Постанова № 38737915, 14.05.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2014
Номер справи
805/3282/14
Номер документу
38737915
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 травня 2014 р. Справа №805/3282/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 15-20 год.

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В. при секретарі судового засідання Пономаренко В.Е.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Централь-Строй», м. Донецьк

до Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області

про скасування припису від 21 лютого 2014 року № 015-10/12

за участю представників:

від позивача: Чапали Ю.О. - за дов. від 30.09.2013р.

від відповідача: Міжоного О.В. - за дов. від 20.03.2014р.

ВСТАНОВИВ:

Товариством з обмеженою відповідальністю «Централь-Строй» заявлено позов до Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області про скасування припису від 21 лютого 2014 року № 015-10/12.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що підприємство не отримувало акт перевірки, не було повідомлено належним чином про проведення перевірки, заперечує, що така перевірка проводилася взагалі, а також зазначає, що у повідомленні та направленні на перевірку вказана невірна назва підприємства, та працівник підприємства ОСОБА_3 не є уповноваженою особою для отримання повідомлення про перевірку, допуску та участі у перевірці, підписання акту та отримання припису.

Відповідач проти позовних вимог заперечує, вважає, що його дії та припис відповідають вимогам діючого законодавства, та зазначає про дотримання підстав і порядку проведення перевірки, виявлення численних порушень під час перевірки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Централь-Строй» є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за номером 32281938, юридична адреса: м. Донецьк, вул. Автотранспортників,4; адреса знаходження виробничого об'єкта позивача (об'єкт системи газопостачання), на якому здійснювалася перевірка: м. Донецьк, вул. Світлого Путі,1.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року № 877-V (надалі - Закон № 877) державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Частина 3 даної статті передбачає, що планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку.

Частина 1 статті 5 Закону № 877 передбачає, що планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.

29 листопада 2013 року Держгірпромнаглядом України затверджений план роботи Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області на 2014 рік, 29 листопада 2013 року наказом № 1174 начальником Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області затверджений план роботи управління на 2014 рік та графік перевірок підконтрольних підприємств (об'єктів) Дерєжавної інспекції нагляду у газовому комплексі на лютий 2014 року, в тому числі підприємства (позивача) за номером 105; 25 грудня 2013 року відповідачем затверджений план роботи Державної інспекції нагляду у газовому комплексі на 1 квартал 2014 року.

Відповідно до частини 4 статті 5 Закону № 877 органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу. Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю). Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку. Згідно з частинами 2, 3 статті 7 Закону № 877 на підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою. У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу, на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).

24 січня 2014 року заступником начальника Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Г.В. Кирик підписано повідомлення про проведення планової перевірки виробничих об'єктів позивача за адресою: м. Донецьк, вул. Світлого Путі,1, з 17 по 18 лютого 2014 року з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при експлуатації системи газопостачання об'єктів підприємства. 24 січня 2014 року цією ж посадовою особою відповідача підписано направлення на проведення планової перевірки, яке видане головному газотехнічному інспектору Іванову В.С. Повідомлення про проведення планової перевірки вручено 31 січня 2014 року працівнику підприємства (позивача) - начальнику ЕМС ОСОБА_3 під розпис.

Згідно з частинами 10-12 статті 4 Закону № 877 посадові особи органу державного нагляду (контролю) з метою з'ясування обставин, які мають значення для повноти проведення заходу, здійснюють у межах повноважень, передбачених законом, огляд територій або приміщень, які використовуються для провадження господарської діяльності, а також будь-яких документів чи предметів, якщо це передбачено законом. Плановий чи позаплановий захід повинен здійснюватися у присутності керівника або його заступника, або уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Перед початком здійснення державного нагляду (контролю) посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить запис до відповідного журналу суб'єкта господарювання (за його наявності).

Згідно з частиною 4 статті 5 Закону № 877 суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.

Відповідно до частини 5 статті 7 Закону № 877 перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення). Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання. Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.

17-18 лютого 2014 року головним газотехнічним інспектором Івановим В.С. була проведена планова перевірка системи газопостачання об'єкта позивача за адресою: м. Донецьк, вул. Світлого Путі,1, за наслідками якої складений акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 18 лютого 2014 року № 015-10/12. Копія акту вручена під розпис працівнику підприємства (позивача) - начальнику ЕМС ОСОБА_3 Під час перевірки відповідачем виявлені численні порушення, про що зазначено у розділі 5 акту. У зв'язку із виявленням порушень, зазначених у рядку 1, 4, 5, 7, 12, 15, 20, 29, 30, позивача попереджено про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва), а саме експлуатацію системи газопостачання об'єкту: газопровід середнього тиску, обладнання ГРП, теплогазогенератори ТПК 5 одиниць. В цілому по підприємству виявлено 31 порушення, з яких 9 створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

21 лютого 2014 року відповідачем складений спірний припис № 015-10/12 з вимогою до позивача усунути виявлені під час перевірки порушення, про які зазначено в акті від 18 лютого 2014 року. Даний припис вручений під розпис працівнику підприємства (позивача) - начальнику ЕМС ОСОБА_3 26 лютого 2014 року. Відповідно до частини 8 статті 7 Закону № 877 припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.

Судом у якості свідка за клопотанням представника відповідача був допитаний ОСОБА_4, який є головним газотехнічним інспектором, що проводив перевірку об'єкту позивача. За показаннями свідка ОСОБА_4 він як інспектор був допущений до перевірки, участь у перевірці приймав начальник ЕМС ОСОБА_3, на підтвердження повноважень якого інспектору була надана копія наказу ТОВ «Централь-Строй» «О назначении ответственных лиц за газо-, тепло-, вент-,водо-,электрохозяйство» від 14 січня 2014 року № 2, йому повідомили про відсутність головного інженера ОСОБА_5 та виконання його обов'язків ОСОБА_3 Також свідок зазначив, що розписався у журналі позивача про проведення перевірки на пропускному пункті підприємства (позивача) за адресою: м. Донецьк, вул. Світлого Путі,1, де знаходиться об'єкт перевірки. За показаннями свідка ним були пред'явлені посвідчення та направлення на перевірку ОСОБА_3 Позивач не заперечує наявність на підприємстві наказу від 14 січня 2014 року № 2 та працівника - начальника ЕМС ОСОБА_3

Вищенаведені обставини та докази спростовують посилання позивача на те, що підприємство не отримувало акт перевірки, не було повідомлено належним чином про проведення перевірки, та те, що перевірка не проводилася взагалі, а також те, що ОСОБА_3 не є уповноваженою особою підприємства. Суд також не приймає посилання представника позивача на те, що у графіку, повідомленні та направленні на перевірку вказана невірна назва підприємства, а саме ТОВ «Централь-Буд», а не ТОВ «Централь-Строй», оскільки за поясненнями представника відповідача це є технічною помилкою при перекладі назви підприємства українською мовою, та адреса об'єкту перевірки у всіх документах визначена вірно.

Суд також зазначає, що позивач не навів жодного заперечення та спростування стосовно виявлених порушень, та не надав жодного доказу, внаслідок чого суд не вбачає необхідності у детальному дослідженні виявлених порушень. Акт перевірки є належним та допустимим доказом наявності порушень на підприємстві в розумінні статті 70 КАС України. При наявності численних порушень на підприємстві (виробничому об'єкті, що перевірявся), які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, суд не вбачає можливості скасування спірного припису за формальними ознаками.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем доведена правомірність прийняття спірного припису в порядку частини 2 статті 71 КАС України, внаслідок чого позовні вимоги не підлягають задоволенню, судові витрати залишаються за позивачем.

Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Централь-Строй» до Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області про скасування припису від 21 лютого 2014 року № 015-10/12 відмовити повністю.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 14 травня 2014 року. Постанова у повному обсязі складена 19 травня 2014 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Смагар С.В.