№ 2-а-5-14
(№ 760-22730-13-а)
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28. 04. 2014 року Солом'янський районний суд м. Києва
в складі: головуючого судді Бобровник О. В.
при секретарі: Волковій В. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Київського міського військового комісаріату - про визнання права на перерахунок розміру пенсії, визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії та відшкодування моральної шкоди,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Київського міського військового комісаріату - про визнання права на перерахунок розміру пенсії, визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії та відшкодування моральної шкоди.
Позивач при зверненні до суду мотивував свої вимоги тим, що він отримує пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», як особа звільнена з військової служби та перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного Фонду України в м. Києві.
Позивач зазначає, що ГУ ПФ України не перерахувало йому розмір пенсії з 01. 05. 2013 року та з 01. 10. 2013 року та з 01. 02. 2014 року у зв'язку зі змінами розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, а Київський міський військовий комісаріат не надав довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії до ГУ ПФ України і зв'язку із внесенням змін в Постанову № 889, які були внесені Постановою № 161.
Позивач вважає бездіяльність ГУ ПФ України щодо перерахунку пенсії з 01. 05. 2013 року та з 01. 10. 2013 року та з 01. 02. 2014 року протиправною.
В зв'язку із зазначеним, позивач просив суд:
- визнати за ОСОБА_1 право на перерахунок розміру пенсії у зв'язку з набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України від 22. 09. 2010 року № 889 з наступними змінами та отримання пенсії виходячи із грошового забезпечення згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22. 09. 2010 року № 889 з наступними змінами;
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо перерахунку пенсії з 01. 05. 2013 року та з 01. 10. 2013 року і з 01. 02. 2014 року ОСОБА_1 протиправною та такою, що порушує права ОСОБА_1 як людини які передбачені Протоколом № 1 к Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (ETS № 9);
- встановити відсутність повноважень у Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві зменшувати розмір пенсії ОСОБА_1 визначений з розрахунку грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22. 09. 2010 року № 889 з наступними змінами;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області надати список до Харківського обласного військового комісаріату який містить ім'я ОСОБА_1 для складання останнім довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01. 05. 2013 року та з 01. 10. 2013 року і з 01. 02. 2014 року з урахуванням введення щомісячної додаткової грошової винагороди згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22. 09. 2010 року № 889 з наступними змінами;
- зобов'язати Київський міський військовий комісаріат скласти довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з урахуванням введення щомісячної додаткової грошової винагороди згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22. 09. 2010 року № 889 з наступними змінами після отримання списку для перерахунку пенсії від Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві;
- зобов'язати Київський міський військовий комісаріат надати довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в м. Києві після отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з 01. 05. 2013 року та з 01. 10. 2013 року і з 01. 02. 2014 року з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22. 09. 2010 року № 889 з наступними змінами і здійснити виплату недоплаченої пенсії з 01. 05. 2013 року та з 01. 10. 2013 року і з 01. 02. 2014 року та виплачувати пенсію з урахуванням підвищення (перерахунку);
- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в м. Києві утриматися від зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 після перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22. 09. 2010 року № 889 з наступними змінами з 01. 05. 2013 року та з 01. 10. 2013 року і з 01. 02. 2014 pоку;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в м. Києві нарахувати ОСОБА_1 суму компенсації втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків виплати перерахунку пенсії з 01. 05. 2013 року та з 01. 10. 2013 року і з 01. 02. 2014 року керуючись методикою відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області здійснити виплату ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків виплати перерахунку пенсії;
- стягнути на користь ОСОБА_1 спричинену моральну шкоду в сумі 21924 гривень з Державного бюджету України через Державну казначейську службу України;
- стягнути з Державного бюджету України на користь позивача витрати на правову допомогу в сумі 3850 грн. через Державну казначейську службу України шляхом безпосереднього списання коштів з Єдиного казначейського рахунку.
Позивач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
В процесі розгляду справи, представником позивача була надана до суду заява про розгляду справи у відсутність позивача та представника позивача.
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві в судове засідання свого представника не направили, надавши до суду письмові заперечення проти позову, відповідно до яких просили суд відмовити в задоволенні позову повністю.
Київський міський військовий комісаріат в судове засідання свого представника не направив, заздалегідь надавши до суду заперечення проти позову, в яких просили суд відмовити в задоволенні позову повністю та розгляд справи провести у відсутність представника Київського міського військового комісаріату.
Дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», як особа звільнена з військової служби та перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного Фонду України в м. Києві.
Позивач при зверненні до суду посилався на те, що ГУ ПФ України не перерахувало позивачу розмір пенсії з 01. 05. 2013 року та з 01. 10. 2013 року та з 01. 02. 2014 року у зв'язку зі змінами розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, а Київський міський військовий комісаріат не надав довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії до ГУ ПФ України у зв'язку із внесенням змін в Постанову № 889, які були внесені Постановою № 161, в зв'язку з чим позивач вважаючи свої права порушеними, просив суд про задоволення позову, на що слід зазначити наступне.
