Постанова № 38695581, 14.05.2014, Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
14.05.2014
Номер справи
303/2227/14-а
Номер документу
38695581
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 303/2227/14-а № 2-а/303/96/14

ряд. стат. звіту -94

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 травня 2014 року м. Мукачево

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

в особі головуючого - судді Пак М.М.

при секретарі Тромпак В.В.

з участю : представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Ленюська Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мукачево адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 в інтересах якої діє ОСОБА_4 до Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації про визнання протиправним і скасування рішення суб'єкта владних повноважень,-

встановив:

Позивач - ОСОБА_3 в інтересах якої діє ОСОБА_4 звернулася до суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації про визнання протиправним і скасування рішення суб'єкта владних повноважень.

Позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_4 та ІНФОРМАЦІЯ_5 у неї народилися діти - ОСОБА_6 та ОСОБА_7, у зв'язку з чим вона щомісячно отримувала грошові кошти, у якості двох видів соціальної допомоги на кожну дитину - допомогу при народженні дитини та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вказані види допомоги були призначені та виплачувалися Управлінням соціального захисту населення Мукачівської РДА, проте з лютого 2014 року відповідач не здійснив виплату їй вказані види допомоги, оскільки відповідно до листа від 17 березня 2014 року № 01-22/337 Управлінням соціального захисту населення Мукачівської РДА прийнято рішення про призупинення виплат таких допомог згідно з постановою КМУ від 27 грудня 2001 року №1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми". Вважає, що дане рішення є протиправним і підлягає скасуванню, оскільки чинним законодавством не передбачено такого виду рішення, як призупинення виплат державних соціальних допомог. Між тим, пунктом 13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми встановлено право Управління на прийняття рішення про припинення виплати допомоги, однією з підстав якою є нецільове використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини. Проте у листі Управління за № 01-22/377 від 17 березня 2014 року вказано, що він не може встановити цільове використання державних соціальних допомог. Отже, рішення Управління соцзахисту про призупинення виплат позивачу (ОСОБА_3) державних соціальних допомог, пов'язаних з народженням та доглядом за дітьми ОСОБА_6 та ОСОБА_7, є незаконним та таким, що грубо порушує права позивача. Тому звертається до суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправним і скасувати рішення Управління соціального захисту населення Мукачівської РДА про призупинення виплат їй (ОСОБА_3) державних соціальних допомог, у зв'язку з народженням та доглядом за дітьми ОСОБА_6 та ОСОБА_7; зобов'язати Відповідача протягом десяти днів з дня набрання постановою законної сили виплатити їй грошові кошти у якості державних соціальних допомог, які не були виплачені у зв'язку з прийняттям оскаржуваного рішення за весь період дії останнього та стягнути судовий збір та витрати на правову допомогу у розмірі 4000 грн.

-2-

Позивач - ОСОБА_3 у судове засідання не з'явилася по невідомій суду причині, про час і місце розгляду справи повідомлялась належним чином.

Представник позивача - ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_3 підтримав в повному обсязі, просить їх задоволити з підстав визначених у позовній заяві.

Відповідач - представник Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації Ленюська Н.В. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та просила суд в задоволенні позову відмовити, оскільки декілька разів за місцем проживання позивача ОСОБА_3 : АДРЕСА_1 виїжджала комісія Управління соціального захисту населення Мукачівської РДА для встановлення цільового використання коштів, однак позивача жодного разу вдома не було, тому Управлінням було винесено рішення про призупинення виплати державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, про що також було складено Акти № 2, 7 про обстеження матеріально - побутових умов сім'ї ОСОБА_3.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд виходить із наступних обставин.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що у батьків ОСОБА_8 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4 народився син - ОСОБА_6, а ІНФОРМАЦІЯ_5 народилася донька - ОСОБА_7 Мар'янінва, що підтверджується копією свідоцтва про народження Серії НОМЕР_2 виданого 18 липня 2011 року виконкомом Кольчинської селищної ради Мукачівського району Закарпатської області та копією свідоцтва серії НОМЕР_3 виданого 08 листопада 2012 року відділом Державної реєстрації цивільного стану по місту Мукачеву Мукачівського міськрайонного управління юстиції України (а.с.6,7).

