Справа № 454/1031/14-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 травня 2014 року Сокальський районний суд Львівської області в складі:
головуючого - судді Фарина Л. Ю.
при секретарі Матолінець З.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сокалі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сокальської ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з даним позовом, вказавши, що 31.03.2014р. начальником Сокальської ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області Турколяком Андрієм Івановичем винесено постанову серія АН №260415 про притягнення його, директора ВП ОЛК "Ровесник" ДП "Львіввугілля" до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в сумі 850 грн. за порушення ч.З ст. 165-1 КУпАП, а саме за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску нарахованого роботодавцем на суму заробітної плати за звітні періоди (липень-жовтень) 2013 року в сумі 1047397,80грн.
Вважає дану постанову незаконною і такою, що суперечить чинному законодавству.
ВП ОЛК "Ровесник" ДП "Львіввугілля" створено згідно з наказом ДП "Львіввугілля" "Про створення підрозділів ДП "Львіввугілля" від 06.10.2003року № 107. Правовий статус ВП ОЛК "Ровесник" - відокремлений підрозділ без права юридичної особи.
Головним підприємством, юридичною особою являється ДП "Львіввугілля", яке діє відповідно до Статуту, затвердженого наказом Міненерговугілля України №411 від 17.08.2011р. ВП ОЛК "Ровесник" діє відповідно до "Положення про відокремлений підрозділ Оздоровчо-лікувальний комплекс "Ровесник", затвердженого в.о. генерального директора ДП "Львіввугілля" 16.05.2011р.
ВП ОЛК "Ровесник" ДП "Львіввугілля" не є самостійним платником єдиного соціального внеску до ПФ України. Сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснює головне Підприємство - ДП "Львіввугілля".
Доказом того, що єдиний внесок до УПФ у Сокальському районі перераховувався ДП "Львіввугілля", а не ВП ОЛК "Ровесник" ДП "Львіввугілля" є платіжні доручення: платіжне доручення №888 від 28 лютого 2014 року, платіжне доручення №316 від 30 січня 2014 року, платіжне доручення №.4805 від 26 гудня 2013 року. У платіжних дорученнях вказано, що платником єдиного соціального внеску із зарплати до Пенсійного фонду за ВП ОЛК "Ровесник" є ДП "Львіввугілля".
Закриття заборгованості ВП ОЛК "Ровесник" ДП "Львіввугілля" перед ДП "Львіввугілля" проводиться через внутрішні розрахунки передачею авізо із зазначенням суми, сплаченої ДП "Львіввугілля" на зарплату, єдиного внеску, податку з доходів найманих робітників.
Згідно ст.9 КУпАп передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Слід зазначити, що протиправне діяння вважається адміністративним правопорушенням лише тоді, коли встановлено вину особи у його вчиненні, як суб'єктивну сторону адміністративного правопорушення (ст. 9 КУпАП).
В даному випадку позивач як директор ВП ОЛК Ровесник» ДП «Львіввугілля», позбавлений можливості розпоряджатися коштами ДП "Львіввугілля", відповідно їх своєчасно відраховувати до ПФ України.
Вважає, що відсутня його вина у несплаті, несвоєчасній сплаті єдиного внеску до ПФ України, а отже, відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.165-1 ч.3 КУпАП, оскільки сплата єдиного внеску до ПФ України та забезпечення виконання по сплаті єдиного внеску безпосередньо відокремленим підрозділом не входить до його службових обов'язків, відповідно його незаконно та не обгрунтовано притягнуто до адміністративної відповідальності за дане адміністративне правопорушення.
Відокремлений підрозділ власних коштів на виплату заробітної плати своїм працівникам та сплати єдиного внеску до ПФ України не має і самостійно розрахунки із застрахованими особами не веде. Заробітна плата працівникам відокремленого підрозділу перераховується ДП "Львіввугілля" на рахунок ВП ОЛК "Ровесник" і сплата єдиного внеску до ПФ України іде централізовано через ДП "Львіввугілля". як зазначено вище.
