Справа № 158/444/14-ц Провадження № 22-ц/773/747/14 Головуючий у 1 інстанції: Костюкевич О.К. Категорія: 24 Доповідач: Мудренко Л. І.
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 травня 2014 року місто Луцьк
Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Волинської області в складі:
головуючого - судді Мудренко Л. І.,
суддів - Русинчука М.М., Осіпука В.В.,
при секретарі - Губарик К.А.,
з участю:
представників позивача Курилюка А.М., Кушнірука А.В.,
відповідачів ОСОБА_3, ОСОБА_4,
представника відповідача ОСОБА_5 - ОСОБА_6,
представника відповідача ОСОБА_3 - ОСОБА_7,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за позовом Цуманського виробничого управління житлово-комунального господарства до ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за послуги централізованого водовідведення за апеляційною скаргою відповідачів ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на рішення Ківерцівського районного суду Волинської області від 04 квітня 2014 року,
В С Т А Н О В И Л А:
В лютому 2014 року Цуманське виробниче управління житлово-комунального господарства (далі по тексту - Цуманське ВУЖКГ) звернулося в суд з позовом до ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_4, про стягнення заборгованості за послуги централізованого водовідведення.
Вимоги мотивовані тим, що Цуманське ВУЖКГ надає послуги з централізованого водопостачання та водовідведення у смт. Цумань Ківерцівського району Волинської області. Рішенням виконавчого комітету Цуманської селищної ради Ківерцівського району від 28.04.2011 року № 41 Цуманське ВУЖКГ було визначено виконавцем (виробником) послуг із централізованого водовідведення у смт. Цумань. Цим же рішенням було затверджено тарифи на послуги з централізованого водовідведення, дію яких в подальшому рішенням виконавчого комітету Цуманської селищної ради від 31.05.2012 року № 36 продовжено. Іншим рішенням цього ж виконавчого комітету від 03.10.2013 року № 57 "Про формування тарифів на послуги з централізованого водовідведення Цуманського ВУЖКГ" зобов'язано споживачів централізованої системи водовідведення Цуманського ВУЖКГ здійснювати плату за послуги із централізованого водовідведення на рахунок Цуманського ВУЖКГ відповідно до встановлених тарифів, а також зобов'язано споживачів, які самовільно користуються без укладення договору послугами з централізованого водовідведення Цуманського ВУЖКГ сплатити штрафні санкції за самовільне користування послугами. Відповідачі були повідомлені позивачем листами про необхідність оплати послуг з централізованого водовідведення, однак вони не з'явились для укладення договорів та оплати послуг із централізованого водовідведення не провели. А тому позивач, уточнивши позовні вимоги, просив суд стягнути з відповідачів на його користь заборгованість за послуги водовідведення у розмірі 5 553 грн. 72 коп. з кожного за період з 01.01.2014 року по 31.01.2014 року.
Рішенням Ківерцівського районного суду Волинської області від 04 квітня 2014 року позов задоволено. Стягнуто з ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_3 на користь Цуманське ВУЖКГ заборгованість за послуги централізованого водовідведення в сумі 5 553 (п'ять тисяч п'ятсот п'ятдесят три) гривні 72 коп. з кожного. Стягнуто солідарно з ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_3 на користь Цуманське ВУЖКГ судові витрати у розмірі 243 грн. 60 коп.
Не погоджуючись з зазначеним рішенням, відповідачі ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_3 подали апеляційну скаргу, в якій просять рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
В ході апеляційного розгляду даної справи відповідачі ОСОБА_3, ОСОБА_4, представник відповідача ОСОБА_5 - ОСОБА_6, представник відповідача ОСОБА_3 - ОСОБА_7 підтримали апеляційну скаргу та просили її задовольнити.
Представники позивача Цуманського ВУЖКГ - Курилюк А.М., Кушнірук А.В. апеляційну скаргу не визнали, просили її відхилити та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість рішення суду, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга відповідачів ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_3 підлягає частковому задоволенню, а рішення суду першої інстанції зміні з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що рішенням виконавчого комітету Цуманської селищної ради Ківерцівського району Волинської області № 41 від 28.04.2011 року "Про тарифи на послуги з централізованого водовідведення для всіх категорій споживачів" Цуманське ВУЖКГ визначено виконавцем (виробником) послуг із централізованого водовідведення та встановлено тарифи на послуги щодо водовідведення (а.с. 10-12), а рішенням № 36 від 31.05.2012 року продовжено термін дії цих тарифів (а.с. 13).
