Постанова № 38722596, 07.05.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.05.2014
Номер справи
2а-3559/12/2670
Номер документу
38722596
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

07 травня 2014 року № 2а-3559/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Григоровича П.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомПублічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» доБогодухівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківської області провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішеньОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 10.02.2014 касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» задоволено частково.

Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04.04.2013 та постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.06.2012 скасовано.

Справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Враховуючи зазначене, ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 06.03.2014 прийнято до провадження та призначено справу до судового розгляду в судовому засіданні на 31.03.2014, яке в подальшому відкладалось з метою отримання додаткових доказів по справі.

Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесені відповідачем з порушенням чинного законодавства України, ґрунтуються на неправильному застосуванні норм податкового законодавства, а тому підлягають скасуванню.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, заперечень на позов не надав, з заявами/клопотаннями про розгляд справи за його відсутності до суду не звертався.

Справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до ч.6 ст.128 КАС України за відсутності необхідності заслуховувати свідків чи експертів.

Розглянувши подані документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Співробітниками Державної податкової інспекції у Краснокутському районі Харківської області проведено камеральну перевірку податкової звітності по рентній платі за природний газ та рентній платі за газовий конденсат позивача за звітний період липень, жовтень, листопад 2011. За результатами перевірки складено акт від 26.01.2012 №24/9/150-30019775.

В акті перевірки зазначено, що позивачем порушено терміни сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання по рентній платі за природний газ та по рентній платі по газовому конденсату протягом строків, визначених п.57.1 ст. 57 Податкового кодексу України.

На підставі висновків акту перевірки відповідачем прийнято:

податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 09.02.2012 №0003641501, яким позивачу визначено суму грошового зобов'язання зі сплати штрафу в розмірі 10% по рентній платі за газовий конденсат, що видобувається в Україні в сумі 11946029грн.;

податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 09.02.2012 №0003631501, яким позивачу визначено суму грошового зобов'язання зі сплати штрафу в розмірі 10% по рентній платі за природній газ, що видобувається в Україні у сумі 12814019,36грн.

Повно та всебічно дослідивши наявні в матеріалах справи докази з урахуванням норм податкового законодавства, що регулює спірні відносини, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.

Статтею 126 ПК України встановлено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Застосування штрафних санкцій на підставі норм ст.126 ПК України здійснюється лише у разі порушення платником податків норм ПК України.

Відповідно до ст. 256 ПК України, платниками рентної плати (далі - платники) є суб'єкти господарювання, які здійснюють видобуток (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводної сировини на підставі спеціальних дозволів на користування надрами, отриманих в установленому законодавством порядку.

Пунктом 260.1 ПК України визначено, що базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному місяцю. Відповідно до п.260.2 ПК України, розмір податкового зобов'язання з рентної плати обчислюється платником як добуток обсягу видобутої ним вуглеводної сировини, встановлених статтею 258 ПК України ставок рентної плати та коригуючого коефіцієнта, який у кожному податковому (звітному) періоді розраховується відповідно до статті 259 ПК України.

Пункт 260.3 ПК України зазначає, що платник самостійно складає розрахунок податкових зобов'язань з рентної плати, у якому визначає та/або уточнює суму податкового зобов'язання з рентної плати, за формою, затвердженою в порядку, передбаченому ст. 46 ПК України.

Згідно пункту 260.5 ПК України платник протягом 20 календарних днів після закінчення податкового (звітного) періоду подає податковий розрахунок органу державної податкової служби:

за місцезнаходженням ділянки надр, межі якої визначені в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводної сировини, у разі розміщення такої ділянки в межах території України;

за місцем перебування на обліку як платника податків і зборів у разі розміщення ділянки надр, межі якої визначено в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Відповідно до п. 260.7 ПК України, сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковому розрахунку за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такого податкового розрахунку з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.

Як вбачається з матеріалів справи, рентну плату за природний газ та газовий конденсат позивач сплатив в повному обсязі та у строки, передбачені п.1 ст.57, п.260.7 ПК України, що підтверджується наступним.

Так, податковим розрахунком за липень 2011 платник податків визначив податкове зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат у сумі - 6 558 963,32грн., яке сплатив платіжним дорученням №58 від 31.08.2011 в сумі 6 470 843,58грн. При сплаті рентної плати за липень враховано суму переплати за червень 2011 в розмірі 88 119,74 грн.

Податковим розрахунком за жовтень 2011 платник податків визначив податкове зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат у сумі - 6 069 160,96 грн., яке сплатив платіжними дорученнями №21 від 15.12.2011 в сумі 6 104 727,91грн.

Податковим розрахунком за жовтень 2011 платник податків визначив податкове зобов'язання з рентної плати за природний газ в сумі - 12 790 426,55 грн. У грудні 2011 платником податків подано корегуючий розрахунок рентної плати за жовтень, відповідно до якого зобов'язання з рентної плати за жовтень 2011 визначено в розмірі 1986110,62 грн., яке сплачено платіжними дорученнями №44 від 21.12.2011 в сумі 1621680,72грн. та №105 від 22.12.2011 в сумі 379 611,41грн.

Податковим розрахунком за листопад 2011 платник податків визначив податкове зобов'язання з рентної плати за природний газ в сумі -1 894 496,40грн., яке сплатив платіжним дорученням №43 від 21.12.2011 в сумі 1 894 496,40 грн.

Щодо сплати рентної плати за газовий конденсат за липень 2011, суд зазначає наступне.

Контролюючий орган дійшов висновку, про порушення позивачем строку сплати узгодженого грошового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат за липень 2011.

Зокрема, в акті перевірки №24/9/150-30019775 від 26.01.2012 податковий орган зазначає, що граничним терміном сплати рентних платежів за липень 2011 є 30.08.2011.

Втім, суд критично ставиться до таких висновків відповідача, враховуючи наступне.

Як вже зазначалось, п. 260.5 ПК України визначено, що платник податків протягом 20 календарних днів після закінчення податкового (звітного) періоду подає податковий розрахунок органу державної податкової служби:

за місцезнаходженням ділянки надр, межі якої визначені в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводної сировини, у разі розміщення такої ділянки в межах території України;

за місцем перебування на обліку як платника податків і зборів у разі розміщення ділянки надр, межі якої визначено в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Відповідно до п.49.18 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1

травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV цього Кодексу;

календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб-підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Пунктом 49.20 ПК України встановлено, що якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.

Останній день подання податкової декларації - розрахунку рентної плати за газовий конденсат та природний газ за липень 2011 припадав на 20.08.2011 (вихідний день - субота), а отже останнім днем строку подання податкової декларації - розрахунку рентної плати за газовий конденсат та природний газ за липень 2011 вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем -22.08.2011 (понеділок).

Відповідно до п.57.1 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Таким чином, останнім днем відповідного граничного строку сплати рентних зобов'язань за липень 2011 є 01.09.2011.

Як встановлено актом перевірки та підтверджується платіжним дорученням №58 від 31.08.2011, позивач своєчасно - 31.08.2012, сплатив суму грошового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат за липень 2011, визначену в податковій декларації за липень 2011, а отже, будь-які підстави для застосування штрафних санкцій у відповідача були відсутні.

Стосовно сплати рентної плати за природний газ і газовий конденсат за жовтень 2011, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.109.1 Податкового кодексу України, податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Одним із видів відповідальності за вчинення податкового правопорушення, згідно п.111.1.1 Податкового кодексу України є фінансова відповідальність.

Згідно ст.113 Податкового кодексу України, строки застосування, сплата, стягнення та оскарження сум штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) здійснюються у порядку, визначеному цим Кодексом для сплати, стягнення та оскарження сум грошових зобов'язань. Суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) зараховуються до бюджетів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки та збори.

Застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), передбачених цією главою, не звільняє платників податків від обов'язку сплатити до бюджету належні суми податків та зборів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, а також від застосування до них інших заходів, передбачених цим Кодексом.

Штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Застосування за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), не передбачених цим Кодексом та іншими законами України, не дозволяється.

Пунктом 126 Податкового кодексу України встановлено, що у разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення - рішення.

Основними видами діяльності ПАТ «Укргазвидобування» є: видобування природного газу, нафти, газового конденсату.

В силу ст.10 Закону України «Про основні засади функціонування ринку природного газу» позивач зобов'язаний продавати весь обсяг природного газу Національній акціонерній компанії «Нафтогаз України».

Як зазначає представник позивача, в серпні 2011 у зв'язку із несплатою Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» коштів за поставлений природний газ, у ПАТ «Укргазвидобування» виник дефіцит оборотних коштів та утворився податковий борг.

Враховуючи зазначену обставину, відповідачем було описано в податкову заставу природний газ згідно актів опису майна №6 від 21.10.2011 та №7 від 04.10.2011, нафту та газовий конденсат у кількості, достатній для погашення податкового боргу, що утворився.

Пунктом 95.1 ПК України встановлено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

В абз. 2 та 3 п.95.3 ПК України зазначено, що контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.

З аналізу вищезазначених норм випливає, що у випадку забезпечення податкового боргу податковою заставою, податковий орган зобов'язаний вжити заходів для реалізації майна, яке перебуває у податковій заставі та спрямувати отримані від реалізації кошти на погашення податкового боргу.

При цьому, платник податків в силу п.93.2 ПК України, позбавлений права самостійно реалізувати майно, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідач звернувся до суду щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків у встановленому порядку та отримав право на реалізацію природного газу на суму, достатню для погашення податкового боргу. (Постанова ОАС м. Києва від 14.11.2011 у справі №2а-16244/11/2670).

Разом з тим, як зазначив представник позивача та не спростовано відповідачем, ДПІ не було вчинено дій по реалізації заставленого майна.

Як наслідок, в серпні-жовтні 2011 позивач не міг реалізовувати свою продукцію, оскільки вона перебувала у податковій заставі, а податковий орган, всупереч ст.95 ПК України, не вжив заходів щодо погашення податкового боргу шляхом реалізації заставного майна, що спричинило несвоєчасне надходження до бюджетів плати за користування надрами та рентної плати.

З огляду на вищевикладене, в діях позивача судом не встановлено складу податкового правопорушення, внаслідок чого застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій є неправомірним.

В порушення положень ст. 7, Глави 6, ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятих ним спірних рішень з урахуванням всіх встановлених фактичних обставин та вимог законодавства.

Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.

Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва вважає, що позовні вимоги, в даному випадку, підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69-71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Краснокутському районі Харківської області від 09.02.2012 №№0003641501, 0003631501.

Судові витрати в сумі 2146 (дві тисячі сто сорок шість)грн. присудити на користь ПАТ "УКРГАЗВИДОБУВАННЯ" (код ЄДРПОУ 30019775, адреса: 04053, м.Київ, ВУЛИЦЯ КУДРЯВСЬКА, будинок 26/28) з Державного бюджету України.

Суддя П.О. Григорович

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.