Постанова № 38719060, 17.05.2014, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2014
Номер справи
808/3152/14
Номер документу
38719060
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

17 травня 2014 року 10 год. 30 хв. Справа № 808/3152/14 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Недашківської К.М., суддів Нечипуренка О.М. та Чернової Ж.М., за участю: секретаря судового засідання Філоненко Ю.М., представника позивача - не прибув, представника відповідача - не прибув, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - не прибув, розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом кандидата на пост Президента України ОСОБА_1 у Територіальному виборчому окрузі №81 Позачергових виборів Президента України 25 травня 2014 року в особі довіреної особи ОСОБА_2 до Окружної виборчої комісії Територіального виборчого округу №81 з Позачергових виборів Президента України 25 травня 2014 року про визнання дій протиправними та скасування постанови.

16 травня 2014 року о 14 год. 30 хв. до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов кандидата на пост Президента України ОСОБА_1 у Територіальному виборчому окрузі №81 Позачергових виборів Президента України 25 травня 2014 року в особі довіреної особи ОСОБА_2 (далі іменується - позивач) до Окружної виборчої комісії Територіального виборчого округу №81 з Позачергових виборів Президента України 25 травня 2014 року (далі іменується - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправними дії Окружної виборчої комісії Територіального виборчого округу №81 з Позачергових виборів Президента України 25 травня 2014 року при прийнятті постанови від 14 травня 2014 року №38; та скасувати постанову Окружної виборчої комісії Територіального виборчого округу №81 з Позачергових виборів Президента України 25 травня 2014 року «Про зміни в складі дільничної виборчої комісії №230728» від 14 травня 2014 року №38 щодо виключення ОСОБА_3 зі складу дільничної виборчої комісії №230728.

За приписами частини 1 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про вибори Президента України», суб'єктами виборчого процесу є: 1) виборець; 2) виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону та Закону України «Про Центральну виборчу комісію»; 3) кандидат на пост Президента України, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом; 4) партія, яка висунула кандидата на пост Президента України; 5) офіційний спостерігач від партії - суб'єкта виборчого процесу, від кандидата на пост Президента України, від громадської організації, який зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.

Частиною 1 статті 178 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що особа, яка відповідно до закону про вибори зареєстрована як уповноважений представник або довірена особа кандидата, діє як представник відповідного кандидата у справах, пов'язаних з виборчим процесом, без додаткового уповноваження.

Відповідно до частини 3 статті 178 Кодексу адміністративного судочинства України, документом, що підтверджує повноваження представників, визначених частинами першою і другою цієї статті, є відповідне посвідчення, видане в порядку, встановленому законом про вибори чи референдум.

За приписами частини 1 статті 67 Закону України «Про вибори Президента України», кандидат на пост Президента України може мати не більше п'яти довірених осіб в єдиному загальнодержавному виборчому окрузі та по одній довіреній особі у кожному територіальному окрузі. Довірена особа кандидата повинна відповідати вимогам, зазначеним у частині другій статті 66 цього Закону.

Частиною 4 статті 67 Закону України «Про вибори Президента України» визначено, що Центральна виборча комісія не пізніше третього дня після надходження документів, зазначених у частині третій цієї статті, реєструє довірених осіб кандидата на пост Президента України та видає уповноваженому представнику кандидата на пост Президента України їх посвідчення за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

Повноваження довіреної особи кандидата на пост Президента України ОСОБА_1 - ОСОБА_2 підтверджуються посвідченням №ДО-404, виданим 11.04.2014.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що постанова Окружної виборчої комісії Територіального виборчого округу №81 з Позачергових виборів Президента України 25 травня 2014 року при прийнятті постанови від 14 травня 2014 року №38, якою виключено зі складу дільничної виборчої комісії №230728 ОСОБА_3, є протиправною та такою, що винесена з порушення приписів частини 10 статті 24 Закону України «Про вибори Президента України». Підставою для таких дій відповідача слугувала інформація про те, що ОСОБА_3 є дійсним депутатом Мелітопольської міської ради, а відтак не може входити до складу дільничної виборчої комісії. Натомість, позивач зазначає, що такі посилання відповідача є необґрунтованими, оскільки депутат місцевої ради не є особою, яка визначена в частині 10 статті 24 Закону України «Про вибори Президента України», а ОСОБА_3 будь-яких посад в органах державної влади чи в органах місцевого самоврядування не займає. Крім того, позивач зазначає, що частина 4 статті 30 Закону України «Про вибори Президента України» містить вичерпний перелік підстав для припинення повноважень члена окружної чи дільничної виборчої дільниці, а така підстава як «виключення зі складу члена комісії» не передбачена даною нормою. Посилаючись на дані доводи, позивач просить суд задовольнити заявлені позовні вимоги повністю.

Ухвалою судді від 16.05.2014 відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 17.05.2014 о 10 год. 00 хв. Крім того, даною ухвалою залучено до участі у справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, не стороні позивача - ОСОБА_3, якого виключено зі складу дільничної виборчої комісії №230728.

17.05.2014 позивач, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, в судове засідання не прибув, проте подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, в судове засідання не прибув, проте також подав заяву про розгляд справи за відсутності його представника. Крім того, до суду надійшли письмові заперечення проти позову, в яких відповідач зазначає, що ОСОБА_3 відповідно до рішення 55 сесії Мелітопольської міської ради Запорізької області VI скликання від 24.04.2014 №18 є секретарем постійно діючої комісії з питань земельних відносин та комунальної власності територіальної громади, а відтак має певні повноваження та виконує відповідні функціональні обов'язки. Посилаючись на приписи статті 364 Кримінального кодексу України, в якій міститься визначення поняття «службова особа», відповідач зазначає, що ОСОБА_3 як депутат Мелітопольської міської ради, який є секретарем постійно діючої комісії з питань земельних відносин та комунальної власності територіальної громади, відноситься до осіб, визначених частиною 10 статті 24 Закону України «Про вибори Президента України». Посилаючись на дані обставини, відповідач зазначає, що спірне рішення винесено з дотриманням норм чинного законодавства України. Також відповідач зазначає, що Окружна виборча комісія пропонувала прийняти компромісне рішення з метою додержання вимог закону і для гарантування рівного виборчого права шляхом здійснення заміни члена дільничної виборчої комісії ОСОБА_3 на іншого члена від того ж суб'єкта подання. Однак, станом на 16.05.2014 подання про заміну члена дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці №230728 від кандидата в Президенти України ОСОБА_1 не надходило, отже зазначений кандидат не скористався передбаченим законом правом подання кандидатури до складу дільничної виборчої комісії №230728. Таким чином, відповідач просить суд відмовити позивачу в задоволенні заявлених позовних вимог повністю.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - ОСОБА_3, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, в судове засідання не прибув, не повідомив суд про причини неприбуття, та не подав до суду будь-яких заяв, клопотань чи письмових пояснень по суті спору.

Керуючись приписами частини 12 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних в матеріалах справи доказів, зміст і обсяг яких достатній для вирішення спору по суті.

Відповідно до вимог частини 6 статті 12 та статті 41 КАС України, у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружної виборчої комісії Територіального виборчого округу №81 «Про утворення дільничних виборчих комісій звичайних та спеціальних виборчих дільниць для проведення проміжних виборів Президента України 25 травня 2014 року» від 06.05.2014 №15 постановлено утворити дільничні виборчі комісії для проведення позачергових виборів Президента України 25 травня 2014 року згідно додатків №1-112.

Відповідно до Додатку №59 до Постанови Окружної виборчої комісії від 06.05.2014 №15 до складу дільничної виборчої комісії №230728 Територіального виборчого округу №81 включено ОСОБА_3 від кандидата на пост Президента України ОСОБА_1.

Постановою Окружної виборчої комісії Територіального виборчого округу №81 з Позачергових виборів Президента України 25 травня 2014 року «Про зміни в складі дільничної виборчої комісії №230728» від 14.05.2014 №38 постановлено внести зміни до постанови Окружної виборчої комісії Територіального виборчого округу №81 «Про утворення дільничних виборчих комісій звичайних та спеціальних дільниць для проведення проміжних виборів Президента України 25 травня 2014 року» від 06.05.2014 №15, шляхом виключення ОСОБА_3 зі складу дільничної виборчої комісії.

В даній постанові зазначено, що 14.05.2014 Окружна виборча комісія виявила грубе порушення частини 10 статті 24 Закону України «Про вибори Президента України», а саме: до складу дільничної виборчої комісії №230728 входить член комісії ОСОБА_3 від кандидата на пост Президента України ОСОБА_1, який є дійсним депутатом Мелітопольської міської ради.

Зі змісту постанови від 14.05.2014 №38 вбачається, що відповідач додатково переглянув відповідні документи, які надійшли до Окружної виборчої комісії під час формування відповідної комісії, а саме: Подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів Президента України звичайних та/або спеціальних виборчих дільниць від кандидата на пост Президента України ОСОБА_1, підписане довіреною особою кандидата на пост Президента України ОСОБА_2 від 30.04.2014 №67, та особисту заяву про згоду на участь у роботі дільничної виборчої комісії ОСОБА_3, і виявила наступні факти: у Поданні щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів Президента України звичайних та/або спеціальних виборчих дільниць від кандидата на пост Президента України ОСОБА_1, підписане довіреною особою кандидата на пост Президента України ОСОБА_2, вказано, що запропонована особа (ОСОБА_3) відповідає вимогам частин 9, 10 статті 24 Закону України «Про вибори Президента України», що є недостовірним; в особистій заяві про згоду на участь у роботі дільничної виборчої комісії ОСОБА_3 вказано «до числа осіб, щодо яких частинами 9, 10 статті 24, частиною 3 статті 29 Закону України «Про вибори Президента України» передбачено обмеження, не належу», що є недостовірним.

Позивач зазначає, що ОСОБА_3, будучи депутатом Мелітопольської міської ради, не являється посадовою чи службовою особою органу місцевого самоврядування, а відтак не відноситься до осіб, визначених частиною 10 статті 24 Закону України «Про вибори Президента України».

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених відповідачем в основу спірного рішення, на відповідність вимогам частини 3 статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку, суд зазначає наступне.

За приписами частини 1 статті 24 Закону України «Про вибори Президента України», дільнична виборча комісія утворюється відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за вісімнадцять днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії у кількості не менше дев'яти осіб. На виборчих дільницях, де кількість виборців не перевищує п'ятдесяти осіб, дільнична виборча комісія може утворюватися у складі голови, секретаря та двох - чотирьох членів комісії.

Відповідно до частини 9 статті 24 Закону України «Про вибори Президента України», до складу дільничної виборчої комісії можуть входити громадяни України, які мають право голосу. Громадянин України може входити до складу лише однієї виборчої комісії, що здійснює підготовку та проведення виборів Президента України, а також виборів народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, комісії всеукраїнського або місцевого референдуму, якщо виборчий процес зазначених виборів чи процес референдуму проводиться одночасно з виборчим процесом виборів Президента України.

Частиною 10 статті 24 Закону України «Про вибори Президента України» встановлено, що до складу дільничної виборчої комісії не можуть входити кандидати на пост Президента України, їх уповноважені представники, довірені особи, посадові та службові особи органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, а також громадяни, які утримуються в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах або мають судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята у встановленому законом порядку.

У разі якщо одночасно з виборами Президента України проводяться інші вибори, до складу дільничної виборчої комісії не можуть входити кандидати, які балотуються на цих виборах, їх довірені особи, уповноважені особи партій - суб'єктів відповідних виборчих процесів, офіційні спостерігачі.

Зі змісту постанови від 14.05.2014 №38 вбачається, що єдиною підставою для виключення зі складу дільничної виборчої комісії №230728 ОСОБА_3 було виявлення факту наявності у такої особи статусу дійсного депутата Мелітопольської міської ради.

Частина 10 статті 24 Закону України «Про вибори Президента України» містить чіткий перелік підстав, за яких до складу дільничної виборчої комісії не можуть входити конкретні особи, зокрема, посадові та службові особи органів місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», цим та іншими законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», посадова особа місцевого самоврядування - особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Стаття 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначає, що посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і Закону України «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України». Депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.

Суд зазначає, що стаття 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначає поняття посадової особи органу місцевого самоврядування. Проте, у даному випадку зазначена особа має отримувати заробітну плату за рахунок місцевого бюджету. Ця вимога виключає з числа посадових осіб депутатів місцевих рад, в тому числі голів постійних комісій, деяких членів виконкомів, які відповідно до закону здійснюють свої повноваження на громадських засадах.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється: на посаду сільського, селищного, міського голови в порядку, встановленому Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»; на посаду голови та заступників голови районної, районної у місті, обласної ради, заступника міського голови - секретаря Київської міської ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, голови постійної комісії з питань бюджету обласної, Київської та Севастопольської міських рад шляхом обрання відповідною радою; на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради шляхом затвердження відповідною радою; на посади керівника секретаріату (керуючого справами) районної, обласної ради, керуючого справами виконавчого апарату обласних і районних рад, керівників відділів, управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Слід зазначити, що в органах місцевого самоврядування є три види посад і, відповідно, посадових осіб: виборні посади, на які особи обираються територіальною громадою; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України (стаття 3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»). Тобто, приймаючи спірне рішення та посилаючись лише на наявність у ОСОБА_3 статусу депутата Мелітопольської міської ради, відповідач необґрунтовано дійшов висновку, що така особа відноситься до переліку осіб, визначених частиною 10 статті 24 Закону України «Про вибори Президента України», оскільки депутат міської ради не являється автоматично посадовою чи службовою особою такого органу місцевого самоврядування.

Відповідач в письмових запереченнях проти позову вказав, що депутат Мелітопольської міської ради ОСОБА_3 відповідно до рішення 55 сесії Мелітопольської міської ради Запорізької області VI скликання від 24.04.2014 №18 є секретарем постійно діючої комісії з питань земельних відносин та комунальної власності територіальної громади, а значить, має певні повноваження і виконує відповідні функціональні обов'язки, а відтак є службовою особою.

З даного приводу суд зазначає, що єдиною підставою для виключення зі складу дільничної виборчої комісії №230728 ОСОБА_3 було виявлення факту наявності у такої особи статусу дійсного депутата Мелітопольської міської ради. При чому, питання щодо перебування ОСОБА_3 секретарем постійно діючої комісії з питань земельних відносин та комунальної власності територіальної громади ніяким чином відповідачем не наведено у спірному рішенні як на підставу. Проте, суд вирішив надати правову оцінку даній обставині, та зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

Зі змісту Додатку до рішення 55 сесії Мелітопольської міської ради Запорізької області VI скликання від 24.04.2014 №18 вбачається, що до складу комісії з питань земельних відносин та комунальної власності територіальної громади було включено ОСОБА_3 - депутата Мелітопольської міської ради.

Визначення поняття «службова особа» міститься в Примітці 1 до статті 364 Кримінального кодексу України, відповідно до якої службовими особами у статтях 364, 368, 368-2, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Проте, підтвердження того, що ОСОБА_3 було обрано секретарем комісії з питань земельних відносин та комунальної власності територіальної громади відповідачем не надано. В матеріалах справи є лише інформація, що дану особу включено до складу комісії. Суд зазначає, що згідно з Законом України «Про державну службу» посадовими особами, органів державної влади вважаються керівники та заступники керівників державних органів та їх апарату, а також інші державні службовці, на яких нормативними актами покладено здійсненняорганізаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій. Термін «державні органи», вжитий у статті 2 Закону «Про державну службу», дещо ширший за своїм змістом, ніж термін «органи державної влади», який застосовується у Законі України «Про вибори Президента України». Натомість, відповідно до частини 13 статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» депутати працюють у постійних комісіях на громадських засадах.

Таким чином, суд дійшов висновку про протиправність Постанови Окружної виборчої комісії Територіального виборчого округу №81 з Позачергових виборів Президента України 25 травня 2014 року «Про зміни в складі дільничної виборчої комісії №230728» від 14.05.2014 №38 про виключення ОСОБА_3 зі складу дільничної виборчої комісії, та визнав постанову такою, що підлягає скасуванню.

Суд критично оцінює посилання позивача на те, що перевірка документів, на підставі яких сформовані відповідні виборчі комісії, виборчим законодавством не передбачена та в повноваження окружної виборчої комісії не входить, оскільки частиною 1 статті 26 Закону України «Про вибори Президента України» окружна виборча комісія щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України здійснює контроль за додержанням законодавства про вибори Президента України.

Термін «контроль за додержанням законодавства про вибори Президента України» в розумінні даного закону має широке значення та стосується: порядку та процедур утворення дільничних виборчих комісій; спрямовання діяльності дільничних виборчих комісій; скликання в разі необхідності за власною ініціативою засідання дільничної виборчої комісії; надання правової, організаційно-методичної, технічної допомоги дільничним виборчим комісіям, організовуння навчання їх членів з питань організації виборчого процесу; контролю складання списків виборців і подання їх для загального ознайомлення; забезпечення передачі дільничним виборчим комісіям після їх утворення виборчих бюлетенів встановленого зразка, інформаційних плакатів, плакатів, що роз'яснюють порядок голосування та відповідальність за порушення законодавства про вибори Президента України, отриманих від Центральної виборчої комісії, а також виготовлення та постачання бланків іншої документації відповідно до цього Закону; встановлення підсумків голосування по територіальному виборчому округу, складання протоколу про підсумки голосування та надсилає його до Центральної виборчої комісії; визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у випадках, передбачених цим Законом; забезпечення проведення повторного голосування відповідно до рішення Центральної виборчої комісії про призначення повторного голосування по виборах Президента України, а також проведення повторних виборів відповідно до цього Закону; реєстрації офіційних спостерігачів від кандидатів у Президенти України, від партій - суб'єктів виборчого процесу, від громадських організацій у відповідному територіальному окрузі; забезпечення передачі дільничним виборчим комісіям після їх утворення отриманих від Центральної виборчої комісії печаток цих комісій та штампів «Вибув» дільничних виборчих комісій; розгляду в межах своїх повноважень звернення, заяви і скарги щодо організації та проведення виборів у межах територіального виборчого округу, а також звернення, заяви і скарги на рішення та дії чи бездіяльність дільничних виборчих комісій та/або їх членів і приймає щодо них рішення; заслуховування інформації дільничних виборчих комісій, місцевих органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування з питань підготовки і проведення виборів Президента України; забезпечення передачі на зберігання до відповідної державної архівної установи виборчої та іншої документації в порядку, встановленому Центральною виборчою комісією; здійснення інших повноважень відповідно до цього та інших законів України.

В силу статті 24 Закону України «Про вибори Президента України» саме окружною виборчою комісією утворюються дільничні виборчі комісії, вирішуються питання про її склад та питання щодо змін в її складі, а відтак питання щодо членів таких дільничних комісій відносяться до поняття «контроль за додержанням законодавства про вибори Президента України».

Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дій Окружної виборчої комісії Територіального виборчого округу №81 з Позачергових виборів Президента України 25 травня 2014 року при прийнятті постанови від 14 травня 2014 року №38, суд зазначає наступне.

За приписами частини 14 статті 24 Закону України «Про вибори Президента України», Рішення про утворення дільничної виборчої комісії та про її склад, а також рішення про зміни в її складі, прийняті відповідно до вимог цього Закону, підлягають оприлюдненню в засобах масової інформації у відповідному регіоні не пізніш як на третій день з дня їх прийняття.

Відповідно до статі 28 Закону України «Про вибори Президента України», та норм Постанови Центральної виборчої комісії «Про Порядок ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів» від 15.09.2010 №350 (зі змінами та доповненнями), рішення, прийняті на засіданні комісії, підлягають відповідному оформленню.

Суд зазначає, що відповідачем дотримано процедурний порядок винесення спірної постанови, натомість питання правомірності такого рішення, при зверненні до суду з позовом суб'єкта виборчого процесу, встановлюється судом. Таким чином, заявлена позовна вимога про визнання протиправними дій відповідача є необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд, оцінивши докази по справі у їх сукупності, дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Нормативно-правовим актом, який визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, є Закон України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI, який набрав чинності з 01.11.2011.

Згідно з частиною 2 статті 4 Закону України №3674-VI ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру - 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.

Відповідно до частини 9 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

За приписами частини 3 статті 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

При зверненні до суду з позовною заявою, позивачем не сплачено суму судового збору за звернення до суду з адміністративним позовом немайнового характеру в розмірі 73 грн. 08 коп. Таким чином, стягненню з позивача підлягає сума судового збору в розмірі 36 грн. 54 коп.

Враховуючи наведене та керуючись статтями 2, 4, 7 - 12, 14, 86, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов - задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову Окружної виборчої комісії Територіального виборчого округу №81 з Позачергових виборів Президента України 25 травня 2014 року «Про зміни в складі дільничної виборчої комісії №230728» від 14 травня 2014 року №38 щодо виключення ОСОБА_3 зі складу дільничної виборчої комісії №230728.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з довіреної особи кандидата на пост Президента України ОСОБА_1 у Територіальному виборчому окрузі №81 Позачергових виборів Президента України 25 травня 2014 року ОСОБА_2 на користь Державного бюджету України (Отримувач коштів: ДКСУ у Ленінському районі м. Запоріжжя; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38025423; банк отримувача: ГУДКСУ у Запорізькій області; код банку отримувача (МФО) 813015; рахунок отримувача: 31215206784006; код класифікації доходів бюджету: 22030001; призначення платежу: судовий збір) суму судового збору в розмірі 36 (тридцять шість) грн. 54 (п'ятдесят чотири) коп.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 Кодексу адміністративного судочинства, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 Кодексу адміністративного судочинства, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування - не пізніш як за чотири години до початку голосування.

Головуючий суддя К.М. Недашківська

Судді О.М. Нечипуренко

Ж.М. Чернова