Волинською обласною державною адміністрацією Цуманському ВУЖКГ видано 27.02.2009 року ліцензію серії АВ № 343908 на здійснення господарської діяльності - централізоване водопостачання та водовідведення. Строк дії ліцензії з 27.02.2009 року по 27.02.2014 року (а.с. 14).
Рішенням виконавчого комітету Цуманської селищної ради № 57 від 03.10.2013 року "Про формування тарифів на послуги із централізованого водовідведення Цуманського ВУЖКГ" зобов'язано споживачів послуг водовідведення укласти договори про надання таких послуг, в разі самовільного користування - здійснити відключення та сплатити штрафні санкції (а.с. 15-16).
Як вбачається із довідки позивача квартири відповідачів підключені до централізованих систем водопостачання та водовідведення. Діаметри труб вводів в квартири складає 15 мм. Роботи по заміні, переобладнанню внутрішньобудинкових комунікацій централізованих систем водопостачання та водовідведення за період з 01.01.2011 року по 31.01.2014 року не проводилось, повідомлень про проведення таких робіт позивач не отримував (а.с. 9).
Цуманське ВУЖКГ надсилало відповідачам повідомлення про необхідність укладення договору про надання послуг із водовідведення (а.с. 17-22).
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", ст. 67 і 68 ЖК України - споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки встановлені договором або законом за затвердженими в установленому порядку тарифами.
З моменту надання позивачем послуг по забезпеченню відповідачів водовідведенням в силу ст. 11 ЦК України, норм житлового законодавства, Закону України "Про житлово-комунальні послуги" між сторонами виникли правовідносини, які полягають у виконанні споживачем зобов'язання щодо своєчасної та повної оплати спожитих послуг.
Стаття 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначає, що встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону, затвердження норм споживання та якості житлово-комунальних послуг, контроль за їх дотриманням, входить у компетенцію органів місцевого самоврядування.
Пунктом 7 Правил користування приміщаннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених Постановою Кабінету міністрів України № 5 від 14.01.2009 року, встановлено, що власники та наймачі квартири, житлового приміщення у гуртожитку, зобов'язані оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
На підставі п. п. 3.1., 3.7. Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27 червня 2008 року № 190, розрахунки за надані послуги водопостачання та водовідведення повинні здійснюватися щомісячно через банківські установи згідно із затвердженими нормами водоспоживання чи по показанням приладів обліку (водоміру) по встановленим тарифам.
Пунктами 3.2., 3.3., 3.4. цих же Правил передбачено, що водокористування вважається безобліковим, якщо споживач самовільно користується системою централізованого водовідведення. У разі безоблікового водокористування виробник виконує розрахунок витрат води за пропускною спроможністю труби вводу при швидкості руху води в ній 2,0 м/сек та дією її повним перерізом протягом 24 годин за добу. Розрахунковий період при безобліковому водокористуванні встановлюється з дня початку такого користування. Якщо термін початку безоблікового водокористування виявити неможливо, розрахунковий період становить один місяць.
Відповідно до розрахунку наданого позивачем сума боргу за послуги централізованого водовідведення кожного з відповідачів за період з 01 по 31 січня 2014 року складає по 5553 грн. 72 коп. (а.с. 8).
Судом правильно встановлено, що за відсутності письмового договору про надання послуг по водовідведенню між сторонами фактично існують відносини про надання житлово-комунальних послуг, оскільки позивач надавав, а відповідачі користувалися ними. Відтак, споживач зобов'язаний оплатити спожиті житлово-комунальні послуги, якщо він фактично користувався ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг.
Таким чином, оцінивши зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку з яким погоджується і суд апеляційної інстанції, що позов підлягає до задоволення і з відповідачів слід стягнути на користь позивача встановлену у судовому засіданні суму заборгованості за надані послуги з централізованого водовідведення.
Інші доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Разом з тим суд апеляційної інстанції не погоджується з рішенням суду першої інстанції в частині солідарного стягнення з відповідачів на користь позивача 243 грн. 60 коп. сплаченого позивачем судового збору і в цій частині рішення суду підлягає зміні.
Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені витрати, а тому з ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_3 слід стягнути на користь позивача по 81 (вісімдесят одній) гривні судового збору з кожного.
Керуючись ст. ст. 303, 307, 309, 314, 316, 319 ЦПК України, колегія суддів
В И Р І Ш И Л А:
Апеляційну скаргу відповідачів ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_4 задовольнити частково.
Рішення Ківерцівського районного суду Волинської області від 04 квітня 2014 року в частині стягнення судового збору змінити.
Стягнути з ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на користь Цуманського виробничого управління житлово-комунального господарства по 81 (вісімдесят одній) гривні судового збору з кожного.
В решті рішення суду залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.
Головуючий:
Судді: