Постанова № 38695648, 12.05.2014, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2014
Номер справи
812/2271/14
Номер документу
38695648
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

3.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 травня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/2271/14

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Пляшкової К.О.,

при секретарі: Шибаєвій Т.В.,

за участю

позивача: ОСОБА_1,

представників

позивача: ОСОБА_2 (довіреність № 4 від 07.04.2014),

відповідача: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

31 березня 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Слов'яносербського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Луганській області, Ленінського районного відділу у м. Луганську Управління Державної міграційної служби України в Луганській області, у якому позивачем заявлено такі вимоги:

- визнати дії Слов'яносербського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Луганській області по відмові у прийнятті документів для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон та направленню ОСОБА_1 для проведення сканування для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон до Ленінського районного відділу у м. Луганську Управління Державної міграційної служби України в Луганській області неправомірними;

- визнати дії Ленінського районного відділу у м. Луганську Управління Державної міграційної служби України в Луганській області по відмові ОСОБА_1 у прийнятті документів для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кодон неправомірними;

- зобов'язати Слов'яносербський районний сектор Управління Державної міграційної служби України в Луганській області прийняти документи для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон ОСОБА_1.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що 20.02.2014 ОСОБА_1 звернулася за місцем реєстрації свого постійного місця проживання до Слов'яносербського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Луганській області (далі - Слов'яносербський РС УДМС України в Луганській області) з метою оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон. Позивачем до Слов'яносербського РС УДМС України в Луганській області надано всі документи, передбачені п.10 Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення. У зв'язку із відсутністю у Слов'яносербському РС УДМС України в Луганській області обладнання для проведення сканування, тобто від цифрованого зображення обличчя для виготовлення паспорту, позивачу повідомлено про необхідність звернення з усім пакетом документів до Ленінського районного відділу у м. Луганську Управління Державної міграційної служби України в Луганській області (далі - Ленінський РВ у м. Луганську УДМС України в Луганській області). На думку позивача, такими діями посадової особи Слов'яносербського РС УДМС України в Луганській області позивачу безпідставно відмовлено у прийнятті документів для оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, оскільки діючим законодавством України не передбачено вчинення особою будь-яких інших дій з метою отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон, окрім як подання документів, перелік яких визначено п.10 Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення.

26.02.2014 ОСОБА_1 звернулася до Ленінського РВ у м. Луганську УДМС України в Луганській області з метою здійснення сканування для оформлення паспорта в разі тимчасового виїзду за кордон, надавши до відділу всі документи, передбачені п.10 Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення. Однак від позивача почали вимагати оплату платних послуг підрозділів МВС і Міграційної служби в сумі 87,15 грн. та вартості бланку паспорта в сумі 120,00 грн. У зв'язку із відмовою сплатити за платні послуги посадовими особами Ленінського РВ у м. Луганську УДМС України в Луганській області відмовлено у прийнятті документів для оформлення паспорта громадянина України для тимчасового виїзду за кордон. Такі дії Ленінського РВ у м. Луганську УДМС України в Луганській області позивач вважає незаконними, оскільки відповідно до вимог п.10 Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, подається квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати. Відповідно до ст.ст.2, 3 Декрету Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 № 7-93 «Про державне мито» до об'єктів справляння державного мита належить, зокрема, державне мито за видачу громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон або продовження строку його дії у розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 10х17. Відтак, позивач вважає, що вимоги Ленінського РВ у м. Луганську УДМС України в Луганській області щодо надання документів про сплату платежів за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, не передбачених Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» та Правилами оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, є безпідставними.

На підставі вищевикладеного позивач просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

У попередньому судовому засіданні позивачем подано заяву про зміну позовних вимог (а.с.51), у якій позивачем заявлено такі позовні вимоги:

- визнати дії Слов'яносербського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Луганській області по відмові у прийнятті документів для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон та направленню ОСОБА_1 для проведення сканування для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон до Ленінського районного відділу у м. Луганську Управління Державної міграційної служби України в Луганській області неправомірними;

- визнати дії Ленінського районного відділу у м. Луганську Управління Державної міграційної служби України в Луганській області по відмові ОСОБА_1 у прийнятті документів для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кодон неправомірними;

- визнати дії Управління Державної міграційної служби України в луганській області щодо визнання законною відмову Ленінського районного відділу у м. Луганську Управління Державної міграційної служби України в Луганській області у прийнятті документів ОСОБА_1 для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон неправомірними;

- зобов'язати Слов'яносербський районний сектор Управління Державної міграційної служби України в Луганській області прийняти документи для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон ОСОБА_1, оформити та видати паспорт у разі тимчасового виїзду за кордон ОСОБА_1;

- зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Луганській області здійснити належний контроль виконання прийняття документів для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон ОСОБА_1, оформлення та видачі паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон ОСОБА_1 Слов'яносербським районним сектором Управління Державної міграційної служби України в Луганській області.

Ухвалою суду від 28 квітня 2014 року за клопотанням позивача допущено заміну первинних відповідачів - Слов'яносербського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Луганській області та Ленінського районного відділу у м. Луганську Управління Державної міграційної служби України в Луганській області належним відповідачем - Управлінням Державної міграційної служби України в Луганській області (а.с.76-77).

30.04.2014 позивачем до матеріалів справи подано заяву про зміну позовних вимог (а.с.80-81), у якій заявлено такі вимоги:

- визнати дії Управління Державної міграційної служби України в Луганській області в особі Слов'яносербського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Луганській області по відмові у прийнятті документів для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон та направленню ОСОБА_1 для проведення сканування для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон до Ленінського районного відділу у м. Луганську Управління Державної міграційної служби України в Луганській області неправомірними;

- визнати дії Управління Державної міграційної служби України в Луганській області в особі Ленінського районного відділу у м. Луганську Управління Державної міграційної служби України в Луганській області по відмові ОСОБА_1 у прийнятті документів для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кодон неправомірними;

- зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Луганській області, яке здійснює свої повноваження через Слов'яносербський районний сектор Управління Державної міграційної служби України в Луганській області, прийняти документи для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон ОСОБА_1, а також оформити та видати паспорт у разі тимчасового виїзду за кордон ОСОБА_1.

У судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали змінені позовні вимоги у повному обсязі, надали пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не відомі. У попередньому судовому засіданні надав заперечення проти позову (а.с.44-45), у яких зазначив таке.

Згідно вимог п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2007 № 858 виготовлення бланку паспорта попередніх зразків з вклеюванням фотокартки припинено.

При поверненні без розгляду документів заявнику письмово повідомлено, що при оформленні громадянину України паспорта для виїзду за кордон відповідно до діючих нормативних актів стягуються 3 обов'язкові платежі, у тому числі:

- державне мито в сумі 170,00 грн.;

- оплата платних послуг підрозділів МВС і Міграційної служби України в сумі 87,15 грн.;

- вартість бланку паспорта в сумі 120,00 грн.

Відповідач зазначає, що жодним нормативним документом не передбачено звільнення окремих категорій громадян від сплати послуг за оформлення паспортів для виїзду за кордон, у тому числі і вартості бланка паспорта.

Стягнення коштів з громадян під час оформлення паспорта для виїзду за кордон є законним та здійснюється відповідно до п.6 ст.3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито», Переліку платних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 № 795 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1098).

На підставі вищевикладеного представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Заслухавши пояснення позивача та представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд встановив таке.

20 лютого 2014 року ОСОБА_1 звернулася до Слов'яносербського РС УДМС України в Луганській області за отриманням паспорта громадянина України для виїзду за кордон, надавши такі документи: заяву-анкету, паспорт громадянина України, копію виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра, квитанцію про сплату державного мита.

За результатами звернення Слов'яносербським РС УДМС України в Луганській області оформлено картку на особу, яка звернулася за консультацією щодо оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон за системою ДІС; заяву-доручення на отримання відомостей про відсутність або наявність судимості; у зв'язку із відсутністю у Слов'яносербському РС УДМС України в Луганській області обладнання для проведення сканування, тобто від цифрованого зображення обличчя для виготовлення паспорта, усно роз'яснено заявнику право звернення з таким пакетом документів до Ленінського РВ у м. Луганську УДМС України в Луганській області (а.с.5).

26 лютого 2014 року ОСОБА_1 звернулася до Ленінського РВ у м. Луганську УДМС України в Луганській області із заявою про отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон та пакетом документів, перелік яких визначено п.10 Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 231 від 31.03.1995.

