КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 758/12651/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Неганова Н.В.
Суддя-доповідач: Собків Я.М.
ПОСТАНОВА
Іменем України
30 квітня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Собків Я.М.,
суддів Борисюк Л.П., Ключковича В.Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Подільського районного суду м. Києва від 17 грудня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, третя особа Київський обласний військовий комісаріат про визнання відмови у проведенні перерахунку пенсії протиправною, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_2 звернувся до Подільського районного суду м. Києва із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, третя особа Київський обласний військовий комісаріат, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті йому пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 01.02.2013 року та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на підставі довідки Київського обласного військового комісаріату № 07910662 від 18.09.2013 року про розмір грошового забезпечення.
Постановою Подільського районного суду м. Києва від 17 грудня 2013 року у задоволенні позову відмовлено.
Позивач не погоджуючись з прийнятим рішенням суду звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити його позов в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 197 КАС України, за відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, що є достатнім для розгляду даної справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції - скасуванню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач є військовим пенсіонером, звільненим у запас згідно Наказу Головнокомандувача військ протиповітряної оборони Збройних Сил України № 0124 від 22.10.2004 за ст. 67 п «б» (за станом здоров'я) Положення, у зв'язку з чим отримує пенсію, що була обрахована з розміру грошового забезпечення станом на 1 січня 2008 року.
У вересні 2013 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області із заявою про проведення перерахунку пенсії.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області від 18.09.2013 р. вих. № 417/З-01 позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії з посиланням на Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок № 45).
Позивач не погоджується з підставами для відмови у проведенні перерахунку пенсії та обґрунтовує свої доводи тим, що відповідачем безпідставно не було враховано зміну розміру посадового окладу, передбаченого наказом Міністра оборони України від 05.11.2010 № 576, для здійснення перерахунку пенсії.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, та з урахуванням внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (із змінами і доповненнями) надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Відповідно до частини 1 пункту 2 зазначеної постанови КМУ, виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.
Так наказами Міністра оборони України неодноразово змінювалися та встановлювалися нові розміри виплати премій від 25 % до 125 % посадового окладу, а в Центральному апараті Міністерства оборони України від 25 % до 40 % грошового забезпечення.
Згідно пункту 8 наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 року № 50 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік», премія особам рядового, сержантського та старшинського складу - 70 відсотків посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців науково-педагогічного складу вищих військових навчальних закладів, які мають статус національних, та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних, - 70 відсотків посадового окладу; іншим військовослужбовцям - 55 відсотків посадового окладу.
Наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 № 50», виданого на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294, розмір вказаної премії з 01.06.2011 підвищено до 90 % посадового окладу.
Зазначені вище накази Міністерства оборони України видавалися на підставі та з посиланням на Постанову Кабінету Міністрів України № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Крім того, як вбачається зі змісту Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Отже, при вирішенні даного спору відповідачу необхідно встановити чи відбулася фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення і чи проводилася така зміна на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень. А тому виходячи зі змісту Постанови Кабінету Міністрів України № 1294, наказів Міністра оборони України від 28.01.2011 № 50 та від 25.06.2011 № 355 відбулось підвищення премії військовослужбовцям.
У зв'язку з цим, колегія суддів знаходить помилковим висновок суду першої інстанції про те, що Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, визначено лише один орган - Кабінет Міністрів України (а не Міністра оборони України) та наявність рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, оскільки на думку колегії суддів положення частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 24.04.2012 по справі № 21-84а12, прийнятій за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах.
Згідно з ч. 1 ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області в порушення вимог ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» безпідставно відмовило позивачу у перерахунку його пенсії з посиланням на Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, а тому вбачаються підстави для задоволення вимог даного позову.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги повністю спростовують висновки суду першої інстанції, а тому вбачаються підстави для скасування постанови Подільського районного суду м. Києва від 17 грудня 2013 року та ухвалення нового рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, третя особа Київський обласний військовий комісаріат про визнання відмови у проведенні перерахунку пенсії протиправною, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, слід задовольнити.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Керуючись ст.ст. 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Постанову Подільського районного суду м. Києва від 17 грудня 2013 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_2 у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 01.02.2013 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01 лютого 2013 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 згідно частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», з урахуванням премії в розмірі 90 % посадового окладу, встановленого наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 року № 50 "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік".
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: Я.М. Собків
Судді: Л.П. Борисюк
В.Ю. Ключкович
Головуючий суддя Собків Я.М.
Судді: Борисюк Л.П.
Ключкович В.Ю.