Постанова № 38741309, 11.03.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.03.2014
Номер справи
815/7409/13-а
Номер документу
38741309
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 березня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/7409/13-а

Категорія: 5.1.2 Головуючий в 1 інстанції: Корой С. М.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Танасогло Т.М.

суддів - Бойка А.В.

- Яковлєва О.В.

при секретарі - Єршовій А.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Рені-Термінал" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2013 року у справі за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рені-Термінал" про зупинення господарської діяльності,

В С Т А Н О В И Л А :

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної екологічної інспекції (далі ДЕІ) Північно-Західного регіону Чорного моря до Товариства з обмеженою відповідальністю (далі ТОВ) "Рені-Термінал" в якій позивач просить винести постанову про зупинення господарської діяльності ТОВ "Рені-Термінал" в частині здійснення навантажувально-розвантажувальних операцій з нафтопродуктами до моменту отримання розпорядчого документу щодо допустимості навантаження на довкілля під час реалізації виробничої програми з перевантаження нафтопродуктів.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2013 року адміністративний позов ДЕІ Північно-Західного регіону Чорного моря до ТОВ "Рені-Термінал" задоволено. Зупинено господарську діяльність ТОВ "Рені-Термінал" в частині здійснення навантажувально-розвантажувальних операцій з нафтопродуктами до моменту отримання розпорядчого документу щодо допустимості навантаження на довкілля під час реалізації виробничої програми з перевантаження нафтопродуктів.

В апеляційній скарзі ТОВ "Рені-Термінал" ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального права, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ТОВ "Рені-Термінал", перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

ДЕІ Північно-Західного регіону Чорного моря було проведено планову перевірку ТОВ "Рені-Термінал" на відповідність дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних та земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, за результатами якого складено акт.

Згідно акту перевірки встановлено, що ТОВ "Рені-Термінал", яке спеціалізується на перевантаженні нафтопродуктів вимоги щодо забрудненню та засміченню водних об'єктів не дотримуються (здійснюються навантажувально-розвантажувальні роботи, що можуть призвести до забруднення територіальних і внутрішніх морських вод: впровадження технологічних операцій з перевантаження нафтопродуктів з використанням причалів №№2,3 ДП "Ренійський МТП" без дозволу (узгодження тощо) органів Державного контролю в галузі охорони навколишнього природного середовища). Вимоги розпорядчого документу Держекоінспекції від 23 квітня 2012 року №1590/04 не дотримуються (в частині наявності погодженого в установленому законодавством порядку ПЛАНУ ЛАРН, проведення та надання звітів по моніторингу, наявність спеціальних піддонів, достатньої місткості під фланцевими з'єднаннями, отримання документів дозвільного характеру у сфері поводження з відходами, з урахуванням утворення відходів, які утворюються під час здійснення виробничої діяльності). Не виконуються умови п.2.3.3 Дозволу №5124110100-25 від 23 серпня 2013 року на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (в частині наявності ПЛАС).

Перевіркою встановлено, що навантажувальні-розвантажувальні роботи, що здійснюються ТОВ "Рені-Термінал" та впровадження технологічних операцій з перевантаження нафтопродуктів з використанням причалів №№2,3 ДП "Ренійський МТП" здійснюється без дозволу (узгодження тощо) органів Державного контролю в галузі охорони навколишнього природного середовища, що є порушенням ст. 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ч.2 ст. 102 Водного кодексу України , п.27 Постанови Кабінету Міністрів України №269 від 29 лютого 1996 року.

09 жовтня 2013 року ДЕІ Північно-Західного регіону Чорного моря було складено припис з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час проведення перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, що була проведена з 03 жовтня 2013 року по 09 жовтня 2013 року, вимоги якого не були усунені відповідачем.

10 жовтня 2013 року ДПІ Північно-Західного регіону Чорного моря було складено протокол №104977 про адміністративне правопорушення на відповідальну особу, а саме директора ТОВ "Рені-Термінал" ОСОБА_4 за порушення ст. 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ч.2 ст. 102 Водного кодексу України, п.27 Постанови Кабінету Міністрів України №269 від 29 лютого 1996 року та винесено постанову №104852 про накладення адміністративного стягнення від 10 жовтня 2013 року.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що у зв'язку з підтвердженням актом перевірки, яка проводилась ДЕІ Північно-Західного регіону Чорного моря з 03 жовтня 2013 року по 09 жовтня 2013 року факту недотримання ТОВ "Рені-Термінал" вимог законодавства щодо запобігання забрудненню та засміченню водних об'єктів, необхідно задовольнити вимоги позивача та застосувати до ТОВ "Рені-Термінал" заходи реагування у вигляді зупинення господарської діяльності товариства в частині здійснення навантажувально-розвантажувальних операцій з нафтопродуктами до моменту отримання розпорядчого документу щодо допустимості навантаження на довкілля під час реалізації виробничої програми з перевантаження нафтопродуктів.

Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції неправильними та такими, що не відповідають обставинам справи, нормам матеріального та процесуального права.

В апеляційній скарзі ТОВ "Рені-Термінал" вказується, що справу було розглянуто судом у порядку скороченого провадження з порушенням встановленого процесуальними нормами строку для надання заперечень, без розгляду направлених до суду заперечень та доданих до них документів. Апелянт також зазначав, що ним не порушувалось природоохоронне законодавство під час перевантаження нафтопродуктів, а технологію перевантаження нафтопродуктів згідно з РТК 1402.0 було узгоджено з позивачем, посилаючись на письмові докази на підтвердження цих обставин. Крім того, апелянт вказував, що підприємство у ємностях-сховищах зберігає нафтопродукти і зупинення господарської діяльності в частині навантажувально-розвантажувальні операції з нафтопродуктів може привести до непоправних наслідків. На підставі викладеного, апелянт вважав, що підстав для застосування заявлених інспекцією заходів реагування не має.

Колегія судів погоджується з вищевказані доводами апелянта з огляду на наступне.

Згідно "Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища", затвердженого Постановою Верховної Ради України від 29 жовтня 1992 року №2751-XII, діяльність підприємств обмежується або тимчасово забороняється (зупиняється) у разі перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів, екологічних стандартів, а також вимог екологічної безпеки, зокрема:

а) введення в дію підприємств, на яких не забезпечено в повному обсязі додержання екологічних вимог і виконання заходів, передбачених проектами на їх будівництво (реконструкцію);

б) відсутність споруд, устаткування і пристроїв для очищення викидів та скидів або їх знешкодження, а також приладів контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та характеристиками шкідливих факторів на підприємствах, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, або порушення правил експлуатації зазначених споруд, устаткування, пристроїв і приладів;

в) використання природних ресурсів, викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, складування, захоронення, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів без відповідних дозволів;

г) перевищення гранично допустимих чи тимчасово узгоджених викидів і скидів забруднюючих речовин в навколишнє природне середовище, рівнів акустичного, електромагнітного, іонізуючого та іншого шкідливого впливу фізичних факторів, біологічного впливу та радіоактивного забруднення;

д) порушення екологічних вимог при виробництві, зберіганні, транспортуванні, знешкодженні, захороненні токсичних та інших речовин, небезпечних для навколишнього природного середовища, здоров'я та життя людей;

є) відсутності або нездійснення заходів, спрямованих на запобігання залповим викидам і скидам, що створюють високі та екстремально високі рівні забруднення повітряного та водного басейнів і ґрунтів, становлять небезпеку для здоров'я та життя людей, тваринного і рослинного світу;

є) виробництва й експлуатації транспортних та інших пересувних засобів і установок, у викидах і скидах яких вміст забруднюючих речовин перевищує встановлені нормативи;

ж) впровадження відкриттів, винаходів, застосування нової техніки, імпортного устаткування, технологій і систем, що не відповідають екологічним вимогам;

з) порушення екологічних вимог при дислокації військових частин, проведенні ними військових навчань, маневрів, переміщенні військ і військової техніки (крім випадків надзвичайних ситуацій, що оголошуються відповідно до законодавства України);

и) порушення інших вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Жоден з зазначених пунктів Відповідачем не порушений, про що свідчать і висновки за актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами (б/н та б/д) в якому вказаний період перевірки 03-09.10.2013 р.

Відповідно до п.5 вищевказаного Порядку підставою для припинення діяльності підприємств є систематичне перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів та екологічних стандартів, що не можуть бути усунуті з технічних, економічних чи інших причин.

Згідно ст. 3 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) здійснюється, зокрема, за принципами рівності прав і законних інтересів усіх суб'єктів господарювання; гарантування прав суб'єкту господарювання; об'єктивності та неупередженості здійснення державного нагляду (контролю).

Статтею 4 вищевказаного Закону України визначено, що виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

У разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого відповідно до закону, припускає неоднозначне тлумачення прав і обов'язків суб'єкта господарювання або органу державного нагляду (контролю) та його посадових осіб, рішення приймається на користь суб'єкта господарювання.

За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. На підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом 5 робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку (ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності").

З матеріалів справи вбачається, що ТОВ "Рені-Термінал" знаходиться на території ДП Ренійській морській торговий порт, спеціалізується на перевантаженні нафтопродуктів. Перевантаження нафтопродуктів здійснюється відповідно до РТК №1402.0 від 11 травня 2012 року "Нафта та нафтопродукти (бензин, вакуумний газойль, газовий конденсат, керосин, лигроин, мазут, масла, платформа, дизельне паливо, паливо, паливо рідке та ін.), що транспортується наливом у залізничних цистернах та судах (танкерах) зі зберіганням на березі у резервуарах" по технології: судно-насосна установка-резервуар (ТОВ "Рені-Термінал") та у зворотному напрямі.