Ленінським РВ у м. Луганську УДМС України в Луганській області позивачу усно відмовлено у прийнятті документів через надання не повного пакету документів, необхідного для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Після відмови у прийнятті документів, ОСОБА_1 звернулася до заступника начальника Ленінського РВ у м. Луганську УДМС України в Луганській області із заявою про роз'яснення причин відмови у прийнятті документів (а.с.6 - зворот).

На заяву ОСОБА_1 отримано відповідь Управління Державної міграційної служби України в Луганській області (далі - УДМС України в Луганській області) від 18 березня 2014 року № 12/1Б-63, у якій повідомлено, що при оформленні громадянину України паспорту для виїзду за кордон відповідно до діючих нормативних актів стягуються 3 обов'язкові платежі, у тому числі: державне мито у сумі 170,00 грн.; оплата платних послуг підрозділів МВС і Міграційної служби України в сумі 87,15 грн.; вартість бланку паспорта в сумі 120,00 грн. Роз'яснено, що у зв'язку з ненаданням ОСОБА_1 усіх квитанцій за вищезазначені обов'язкові три платежі при оформлені громадянину України паспорту для виїзду за кордон, заявнику відмолено у прийнятті документів (а.с.7).

Судом встановлено, що між сторонами виник спір щодо: по-перше, правомірності відмови Слов'яносербським РС УДМС України в Луганській області у прийнятті документів для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон за місцем реєстрації заявника та роз'яснення необхідності звернення з таким пакетом документів до Ленінського РВ у м. Луганську УДМС України в Луганській області; по-друге, правомірності відмови Ленінським РВ у м. Луганську УДМС України в Луганській області у прийнятті документів для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон через відсутність квитанції про оплату платних послуг підрозділів МВС і Міграційної служби України в сумі 87,15 грн. та квитанції про оплату вартості бланку паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 120,00 грн.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача, суд виходить з такого.

Оформлення документів для виїзду за кордон здійснюється відповідно до Закону України від 21 січня 1994 року № 3857-ХІІ «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» (далі - Закону № 3857), постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 1995 року № 231 «Про затвердження Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення» (далі - Правила № 231).

Оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон провадиться громадянам України, які постійно проживають в Україні і досягли 18-річного віку, - за особистим клопотанням про отримання паспорта або через своїх законних представників до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства. У виняткових випадках (за наявності вимог держави, до якої здійснюється виїзд, чи вимог міжнародної організації, для участі в заходах якої здійснюється виїзд, а також у разі виїзду на постійне проживання за кордон усиновленої іноземцями дитини - громадянина України) паспорт може бути оформлено до досягнення громадянином 18-річного віку. Порядок оформлення, видачі, обміну, повернення, вилучення, знищення, визнання недійсним паспорта громадянина України для виїзду за кордон визначається Кабінетом Міністрів України. Бланки паспорта громадянина України для виїзду за кордон виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства. Особи, які звертаються за отриманням паспорта, сповіщають дані про себе, відомості про сімейний стан і наявність неповнолітніх дітей та утриманців, про відсутність обставин, що обмежують відповідно до цього Закону право на виїзд за кордон (ч.1 ст.4 Закону № 3857).

Відповідно до ст.7 Закону № 3857 правила оформлення і видачі паспортів, їх тимчасового затримання та вилучення визначаються відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України і підлягають опублікуванню.

Згідно з п.2 Правил № 231 оформлення і видача паспорта / проїзного документа здійснюється громадянам України, які постійно проживають в Україні, - територіальними органами та підрозділами ДМС.

Відповідно до п.5 Правил № 231 заява щодо оформлення паспорта / проїзного документа подається особисто або через своїх законних представників до управлінь (відділів) у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб головних управлінь, управлінь МВС в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - територіальні органи), відділів (секторів) у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб міських, районних управлінь, відділів МВС (далі - підрозділи) за місцем проживання в Україні або міжрегіональних центрів видачі паспортних документів незалежно від місця проживання в Україні.

За видачу або продовження строку дії паспорта справляється державне мито (консульський збір) (п.9 Правил № 231).

Згідно з п.10 Правил № 231 для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон подається: заява-анкета встановленого зразка; паспорт громадянина України, свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років); копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра; квитанція про сплату державного мита.

Як встановлено судом та не оспорено сторонами, саме такий пакет документів подано ОСОБА_1 до Слов'яносербського РС УДМС України в Луганській області, а згодом і до Ленінського РВ у м. Луганську УДМС України в Луганській області для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Разом з тим, судом встановлено, що виготовлення бланку паспорта попередніх зразків з вклеюванням фотокартки припинено.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2007 № 858 «Про затвердження технічного опису та зразка бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон та внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» до Правил № 231 внесені зміни), а саме доповнено Правила № 231 додатком 2-1 такого змісту: Порядком централізованого оформлення, виготовлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Відповідно до вказаного Порядку централізованого оформлення, виготовлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон централізоване оформлення, виготовлення та видача паспортів громадянина України для виїзду за кордон (далі - паспорт) громадянам, які проживають в Україні, здійснюється управліннями (відділами) у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, відділів, відділень у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб міських, районних управлінь (відділів) МВС (далі - територіальний орган чи підрозділ), на базі яких утворюються вузли місцевого рівня (у районах, районах у містах, містах обласного значення) та вузли регіонального рівня (в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі), Головним обчислювальним центром Державної інформаційної системи реєстраційного обліку фізичних осіб та їх документування, що діє у складі Державного департаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб МВС (далі - Головний обчислювальний центр) і Державним підприємством «Державний центр персоналізації документів» (далі - Центр).

Анкета отримувача паспорта оформляється безпосередньо уповноваженою особою територіального органу чи підрозділу або консульською посадовою особою дипломатичного представництва чи консульської установи України за кордоном.

Зазначені в анкеті персональні дані передаються до Головного обчислювального центру через вузол відповідного регіонального рівня.

Між вузлами місцевого та регіонального рівня, Головним обчислювальним центром персональні дані передаються каналами зв'язку, згрупованими в спеціальні файли, що містять графічні та текстові дані. До завершення Центром роботи, пов'язаної із забезпеченням технічного захисту інформації, така передача здійснюється з використанням оптичних носіїв інформації.

Головний обчислювальний центр: проводить з використанням бази даних Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів перевірку достовірності відповідного ідентифікаційного номера; передає до Центру персональні дані, необхідні для виготовлення паспортів.

Після виготовлення паспортів персональні дані повертаються Головному обчислювальному центру.

Відповідно до Порядку заповнення паспорта і проїзного документа (додаток 2 до Правил № 231) до бланка паспорта дані вносяться способом лазерного гравірування (пункт 2); елемент ідентифікації (відцифроване або інше зображення обличчя особи) вноситься згідно з ІКАО, Doc. № 9303, ДСТУ 1303-94 (пункт 12); у паспорт вносяться два відцифрованих зображення обличчя пред'явника паспорта, виконані способом лазерного гравірування та лазерної перфорації (пункт 4).

З урахуванням вищевикладеного, а також того, що у Слов'яносербському РС УДМС України в Луганській області відсутнє обладнання для здійснення відцифрованого зображення обличчя пред'явника паспорта, суд дійшов висновку, що Слов'яносербським РС УДМС України в Луганській області правомірно відмовлено у прийнятті документів для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон та запропоновано особисто звернутися до Ленінського РВ у м. Луганську УДМС України в Луганській області, де розміщений місцевий вузол ДІС та наявне відповідне обладнання для здійснення відцифрованого зображення обличчя.

Відтак, судом встановлено, що позовна вимога щодо визнання неправомірними дій УДМС України в Луганській області в особі Слов'яносербського РС УДМС України в Луганській області по відмові у прийнятті документів для оформлення паспорта та направленню ОСОБА_1 для проведення сканування для оформлення паспорта до Ленінського РВ у м. Луганську УДМС України в Луганській області є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.

Стосовно позовної вимоги про визнання неправомірними дій УДМС України в Луганській області в особі Ленінський РВ у м. Луганську УДМС України в Луганській області по відмові ОСОБА_1 у прийнятті документів для оформлення паспорта, суд зазначає таке.

Згідно зі ст.1 Декрету Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 № 7-93 «Про державне мито» (далі - Декрет) платниками державного мита на території України є фізичні та юридичні особи за вчинення в їхніх інтересах дій та видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами.

