Постанова № 38727650, 03.04.2014, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2014
Номер справи
823/534/14
Номер документу
38727650
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2014 року справа № 823/534/14

10 год. 00 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Руденко А.В.,

при секретарі - Чемерин О.В.,

за участю:

представника позивача - Кучеренка С.П. (за довіреністю),

представника відповідача - Кравченко Н.В. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Черкаської регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини до інспекції державного архітектурного-будівельного контролю у Черкаській області про скасування реєстрації декларації про початок будівельних робіт, -

ВСТАНОВИВ:

Черкаська регіональна державна лабораторія ветеринарної медицини звернулася до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до інспекції державного архітектурного-будівельного контролю у Черкаській області, в якому просить скасувати реєстрацію декларації про початок будівельних робіт будівництва ПЛР-лабораторії на території Черкаської регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини (реєстраційний номер ЧК 0833132260939 від 14.08.2013р.).

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на ту обставину, що у зв'язку з наміром в 2013 році розпочати будівництво ПЛР-лабораторії на території Черкаської регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини 08.08.2013р. позивачем була подана до інспекції ДАБК в Черкаській області декларація про початок виконання будівельних робіт. Через відсутність фінансування будівництва ПЛР-лабораторії позивач звернувся до ІДАБК у Черкаській області із заявою від 22.01.2014р. № 12 про скасування декларації, однак листом від 24.01.2014р. № 01-09/168 відповідач відмовив у її скасуванні, пославшись на ст. 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядок виконання будівельних робіт, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. №466, згідно з якими підставою для скасування декларації про початок виконання будівельних робіт є рішення суду.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позов.

Представник відповідача у судовому засіданні позов визнав та пояснив, що відповідач наділений повноваженнями щодо скасування декларації про початок виконання будівельних робіт лише у разі виявлення недостовірних даних у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом. У всіх інших випадках скасування декларації про початок виконання будівельних робіт здійснюється за рішенням суду.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.

08.08.2013р. позивач звернувся до інспекції ДАБК у Черкаській області із заявою про реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт ПЛР-лабораторії на території Черкаської регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини в м. Черкасах, і яка була зареєстрована у єдиному реєстрі за номером ЧК 083132260939.

У зв'язку з відсутністю наміру здійснення будівництва позивач звернувся до відповідача із заявою від 22.01.2014р. №12 про відкликання декларації про початок виконання будівельних робіт та скасування її реєстрації шляхом видачі відповідного наказу та виключення запису про її реєстрацію з єдиного реєстру.

Відповідач листом від 24.01.2014р. № 01-09/168 відмовив позивачу у задоволенні заяви, пославшись на статтю 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядок виконання будівельних робіт, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. №466 (у подальшому - Порядок №466), відповідно до яких скасування декларації про початок виконання будівельних робіт можливе лише у разі виявлення відповідачем факту подання недостовірних даних, наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом. Також відповідно до пункту 14 вказаного Порядку відповідач має скасувати реєстрацію декларації за рішенням суду, яке набрало законної сили. Оскільки підстави вважати об'єкт «Будівництво ПЛР-лабораторії на території Черкаської регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини за адресою: Черкаської область, м. Черкаси, вул. Смілянська, 120» самочинним будівництвом відсутні, на думку відповідача він не має підстав для скасування декларації.

Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011р. №3038-VI (далі Закон № 3038) право на виконання будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.

Порядком № 466 встановлено форму декларації про початок виконання будівельних робіт, порядок її подання, реєстрації, та підстави для скасування державної реєстрації такої декларації.

Відповідно до п. 8 Порядку №466 реєстрація декларації здійснюється з дотриманням вимог Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності". Декларація приймається у дозвільному центрі за місцезнаходженням об'єкта.

Замовник (його уповноважена особа) заповнює і подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних процедур у будівництві до Інспекції два примірники декларації за формою згідно з додатком 2. Один примірник після проведення реєстрації повертається замовнику, другий - залишається в Інспекції, яка її зареєструвала. Замовник згідно із законом відповідає за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації (пункт 9 Порядку №466).

Інспекція протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації перевіряє повноту даних, зазначених у декларації, та вносить їх до єдиного реєстру (пункт 10 Порядку №466).

Судом встановлено і представниками сторін факт реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт на об'єкті «Будівництво ПЛР-лабораторії на території Черкаської регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини за адресою: Черкаської область, м. Черкаси, вул. Смілянська, 120» в єдиному реєстрі визнається.

Відповідно до ч. 2 ст. 39-1 Закону №3038 у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування повідомлення або декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня скасування.

Також п. 14 Порядку №466 передбачає, що у разі виявлення інспекцією недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню Інспекцією.

Крім цього, згідно з вказаним пунктом Порядку інспекція скасовує реєстрацію декларації за рішенням суду про скасування реєстрації декларації, що набрало законної сили.

Таким чином, стаття 39-1 Закону №3038 та пункт 14 Порядку №466 передбачає підстави для скасування декларації про початок виконання будівельних робіт з ініціативи відповідача, однак не передбачає підстави та порядок анулювання реєстрації декларації з ініціативи замовника, генпідрядника чи підрядника.

Разом з цим, ст. 2 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005р. № 2806-IV (далі Закон № 2806) передбачає, що його дія поширюється на дозвільні органи, державних адміністраторів, уповноважений орган та суб'єктів господарювання, які мають намір провадити або провадять господарську діяльність. Дія цього Закону не поширюється на відносини у сфері ліцензування господарської діяльності (крім відносин щодо видачі документів дозвільного характеру, необхідних для отримання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності), охорони державного кордону, державної митної справи, державного експортного контролю, державного регулювання ринків фінансових послуг, охорони державної таємниці (провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею), захисту економічної конкуренції, а також на дозвільну систему, що поширюється на операції зі зброєю, бойовими припасами, вибуховими матеріалами і речовинами, сильнодіючими отруйними речовинами, дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії, дозвільну діяльність у сфері цивільної авіації.

Підстави та порядок анулювання документа дозвільного характеру передбачені п.7 ст. 4-1 Закону №2806, зокрема, однією з підстав є звернення суб'єкта господарювання із заявою про анулювання документа дозвільного характеру. Рішення про анулювання документа дозвільного характеру видається особисто або надсилається суб'єкту господарювання поштовим відправленням з описом вкладення не пізніше п'яти робочих днів з дня прийняття (винесення) рішення, якщо інше не передбачено законом. Дія документа дозвільного характеру припиняється через десять робочих днів з дня прийняття (винесення) рішення про анулювання такого документа, якщо інше не передбачено законом.

З огляду на вказані приписи відповідач зобов'язаний був прийняти заяву позивача, прийняти рішення про анулювання декларації про початок виконання будівельних робіт та направити його позивачу. При цьому суд зазначає, що прохання позивача скасувати реєстрацію декларації про початок виконання робіт не є перешкодою для прийняття рішення про її анулювання, оскільки волевиявлення позивача направлено саме на вчинення такої дії, про що свідчить зміст заяви від 22.01.2014р. №12, у якій позивач посилається на ст. 4-1 Закону №2806.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Кодексом адміністративного судочинства України (частина третя статті 2) передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Оцінивши встановлені обставини справи, суд прийшов до висновку, що відповідач безпідставно відмовив позивачу у анулюванні декларації про початок виконання будівельних робіт, тому позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають до задоволення.

Разом з цим, суд бере до уваги, що позивач невірно визначив спосіб захисту порушеного права, заявивши позовну вимогу про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт, оскільки він не відповідає вимогам п. 7 ст. 4-1 Закону №2806.

Беручи до уваги, що саме відповідач наділений повноваженнями анулювання декларації на початок будівельних робіт, та приписи п. 7 ст. 4-1 Закону №2806, суд вважає за необхідне на підставі ч. 2 ст. 11 КАС України, яка передбачає, що суд може вийти за межі позовних вимог в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять, вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву Черкаської регіональної ветеринарної лабораторії ветеринарної медицини від 22.01.2014р. № 12 та прийняти рішення про анулювання декларації про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованої 14.08.2013р. за № ЧК 083132260939.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Черкаській області (18001, м Черкаси, вул. Леніна, 31/1, ідентифікаційний код №37715193) у анулюванні декларації Черкаської регіональної ветеринарної лабораторії ветеринарної медицини (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 120, ідентифікаційний код №00720616) про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованої 14.08.2013р. за №ЧК 083132260939.

Зобов'язати інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю в Черкаській області (18001, м Черкаси, вул. Леніна, 31/1) повторно розглянути заяву Черкаської регіональної ветеринарної лабораторії ветеринарної медицини (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 120, ідентифікаційний код №00720616) від 22.01.2014р. № 12 та прийняти рішення про анулювання декларації про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованої 14.08.2013р. за № ЧК 083132260939.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Черкаської регіональної ветеринарної лабораторії ветеринарної медицини (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 120, ідентифікаційний код №00720616) 73 (сімдесят три) гривні 08 копійок судового збору.

Зобов'язати інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області (18001, м Черкаси, вул. Леніна, 31/1, ідентифікаційний код №37715193) подати звіт до Черкаського окружного адміністративного суду про виконання постанови суду протягом 10-ти робочих днів після набрання законної сили даною постановою.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 08.04.2014р.

Суддя А.В. Руденко