Зобов'язання з виплати заробітної плати є пріоритетними перед іншими зобов"язаннями, тому ДП "Львіввугілля" не могло перерахувати кошти на виплату єдиного соціального внеску вчасно, як того вимагає УПФУ у Сокальському районі.
На підставі вищезазначеного позивач просить суд постанову по справі про адміністративні правопорушення від 31 березня 2014року серія АН №260415 про притягнення директора ВП ОЛК "Ровесник" ДП "Львіввугілля" ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в сумі 850,00 гри. за ч.З ст. 165-1 КУпАП визнати нечинною та скасувати.
Представник відповідача надала суду письмове заперечення, в якому вказала, що на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 75.1 ст.75, ст. 76 підрозділу І Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-УІ (далі по тексту - ПКУ), частини 2 ( абзацу 2), 6 статті 13 Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-УІ (далі по тексту - Закон №2464) головним державним ревізором - інспектором сектору адміністрування єдиного соціального внеску відділу доходів і зборів фізичних осіб Сокальської ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області Куцин С.І. проведено перевірку платника єдиного внеску ВП „Оздоровчо-лікувальний комплекс „Ровесник " ДП „Львіввугілля" (далі по тексту - платника єдиного внеску), з питань своєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.10.2013 по 28.02.2014 року про що складено акт перевірки №146/1370/26453503 від 26.03.2014 року).
В порушення частин 5, 8, 9 10,11 статті 9 Закону № 2464- ВП „Оздоровчо-лікувальний комплекс „Ровесник" ДП „Львіввугілля", несвоєчасно сплачено єдиний внесок, нарахований за липень-жовтень 2013 року в сумі 1047397,80 грн. з порушенням законодавчо встановленого терміну (єдиний внесок нарахований роботодавцем на суми заробітної плати, винагороди за ЦПХ, допомоги по тимчасовій непрацездатності необхідно сплатити не пізніше 28 числа наступного за звітним місяцем, а сплачено лише 08.01.2014 та 28.02.2014 року).
Згідно із вимогами п.1 ч.2 ст.6 Закону №2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Порядок сплати єдиного внеску визначається статтею 9 цього Закону
За порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом №2464 покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня).
Відповідно до частини 8 статті 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску - гірничі підприємства зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного за звітним місяця.
Як передбачено частиною 12 статті 9 Закону № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
ВП „Оздоровчо-лікувальний комплекс „Ровесник" ДП „Львіввугілля" є платником єдиного внеску в силу ст.4 Закону №2464.
Відповідно до п.3.4 Положення про ВП „Оздоровчо-лікувальний комплекс „Ровесник" ДП «Львіввугілля» від 13.09.2011року (далі по тексту Положення) Підрозділ має відокремлений баланс, а також відповідно до п.6.7.3 Положення Підрозділ самостійно нараховує та сплачує всі податки та інші обов'язкові платежі до бюджету і фондів відповідно до чинного законодавства, за винятком податку на прибуток податку на додану вартість, екологічного податку.
Згідно п.9.19 Положення керівник Підпозділу несе відповідальність за недостовірні нарахування та несвоєчасну сплату податків і зборів.
ОСОБА_1 працює на посаді директора ВП „Оздоровчо-лікувальний комплекс „Ровесник" ДП „Львіввугілля", відповідно є посадовою особою платника єдиного внеску.
Тому, враховуючи встановлене перевіркою платника єдиного внеску порушення порядку сплати єдиного внеску, відносно його посадової особи ОСОБА_1 складено протокол №15 від 28.03.2014 про адміністративне правопорушення та винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення серії АН260415 від 31.03.2014, відповідно до якої він притягнутий до адміністративної відповідальності у виді штрафу у розмірі 850 грн. за порушення строків сплати єдиного внеску за липень-жовтень 2013 року, що є порушенням ч. 8 ст. 9 Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообо'язкове державне соціальне страхування", тобто, за вчинення правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 4 ст. 165-1 КУпАП.
При написанні оскаржуваної постанови ревізором було допущено механічну помилку, а саме замість ч.4 ст. 165-1 зазначено ч.3 ст. 165-1, про що внесено зміни листом від 30.04.2014 №1036/13-29/1730 та направлено на адресу позивача 30.04.2014 року..
Як вбачається із матеріалів справи, позивачем не заперечується факт несвоєчасної сплати єдиного соціального внеску, однак він наголошує на відсутності його вини у несвоєчасній сплаті внесків, оскільки за Підрозділ сплачувало внески ДП "Львіввугілля" -головне підприємство.
Як передбачено частиною 12 статті 9 Закону № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
У той же час, наявність або відсутність складу адміністративного правопорушення в діях позивача можливо встановити лише дослідивши суб'єктивну сторону цього правопорушення, тобто чи вчиняв останній дії за для виконання вимог Закону №2464
В матеріалах справи наявні платіжні доручення від 28.02.2014 року, від 30.01.2014, від 26.12.2013 від платника ДП "Львіввугілля", однак, в матеріалах справи відсутні докази того, що позивачем вживались якісь дії за для виконання вимог Закону №2464.
На підставі наведеного просить суд у задоволенні позову відмовити повністю.
В судовому засіданні представник позивача - ОСОБА_4 позов підтримала повністю, додатково заявила клопотання про уточнення позовних вимог, а саме: вказала, що 05.05.2014р. від відповідача надійшов лист про внесення змін до оскаржуваної постанови, а саме викласти в такій редакції - керуючись п.п.20.1.4., п.20.1. ст..20 ПК України і КУпАП ч.4 ст.165, 234 та п.1 ст.26 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування", тому просить скасувати вищезазначену постанову з врахуванням змін від 30.04.2014р. Пояснила, що ВП ОЛК "Ровесник" ДП "Львіввугілля" не проводить самостійно сплати єдиних соціальних внесків, а це здійснює централізовано ДП "Львіввугілля", про це свідчать і платіжні доручення за попередні місяці, вини директора у несвоєчасній сплаті немає. Крім того, просила звернути увагу суду на помилки у кваліфікації діянь - ст..165-1 ч.3 та в наступному ч. 4 ст.165 КупАП України.
Представники відповідача Яремко В.П. та Куцин С.І. в судовому засіданні проти позову заперечили, в обґрунтування навели обставини вказані в письмових запереченнях. Додатково пояснили, що згідно статуту ВП ОЛК "Ровесник" підрозділ має відокремлений баланс, а також відповідно до п.6.7.3 Положення Підрозділ самостійно нараховує та сплачує всі податки та інші обов'язкові платежі до бюджету і фондів відповідно до чинного законодавства, за винятком податку на прибуток податку на додану вартість, екологічного податку. Окрім того, саме керівник підприємства розпоряджається коштами та майном підрозділу.
Заслухавши сторони та дослідивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав:
Згідно акту №146/1370/26453503 від 26.03.2014р. "Про результати перевірки своєчасності сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного соціального внеску…" проведеною камеральною перевіркою встановлено, що ВП "Оздоровчо-ліквальний комплекс "Ровесник"" ДП "Львіввугілля" несвоєчасно сплачено єдиний внесок, нарахований за липень-жовтень 2013р. з порушенням законодавчо встановленого терміну в загальній сумі 1047397,8грн в порушення ч.8 ст.9 Закону України "„Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування".
В матеріалах справи наявний протокол про адміністративне правопорушення серія АА №074698 складений відносно ОСОБА_1 як директора ВП ОЛК "Ровесник" ДП "Львіввугілля" за порушення ч.3 ст.165-1 КУпАП, суд бере до уваги, що в порушення норм чинного законодавства у протоколі не зазначено його номера.
На підставі цього протоколу( складеного з явними порушеннями) щодо позивача було винесено постанову про адміністративне правопорушення серії АН №260416 від 31.03.2014р., згідно якої ОСОБА_1 притягний до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст.165-1 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850грн.
Так, згідно ч.3 ст.165-1 КупАП передбачено, що несплата або несвоєчасна сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі авансових платежів, у сумі, що не перевищує трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від двадцяти п"яти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Проте, як вбачається з акту камеральної перевірки несвоєчасно сплачено єдиний внесок, нарахований за липень-жовтень 2013р. з порушенням законодавчо встановленого терміну в загальній сумі 1047397,8грн, що значно перевищує 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тому при кваліфікації діяння ОСОБА_1 допущено помилку.
На виправлення цієї помилки Сокальська ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області направила позивачу лист №1035/13-29/1730 від 30.04.2014р. про внесення змін до Постанови серія АН №260415 від 31.03.2014р. про адміністративне правопорушення, де вказала "…і Кодексом України про адміністративні правопорушення ч.4 ст.165, ст..234…", проте суд звертає увагу на те, що і тут відповідач допустив помилку, так як ст..165 КУпАП виключена з Кодексу на підставі Закону №3888-12 від 28.01.1994р.
В зв'язку з вищенаведеним, враховуючи неправильну кваліфікацію діянь ОСОБА_1 та те, що оскаржувана постанова винесена на підставі протоколу про адміністративне правопорушення складеного з порушенням законодавства, таку слід визнати незаконною та скасувати лише з цих підстав.
Окрім того, згідно ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно п.1 ч.2 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Ч.8 ст.9 вищезазначеного закону також вказує, що платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
ВП Оздоровчо-лікувальний комплекс "Ровесник" ДП "Львіввугілля" не є самостійним платником єдиного соціального внеску до Пенсійного Фонду України. Сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснює головне Підприємство - ДП "Львіввугілля". Доказом того, що єдиний внесок до Управління Пенсійного фонду у Сокальському районі перераховувався ДП "Львіввугілля", а не відокремленим підрозділом ОЛК "Ровесник" ДП "Львіввугілля" є платіжні доручення: платіжне доручення №888 від 28 лютого 2014 року, платіжне доручення №316 від 30 січня 2014 року, платіжне доручення №.4805 від 26 грудня 2013 року.
Відповідно до п.3.4 Положення про ВП „Оздоровчо-лікувальний комплекс „Ровесник" ДП "Львіввугілля" від 13.09.2011 року Підрозділ має відокремлений баланс, а також відповідно до п.6.7.3 Положення Підрозділ самостійно нараховує та сплачує всі податки та інші обов'язкові платежі до бюджету і фондів відповідно до чинного законодавства, за винятком податку на прибуток податку на додану вартість, екологічного податку.
Суд бере до уваги, що даний пункт положення існує лише формально і всі обов'язкові платежі здійснює ДП "Львіввугілля" централізовано, про що стверджують і зазначені вище платіжні доручення, тому листом №111 від 03.04.2014р. керівник ВП ОЛК "Ровесник" звернувся до в.о. головного директора ДП "Львіввугілля" з проханням внести зміни до п.6.7.3 Положення про ВП „Оздоровчо-лікувальний комплекс „Ровесник" ДП "Львіввугілля" від 13.09.2011 року з метою приведення цих положень у відповідність до реальних подій.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно ст..1 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Враховуючи наведені вище обставини справи, з метою справедливого розгляду справи, суд приходить до висновку, що оскаржувана постанова винесена з порушенням чинного законодавства, тому підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 1, 17, 158, 160, 161,162,163 КАС України, суд,
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Постанову начальника Сокальської ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області Турколяк А.І. серія АН №260415 від 31.03.2014р. (з внесеними змінами від 30 квітня 2014 року) про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 850грн за ч.3 ст.165-1 КУпАП - скасувати.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.
Головуючий: Л. Ю. Фарина