Ухвала суду № 38725317, 14.05.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2014
Номер справи
815/793/14
Номер документу
38725317
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 травня 2014 р. Справа № 815/793/14

Категорія: 9.3 Головуючий в 1 інстанції: Свида Л. І. Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Лук`янчук О. В.,

суддів - Градовського Ю.М.,

- Кравченка К.В.

при секретарі - Троян І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 березня 2014 року у справі за адміністративним позовом Національного університету "Одеська юридична академія" до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

До суду звернувся Національний університет «Одеська юридична академія» з адміністративним позовом до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, що полягає у безпідставній відмові у проведенні платежів за зареєстрованими зобов'язаннями Національного університету «Одеська юридична академія», зобов'язання Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області провести розрахунково-касове обслуговування за належним чином зареєстрованими зобов'язаннями Національного університету «Одеська юридична академія» станом на день винесення рішення згідно Звіту про заборгованість за бюджетними коштами (форма №7д, №7м) станом на 1 січня 2014 року та листа Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області №09-08/474-2396 від 11.03.2014 року щодо часткового погашення бюджетної кредиторської заборгованості.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 12 березня 2014 року адміністративний позов Національного університету «Одеська юридична академія» до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, що полягає у безпідставній відмові у проведенні платежів за зареєстрованими зобов'язаннями Національного університету «Одеська юридична академія», зобов'язання Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області провести розрахунково-касове обслуговування за належним чином зареєстрованими зобов'язаннями Національного університету «Одеська юридична академія» станом на день винесення рішення згідно Звіту про заборгованість за бюджетними коштами (форма №7д, №7м) станом на 1 січня 2014 року та листа Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області №09-08/474-2396 від 11.03.2014 року щодо часткового погашення бюджетної кредиторської заборгованості - задоволено повністю.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, що полягає у безпідставній відмові у проведенні платежів за зареєстрованими зобов'язаннями Національного університету «Одеська юридична академія».

Зобов'язано Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області провести розрахунково-касове обслуговування за належним чином зареєстрованими зобов'язаннями Національного університету «Одеська юридична академія» станом на день винесення рішення згідно Звіту про заборгованість за бюджетними коштами (форма №7д, №7м) станом на 1 січня 2014 року та листа Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області №09-08/474-2396 від 11.03.2014 року щодо часткового погашення бюджетної кредиторської заборгованості.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь Національного університету «Одеська юридична академія» (код ЄДРПОУ 20933314) документально підтверджені судові витрати у розмірі 73,08 грн. згідно квитанції №6646418-1 від 03.02.2014 року.

В апеляційній скарзі Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки судом першої інстанції не було досліджено обставини справи, що мають значення для справи, наслідком чого стало постановлення необґрунтованого та неправомірного рішення суду.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що між Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області та Національним університетом «Одеська юридична академія» 3 січня 2012 року укладений договір про здійснення розрахунково-касового обслуговування, за яким казначейство відкриває позивачу рахунки та здійснює їх розрахунково-касове обслуговування відповідно до вимог законодавства та цього договору.

Відповідно до положень п. п. 2.2.1 п. 2.2, п. п. 2.3.2 п. 2.3 зазначеного договору позивач має право розпоряджатися грошовими коштами, що перебувають на його рахунку (для розпорядників бюджетних коштів - у межах затвердженого кошторису доходів і видатків, для одержувачів коштів - у межах плану використання бюджетних коштів), а казначейство зобов'язано своєчасно здійснювати розрахункові операції за дорученнями клієнта.

Проте, в порушення умов договору відповідачем не здійснюється своєчасне проведення платежів за дорученнями позивача, що спричинило виникнення кредиторської заборгованості на суму 58447263,33 грн.

Позивачем, в зв'язку із цими обставинами, був надісланий на адресу Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області лист №3146-3 від 01.11.2013 року щодо необхідності сплати кредиторської заборгованості, на який була надана відповідь про необхідність забезпечення відповідачем виконання захищених статей видатків.

04.03.2014 року Національний університет «Одеська юридична академія» повторно звернувся з листом №151/7 до Державної казначейської служби України в Одеській області з проханням надати інформацію щодо суми сплаченої кредиторської заборгованості станом на 1 березня 2014 року та 11.03.2014 року отримав відповідь №09-08/474-2396 про забезпечення проведення платіжних доручень щодо погашення бюджетної кредиторської заборгованості за 2013 рік на суму 28755832,84 грн.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач, в порушення вимог бюджетного законодавства, не здійснив оплату бюджетних зобов'язань за дорученням розпорядника бюджетних коштів - позивача.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 43 Бюджетного кодексу України, при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.

Відповідно до пп.1 п. 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року N 460/2011, Казначейство України відповідно до покладених завдань здійснює через систему електронних платежів Національного банку України розрахунково-касове обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів, операцій з коштами бюджетів, спільних із міжнародними фінансовими організаціями проектів.

Відповідно до п.п. 1, 2 ч. 1 с. 43 Бюджетного кодексу України, казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства; та контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень бюджету, взятті бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів та здійсненні платежів за цими зобов'язаннями.

Статтею 49 Бюджетного кодексу України встановлено, що розпорядник бюджетних коштів після отримання товарів, робіт і послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов'язання приймає рішення про їх оплату та надає доручення на здійснення платежу органу, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснює платежі за дорученнями розпорядників бюджетних коштів у разі:

1) наявності відповідного бюджетного зобов'язання для платежу у бухгалтерському обліку виконання бюджету;

2) наявності затвердженого в установленому порядку паспорта бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі);

3) наявності у розпорядників бюджетних коштів відповідних бюджетних асигнувань.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що для проведення оплати платіжних доручень коштів на рахунках позивача достатньо.

Відповідно до п.п. 11.3, 11.6, 11.8 Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 24.12.2012 N 1407 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 січня 2013 р. за N 130/22662, органи Казначейства здійснюють платежі на підставі платіжних доручень за дорученнями розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів у разі наявності в обліку відповідного бюджетного зобов'язання та бюджетного фінансового зобов'язання у межах залишків на рахунках для обліку відкритих асигнувань. Платіжні доручення подаються до органів Казначейства в кількості примірників, необхідних для всіх учасників безготівкових розрахунків. Форма, обов'язкові реквізити, строк дії платіжних доручень та вимоги до заповнення розрахункових документів на паперових носіях визначено Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року N 22, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 року за N 377/8976. Платіжне доручення, не прийняте до виконання, не пізніше наступного робочого дня повертається без виконання органами Казначейства розпорядникам бюджетних коштів (одержувачам бюджетних коштів), від яких воно надійшло.

Пунктом 1.3 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті (далі - Інструкція) визначено, що вимоги цієї Інструкції поширюються на всіх учасників безготівкових розрахунків.

Відповідно до п. 1.5 Інструкції, учасники безготівкових розрахунків відкривають рахунки в порядку, що встановлюється нормативно-правовими актами Національного банку з питань відкриття та використання рахунків, а також рахунки для обліку коштів у розрахунках за конкретними операціями (акредитиви, розрахункові чеки тощо).

Відповідно до п. 3.5 Інструкції, банк платника приймає платіжне доручення до виконання протягом 30 календарних днів з дати його виписки. День оформлення платіжного доручення не враховується.

Згідно з п. 2.19 Інструкції, розрахункові документи, що надійшли до банку протягом операційного часу, банк виконує в день їх надходження. Розрахункові документи, що надійшли після операційного часу, банк виконує наступного операційного дня.

Відповідно до ч. 23 ст. 116 Бюджетного кодексу України безпідставна відмова у проведенні платежу органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів є порушенням бюджетного законодавства.

Як вбачається із матеріалів справи, подані позивачем платіжні доручення були прийняті та зареєстровані відповідачем. Разом з тим, відповідачем не проведені розрахунково - касового обслуговування по прийнятим до виконання платіжним дорученням в повному обсязі незважаючи на наявність відповідних бюджетних зобов'язань для платежу у позивача та наявності на його рахунку коштів.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Представником відповідача не доведено правомірності своїх дій та не надано відповідних доказів на підтвердження відсутності грошових коштів на рахунку позивача на час надання платіжних доручень.

Доводи апелянта щодо виконання в першу чергу захищених статей видатків бюджету, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки в даному випадку кошти, які обліковуються на рахунках позивача, не мають відношення до виконання казначейством захищених статей видатків бюджету.

Отже, суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано задовольнив адміністративний позов.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 195, 196; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 березня 2014 року - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий:

Судді: