ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"14" травня 2014 р. Справа № 918/294/14
Господарський суд Рівненської області у складі головуючого - судді Войтюка В.Р., розглянувши матеріали справи за позовом Кузнецовського міського комунального підприємства до Приватного акціонерного товариства "Рівнеліфт" про стягнення 6106 грн.73 коп.
За участю представників:
позивача: Прохорович О.М. (довіреність № 700 від 18.04.2014 року), Дегтяра І.Г. (довіреність № 747 від 30.04.2014 року).
відповідача: Солімчука І.М. (довіреність №46-14 від 13.02.2014 року)
СУТЬ СПОРУ: Кузнецовське міське комунальне підприємство звернулось до господарського суду Рівненської області з позовною заявою про стягнення з Приватного акціонерного товариства "Рівнеліфт" 6 106 грн. 73 коп. з яких 5 778 грн. 81 коп. борг за надані послуги теплопостачання, 167 грн. 17 коп. пеня та 160 грн. 75 коп. 3 % річних.
Посилається, що 11 жовтня 2004 року між Кузнецовським міським комунальним підприємством (далі -Позивач) та Приватним акціонерним товариством «Рівнеліфт» було укладено Договір № 215 на постачання теплової енергії в гарячій воді.
Згідно п.1.1. зазначеного договору Енергопостачальник бере на себе зобов'язання постачати Споживачеві теплову енергію в гарячій воді в потрібних йому обсягах відповідно до Додатку № 1, який є невід'ємною частиною договору, а Споживач зобов'язаний оплачувати одержану теплову енергію за встановленими тарифами (цінами) в терміни передбачені цим Договором.
Відповідно до п. 10.1. даний договір укладений строком на один рік і набрав чинності з моменту його підписання та діяв до 31 травня 2006 року та вважається продовженим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії про припинення не буде письмово заявлено однією із сторін. Оскільки такої заяви про розірвання Договору до Позивача не надходило, тому Договір № 215 від 11.10.2004 року є діючим.
У відповідності до умов Договору Відповідач зобов'язувався своєчасно і в повному обсязі оплачувати надані послуги, яких за період з 01.10.2012 року по 01.02.2014 року було надано в об'ємі 129 Гкал. проте свої зобов'язання не виконав, оплату комунальних послуг не провів і за ПрАТ «Рівнеліфт» рахується борг в сумі 5 778 (п'ять тисяч сімсот сімдесят вісім ) грн. 81 коп. згідно розрахунку заборгованості.
Відповідач позов заперечив.
Пояснив, що відповідно до статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
На сьогоднішній день повноваження щодо встановлення тарифів на комунальні послуги розподілені між Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг (далі - Комісія) та органами місцевого самоврядування.
Згідно з вимогами Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» Комісія встановлює тарифи на комунальні послуги (тарифи на теплову енергію, транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії, а також тарифи на послуги централізованого водопостачання та водовідведення) лише тим суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких вона здійснює.
У свою чергу, органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на комунальні послуги для решти підприємств, які не підпадають під регулювання Комісії, а також встановлюють тарифи на послуги централізованого опалення (грн./м2) та постачання гарячої води (грн./мЗ) кінцевим споживачам на основі тарифів затверджених Комісією.
Статтею 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» при встановленні цін/тарифів на послуги, які виробляються суб'єктами природних монополій, діяльність яких регулюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, та національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, відповідно до законодавства, повноваження органів місцевого самоврядування поширюються виключно на тариф (складову тарифу), який (яка) не підлягає встановленню цими національними комісіями.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" та статті 23 Закону України "Про теплопостачання" господарська діяльність з виробництва теплової енергії, транспортування та постачання теплової енергії підлягає ліцензуванню.
В матеріалах справи знаходиться ліцензія Рівненської обласної державної адміністрації серія АВ № 378571 (строк дії з 14.12.2007 р. по 14.12.2012 р) та ліцензія Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг серія АД № 041949 (строк дії з 15.12.2012 р. по 14.12.2017 р)
Зазначив, що з аналізу матеріалів справи, тексту договору № 21 про постачання теплової енергії в гарячій воді від 11 жовтня 2004 року та чинного законодавства вбачається, що з 15 грудня 2012 року Позивач має здійснювати постачання теплової енергії за тарифами, визначеними Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг. Однак, фактично Позивач здійснював поставку теплової енергії за іншими тарифами, що є грубим порушенням приписів чинного законодавства.
Заслухавши пояснення учасників процесу, давши оцінку доказам, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.
11 жовтня 2004 року між Кузнецовським міським комунальним підприємством та Приватним акціонерним товариством «Рівнеліфт» укладено Договір № 215 на постачання теплової енергії в гарячій воді.