Згідно Акту перевірки, яка проводилась ДЕІ Північно-Західного регіону Чорного моря з 03 жовтня 2013 року по 09 жовтня 2013 року вимоги розпорядчого документу Держекоінспекції від 23 квітня 2012 року №1590/04 не дотримуються (в частині наявності погодженого в установленому законодавством порядку ПЛАНУ ЛАРН, проведення та надання звітів по моніторингу, наявність спеціальних піддонів, достатньої місткості під фланцевими з'єднаннями, отримання документів дозвільного характеру у сфері поводження з відходами, з урахуванням утворення відходів, які утворюються під час здійснення виробничої діяльності). Не виконуються умови п.2.3.3 Дозволу №5124110100-25 від 23 серпня 2013 року на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (в частині наявності ПЛАС). Крім того, в Акті перевірки Держекоінспекція посилалась на те, що відповідачем здійснюються навантажувально-розвантажувальні роботи, що можуть призвести до забруднення територіальних і внутрішніх морських вод: впровадження технологічних операцій з перевантаження нафтопродуктів з використанням причалів №№2,3 ДП "Ренійський МТП" без дозволу (узгодження тощо) органів Державного контролю в галузі охорони навколишнього природного середовища), у зв'язку з чим, на думку позивача, відповідачем порушені вимоги ст. 51 Закону "Про охорону навколишнього природного середовища", п.27 ПКМУ № 269 від 29 лютого 1996 року, ч.2 ст. 102 Водного кодексу України.

Вищевказані висновки Акту перевірки спростовуються наданими до заперечень відповідача та під час апеляційного розгляду дослідженими апеляційним судом доказами, а саме: лімітами на утворення та розміщення відходів, які утворюються під час здійснення виробничої діяльності, дозволами на викиди забруднюючих речовин в атмосферу, звітами по моніторингу повітря, договором оренди на використання причалів №2 і №3 та РТК 1402.0, які були надані відповідачу згідно довідки за вих.№114 від 02 листопада 2013 року; договором № 12П/02-12 від 09 лютого 2012 року з розроблення і узгодження ліцензованою установою плану локалізації і ліквідації аварійних ситуацій і аварій; актом прийому-передачі виконаних робіт за №656 від 31 липня 2012 року по договору №12П/02-12 від 09 лютого 2012 року; Планом локалізації і ліквідації аварійних ситуацій і аварій, пов'язаних з експлуатацією в межах комплексу по перевалки наливних грузів та території другого грузового району Ренійського морського торгового порту, договором №1709-13 від 17 вересня 2013 року "Про надання послуг з забезпечення запобігання та ліквідації розливу забруднюючих речовин на території та акваторії адміністрації Ренійського морського порту"; дозволом №51241068 на розміщення відходів у 2013 році; Оцінкою впливу процесів перегрузки наливних грузів (масел) згідно РТК 1402.0 на компоненти навколишньої середи на території Ренійського морського торгового порту за 2012 рік та іншими матеріалами справи.

Колегія суддів вважає, що зазначений в акті перевірки факт недотримання ТОВ "Рені-Термінал" вимог законодавства щодо запобіганню забруднення та засмічення водних об'єктів під час навантажувально-розвантажувальних операцій з нафтопродуктами ДЕІ Північно-Західного регіону Чорного моря не знайшов свого підтвердження, що свідчить про відсутність з боку ТОВ "Рені-Термінал" порушень "Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища", затвердженого Постановою Верховної Ради України від 29 жовтня 1992 року №2751-XII.

Що стосується обставин начебто неузгодження з позивачем технології перевантаження нафтопродуктів з використанням причалів №2,№3 Ренійського морського порту, колегією суддів апеляційної інстанції встановлене наступне.

Відповідач є зареєстрованим суб'єктом спеціальної економічної зони "Рені", що підтверджується свідоцтвом про таку реєстрацію. Відповідач має укладені договори оренди землі.

Листом-розпорядженням позивача від 23 квітня 2012 року за №1590/04 згідно з РТК 1402.0 узгоджено технологічну операцію під час транспортування, зберігання, перевантаження нафтопродуктів (вакуумний газойль, газовий конденсат стабільний, керосин, мазут, масла, платформат, паливо (дизельне пічне), паливо рідке та цим же листом позивачем надана позитивна оцінки впливу виробничої діяльності відповідача.

Про прийняте позитивне рішення щодо погодження технологічних операцій з перевантаження нафтопродуктів позивач повідомив відповідачу листом від 11 травня 2012 року за вих. №1825/04.

Колегія суддів вважає, що визначальним документом, що встановлює дозвіл ТОВ "Рені-Термінал" для роботи по перевантаженню нафтопродуктів є РТК (робоча технологічна карта) №1402.0 від 2012 року, що міститься в матеріалах справи, яка була затверджена начальником порту Рені та має погодження від позивача. На сторінці 14 цієї робочої технологічної карти визначені варіанти роботи підприємства "Рені-Термінал", зокрема, через причали №2,3,9. На сторінках 8,11,16 РТК містяться схематичні варіанти роботи. Причали №2 і №3 є спеціалізованими для роботи з нафтовантажами в порту Рені, який не має обмежень на роботу цих причалів.

З матеріалів справи вбачається, що листом №1825/04 від 11 травня 2012 року позивач надав згоду на застосування РТК №1402.0

Будь-яких інших рішень щодо обмежень, чи виключень щодо використання причалів №2і №3 під час перевантаження нафтопродуктів апелянт від позивача не отримував.

Підсумовуючи все викладене, колегія суддів приходить до висновку, що у зв'язку з відсутністю змін у технологічному процесі перевантаження, та наявності у апелянта робочої технологічної карти, що встановлює дозвіл на роботи, яка затверджена начальником порту Рені та погоджена з позивачем, специфіки причалів №2, №3 які є спеціалізованими в порту Рені для роботи з нафтопродуктами - твердження Держекоінспекції щодо перевантаження нафтопродуктів на причалах №2 та №3 без відповідної дозвільної документації є необґрунтованим.

Крім того, колегією суддів встановлено, що направлений директору ТОВ "Рені-Термінал" припис №74 від 09 жовтня 2013 року (а.с.43) не містив в собі вимог про усунення конкретних порушень, в тому числі і в п.4 Припису не ставилась вимога до підприємства про отримання дозволу в певний строк, не вказано якого самого дозволу необхідно отримати, лише вимагалось в цьому пункті від підприємства надати обґрунтовану інформацію щодо виконання вимог по запобіганню забруднення та засмічення водних об'єктів (можливість впровадження перевантаження нафтопродуктів з використанням причалів №№2,3 ДП "Ренійській МТП", і така інформація була надана інспекції відповідачем, як вбачається з матеріалів справи.

Колегія суддів вважає, що прийнята за наслідками розгляду складеного за фактом порушення природоохоронного законодавства протоколу про адміністративне правопорушення №104997 від 10 жовтня 2013 року, постанова №104852 від 10 жовтня 2013 року, якою було визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення директора ТОВ "Рені-термінал" ОСОБА_4, за яке передбачено відповідальність за ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", та сплата суми штрафу за даною постановою не є безумовним доказом скоєння будь-яких порушень з боку ТОВ "Рені-Термінал".

Крім того, колегія суддів наголошує, що одним із принципів правомірності дій суб'єкта владних повноважень є принцип пропорційності, зокрема суб'єкт владних повноважень повинен діяти з дотриманням необхідного балансу між будь-якими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Відповідно п.7 "Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища", затвердженого Постановою ВР України від 29 жовтня 1992 року №2751-XII) не допускаються термінові тимчасова заборона (зупинення) чи припинення діяльності підприємства, якщо це може призвести до виникнення аварійної ситуації.

Отже, виходячи з специфіки діяльності підприємства та враховуючи те, що в ємкостях сховищах зберігаються нафтопродукти, колегія суддів вважає, що зупинення діяльності ТОВ "Рені-Термінал" щодо навантажувально-розвантажувальних операцій з нафтопродуктами є недоцільним та може призвести до аварійних наслідків.

Крім того, колегія суддів звертає увагу на те, що судом першої інстанції при прийняття постанови від 25 листопада 2013 року, було грубо порушено норми процесуального права, оскільки з матеріалів справи вбачається, що справу було розглянуто 25 листопада 2013 року в порядку скороченого провадження з порушенням процесуальних строків, встановлених ч.3 та п.3 ч.5 ст. 183-2 КАС України, тоді як, з урахуванням вимог вищевказаних норм, справа повинна була бути розглянута не раніше 02 грудня 2013 року

Враховуючи вищевикладене, колегія судів вважає, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовані обставини, які мають значення для вирішення справи, що призвело до неправильного вирішення справи,а також порушено норм матеріального та процесуального права, за таких обставин, судове рішення відповідно до вимог пп.1,4 ч.1 ст. 202 КАС України, підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови про відмову в задоволенні адміністративного позову.

Керуючись ст.195, 196, п.3, п.4 ч.1 ст. 198, пп.1,4 ч.1 ст. 202, ст. 207, ч.5 ст. 254 КАС України,

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Рені-Термінал" - задовольнити повністю.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2013 року - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря - відмовити повністю.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі (після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції).

Головуючий: Т.М. Танасогло

Суддя: А.В. Бойко

Суддя: О.В. Яковлєв