Рішення № 38687478, 06.05.2014, Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
06.05.2014
Номер справи
2-4856/11
Номер документу
38687478
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2-4856/11

Провадження № 2/0182/578/2014

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

06.05.2014 року м. Нікополь

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі :

головуючого судді Кобеляцької - Шаховал І.О.

за участю секретаря Скоробогатової А.О.

представника прокуратури Савенко А.Ю.

представника позивача Чумак О.М.

представника третьої особи Кучеровця В.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Нікополі справу за позовом Нікопольського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Покровської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області до ОСОБА_5, треті особи - Нікопольська районна державна адміністрація Дніпропетровської області та Нікопольська об"єднана державна податкова інспекція, про стягнення збитків, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою до відповідача про стягнення збитків.

В обгрутування своїх вимог він посилається на наступні обставини.

Відповідно до ст.121 Конституції України, обов'язок представництва інтересів держави в суді покладено на прокуратуру. Відповідно до ст.36-1 Закону України „Про прокуратуру", представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою для представництва у суді інтересів держави є наявність або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою. В даному випадку Нікопольський міжрайонний прокурор звертається до суду з позовом в інтересах Покровської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області, виходячи з наступного. Відповідно до ст.83 Земельного кодексу України та п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України, землі в межах населених пунктів перебувають у комунальній власності, суб'єктами права власності якої є адміністративно - територіальні одиниці в особі відповідних місцевих рад і до розмежування земель державної і комунальної власності, повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів (крім земель, переданих у приватну власність) здійснює місцева рада. Згідно п.34 ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", виключною компетенцією сільських, селищних та міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, у зв'язку з чим, в даному випадку, органом, уповноваженим здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, є Покровська сільська рада Нікопольського району Дніпропетровської області. Нікопольською міжрайонною прокуратурою проведена перевірка додержання вимог земельного законодавства України під час використання ОСОБА_5 земельної ділянки рекреаційного призначення, площею 1,3705 га на території Покровської сільської ради Нікопольського району за фактичним розміщення будівель та споруд бази відпочинку в АДРЕСА_1. За наслідками проведеної перевірки встановлено, що вказана земельна ділянка використовується ОСОБА_5 без належним чином оформлених документів на землю. Згідно ч.1 ст.116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Відповідно до ст.125 Земельного кодексу України, право власності або право користування земельною ділянкою виникає після одержання власником або користувачем документа, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою та його державної реєстрації, а право на оренду земельної ділянки виникає після укладання договору оренди та його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та його державної реєстрації - забороняється. Документи, що посвідчують право на земельну ділянку, визначені ст.126 Земельного кодексу України, зокрема, право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, право користування земельною ділянкою - державним актом на право постійного користування, а право оренди земельної ділянки - договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону. Відповідно до ст.206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, а земельного податку - дані державного земельного кадастру. Згідно зі ст.156 Земельного кодексу України, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок, в тому числі, неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки. Відповідно до ст.157 Земельного кодексу України, відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органі виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки. Постановою КМУ № 284 від 19.04.1993 року затверджено Порядок визначення та відшкодування збитків власникам земель та землекористувачам. Відповідно до п.п.1, 2 зазначеного Порядку, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок. Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. З урахуванням того, що ОСОБА_5 використовує земельну ділянку, площею 1,3705 га., на території Покровської сільської ради Нікопольського району без правовстановлюючих документів, що є порушенням ст.ст.116, 125 Земельного кодексу України, розпорядженням голови Нікопольської районної державної адміністрації № 566-р-11 від 25.08.2011 було створено комісію з визначення та відшкодування збитків, завданих внаслідок використання суб'єктами господарювання, в тому числі і ОСОБА_5, земельних ділянок на території Покровської сільської ради. Комісією з визначення та відшкодування збитків, відповідно до постанови КМУ № 284 від 19.04.1993 року, розраховано збитки, завдані безоплатним користуванням ОСОБА_5 земельною ділянкою, площею 1,3705 га. на території Покровської сільської ради Нікопольського району, розмір яких склав 58 033,66 грн. за період з вересня 2008 року по вересень 2011 року. Акт визначення збитків, завданих безоплатним користуванням земельною ділянкою ОСОБА_5 затверджено розпорядженням голови Нікопольської районної державної адміністрації № 570-р-11 від 30.08.2011 року. Відповідно до ст.14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Згідно ст.13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом. Відповідно до ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Відповідачем в добровільному порядку шкода, завдана внаслідок безоплатного користування земельною ділянкою, площею 1,3705 га., розташованої на території Покровської сільської ради, в сумі 58 033,66 грн. не відшкодована, що, в свою чергу, є підставою для її стягнення в судовому порядку. Згідно п.6 ст.110 ЦПК України, позови про відшкодування шкоди, завданої майну фізичних або юридичних осіб, можуть пред'являтися також за місцем завдання шкоди. В даному випадку, предметом позову є стягнення збитків, заподіяних внаслідок безоплатного використання земельної ділянки, площею 1,3705 га., яка знаходиться на території Покровської сільської ради Нікопольського району в АДРЕСА_1. З урахуванням зазначеного, позов про стягнення збитків, завданих внаслідок безоплатного користування земельною ділянкою, площею 1,3705 га., розташованої на території Покровської сільської ради, підсудний Нікопольському міськрайонному суду.

Представник прокуратури в судовому засіданні позовні вимоги підтримала і просила їх задовольнити в повному обсязі. Суду пояснила, що позивачем не було оскаржено ані розпорядження голови Нікопольської райдержадміністрації стосовно створення комісії по визначенню збитків, спричинених відповідачем Покровській сільській раді, ані акту визначення збитків, завданих користуванням земельною ділянкою відповідачем.

Представник позивача - Покровської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області - в судовому засіданні позовні вимоги підтримала і просила їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність. З позовом не погодився, згідно наданих ним заперечень, в яких посилається на те, що не погоджується із зазначеним прокурором розрахунком, оскільки, згідно з Актом визначення збитків, за період з 01.09.2008 року по 31.12.2010 року розраховано 56 339,94 гривень. Для здійснення розрахунку комісією застосовувалась стаття 9 Закону України „Про плату за землю" (в період його дії), яка визначає, що податок за земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико - культурного призначення справляється у розмірі 50 відсотків від грошової оцінки одиниці площі ріллі по області. Однак, із зазначеним розрахунком погодитись не можна, оскільки земельна ділянка відноситься до земель лісового фонду (довідка Управління Держземагенства у Нікопольському районі від 14.05.2013 року № 1951/01- 13) і для розрахунку комісія повинна була застосувати частину 2 статті 10 Закону Україну „Про плату за землю" - податок за земельні ділянки, що входять до складу земель лісового фонду і зайняті виробничими, культурно-побутовими, жилими будинками та господарськими будівлями і спорудами, справляється у розмірі 0,3 відсотка від грошової оцінки одиниці площі ріллі по області. У такому випадку, сума орендної плати повинна складати: у 2008 році - 124,94 гривень на рік за 1,3705 га, у 2009 році - 143,94 гривень на рік за 1,3705 га, у 2010 році - 152,45 гривень на рік за 1,3705 га, що значно менше, ніж розраховано комісією. Таким чином, комісія райдержадміністрації неправомірно застосувала ставку земельного податку 50 %, яка розповсюджується на земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико - культурного призначення. Відповідно до статті 20 Земельного кодексу України (на період здійснення розрахунку) віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради Міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Такого рішення райдержадміністрацією прийнято не було. Як вбачається з довідки Управління Держземагенства у Нікопольському районі від 14.05.2013 року № 1951/01-13, земельна ділянка віднесена до категорії земель - лісового фонду та її цільове призначення не змінювалось і на момент здійснювання розрахунку збитків. Враховуючи зазначене, позов Нікопольського міжрайонного прокурора в частині стягнення збитків за період з 01.09.2008 року по 31.12.2010 року в розмірі 56 339,94 гривень - задоволенню не підлягає. Згідно з Актом визначення збитків, за період з 01.01.2011 року по 31.08.2011 року розраховано 1 693,72 гривень. Розрахунок було проведено відповідно до статті 279 Податкового кодексу України, яка також визначає ставку податку за земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення. Однак, комісія повинна була застосувати, пункт 280.2 статті 280 Податкового кодексу України який визначає, що ставка податку за земельні ділянки на землях водного фонду, а також за земельні ділянки лісогосподарського призначення (лісового фонду), які зайняті виробничими, культурно-побутовими, господарськими та іншими будівлями і спорудами, встановлюється у розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області. Проте тотожність відсоткової ставки не впливає на правомірність розрахунку, оскільки відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Тому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представник третьої особи - Нікопольської районної державної адміністрації Дніпропетровської області - в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник третьої особи - Нікопольської об"єднаної державної податкової інспекції - в судове засідання не прибув. Про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином. Про причини неявки до суду не повідомив. Справа слухалась у його відсутність.

Вислухавши представників позивача, третьої особи, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Відповідно до ст.83 Земельного кодексу України та п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України, землі в межах населених пунктів перебувають у комунальній власності, суб'єктами права власності якої є адміністративно - територіальні одиниці в особі відповідних місцевих рад і до розмежування земель державної і комунальної власності, повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів (крім земель, переданих у приватну власність) здійснює місцева рада.

Згідно п.34 ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", виключною компетенцією сільських, селищних та міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин

Відповідно до ч.1 ст.116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно зі ст.125 Земельного кодексу України, право власності або право користування земельною ділянкою виникає після одержання власником або користувачем документа, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою та його державної реєстрації, а право на оренду земельної ділянки виникає після укладання договору оренди та його державної реєстрації.

Відповідно до ст.206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, а земельного податку - дані державного земельного кадастру.

Згідно зі ст.156 Земельного кодексу України, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок, в тому числі, неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Відповідно до ст.157 Земельного кодексу України, відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органі виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки.

Згідно зі ст.14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ст.13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.

Згідно зі ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до п.6 ст.110 ЦПК України, позови про відшкодування шкоди, завданої майну фізичних або юридичних осіб, можуть пред'являтися також за місцем завдання шкоди.

Як встановлено в судовому засіданні, органом, уповноваженим здійснювати відповідні функції щодо розпорядження землями в межах населених пунктів (крім земель, переданих у приватну власність) у спірних відносинах, є Покровська сільська рада Нікопольського району Дніпропетровської області. Нікопольською міжрайонною прокуратурою проведена перевірка додержання вимог земельного законодавства України під час використання ОСОБА_5 земельної ділянки рекреаційного призначення, площею 1,3705 га на території Покровської сільської ради Нікопольського району за фактичним розміщення будівель та споруд бази відпочинку в АДРЕСА_1. За наслідками проведеної перевірки встановлено, що вказана земельна ділянка використовується ОСОБА_5 без належним чином оформлених документів на землю. З урахуванням того, що ОСОБА_5 використовує земельну ділянку, площею 1,3705 га., на території Покровської сільської ради Нікопольського району без правовстановлюючих документів, що є порушенням ст.ст.116, 125 Земельного кодексу України, розпорядженням голови Нікопольської районної державної адміністрації № 566-р-11 від 25.08.2011 було створено комісію з визначення та відшкодування збитків, завданих внаслідок використання суб'єктами господарювання, в тому числі і ОСОБА_5, земельних ділянок на території Покровської сільської ради (а.с.5). Комісією з визначення та відшкодування збитків, відповідно до постанови КМУ № 284 від 19.04.1993 року, розраховано збитки, завдані безоплатним користуванням ОСОБА_5 земельною ділянкою, площею 1,3705 га. на території Покровської сільської ради Нікопольського району, розмір яких склав 58 033,66 грн. за період з вересня 2008 року по вересень 2011 року. Акт визначення збитків, завданих безоплатним користуванням земельною ділянкою ОСОБА_5 затверджено розпорядженням голови Нікопольської районної державної адміністрації № 570-р-11 від 30.08.2011 року (а.с.6-7) і відповідачем оскаржений не був. Тому суд не може прийняти до уваги заперечення відповідача. Тим більше, що відповідачем надано до суду Акт обстеження земельної ділянки на території Покровської сільської ради, на якій розташована база відпочинку, датований 2004 роком та такий, що містить виправлення в сумі податку, який необхідно сплачувати за користування земельною ділянкою. Оскільки в добровільному порядку шкода, завдана внаслідок безоплатного користування земельною ділянкою, площею 1,3705 га., розташованої на території Покровської сільської ради, в сумі 58 033,66 грн. не відшкодована, вона підлягає стягненню в судовому порядку.

За таких обставин суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 13, 14, 121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України „Про прокуратуру", ст. ст. 116, 125, 126, 156, 157, 206 Земельного кодексу України, ст.. 1166 ЦК України, ст. ст. 45, 110, 118 - 120 ЦПК України, -

В И Р І Ш И В:

Стягнути з ОСОБА_5 на користь Покровської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області (53273, Дніпропетровська область, Нікопольський район, с.Покровське, вул. Радянська, буд. 19-Б, код ЄДРПОУ 04340342) збитки, завдані безоплатним користуванням земельною ділянкою, площею 1,3705 га., на території Покровської сільської ради Нікопольського району, в розмірі 58 033,66 грн.

Стягнути з ОСОБА_5 на користь держави судовий збір в сумі 580 грн. 34 коп.

Рішення суду першої інстанції може бути оскаржено протягом десяти днів з дня проголошення рішення до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Нікопольський міськрайонний суд.

Суддя: І. О. Кобеляцька-Шаховал