Згідно п.1.1. зазначеного договору Енергопостачальник бере на себе зобов'язання постачати Споживачеві теплову енергію в гарячій воді в потрібних йому обсягах відповідно до Додатку № 1, який є невід'ємною частиною договору, а Споживач зобов'язаний оплачувати одержану теплову енергію за встановленими тарифами (цінами) в терміни передбачені цим Договором.
Відповідно до п. 10.1. договір укладений строком на один рік і набрав чинності з моменту його підписання та діяв до 31 травня 2006 року та вважається продовженим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії про припинення не буде письмово заявлено однією із сторін. Оскільки такої заяви про розірвання Договору до Позивача не надходило, тому Договір № 215 від 11.10.2004 року є діючим.
Відповідно до статті 31 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
Згідно ст. 6 ЗУ «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг встановлює тарифи на комунальні послуги (тарифи на теплову енергію, транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії, а також тарифи на послуги централізованого водопостачання та водовідведення) лише тим суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких вона здійснює.
У свою чергу, органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на комунальні послуги для решти підприємств, які не підпадають під регулювання Комісії, а також встановлюють тарифи на послуги централізованого опалення (грн./м2) та постачання гарячої води (грн./мЗ) кінцевим споживачам на основі тарифів затверджених Комісією.
15 грудня 2012 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг видано Кузнецовському МКП Ліцензію Серія АД № 041945 на транспортування теплової енергії Магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами та Ліцензію Серія АД № 041946 на постачання теплової енергії відповідно до яких Позивач підпадає під дію Комісії по встановленню тарифів. До надання таких ліцензій встановлення тарифів на послуги теплопостачання покладалось на Державну інспекцію з контролю за цінами. Так 28 грудня 2010 року Кузнецовською міською радою Рівненської області рішенням № 281 було затверджено тарифи на житлово-комунальні послуги для Кузнецовського міського комунального підприємства. В зазначене рішення включений висновок № 233 державної інспекції з контролю за цінами відповідно до якого встановлений тариф на послуги транспортування і постачання теплової енергії , що діяла на підставі Постанови КМУ № 955 «Про затвердження Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги; централізованого опалення і постачання гарячої води» п.122. Тариф для Кузнецовського міського комунального підприємства який встановлений ; висновком № 233 на сьогоднішній день не змінений і є діючим.
Згідно ст.20 ЗУ «Про теплопостачання» тариф на теплову енергію для споживача визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії і оскільки Кузнецовське МКП не є виробником, а є покупцем теплової енергії у відокремленого підрозділу Рівненська АЕС ДП «НАЕК «Енергоатом» який підпадає під дію національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики при зміні тарифу на виробництво теплової енергії приймає його встановлену вартість та подає лист до міської ради про коригування діючого тарифу в частині виробництва теплової енергії (п.33-1 Постанови № 955, п.104 Постанова № 869).
Статтею 28 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні, транспортні та інші послуги. Тому, при встановленні цін/тарифів на послуг, які виробляються суб'єктами природних монополій, діяльність яких регулюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, та Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, відповідно до законодавства, повноваження органів місцевого самоврядування поширюються виключно на тариф (складову тарифу), який не підлягає встановленню цими комісіями.
Кузнецовське міське комунальне підприємство з моменту отримання ліцензії від Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг не змінювало тариф який наданий висновком Державної інспекції з контролю за цінами № 233, а коригування здійснювались Рішеннями Кузнецовської міської ради лише в частині змін тарифів згідно постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики під дію якої підпадає ВП Рівненська АЕС як виробник теплової енергії.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг на виконання ухвали суду повідомила, що згідно абзацу шостого пункту 2 частини першої статті 6 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» Комісія здійснює встановлення тарифів на комунальні послуги суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.
Тарифи на комунальні послуги - тарифи на теплову енергію (крім тарифів на виробництво теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії), транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії, а також тарифи на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів.
Кузнецовське міське комунальне підприємство має ліцензії Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг на провадження господарської діяльності з транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами (АД041945) та постачання теплової енергії (АД041946).
Листом від 30.12.2013 вх.№ 15349/0/1-13-06 Кузнецовське міське комунальне підприємство звернулось до Комісії з заявою щодо встановлення тарифів на теплову енергію.
У зв'язку з тим, що підприємством не надано узагальнюючі розрахунки, Комісією не встановлено тарифи на теплову енергію для Кузнецовського міського комунального підприємства.
Відтак, комісією не затверджено новий тариф по спірному питанню, а тому застосуванням раніше визначеного тарифу вимоги Закону України "Про державне регулювання в сфері комунальних послуг" не порушено.
Крім того, суд ураховує, що відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою содою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством;
Статтею 7 вищезазначеного Закону визначені повноваження органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг, зокрема, встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Підпунктом 2 пунктом «а» статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Враховуючи вищенаведене, встановлення тарифу на постачання гарячої води не належить до компетенції Комісії.
Рішеннями Виконавчого комітету Кузнецовської міської ради Рівненської області (№ 98 від 03.05.2012, № 762 від 01.03.2013, № 141 від 10.10.2013), для Кузнецовського міського комунального підприємства скориговано тарифи на послуги з теплопостачання, централізованого опалення та постачання гарячої води.
Кузнецовське МКП з грудня 2012 року офіційно розпочало роботу з Національною комісією щодо встановлення тарифів на теплову енергію. Згідно протоколу засідання робочої групи національної комісії № 22 від 03.04.2013 року КМКП включено в графік першочергового розгляду заяв ліцензіатів для визначення економічно обґрунтованих тарифів на теплову енергію і на протязі 2013 року проводилась робота з розрахунку питомих втрат теплової енергії та корисного відпуску теплової енергії до всіх споживачів міста, а також розроблення інвестиційної програми КМКП. Внаслідок цього, заявою від 24.10.2013 року позивач звернувся до голови національної комісії Саратова В.В. з щодо встановлення тарифу на транспортування і постачання теплової енергії який для позивача на сьогоднішній день не встановлений.
На виконання вимог ухвали суду позивачем надано матеріали перевірки Державною інспекцією України з контролю за цінами, діяльності Кузнецовського міського комунального підприємства по питанню формування, встановлення та застосування тарифів на послуги в житлово-комунальній сфері. У висновку комісії не установлено порушень при застосуванні тарифів на послуги з теплопостачання, централізованого опалення та постачання гарячої води, що надаються Позивачем по Рішеннях Кузнецовської міської ради Рівненської області № 98 від 03.05.2012 р. та № 762 від 01.03.2013 р.
У відповідності до умов Договору Відповідач зобов'язувався своєчасно і в повному обсязі оплачувати надані послуги, яких за період з 01.10.2012 року по 01.02.2014 року було надано в об'ємі 129 Гкал. проте свої зобов'язання не виконав, оплату комунальних послуг не провів і за ПрАТ «Рівнеліфт» рахується борг в сумі 5 778 (п'ять тисяч сімсот сімдесят вісім) грн. 81 коп. згідно розрахунку заборгованості.
Оскільки п. 7.2.2. Договору передбачено сплату пені за несвоєчасне внесення плати за теплову енергію, у розмірі 0,5 % за кожен день простроченого платежу, яку Позивачем було зменшено з врахуванням вимог Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» та одночасно відповідно до ст. 549,551, п.З ст. 611, ч.1 ст.624 ЦК України нараховано пеню у розмірі 167,17 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити інфляційні втрати та 3 % річних. За прострочення виконання взятого на себе зобов'язання Відповідач зобов'язаний сплатити 160,75 грн. - 3 % річних.
Згідно вимог ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов Договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що зазвичай ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором, або законом (ст.525 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов'язання є правовідношення, в якому одна сторона зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію ( передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Оскільки Договір № 215 передбачає строк (термін) виконання зобов'язання, то воно підлягає виконанню в цей строк (термін) і по договору розрахунковий період для оплати наданої послуги є здійснення платежу не пізніше 25 числа місяця, наступного за розрахунковим, що Відповідачем не було виконано.
13 грудня 2013 року на адресу відповідача направлена претензія № 2492, проте він про результати її розгляду не повідомив, заборгованість не ліквідував.
З урахуванням вище викладеного та керуючись ст. ст. 54-57, 49, 80-82 Господарського процесуального кодексу України, ст. 193, 218 Господарського кодексу України, ст. ст.261, 509, 525, 526, 549, 551, 611, 624 Цивільного кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1.Позов задоволити.
2.Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Рівнеліфт» (33005, м.Рівне, вул.Боярка, 40 А, ідентифікаційний код 05523808) на користь Кузнецовського міського комунального підприємства (34400, Рівненська область, м.Кузнецовськ, майдан Незалежності, 2, код ЄДРПОУ 30536302) 5 778 грн. 81 коп. боргу за надані послуги теплопостачання, 167 грн. 17 коп. пені, 160 грн. 75 коп. 3 %, а також 1827 грн. 00 коп. судового збору.
3.Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 16 травня 2014 року.
Суддя Войтюк В.Р.