ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
__________________________
УХВАЛА
про відмову у прийнятті позовної заяви
"14" травня 2014 р.
924/625/14
Господарський суд Хмельницької області у складі:
Суддя Виноградова В.В., розглянувши матеріали
за позовом Ізяславського районного споживчого товариства м. Ізяслав
до Ізяславського відділення Славутської МДПІ м. Ізяслав
про розстрочення податкового боргу згідно податкового повідомлення-рішення від 29.04.2014 р. №0007381701
ВСТАНОВИВ:
На адресу суду надійшла позовна заява Ізяславського РСТ до Ізяславського віддділення Славутської МДПІ про розстрочення податкового боргу в розмірі 63274,55 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 29.04.2014 р. №0007381701.
Відповідно до ст. 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені процесуальним законом до їх підсудності.
Враховуючи вимоги статей 1, 4-1, 12 ГПК України господарські суди розглядають справи в порядку позовного провадження, коли склад учасників спору відповідає приписам статті 1 ГПК , а правовідносини, з яких виник спір, мають господарський характер.
У п. 3.1 постанови ВГСУ від 24.10.2011 № 10 "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам" зазначено, що господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов: участь у спорі суб'єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
Відповідно до ст. 12 ГПК України господарським судам підвідомчі:
1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім:
спорів про приватизацію державного житлового фонду;
спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов;
спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін;
спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів;
інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів;
2) справи про банкрутство;
3) справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції;
4) справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов’язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, крім трудових спорів;
5) справи у спорах щодо обліку прав на цінні папери;
6) справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів;
7) справи у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно якого порушено справу про банкрутство, у тому числі справи у спорах про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником; стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника, за винятком спорів, пов'язаних із визначенням та сплатою (стягненням) грошових зобов'язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України, а також справ у спорах про визнання недійсними правочинів (договорів), якщо з відповідним позовом звертається на виконання своїх повноважень контролюючий орган, визначений Податковим кодексом України;
8) справи за заявами про затвердження планів санації боржника до порушення справи про банкрутство.
З вищезазначеного вбачається, що позови про розстрочення податкового боргу згідно податкового повідомлення-рішення не відносяться до підвідомчості господарського суду.
Разом з тим, судом звертається увага позивача, що відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 17 КАСУ юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму, тобто на публічно-правові спори.
З огляду на зазначене, позивачем порушені вимоги встановлені ГПК України щодо підвідомчості справ господарським судам України, оскільки дана позовна заява не узгоджується з приписами ст. 12 ГПК України та підлягає розгляду за правилами Кодексу адміністративного судочинства України, так як зазначений в позові спір носить публічно-правовий характер.
Згідно зі ч. 1 п. 1 ст. 62 ГПК України суддя відмовляє в прийнятті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України.
Таким чином, зазначена вище позовна заява не підлягає розгляду в господарських судах України, що є підставою для відмови у прийнятті останньої.
Окрім того, згідно п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі.
Питання про повернення сплаченої суми судового збору вирішується господарським судом за результатами розгляду відповідних матеріалів, у тому числі й за відсутності заяви (клопотання) сторони чи іншого учасника судового процесу про повернення суми судового збору. Про таке повернення зазначається: - в ухвалі, якою здійснюється відмова у прийнятті або повернення заяви (скарги), за подання якої сплачується судовий збір (п. 5.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №7 від 21.02.2013 р. "Про деякі питання практики застосування розділу 6 ГПК України"
Враховуючи вищевикладене, судовий збір в сумі 1218 грн. сплачений згідно з платіжними дорученнями № 40 від 08052014р., підлягає поверненню заявнику.
Керуючись ст. 12, ч.1 п. 1 ст. 62,ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір", суд -
УХВАЛИВ:
Відмовити у прийнятті позовної заяви.
Повернути Ізяславському районному споживчому товариству м. Ізяслав, вул. Шевченка, 54 (код 30003990) з Державного бюджету України судовий збір, сплачений згідно з платіжним дорученням № 40 від 08.05.2014 р., в розмірі 1218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень 00 коп.) у зв’язку з відмовою у прийнятті позовної заяви.
Додаток: позовна заява і додані до неї матеріали на 4 аркушах, в т. ч. платіжне доручення № 40 від 08.05.2014 р. про сплату 1218 грн. судового збору.
Суддя В.В. Виноградова
Віддрук. 2 прим. : 1 - в наряд, 2 - позивачу (м. Ізяслав, вул. Шевченка, 54) - рекомендованим.