бюджету селища Калінінське коштів в сумі 1040800 грн, згідно додатку до рішення є таким що відповідає нормам діючого законодавства України.
На підставі ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази. Які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.
Відповідно до ч.1 ст.162 КАС України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У даному випадку, суд відмовляє у задоволенні адміністративного позову повністю.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 158, 160, 162, 163, 167, 257 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
У задоволенні позову Калінінської селищної ради м.Свердловська Луганської області до Свердловської міської ради Луганської області про визнання незаконним рішення Свердловської міської ради Луганської області та скасування підпункту 2 пункту 4 рішення 45 сесії шостого скликання Свердловської міської ради Луганської області від 30.01.2014р. №910 "Про міський бюджет на 2014 рік" в частині вилучення до міського бюджету міста Свердловська із бюджету селища Калінінське коштів у сумі 1040800 грн, згідно додатку 4 до даного рішення, відмовити.
Постанова суду у повному обсязі буде складена упродовж 5 днів з дня закінчення розгляду справи.
Вступна та резолютивна частини постанови ухвалені у нарадчий кімнаті та проголошені у судовому засіданні 10.04.2014р. Постанова суду у повному обсязі складена 11.04.2014р.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її отримання. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий С.Ш.Бабенко