До об'єктів справляння державного мита належить, в тому числі, державне мито за видачу громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон або продовження строку його дії у розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 10х17 грн. (ст.ст.2, 3 Декрету).

Постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2007 року № 795 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання» визначено перелік платних послуг, серед яких зазначена послуга за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, вартість якої складає 87,15 грн.

Таким чином, сплата установленого Декретом державного мита покриває вартість витрат, пов'язаних із учиненням відповідачем дій щодо видачі громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон (у тому числі й вартість бланка), тому він не вправі вимагати повторної оплати тих самих дій (послуг) на підставі іншого нормативно-правового акта.

Крім того, вимоги відповідача щодо сплати вартості бланка паспорта визнаються судом також необґрунтованими, оскільки в Порядку, на який посилається відповідач в обґрунтування їх правомірності, не встановлено розміру такого відшкодування, не передбачають його й Правила № 231.

Саме до такого висновку зводиться правова позиція, висловлена Верховним Судом України у постанові від 03 грудня 2013 року, яка згідно зі ст.244-2 КАС України, є обов'язковою для суддів при вирішенні аналогічних справ.

Отже, судом встановлено, що дії Ленінського РВ у м. Луганську УДМС України в Луганській області, які виразилися у відмові в прийнятті документів, наданих ОСОБА_1 для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, та вимаганні сплатити додаткові витрати, окрім державного мита, є незаконними, а вимоги позивача в цій частині обґрунтованими.

За таких обставин, суд вважає за необхідне також зобов'язати УДМС України в Луганській області через Ленінський РВ у м. Луганську УДМС України в Луганській області прийняти документи для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_1 за відсутності квитанції про оплату платних послуг підрозділів МВС і Міграційної служби України в сумі 87,15 грн. та квитанції про оплату вартості бланку паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 120,00 грн.

Що стосується вимог позивача про зобов'язання відповідача оформити та видати паспорт громадянина України для виїзду за кордон, суд зазначає таке.

Відповідно до п.13 Правил № 231 підставою для оформлення паспорта / проїзного документа чи обґрунтованої відмови у його видачі є рішення, прийняте начальником (або його заступником) відповідного територіального органу або підрозділу, посадовою особою дипломатичного представництва чи консульської установи України в порядку, встановленому відповідно МВС і МЗС.

Судом встановлено, що УДМС України в Луганській області рішення про оформлення паспорта чи обґрунтованої відмови у його видачі за наслідками проведення процедури, встановлено Законом № 3857 та Правилами № 231, не приймалося.

Оскільки прийняття рішення відповідно до Правил № 231 відноситься до дискреційних повноважень відповідача, адміністративний суд не повноважний підміняти відповідача у виконанні покладених на нього обов'язків та змінювати установлену законодавством процедуру розгляду документів та прийняття рішення про оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, перебираючи на себе функції УДМС України в Луганській області.

З огляду на положення ст.162 КАС України, адміністративний суд може тільки спонукати відповідача до вчинення певних дій, шляхом його зобов'язання вчинити певні дії на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин суд вважає за необхідне зобов'язати УДМС України в Луганській області розглянути та вирішити питання щодо оформлення та видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі поданих нею документів.

Саме такий спосіб захисту порушеного права, на думку суду, гарантуватиме дотримання і захист прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень.

З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

Згідно із положеннями ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

На підставі ч.3 ст.160 КАС України у судовому засіданні 12 травня 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 16 травня 2014 року, про що згідно вимог ч.2 ст.167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись ст.ст.2, 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Ленінського районного відділу у м. Луганську Управління Державної міграційної служби України в Луганській області, які виразилися у відмові в прийнятті документів, наданих ОСОБА_1 для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон та вимаганні сплатити додаткові витрати, окрім державного мита.

Зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Луганській області через Ленінський районний відділ у м. Луганську Управління Державної міграційної служби України в Луганській області прийняти документи для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_1 за відсутності квитанції про оплату платних послуг підрозділів МВС і Міграційної служби України в сумі 87,15 грн. та квитанції про оплату вартості бланку паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 120,00 грн.

Зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Луганській області розглянути та вирішити питання щодо оформлення та видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі поданих нею документів.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 36,54 грн. (тридцять шість гривень п'ятдесят чотири копійки).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 16 травня 2014 року.

Суддя К.О. Пляшкова