Згідно ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" N 2262-ХІІ від 09.04.1992 р. усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно п. 3 ст. 116 Конституції України: Кабінет Міністрів України забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорон, і природи, екологічної безпеки і природокористування.
Згідно абз. 1 ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання, тому відповідно Постанови Кабінету Міністрів України N 45 від 13.02.2008 року Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N393:
1. Перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
2. На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПЛ, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі-державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із датком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
3. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Вбачається, що в даному випадку, Міноборони не повідомляло Пенсійний фонд України про необхідність проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям, оскільки Кабінет Міністрів України Постановою від 13.03.2013 року №161 змінив розмір грошового забезпечення діючих військовослужбовців, за рахунок введення нового виду грошового забезпечення - грошової винагороди, яка не є складовою грошового забезпечення для обрахування розміру пенсії.
Згідно п.5 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністріів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 р. для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням. Щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок.
Зокрема даним Законом та Порядком, не передбачено такого додаткового виду грошового забезпечення як винагорода, та не передбачено його врахування до складу грошового забезпечення при обчисленні пенсії, у зв'язку із чим правові підстави для перерахунку пенсії на підставі Постанови КМУ № 161 від 13.03.2013 року відсутні.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, Постановою Правління Пенсійного Фонду України № 3-1 від 30.01.2007 року "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що "при виникненні підстав для проведення перерахунку пенсій уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії", - ця вимога виконана не була і органи Пенсійного фонду повідомлені в установленому порядку про необхідність перерахунку пенсій окремим категоріям військовослужбовців не були.
Отже, існує єдиний порядок перерахунку пенсій у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення. І тільки при його дотриманні можливо перерахувати пенсію відповідно до ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Враховуючи викладене, з 01. 01. 2008 року, Головним Управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві було проведено перерахунок пенсій з урахуванням грошового забезпечення встановленого постановою КМУ від 07. 11. 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу".
Крім того, слід зазначити, що посилання на правову позицію викладену у постанові Верховного суду України від 24 квітня 2012 року по справі № 21-84а12 ГУ ГІФУ в м. Києві є некоректним, оскільки справа розглянута ВСУ щодо іншого предмету, а саме наказу Міністра оборони України № 377, яким змінювалися розміри посадових окладів окремих категорій військовослужбовців.
В ЗУ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» N 2050-Ш від 19. 10. 2000 року зазначено:
Стаття 2. Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Стаття 3. Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Таким чином, компенсація втрати частини доходів проводиться лише нарахованих сум пенсій, в даному випадку суми не були нараховані, тому компенсація не може бути проведена.
Також, слід зазначити, що в адміністративному порядку оскаржуються будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень.
Оскільки, рішення щодо позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві у майбутньому не приймалося та невідомо чи порушить відповідач своїми діями права позивача.
Рішення суду не може ґрунтуватися на припущенні можливості такого порушення.
Таким чином, позовна вимога, яка стосується призначення та виплати пенсії на майбутнє також задоволенню не підлягає.
Щодо вимоги позивача щодо стягнення з Державного бюджету України через Державну казначейську службу України на користь позивача моральну шкоду в сумі 21924 грн., слід зазначити наступне.
Позивач мотивував свою вимогу про стягнення моральної шкоди тим, що він був змушеним постійно дзвонити та писати листи, надсилати запити на надання довідок, ходив до відповідачів.
Також позивач посилався на те, що відповідачі порушують права позивача тривалий час внаслідок чого позивач вимушений звертатись до суду для захисту своїх прав.
Судова тяганина викликає у позивача душевні переживання, порушує звичний ритм його життя, позивач змушений докладати значних зусиль для захисту своїх прав, що спричиняє позивачу нервові переживання.
Згідно ст.. 56 Конституції України, кожен має право на відшкодування з рахунок держави моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади при здійсненні ними своїх владних повноважень.
Слід зазначити, що правовідносини щодо відшкодування моральної (немайнової) шкоди мають похідних характер і пов'язані з встановленням факту порушення прав особи незаконними діями або бездіяльністю органу владних повноважень.
Таким чином, зважаючи на те, що суд прийшов до висновку про необґрунтованість вимог позивача, оскільки відсутній факт порушення прав позивача незаконними діями або бездіяльністю органу владних повноважень, суд не вбачає підстав для задоволення вимоги позивача про стягнення моральної шкоди.
З урахуванням того, що суд дійшов до висновку про відмову в задоволенні позову, суд також не вбачає підстав для задоволення вимоги позивача про стягнення з Державного бюджету України на користь позивача витрат на правову допомогу в сумі 3850 грн.
Зважаючи на викладене, керуючись ст.. ст.. 116, 117 Конституції України, ст.. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст.. ст.. 9, 11, 69-71, 86, 94, 97, 158-163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Київського міського військового комісаріату - про визнання права на перерахунок розміру пенсії, визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії та відшкодування моральної шкоди - залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: