КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/9689/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Амельохін В.В.
Суддя-доповідач: Чаку Є.В.
ПОСТАНОВА
Іменем України
14 травня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чаку Є.В.,
суддів: Мєзєнцева Є.І., Старової Н.Е.
за участю секретаря Муханькової Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Міндоходів у місті Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2013 року у справі за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства «Коровай» до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Міндоходів у місті Києві про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В :
Публічне акціонерне товариство «Коровай» (далі по тексту - позивач) звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Міндоходів у місті Києві (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 18.01.2013 року № 0000042304/556.
Окружний адміністративний суд міста Києва своєю постановою від 07 листопада 2013 року адміністративний позов задовольнив.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2013 року та постановити нове рішення, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити. На думку апелянта, зазначену постанову суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 196 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду скасуванню, з наступних підстав.
Відповідачем було проведено перевірку ПАТ «Коровай» за результатами якої 26.12.2012 року складено акт № 7523/2250/00381350 про результати планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2011 року по 30.09.2012 року (далі по тексту - Акт перевірки).
Актом перевірки встановлено порушення п. 2.6, 2.8, 3.5, 2.11 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБ України від 15.12.2004 року № 637, а саме несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у книзі обліку розрахункових операцій на суму 66 232,66 грн. на підставі якого 18.01.2013 року відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000042304/556 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1 607 763,67 грн.
В порядку адміністративного оскарження податкове повідомлення - рішення залишено без змін.
З приводу даних спірних правовідносин, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне звернути увагу на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, перевіркою встановлено несвоєчасне оприбуткування позивачем готівкових коштів у книзі обліку розрахункових операцій на загальну суму 66 232,66 грн.
Так, згідно з фіскальним звітним чеком № 571, збереженим в книзі ОРО № 2651007140р/2 та виконаним о 06:52 19.03.2012 року, який роздруковано на РРО № 2651007140, зареєстрованому на магазині за адресою: м. Луганськ, вул. Відродження, 5, сума розрахунків склала 1238,80 грн., у книзі ОРО № 2651007140р/2 у розділі 2 «Облік руху готівки та сум розрахунків» (графа 5) 18.03.2012 року виконано запис про рух готівки у сумі 1238,80 грн. В період з 15.07.2011 року по 27.07.2012 року відбулося 46 аналогічних випадки.
Таким чином порушено вимоги п. 2.6 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затверджене Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 (зі змінами та доповненнями): «Уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК)».
Пунктом 7.5 розділу 7 «Порядку реєстрації та веденням книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000 року N 614 (із змінами та доповненнями) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2001 року за N 106/5297 передбачено:
- наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО;
- підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО;
- щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо;
- у разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії здійснення записів за обліком розрахункових квитанцій;
- ведення обліку ремонтів, робіт з технічного обслуговування, а також перевірок конструкції та програмного забезпечення РРО у відповідному розділі книги ОРО.
Перевіркою встановлено, що облік готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень здійснювався у книгах ОРО не на підставі фіскальних звітних чеків РРО, наприклад:
згідно фіскального звітного чеку № 571, збереженого в книзі ОРО № 2651007140р/2 та виконаного о 06:52 19.03.2012 року, який роздрукований на РРО № 2651007140, зареєстрованого на магазин, розташований за адресою: м. Луганськ, вул. Відродження, 5, сума розрахунків склала 1238,80 грн.
У книзі ОРО № 2651007140р/2 у розділі 2 «Облік руху готівки та сум розрахунків» (графа 5) 18.03.2012 року виконано запис про рух готівки у сумі 1238,80 грн. Облік готівкових коштів у книзі ОРО № 2651007140р/2 за 18.03.2012 року здійснено не на підставі фіскального звітного чеку № 571, виконаного 19.03.2012 року о 06:52 на РРО № 2651007140.
Тобто, готівкові кошти, отримані за реалізовану продукцію, оприбутковані в книзі ОРО не своєчасно, а саме не в режимі реального часу. З 15.07.2011 року по 31.07.2012 року було зафіксовано 46 аналогічних випадки.
Згідно пункту 2.6 глави 2 Положення № 637, у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Відповідальність за вищезазначені порушення передбачена абз. 3 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» № 436/95 від 12.06.1995 року (зі змінами та доповненнями). Загальна сума обліку руху готівкових коштів в книзі обліку розрахункових операцій склала 66232,66 грн. * 5 кратний розмір = 331163,30 грн.
Перевіркою дотримання встановленого ліміту каси на господарських одиницях встановлено випадки порушення розрахунку щодо встановлення ліміту каси, тобто, перевищення ліміту залишку готівки в касі (у сейфі РРО) кіоску філії «Луганський хлібокомбінат» ПАТ «Коровай», розташованому за адресою: м. Алчевськ, «Алчевський ринок». Фактичні середньоденні надходження складають 271,46 грн. Філія «Луганський хлібокомбінат» ПАТ «Коровай» встановила ліміт залишку готівки в касі кіоску, розташованому за адресою: м. Алчевськ, «Алчевський ринок», у сумі 1200,0 грн. Сума перевищення ліміту готівки на господарській одиниці за період з 09.11.2011 року по 12.04.2012 року склала 12616,28 грн.
Згідно пункту 2.7. глави 2 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 - для прискорення обігу готівкових коштів і своєчасного їх надходження до кас банків для підприємств, що здійснюють операції з готівкою в національній валюті, установлюються ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) відповідно до вимог глави 5 «Порядок визначення строків здавання готівкової виручки (готівки) та розрахунку ліміту каси» цього Положення.
Стосовно пункту 2.8 глави 2 Положення № 637 - підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів.
Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством України надане право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів.
Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства (підприємця) на його вибір.
Пунктом 2.9 глави 2 Положення № 637 передбачено, що готівкова виручка (готівка) підприємств (підприємців), у тому числі готівка, одержана з банку, використовуються ними для забезпечення потреб, що виникають у процесі їх функціонування, а також для проведення розрахунків з бюджетами та державними цільовими фондами за податками і зборами (обов'язковими платежами). Підприємства не повинні накопичувати готівкову виручку (готівку) у своїх касах понад установлений ліміт каси для здійснення потрібних витрат до настання строків цих виплат.
Відповідно вимог глави 5 Положення № 637:
пункт 5.1 - строки здавання підприємствами готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках визначаються підприємством і встановлюються за погодженням з відповідним банком (у якому відкрито рахунок підприємства, на який зараховуються кошти) відповідно до таких вимог:
а) для підприємств, що розташовані в населених пунктах, де є банки, - щодня (у день
надходження готівкової виручки (готівки) до їх кас);
б) для підприємств, у яких час закінчення робочого дня (зміни), що встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності відповідно до законодавства України, не дає змогу забезпечити здавання готівкової виручки (готівки) в день її надходження, - наступного за днем надходження готівкової виручки (готівки) до каси дня;
в) для підприємств, що розташовані в населених пунктах, де немає банків, - не рідше ніж один раз на п'ять робочих днів.
Якщо підприємства працюють у вихідні та святкові дні і не мають змоги, через відсутність відповідної домовленості з банком на інкасацію, здати одержану ними за ці дні готівкову виручку (готівку), то вона має здаватися підприємствами до банку протягом операційного часу наступного робочого дня банку та підприємства.
Установлені згідно із зазначеними вимогами строки здавання готівкової виручки (готівки) підприємствами узгоджуються з банком і визначаються в договорах банківського рахунку між підприємствами та банками.
Якщо підприємство в окремі дні не має перевищення ліміту каси, то таке підприємство може в ці дні не здавати в установлені строки готівку;
пункт 5.2.- установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі, що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі.
Установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства. Дня відокремлених підрозділів ліміт каси встановлюється і доводиться до їх відома відповідними внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства - юридичної особи;
пункт 5.3. - ліміт каси підприємства встановлюють на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси, за рішенням керівника підприємства або уповноваженої ним особи;
пункт 5.4. - кожне підприємство визначає ліміт каси з урахуванням режиму і специфіки його роботи, віддаленості від банку, обсягу касових оборотів (надходжень і видатків) за всіма рахунками, установлених строків здавання готівки, тривалості операційного часу банку, наявності домовленості підприємства з банком на інкасацію тощо.
Пунктом 1.2 глави 1 Положення №637 визначено, що:
- ліміт залишку готівки в касі це граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час;
- каса це приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів;
- касова книга це документ установленої форми, що застосовується для здійснення первинного обліку готівки в касі.
Перевіркою встановлено, що Філією «Луганський хлібокомбінат» ПАТ «Коровай» :
- ведуться касові книги у касах хлібозаводів № 1, № 2, № 3, № 4 та застосовуються РРО на 27 господарських одиницях;
- встановлено ліміти залишку готівки у касах хлібозаводів № 1, № 2, № 3, № 4 та окремо на кожну господарську одиницю наказами головного підприємства - ПАТ «Коровай» на підставі розрахунків;
- господарські одиниці та каси хлібозаводів № 1, № 2, № 3, № 4 розташовані в населених пунктах, де є банки та мають строки здавання готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках щодня;
- здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється через відповідні служби, яким згідно із законодавством України надане право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів.
Ліміт залишку готівки по Філії «Луганський хлібокомбінат» ПАТ «Коровай» встановлено наказами ПАТ «Коровай» та додатками до них (у розрізі господарських одиниць), а саме:
наказом № 146 від 31.12.2010 року «Про встановлення ліміту готівки» встановлено загальний ліміт у сумі 513 800,00 грн.;
наказом № 122 від 30.09.2011 року «Про встановлення ліміту готівки» встановлено загальний ліміт у сумі 325 700,00 грн.;
наказом № 139 від 28.10.2011 року «Про встановлення ліміту готівки» встановлено загальний ліміт у сумі 373 700,00 грн.
наказом № 170 від 30.12.2011 року «Про встановлення ліміту готівки» встановлено загальний ліміт у сумі 333 260,00 грн.
наказом № 38 від 25.05.2012 року «Про встановлення ліміту готівки» встановлено загальний ліміт у сумі 316 485,00 грн.
Згідно Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів.
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що відокремлені підрозділи, а також структурні одиниці мають можливість вибору шляхів зарахування готівки на банківські рахунки:
здавання готівкової виручки (готівки) до будь-якого банку для її переказу і зарахування на визначені банківські рахунки без оприбуткування в головній книзі цієї юридичної особи або до інших небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів (відповідного органу); здавання готівкової виручки (готівки) безпосередньо до кас юридичної особи.
Для обліку операцій з готівкою у національній валюті, яка проходить через касу юридичної особи, ведеться одна касова книга. Ведення окремої касової книги юридичною особою для структурного підрозділу, що використовує в роботі РРО та здійснення в ній записів щодо оприбуткування готівки такого структурного підрозділу, вимогами Положення не передбачено.
Тобто, якщо юридичною особою було прийнято рішення, що для обліку операцій з готівкою структурна одиниця буде вести самостійно касову книгу, то відповідно облік готівки ведеться по цій окремо взятій касовій книзі. Відповідно, ця структурна одиниця самостійно приймає та оприбутковує готівку у власній касовій книзі, оформляючи прибуткові касові ордери, видає готівку, оформляє видаткові касові ордери (відомості). Відповідно до вимог п. 2.8 Положення готівка, що перевищує ліміт каси, повинна здаватись для зарахування на банківський рахунок.
Якщо структурна одиниця веде самостійно облік готівкових коштів та не здає їх до каси юридичної особи, то вона самостійно повинна здавати її для зарахування на банківський рахунок. А, отже, ця структурна одиниця повинна дотримуватися вимог щодо своєчасності здавання понадлімітної готівки.
При вибірковому дослідженні залишків готівки в касах хлібозаводів № 3, № 4 Філії «Луганський хлібокомбінат» ПАТ «Коровай» встановлено перевищення установлених лімітів залишку готівки на суму 613 696,90 грн. Перевіркою дотримання встановленого ліміту каси на господарських одиницях встановлено випадки порушення розрахунку, щодо встановлення ліміту каси, тобто перевищення ліміту залишку готівки в касі (у сейфі РРО) кіоску Філії «Луганський хлібокомбінат» ПАТ «Коровай», розташованому за адресою: м.Алчевськ, «Алчевський ринок», а саме:
згідно розрахунку ліміту залишку готівки в касі на 01.11.2011 року до наказу № 139 від 28.10.2011 року «Щодо встановлення ліміту», підприємством визначено період найбільших надходжень у кіоску, розташованому за адресою: м. Алчевськ, «Алчевський ринок», які складають: за жовтень 2010 року - 7158,22 грн.; за листопад 2010 року - 6818,80 грн.; за грудень 2010 року - 7468,53 грн. Робочих днів для даної господарської одиниці за вищезазначені місяці - 79.
Тобто, фактичні середньоденні надходження складають 271,46 грн. Але, Філія «Луганський хлібокомбінат» ПАТ «Коровай» встановила ліміт залишку готівки в касі кіоску, розташованому за адресою: м. Алчевськ, «Алчевський ринок», у сумі 1200,00 грн. Перевіркою зафіксоване перевищення ліміту готівки на суму 12616,28 грн. по вказаній господарській одиниці.
Таким чином, Філією «Луганський хлібокомбінат ПАТ «Коровай» порушено пункт 2.8 глави 2 Положення № 637 в частині перевищення ліміту готівки в касах хлібозаводів № 3, № 4 та у кіоску розташованому за адресою: м. Алчевськ, «Алчевський ринок».
Також, колегія суддів звертає увагу на наступне.
Працівнику філії ОСОБА_2 були видані видатковим касовим ордером № 828 від 11.08.2011 року готівкові кошти у сумі 8050,62 грн. на господарські витрати. Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, ОСОБА_2 складено 11.08.2011 року на суму 8050,61 грн. Залишок невикористаної готівки у сумі 0,01 грн. до каси підприємства надійшли лише 07.09.2011 року.
Згідно пункту 2.11 глави 2 Положення № 637 - видача готівкових коштів під звіт або на відрядження здійснюється відповідно до законодавства України. Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми. Звітування за одержані під звіт готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України.
Вибірковою перевіркою дотримання вимог Положення № 637 щодо перевищення встановлених строків використання, виданої під звіт готівки, встановлено використання одержаних в установі банку готівкових коштів не за цільовим призначенням.
Згідно з матеріалами перевірки після подання звіту від 11.08.2011 року відбулося 14 випадків видачі під звіт готівкових коштів ОСОБА_2 на загальну суму 95 896,05 грн. звітування по яких ОСОБА_2 було здійснено на повну суму. Підзвітній особі було видано готівкових коштів під звіт на загальну суму 95 896,05 грн. За розглядом акта перевірки податковим повідомленням-рішенням ДПІ у Дарницькому районі міста Києва ДПС від 18.01.2013 року № 0000042304/556 застосовані до ПАТ «Коровай» штрафні (фінансові) санкції у сумі 1 607 763, 67 грн., у тому числі 331 163,3 грн. (66 231,66 грн. х 5) за несвоєчасне оприбуткування у касі готівки, 1 252 626, 36 грн. (62 6313, 18 грн. х 2) за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах, 23 974, 01 грн. (95 896,05 грн. х 25 %) за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів.
Відповідно до пункту 2.11 видача готівкових коштів під звіт або на відрядження (далі - під звіт) здійснюється відповідно до законодавства України. Видача готівкових коштів під звіт на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини, крім металобрухту, дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі (господарські) потреби на строк не більше двох робочих днів, уключаючи день отримання готівкових коштів під звіт. Якщо підзвітній особі одночасно видана готівка як на відрядження так і для вирішення в цьому відрядженні виробничих (господарських) питань (у тому числі для закупівлі сільськогосподарської продукції у населення та заготівлі вторинної сировини), то строк, на який видана готівка під звіт на ці завдання, може бути продовжено до завершення терміну відрядження. Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми. Звітування за одержані під звіт готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України.
Таким чином, колегія суддів погоджується з доводами апелянта про те, що позивачем було перевищено встановлені строк використання, виданої під звіт готівки, а саме, використання одержаних в установі банку готівкових коштів не за цільовим призначенням.
Що стосується висновку суду першої інстанції про те, що відповідачем неправомірно застосовано санкцію, що передбачена статтею 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних фінансових санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.1995 року, № 436/95, оскільки законодавець чітко передбачив можливість застосування штрафних санкцій виключно на підставі законів України, то колегія суддів апеляційної інстанції не погоджується з ним та звертає увагу на наступне.
Абзацом третім частини першої статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», який прийнятий згідно зі статтею 25 Конституційного договору між Верховною Радою України та Президентом України від 8 червня 1995 року та діє до прийняття відповідного закону, установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Відповідно до пункту 1 Розділу XV «Перехідні Положення» Конституції України закони та інші нормативні акти, прийняті до набуття чинності цією Конституцією, є чинними у частині, що не суперечить Конституції України.
Згідно частини 3 статті 106 Конституції України, Укази Президента України є обов'язковими до виконання на території України.
Колегія суддів звертає увагу на те, що 1 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VІ.
У взаємозв'язку з вищенаведеним, суд, під час розгляду питання щодо чинності та юридичної значимості Указу Президента «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 № 436/95, також враховує, що цей Указ відсутній у переліку Указів Президента, визначених у пункті 3 Розділу XIX «Прикінцеві Положення» Податкового кодексу України, дія яких припиняється у зв'язку з набранням чинності Податковим кодексом України.
Виходячи з положень пункту 61.1 статті 61, підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75, пунктів 80.2 та 80.4 статті 80 Податкового кодексу України до повноважень податкових органів належать функції з контролю за дотриманням платниками податків законодавства (порядку) з питань ведення касових операцій.
Таким чином, до позивача було застосовано штрафні санкції, передбачені Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 року № 436/95, який за своєю правовою природою є спеціальним правовим актом (актом законодавства) з питань встановлення відповідальності за недотримання вимог щодо ведення касових операцій.
Відтак, виходячи з наведених вище положень законодавства, зазначений Указ є обов'язковим для виконання.
Враховуючи вище викладене та на підставі матеріалів перевірки, ДПІ у Дарницькому районі міста Києва ДПС було прийнято податкове повідомлення-рішення Форми «С» від 18.01.2013 року № 0000042304/556 на суму 1 607 763,67 грн.
За не оприбуткування готівкових коштів: 66 232,66 * 5 = 331 163, 30 грн.
За перевищення ліміту залишку готівки в касі: 613 696,90 грн. * 2 + 12616,28 грн.* 2 = 1 227 393, 8 + 25232, 56= 1 252 626, 36.
За витрачання готівкових коштів підзвітною особою, за умови не звітування у повному обсязі нею за раніше отримані під звіт кошти: 95 896, 05 * 25 % = 23 974, 01 грн.
Всього: 331 163, 30 + 1 252 626, 36 + 23 974, 01 = 1 607 763, 67 грн.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів апеляційної інстанції вважає доводи апелянта обгрунтованими, а тому апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню.
Відповідно до статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, зокрема, є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Міндоходів у місті Києві - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2013 року - скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства «Коровай» відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст постанови виготовлений 16.05.2014 року.
Головуючий суддя Чаку Є.В.
Судді: Старова Н.Е.
Мєзєнцев Є.І.