Відповідно до листа за № 01-22/377 від 17 березня 2014 року Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації в склад сім'ї ОСОБА_3 входять : чоловік - ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, син - ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_6., син - ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_4, донька - ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2 та зареєстровані за адресою АДРЕСА_1. Так, згідно обстеження місця проживання позивача державними соціальними інспекторами в присутності представників органів місцевого самоврядування та соціальних фахівців було виявлено факт відсутності сім'ї за вищевказаною адресою, у зв'язку з чим було складено акти (№2 від 10.01.2014р. та №18 від 18.02.2014р.) про неможливе встановлення цільового використання державних соціальних допомог та прийнято рішення про призупинення виплат державних соціальних допомог згідно постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 "Про затвердження Порядку призначення виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" до виявлення обставин (а.с.9).

Згідно статті 19 Конституції України правовий порядок в України грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Нормами статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскаржень рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В статті 71 КАС України закріплено норми, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей. Статтею 23 даного Закону встановлено, що рішення органу, що призначає і здійснює виплату державної допомоги, може бути оскаржено у вищестоящих органах виконавчої влади або у судовому порядку.

-3-

З частини 10 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми затвердженого Постановою № 1751 Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.

Відповідно до пункту 13 Порядку призначення і виплат державної допомоги сім'ям з дітьми - виплата допомоги припиняється у разі нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини, а у разі встановлення факту нецільового використання коштів зазначені органи подають керівнику органу, що призначив допомогу, пропозиції щодо припинення її виплати.

Судом знайдено підставність задоволення позовних вимог ОСОБА_3 в інтересах якої діє представник ОСОБА_4 в частині визнання протиправним та скасування рішення Управління соціального захисту населення Мукачівської РДА про призупинення позивачу виплат державних соціальних допомог, оскільки пунктом 13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми затвердженого Постановою № 1751 Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року передбачено припинення виплати такої допомоги у разі встановленння нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини, а не призупинення. Так, законодавством України врегульовано, що з метою здійснення контролю та уникнення нецільового використання такої допомоги та створенням належних умов для утримання дітей, головні державні соціальні інспектори і державні соціальні інспектори органів праці та соціального захисту населення разом з управліннями (відділами) у справах сім'ї та молоді, службами у справах дітей і органами опіки та піклування здійснюють вибіркове обстеження окремих сімей, і у разі встановлення факту нецільового використання коштів зазначені органи подають керівнику органу, що призначив допомогу при народженні дитини, пропозиції щодо - припинення її виплати. Тобто, відповідачем прийнято рішення про призупинення соціальних виплат неправомірно.

Судом не знайдено підтвердження про те, що позивачем по справі ОСОБА_3 понесено витрати пов'язані з оплатою правової допомоги, тобто крім розрахунку вартості правової допомоги, суду не надано квитанцію чи платіжне доручення про те, що замовником (ОСОБА_3) сплачено виконавцю (адвокату ОСОБА_4.) - 4000 грн. 00 коп. за надання послуг, у зв'язку з чим в частині задовлення позовної вимоги про стягнення з відповідача Управління соціального захисту населення Мукачівської РДА витрати на правову допомогу - слід відмовити.

На підставі вищенаведеного суд приходить до висновку що позовні вимоги ОСОБА_3 в інтересах якої діє ОСОБА_4 підлягає до часткового задоволення.

Керуючись ст.ст. 18, 71, 158 - 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми затвердженого Постановою № 1751 Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року, суд, -

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_3 в інтересах якої діє ОСОБА_4 до Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації про визнання протиправним і скасування рішення суб'єкта владних повноважень - задоволити частково.

Визнати протиправним і скасувати рішення Управління соціального захисту населення Мукачівської районноїх державної адміністрації про призупинення виплат ОСОБА_3 державних осціальних допомог, призначених у зв'язку з народженням та доглядом за дітьми ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_5.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації протягом десяти календарних днів з дня набрання постановою суду законної сили виплатити ОСОБА_3 грошові кошти у якості державних соціальних допомог, які не були виплачені їй у зв'язку з прийняттям оскаржуваного рішення за весь період дії останнього.

Стягнути з Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_3, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, мешканки АДРЕСА_1 сплачений судовий збір - 73 (сімдесят три) гривні 08 копійок.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

-4-

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий М.М.Пак