Постанова № 38737743, 30.04.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.04.2014
Номер справи
805/1041/14
Номер документу
38737743
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 квітня 2014 р. Справа № 805/1041/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Волгіної Н.П.,

розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Державної інспекції нагляду в енергетиці до Державного відкритого акціонерного товариства "Енергетичне управління" - Дочірнього підприємства Державної холдингової компанії "Жовтеньвугілля" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Державної інспекції нагляду в енергетиці, звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Державного відкритого акціонерного товариства "Енергетичне управління" - Дочірнього підприємства Державної холдингової компанії "Жовтеньвугілля", в якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Державного відкритого акціонерного товариства "Енергетичне управління" - дочірнє підприємство державної холдингової компанії "Жовтеньвугілля" (86251, Донецька область, Шахтарський район, с. Золотарівка) шляхом негайного зупинення робіт (виробництва), а саме: експлуатації устаткування підвищеної небезпеки, електричного устаткування напругою понад 1000 В, а саме: електричне обладнання підстанцій з трансформаторами: ПС "Ждановська-110/6кВ" з трансформаторами: ТРДН-25000/110/6кВ, зав. № 10818, інв. № 4301; ТРДН-25000/110/6кВ, зав. № 11048, інв.. № 4307; ПС "10 БИС-110/6кВ" з трансформатором: ТДН-10000/110/6кВ, зав № 108311, інв. № 4585, у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначене наступне.

Відповідно до направлення на перевірку № 018-416 від 19 грудня 2013 року у період з 14 січня 2014 року по 17 січня 2014 року посадовими особами теруправління проведено планову перевірку суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) Державного відкритого акціонерного товариства "Енергетичне управління" - Дочірнього підприємства Державної холдингової компанії "Жовтеньвугілля" розташованого за адресою: 86252, Шахтарський район, с. Золотарівка на предмет відповідності ведення електрогосподарства та експлуатації електроустановок понад 1 000 В законодавчим і нормативно-правовим актам охорони праці.

За результатом перевірки виявлено 12 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких одне - відсутність дозволу на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки, електричного устаткування напругою понад 1000 В, якими є обладнання підстанцій ПС «Жданівська 110/6кВ» з трансформаторами ТРДН-25000/110/6кВ, зав. № 10818, інв. № 4301; ТРДН-25000/110/6кВ, зав. № 11048, інв. № 4307; ПС «10 БИС-110/6кВ» з трансформатором: ТДН-10000/110/6кВ, зав № 108311, інв. № 4585, - є порушенням, що створює загрозу життю та здоров'ю людей та передбачено п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107.

У зв'язку із виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей існують підстави для негайного зупинення робіт з експлуатації устаткування підвищеної небезпеки, електричного устаткування напругою понад 1000 В, а саме - електричного обладнання підстанцій «Жданівська 110/6кВ» та ПС «10 БИС-110/6кВ» з із зазначеними вище трансформаторами.

На підставі п. 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11 серпня 2011 року № 826 (далі - Положення), позивач звернувся до суду з даним позовом (а.с. 2-4).

Ухвалою суду від 27 січня 2014 року задоволено клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення по справі (а.с. 37).

Представник відповідача до суду з'явився, надав заяву про розгляд справи у письмовому провадженні. Також разом із заявою надав суду докази на підтвердження усунення виявлених під час перевірки порушень, зокрема, копію Дозволу № 0942.14.14 від 14 квітня 2014 року на експлуатування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: електричного устаткування електричних станцій та мереж напругою понад 1 000 В (а.с. 87-88).

Представник позивача до суду з'явився, не заперечував проти розгляду справи у письмовому провадження, про що зробив відповідну відмітку на заяві представника відповідача (а.с. 87).

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Державне відкрите акціонерне товариство "Енергетичне управління" - Дочірнє підприємство Державної холдингової компанії "Жовтеньвугілля" зареєстроване як юридична особа, обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за кодом 20323581, місцезнаходження: 86252, Донецька область, Шахтарський район, с. Золотарівка (а.с. 32-36).

29 листопада 2013 року Територіальним управлінням Держігпромнагляду у Донецькій області прийнято наказ № 1174 яким, зокрема, встановлено графік проведення всебічних та комплексних перевірок стану промислової безпеки та охорони праці на І квартал 2014 року (а.с. 21).

19 грудня 2013 року Державною інспекцією нагляду у енергетиці Державному відкритому акціонерному товариству "Енергетичне управління" - Дочірньому підприємству Державної холдингової компанії "Жовтеньвугілля" виписано направлення № 018-416 на проведення планової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки з 14 січня 2014 року по 17 січня 2014 року (а.с. 22).

У період з 14 січня 2014 року по 15 січня 2014 року головним державним інспектором з охорони праці Нестеренко М.В. на підставі наказу № 1174 від 29 листопада 2013 року та направлення на перевірку № 018-416 року проведено планову перевірку об'єкта - Державного відкритого акціонерного товариства "Енергетичне управління" - Дочірнього підприємства Державної холдингової компанії "Жовтеньвугілля" на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. За наслідками проведення перевірки складено акт № 018/10-11 від 15 січня 2014 року, який отримано виконавчим директором товариства 15 січня 2014 року.

Відповідно вказаного Акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від № 018/10-11 від 15 січня 2014 року під час проведення перевірки виявлено низку порушень вимог законодавства, з яких одне порушення створює загрозу життю та здоров'ю людей, а саме: порушення ст. 21 Закону України "Про охорону праці" - відсутній виданий у встановленому порядку Дозвіл на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки, електричного устаткування напругою понад 1 000 В (електричного обладнання підстанцій з трансформаторами: ПС "Ждановська-110/6кВ" з трансформаторами: ТРДН-25000/110/6кВ, зав. № 10818, інв. № 4301; ТРДН-25000/110/6кВ, зав. № 11048, інв.. № 4307; ПС "10 БИС-110/6кВ" з трансформатором: ТДН-10000/110/6кВ, зав № 108311, інв. № 4585) (а.с. 23-29).

Враховуючи це позивач звернувся до суду із даним позовом.

При прийнятті рішення суд керується наступним.

Статтею 19 Конституції України, встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011 (далі - Положення № 408) Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України. Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Згідно п. 6 Положення № 408, Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.

Відповідно до п. 1 Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Донецькій області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 2 грудня 2011 року № 186-к, ТУ Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у та їй підпорядковується.

Згідно із ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Статтею 38 Закону України "Про охорону праці" від 14 жовтня 1992 № 2694-XII (далі - Закон № 2694-XII), визначено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Таким чином, позивач у справі є органом владних повноважень, якому чинним законодавством України надані владні управлінські функції щодо реалізації державної політики у сфері охорони праці.

Положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, поряд з іншими правовими актами регулює Закон України "Про охорону праці".

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2694-XII охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.

Згідно з ч. 1 ст. 6 цього Закону умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.

Роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці (ч. 1 ст. 13 Закону № 2694-XII).

Статтею 27 Закону № 2694-XII передбачено, що нормативно-правові акти з охорони праці - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання.

Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону № 2694-XII державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, серед інших, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці яким є Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) в силу п. 1 Положення про цю службу, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011.

З метою впорядкування організації та здійснення державного нагляду Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України та її територіальними органами розроблено Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, що затверджено Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України № 826 від 11 серпня 2011 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 року за № 1531/20269).

Приписами пункту 2.26 зазначеного Положення, передбачено що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Як встановлено під час розгляду справи, за результатом проведеної позивачем з 14 січня 2014 року по 17 січня 2014 року перевірки відповідача виявлено 12 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких одне - відсутність дозволу на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки, електричного устаткування напругою понад 1000 В, якими є обладнання підстанцій ПС «Жданівська 110/6кВ» з трансформаторами ТРДН-25000/110/6кВ, зав. № 10818, інв. № 4301; ТРДН-25000/110/6кВ, зав. № 11048, інв. № 4307; ПС «10 БИС-110/6кВ» з трансформатором: ТДН-10000/110/6кВ, зав № 108311, інв. № 4585, - є порушенням, що створює загрозу життю та здоров'ю людей та передбачено п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107.

Зазначене було підтверджено під час розгляду справи та не спростовано відповідачем.

В судовому засіданні, яке відбулось 25 березня 2014 року, представником відповідача суду надані висновки експертизи, а саме: висновок експертизи № 14.-09.-11.-1048.14, № 14.-09.-11.-1049.14, № 14.-09.-11.-1050.14 відповідно до яких за результатами експертного обстеження трансформаторів ТРДН-25000/110/6кВ, зав. № 10818, інв. № 4301; ТРДН-25000/110/6кВ, зав. № 11048, інв. № 4307; ПС "10 БИС-110/6кВ" з трансформатором: ТДН-10000/110/6кВ, зав № 108311, інв. № 4585, встановлено, що вони знаходяться у працездатному режимі і може експлуатуватися в паспортному режимі при умові виконання рекомендацій, наведених у розділі 14 зазначених висновків, та усунення зауважень, зазначених у відомості дефектів, пошкоджень, несправностей та відступів від нормативних документів у відповідний строк (а.с. 68-70).

У судовому засіданні 10 квітня 2014 року представником відвідповідно до якого Державне відкрите акціонерне товариство "Енергетичне управління" - Дочірнє підприємство Державної холдингової компанії "Жовтеньвугілля" додержується вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки, під час експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки при розподіленні енергії, а саме електричного устаткування електричних станцій та мереж напругою понад 1 000 В: силових трансформаторів (2 од), типу ТРДН-25000/110-76У1, потужністю по 25 000 кВА, напругою 110/6 кВ (зав. № 10818 та 11048), рік виготовлення 1980, які розташовані на території ПС-110/6 кВ «Жданівка» за адресою: Донецька область, Шахтарський район, с. Розівка, вул. Степова, буд. 5; силового трансформатора типу ТДН-10000/110-70У1, потужністю 10 000 кВА, напругою 110/6 кВ (зав. № 108311), рік виготовлення 1980, розташованого на території ПС-110/6 кВ «10 біс» за адресою: Донецька область, м. Макіївка, Гірницький район, вул. Новостроївська, буд. 300, які на момент експертизи знаходяться на балансі підприємства та відповідає вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки (а.с. 77).

30 квітня 2014 року разом із заявою про розгляд справи в письмовому провадженні представника відповідача суду надано належним чином засвідчену копію Дозволу № 0942.14.14, виданого Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Донецькій області 14 квітня 2014 року Державному відкритому акціонерному товариству "Енергетичне управління" - Дочірньому підприємству Державної холдингової компанії "Жовтеньвугілля", відповідно до якого товариству дозволяється експлуатувати машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: електричне устаткування електричних станцій та мереж напругою понад 1 000 В: силових трансформаторів (2 од), типу ТРДН-25000/110-76У1, потужністю по 25 000 кВА, напругою 110/6 кВ (зав. № 10818 та 11048), рік виготовлення 1980, які розташовані на території ПС-110/6 кВ «Жданівка» за адресою: Донецька область, Шахтарський район, с. Розівка, вул. Степова, буд. 5; силового трансформатора типу ТДН-10000/110-70У1, потужністю 10 000 кВА, напругою 110/6 кВ (зав. № 108311), рік виготовлення 1980, розташованого на території ПС-110/6 кВ «10 біс» за адресою: Донецька област, м. Макіївка, Гірницький район, вул. Новостроївська, буд. 300 (а.с. 88).

Виходячи з норм діючого законодавства, відповідно до якого заборона виконання робіт допускається лише у разі наявності порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників, на час прийняття відповідного судового рішення за результатами розгляду справи, беручи до уваги, що порушення, зазначені в акті перевірки від 15 січня 2014 року № 018/10-11, які стали підставою для подання адміністративного позову, на момент розгляду даної справи усунені (отримано необхідний дозвіл), суд приходить до висновку, що позовні вимоги Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Державної інспекції нагляду в енергетиці до Державного відкритого акціонерного товариства "Енергетичне управління" - Дочірнього підприємства Державної холдингової компанії "Жовтеньвугілля" не підлягають задоволенню.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного позову до адміністративного суду немайнового характеру, встановлена ставка судового збору 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.

Згідно з ст. 8 Закону України "Про державний бюджет України на 2013 рік", з 1 січня 2014 року встановлено мінімальну заробітну плату в місячному розмірі - 1 218,00 грн.

Таким чином, ставкою судового збору, що підлягає оплаті за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру є 73,08 грн.

Ухвалою суду від 27 січня 2014 року було відстрочено Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Державної інспекції нагляду в енергетиці сплату судового збору до ухвалення судового рішення в адміністративній справі № 805/1041/14.

Таким чином, приймаючи до уваги ухвалення рішення у даній справі, суд вважає за необхідне стягнути з позивача несплачений судовий збір в розмірі 73,08 гривень на користь Державного бюджету України.

На підставі викладеного вище, керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України "Про охорону праці", Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та ст.ст. 2, 71, 86, 94, 158-163, ст. 167, ст. 183-2, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Відмовити у задоволені адміністративного позову Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Державної інспекції нагляду в енергетиці до Державного відкритого акціонерного товариства "Енергетичне управління" - дочірнього підприємства Державної холдингової компанії "Жовтеньвугілля" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.

Стягнути з Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області (код ЄДРПОУ 37968280) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 73,08 грн.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Волгіна Н.П.