Постанова № 38700573, 10.04.2014, Ханжонківський районний суд міста Макіївки (до 25.04.2025 - Совєтський районний суд м. Макіївки)

Дата ухвалення
10.04.2014
Номер справи
269/1199/14-а
Номер документу
38700573
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

269/1199/14-а

№ 2-а/269/46/2014

П О С Т А Н О В А

іменем України

10 квітня 2014 року суддя Совєтського районного суду м.Макіївки Донецької області Мельник Ю.А., розглянувши у порядку скороченого провадження в залі суду м.Макіївки цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради, третя особа: Управління Державного казначейства України у м.Макіївка Донецької області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулась в суд з адміністративним позовом 26.03.2014 року про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 23.11.2011 року до досягнення дитиною 3-річного віку.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що вона є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим, перебуває на обліку в УПСЗН і отримує грошову допомогу у розмірі 130 грн. щомісячно. Зазначена допомога призначена їй до досягнення дитиною трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Розмір допомоги визначений відповідно до Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини і допомоги по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку у розмірі 130 гривень. Однак, вона не згодна з таким розміром, оскільки ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачає, що допомога по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку надається у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та поховання» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року № 489-У зупинена дія ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та поховання» та ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» на 2007 рік. Однак, Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнана неконституційною, отже, з 09.07.2007 року відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», якою передбачено виплату допомоги по догляду за дитиною у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років та дія ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та поховання», згідно якої розмір допомоги не може бути меншим за розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом. Оскільки Законом України «Про державний бюджет на 2011 рік», Законом України «Про державний бюджет на 2012 рік», Законом України «Про державний бюджет на 2013 рік», ані іншими законами не встановлювався інший, ніж у Законі України №2240-ІІІ та №2811-XII розмір допомоги, а положення Постанови КМУ №1751 в тій частині, в якій воно суперечить вказаним законам, застосовуватись не може, розмір допомоги повинний бути у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Таким чином, з 01.01.2011 року вона має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік. Просить визнати дії відповідача щодо нарахування та виплати державної допомоги по догляду за дитиною неправомірними та стягнути з відповідача допомогу у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік за період з 23.11.2011 року до 23.08.2014 рік. Крім того, просить стягнути з відповідача на її користь сплачений судовий збір у розмірі 73.08 гривень та витрати на правову допомогу у розмірі 150 гривень.

Відповідно до положень ст.183-2 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку скороченого провадження без виклику сторін.

Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради в судове засідання не з'явився, просив розглянути справу в його відсутності, позов не визнав в повному обсязі. В наданих до суду 04.04.2014 року запереченнях посилається на те, що позивач перебуває на обліку в УПСЗН Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради з 07.11.2011 року і отримує допомогу по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку як особа, що незастрахована в системі загального соціального страхування. Згідно ч.1 ст. 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік органами Державного казначейства України. Статтею 95 Конституції України передбачено, що виключно законом України про Державний бюджет визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Фінансування витрат, пов'язаних з виплатою державної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку, регулюється на державному рівні згідно з нормами чинного законодавства. Отже, виплати, передбачені Законом України «Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми», та які базуються від розміру прожиткового мінімуму здійснювались згідно з вимогами чинного законодавства і відповідно кошторису витрат по Управлінню на ці цілі у межах державної програми на відповідний рік, згідно з якою позивачу було зроблено нарахування та виплата допомоги, а саме: у листопаді 2011 року (24 дні) - 104.00 грн., з грудня 2011 року по квітень 2014 року включно - по 130 грн. щомісяця.

Представник третьої особи будь-яких письмових пояснень щодо заявлених позовних вимог не надіслав, належним чином був повідомлений про надходження позовної заяви.

Вивчивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач ОСОБА_2 згідно свідоцтва про народження є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 /а.с.7/, у зв'язку з чим, перебуває на обліку в Управлінні праці і соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради з 07.11.2011 року як незастрахована особа і отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 грн. щомісяця, виплату якої здійснює управління.

Позивачем ставиться питання про визнати дії відповідача щодо нарахування та виплати державної допомоги по догляду за дитиною неправомірними та стягнути з відповідача невиплачену допомогу у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 23.11.2011 року до досягнення дитиною 3-річного віку, тобто до 23.08.2014 року.

Ухвалою Совєтського районного суду м.Макіївки від 27.03.2014 року було відмовлено в поновлені строків на подання адміністративного позову за період з 23.11.2011 року по 26.09.2013 рік, тому в цій частині позов був залишений без розгляду. Ухвала набула законної сили.

Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 року №104-VI «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 107-VІ) - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України від 21.11.1992 року №2811-ХІІ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі - Закон № 2811-ХІІ), дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та поховання» від 18.01.2001 року № 2240-III (далі - Закон № 2240-III), який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 15 Закону № 2811-ХІІ встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідно до статті 43 Закону №2240-ІІІ допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VІ були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40-44.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 (далі - рішення № 10-рп/2008) визнано неконституційними низку положень Закону № 107-VІ, в тому числі й пункту 25 розділу ІІ Закону № 107-VІ щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III.

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VІ було передбачено, що розділ ІІ цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2811-ХІІ, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2240-III.

Оскільки по даній справі судом встановлено, що спір виник щодо виплати допомоги на сина ОСОБА_2 особі, яка не застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, що підтверджується довідкою про виплати допомоги /а.с.9/ та письмовими запереченнями відповідача, то за таких обставин суд вважає, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону яким є Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до статті 15 якого, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Оскільки ані Законом України «Про державний бюджет на 2011 рік», ані Законом України «Про державний бюджет на 2012 рік», ані Законом України «Про державний бюджет на 2013 рік», не встановлювалось на 2011, 2012, 2013 роки, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2011 року регулюються Законами № 2811-ХІІ та № 2240-III, а положення Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001 року в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може. Отже, з 01.01.2011 року у відповідача виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами № 2811-ХІІ та № 2240-III.

Така правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 21.08.2011 року по справі № К/9991/33496/12 , та в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 року.

Законом України «Про державний бюджет на 2014 рік» не встановлювався з 01.01.2014 року інший, ніж у Законах № 2811-ХІІ та № 2240-III розмір допомоги, проте Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», який набрав чинності з 1 квітня 2014 року, розділ VI «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» №2811-ХІІ виключено.

Таким чином, неправомірність дій відповідача про нарахування позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку у розмірі, який суперечить вимогам ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», є очевидною, тому позов підлягає задоволенню з 26.09.2013 року по 01.04.2014 рік.

В задоволенні ж решти позовних вимог слід відмовити.

У відповідності до ст. 94 КАС України на користь позивача підлягають стягненню судовий збір сплачений при зверненні до суду /а.с.1/.

Заявлені вимоги позивача про стягнення витрат на правову допомогу не підлягають задоволенню, оскільки у відповідності вимог ст.ст. 90, 94 КАС не підтверджені документально. Склад та розмір витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування по справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов'язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку При цьому недопустимими є документи, які не відповідають встановленим вимогам - особисті розписки адвоката про одержання гонорару.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 17, 20, 69-72, 86, 158-163, 167, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку всупереч ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в період з 26.09.2013 року до 01.04.2014 рік з урахуванням фактичних виплат.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету на користь ОСОБА_2 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до положення ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 26.09.2013 року до 01.04.2014 рік з урахуванням фактичних виплат.

Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати у розмірі 73.06 гривень.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду області через Совєтський районний суд м.Макіївки Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або за відсутності особи, яка брала учать але не була присутня при її проголошенні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Ю. А. Мельник