Постанова № 38723869, 28.04.2014, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
28.04.2014
Номер справи
234/3935/14-а
Номер документу
38723869
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 234/3935/14-а

Провадження № 2-а/234/128/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2014 року Краматорський міський суд Донецької області у складі:

судді Марченко Л.М.,

розглянувши у скороченому провадженні у м.Краматорську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до 3-х років, -

В С Т А Н О В И В:

02.04.2014 року ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаним позовом, в якому зазначила, що вона є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Відповідачем призначено вказану допомогу в значно меншому розмірі, що не відповідає законодавчо встановленому рівню. Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними, тому просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на відповідний період з 12.03.2013 року з урахуванням проведених виплат.

З огляду на допущені в позові неточності в датах, такі як - позивачка зазначає, що перебуває на обліку з січня 2013 року, виплата допомоги проводиться їй з січня 2013 року, в мотивувальній частині зазначає про право на перерахунок з 06.12.2011 року, в резолютивній - з 20.11.2011 року, суд ухвалою від 04.04.2014 року відкрив провадження у справі без вирішення питання про застосування до правовідносин строку звернення з позовом до суду згідно ст.99 КАС України.

При вирішенні позову по суті з урахуванням обставин, викладених у позові, наданих доказів та заперечень, судом з'ясовано, що позивачка народила дитину 20.01.2013 року, перебуває на обліку в УПСЗН з 14.02.2013 року, допомога на дитину нараховується їй з 12.03.2013 року по 20.01.2016 року. З огляду на пред'явлення позову до суду 02.04.2014 року позовні вимоги в частині правовідносин з 12.03.2013 року по 01.10.2013 року, як такі що подані після закінчення шестимісячного строку, передбаченого ст.99 ч.2 КАС України, слід залишити без розгляду за ст.100 КАС України. Як на підставу для поновлення вказаного строку позивачка послалася на те, що вона дізналася про порушення свого права з рішення Верховного Суду України від 25.12.2012 року. Однак такі причини суд не вважає підставами для поновлення строку звернення з позовом до суду, оскільки позивачка народила дитину та стала отримувати допомогу на неї з 2013 року. Інших підстав для поновлення строку позивачкою не наведено та судом не встановлено.

Відповідач надав на позов письмові заперечення, згідно яким просив в позові відмовити, посилаючись на Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та постанову КМУ від 27.12.2001 року №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» (із змінами та доповненнями), згідно яким проводив нарахування та виплату позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 грн. щомісячно.

Дослідивши позов, заперечення та надані докази, суд вважає, що позов в частині вимог стосовно правовідносин, що тривають з 02.10.2013 року, підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження дитини. Згідно копії листа УПСЗН Краматорської міської ради від 14.02.2014 року, довідки від 05.02.2014 року, відомостей, викладених у письмових запереченнях відповідача, позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПСЗН з 14.02.2013 року, де їй, як працюючий особі, згідно наказу роботодавця №К-71 від 11.03.2013 року на період з 12.03.2013 року по 20.01.2016 року на підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» призначено допомогу по догляду за дитиною до 3-х років.

Отже, відповідно до Закону України №2240-ІІІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», позивач є застрахованою особою.

Розмір призначеної допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею 3-х років визначено відповідно до Порядку призначення і виплати допомоги при народжені дитини і допомоги по догляду за дитиною до досягнення ним 3-х річного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою КМУ від 11.01.2007 року №13, як різниця між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи і середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одного члена сім'ї за попередні 6 місяців, але не менше 130 грн.

Суд вважає, що дії відповідача є неправомірними, оскільки розмір вказаної допомоги не відповідає законодавчо встановленому розміру державної допомоги, яка призначається по догляду за дитиною.

Законом України №2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до Закону №2240-ІІІ та виключено статті 40-44. Проте, з огляду на рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008, стаття 43 Закону №2240-ІІІ на час виникнення спірних правовідносин передбачала, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму.

До ст.15 Закону №2811-ХІІ також вносились зміни, а дія статті зупинялась іншими Законами.

Так, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» статтю 15 Закону №2811-ХІІ викладено в наступній редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень". Проте, відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» Розділ І цього Закону набирає чинності з 01.012008 року і діє по 31.12.2008 року. Отже, з 01.01.2009 року ст.15 Закону №2811-ХІІ відновила попередню редакцію, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Проте, ст.46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» установлено, що у 2009 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Аналогічним чином врегульовано спірні правовідносини у 2010 році ст.45 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік».

В зв'язку з тим, що у передбачений законом спосіб положення Законів України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та «Про Державний бюджет України на 2010 рік» не визнано неконституційними та не скасовано, у 2009-2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалась та виплачувалась у відповідності до п.22 постанови КМУ №1751 від 27.12.2001 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми».

Оскільки ані Законами України «Про Державний бюджет України на 2013 та 2014 роки», ані іншими Законами, не встановлювалось на 2013-2014 роки інший, ніж у Законах №2811-ХІІ та №2240-ІІІ розмір допомоги, а дії Законів про Державний бюджет діяли, відповідно лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2011 року регулюються Законами №2811-ХІІ та №2240-ІІІ, а положення постанови КМУ №1751 від 27.12.2001 року в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може. Отже, з 01.01.2011 року у відповідача виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги по догляду за дитиною до 3-х років в розмірах, передбачених Законами №2811-ХІІ та №2240-ІІІ.

Така ж правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 21.08.2011 року по справі № К/9991/33496/12 та в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 року.

Як зазначалось раніше, в даному випадку виник спір щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому на виплату допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон №2240-ІІІ), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що дії відповідача по нарахуванню та виплаті позивачці допомоги по догляду за дитиною до 3-х років в сумі меншій ніж передбачено Законом №2240-ІІІ є неправомірними, та позивачка має право на перерахунок та виплату їй недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 02.10.2013 року по 28.04.2014 року (день ухвалення судового рішення).

Керуючись ст.ст.4-15,159-163,183-2, 185-186 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до 3-х років в частині вимог за період з 12.03.2013 року по 01.10.2013 року залишити без розгляду за пропуском строку звернення до адміністративного суду.

Позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до 3-х років в частині вимог за період з 02.10.2013 року по 28.04.2014 року задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до 6 років.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради здійснити донарахування та виплату ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною - сином ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до 6 років, за період з 02.10.2013 року по 28.04.2014 року, з урахуванням проведених виплат.

На постанову суду може бути подана апеляція до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Л. М. Марченко