Постанова № 38685458, 06.05.2014, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.05.2014
Номер справи
802/1197/14-а
Номер документу
38685458
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

06 травня 2014 р. Справа № 802/1197/14-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Альчука Максима Петровича ,

розглянувши у порядку письмового провадження матеріали справи

за позовом: Тростянецької центральної районної лікарні

до: Бершадської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Вінницькій області

про: визнання дій та бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась Тростянецька центральна районна лікарня з адміністративним позовом до Бершадської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Вінницькій області про визнання дій та бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач не виконуючи постанови Вінницького окружного адміністративного суду від 20.07.2011 року у справі № 2а/0270/2423/11, нараховував штрафні санкції та пеню на суму 37146 грн. неіснуючого податкового боргу та зараховував кошти позивача, які останній спрямовував на сплату поточних зобов'язань по ПДВ.

Представник позивача в судове засідання не з’явився, проте надав суду заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, причини неявки суду невідомі, письмових заперечень суду не надано. Про дату, час і місце розгляду справи відповідач повідомлявся належним чином.

Згідно із ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

З огляду на те, що відповідача повідомлено належним чином про судові засідання, його неявка за вказаних обставин не перешкоджає розгляду справи.

Частиною 6 ст. 128 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи відсутність перешкод для розгляду справи, з урахуванням встановлених обставин, суд дійшов до висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку про задоволення позову, з наступних підстав.

Тростянецька центральна районна лікарня є юридичною особою, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи № 187125 від 23.12.2003 року, згідно довідки № 10 від 28.01.2009 року взята на облік в органах державної податкової служби 14.04.1995 року за № 460 (а.с. 11-19, 21).

Згідно довідки про періоди реєстрації платника податку та зняття з обліку Тростянецька ЦРЛ 16.01.2004 року була зареєстрована платником ПДВ, 02.11.2007 року свідоцтво платника ПДВ анульовано, 19.08.2009 року позивача знову було зареєстровано платником ПДВ, 31.07.2012 року свідоцтво анульовано згідно власної заяви (а.с. 22).

На даний час Тростянецька ЦРЛ є платником ПДВ, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію платника ПДВ № 200126065 від 17.05.2013 року (а.с. 20).

Судом встановлено, що постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 20.07.2011 року у справі № 2а/0270/2423/11 адміністративний позов Тростянецької центральної районної лікарні до Тростянецької ОДПІ (правонаступником якої є Бершадська ОДПІ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено (а.с. 23-27).

На виконання вищевказаної постанови Вінницьким окружним адміністративним судом 13.11.2012 року видано виконавчий лист.

Постановою про закінчення виконавчого провадження від 08.11.2013 року примусове виконання виконавчого листа від 13.11.2012 року закінчено, оскільки державний виконавець вжив усіх заходів з примусового виконання рішення суду (а.с. 48-50).

14.11.2013 року на підставі повідомлення відділу примусового виконання рішень УДВС ГУ юстиції у Вінницькій області слідчим відділенням Бершадського РВ УМВС України у Вінницькій області розпочато досудове розслідування за фактом невиконання посадовими особами Бершадської ОДПІ судового рішення у справі № 2а/0270/2423/11 від 20.07.2011 року, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12013010090001134 за ч. 1 ст. 382 КК України та направлено матеріали кримінального провадження в прокуратуру Вінницької області за підсудністю (а.с. 51).

Невиконання відповідачем вищевказаного судового рішення стало підставою для звернення останнього до суду з проханням визнати бездіяльність відповідача щодо невиконання постанови від 20.07.2011 року протиправною, визнати протиправними дії Бершадської ОДПІ щодо зарахування коштів Тростянецької ЦРЛ в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати визначеного платником податків за період з серпня 2011 року по грудень 2011 року, з січня 2012 року по липень 2012 року, з червня 2013 року по грудень 2013 року та січень-лютий 2014 року, зобов'язати Бершадську ОДПІ внести зміни до особового рахунку Тростянецької ЦРЛ з ПДВ, скасувати 4223,99 грн. несплаченої пені, внісши зміни до особового рахунку Тростянецької ЦРЛ з ПДВ.

Визначаючись стосовно позовних вимог суд звертає увагу на наступне.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 20.07.2011 року у справі № 2а/0270/2423/11 встановлено, що відповідач не мав права самостійно змінювати призначення платежу визначене платником податку в платіжних дорученнях та спрямовувати його на погашення податкового боргу що виник раніше, а тому дії Тростянецької ОДПІ (правонаступником якої є Бершадська ОДПІ) щодо самостійного зарахування платежів спрямованих Тростянецькою ЦРЛ в рахунок погашення поточних податкових зобов'язань по ПДВ за період з серпня 2009 року по серпень 2010 року у рахунок сплати податкового боргу визнано протиправними та зобов'язано Тростянецьку ОДПІ внести зміни до особового рахунку Тростянецької ЦРЛ з ПДВ.

Згідно п. 203.1. ст. 203 ПК України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Пунктом 203.2. ст. 203 ПК України визначено, що платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

На виконання вищевказаних норм законодавства Тростянецька ЦРЛ подавала відповідачеві податкові декларації з ПДВ за період з серпня по грудень 2011 року, з січня по липень 2012 року, з червня по грудень 2013 року, січень-лютий 2014 року та у визначений законом строк сплачувала узгоджену суму податкового зобов'язання з ПДВ (а.с. 60-124, 126-143).

Проте, не виконуючи вимоги постанови Вінницького окружного адміністративного суду від 20.07.2011 року відповідач і надалі продовжує самостійно зараховувати платежі спрямовані Тростянецькою ЦРЛ в рахунок погашення поточних податкових зобов'язань по ПДВ на погашення податкового боргу що виник в попередніх звітних періодах.

Крім того, відповідно до акту № 182-02 від 17.03.2014 року, наданого відповідачем, за Тростянецькою ЦРЛ станом на 01.01.2014 року рахується заборгованість в сумі 71722,50 грн.

01.03.2014 року відповідачем внесені зміни в облікову картку позивача та зменшено суму податкового боргу на суму 37146 грн. Станом на 04.03.2014 року за Тростянецькою ЦРЛ рахується заборгованість по ПДВ в сумі 31181,59 грн. з яких основний борг в сумі 26957,60 грн. та пеня в сумі 4223,99 грн.

Однак, відповідно до акту звірення розрахунків платника з бюджетом за період з 01.09.2009 року по 30.09.2010 року станом на 01.09.2009 року за даними відповідача не рахувалося податкового боргу, несплаченої пені та будь-яких інших заборгованостей, суму податкових зобов'язань зменшено на суму 37146 грн. Станом на 01.01.2010 року жодної заборгованості з боку Тростянецької ЦРЛ по ПДВ за даними податкового органу не існує (а.с. 56-59).

За таких обставин, не виконуючи вищевказаного судового рішення відповідач весь час, починаючи з 01.08.2011 року по 01.03.2014 рік вважав суму в розмірі 37146 грн. податковим боргом та нараховував на неї штрафні санкції та пеню, зараховуючи кошти позивача, які останній спрямовував на сплату поточних зобов'язань по ПДВ, в рахунок оплати такого податкового боргу, який насправді не існує.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судове рішення, яким закінчується розгляд справи в суді, ухвалюється іменем України.

Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається процесуальним законом.

Частиною 4 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" визначено, що невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.

Таким чином, Тростянецька центральна районна лікарня своєчасно сплачувала самостійно нараховані податкові зобов'язання по ПДВ згідно декларацій за період з серпня по грудень 2011 року, з січня по липень 2012 року, з червня по грудень 2013 року, січень-лютий 2014 року, а відтак дії Бершадської ОДПІ щодо зарахування коштів в рахунок погашення неіснуючого податкового боргу є протиправними.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 11 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, відповідно до ст. 86 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

При цьому, суд зазначає, що позовна вимога позивача про визнання бездіяльності Бершадської ОДПІ щодо невиконання постанови Вінницького окружного адміністративного суду від 20.07.2011 року у справі № 2а/0270/2423/11 протиправною не може бути задоволена, оскільки підлягає вирішенню в порядку кримінального судочинства у відповідності до ст. 382 КК України.

Приймаючи вказане рішення, суд керується п. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України, відповідно до якого у разі задоволення позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень та про зобов’язання вчинити певні дії.

Що стосується вимоги про скасування 4223,99 грн. несплаченої пені шляхом внесення змін до особового рахунку Тростянецької центральної районної лікарні (01982666) з податку на додану вартість суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 129.2. ст. 129 ПК України у разі скасування нарахованого контролюючим органом грошового зобов'язання (його частини) у порядку адміністративного та/або судового оскарження пеня за період заниження такого грошового зобов'язання (його частини) скасовується.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне дану вимогу позивача задовольнити частково шляхом зобов'язання Бершадської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Вінницькій області скасувати 4223,99 грн. несплаченої пені, внісши зміни до особового рахунку Тростянецької центральної районної лікарні (01982666) з податку на додану вартість.

Відповідно до ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Бершадської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Вінницькій області щодо зарахування коштів Тростянецької центральної районної лікарні в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків за період з серпня 2011 року по грудень 2011 року, з січня 2012 року по липень 2012 року, з червня 2013 року по грудень 2013 року та в січні та лютому 2014 року.

Зобов'язати Бершадську об'єднану державну податкову інспекцію ГУ Міндоходів у Вінницькій області внести зміни до особового рахунку Тростянецької центральної районної лікарні (01982666) з податку на додану вартість, а саме:

- зарахувати суму, сплачену платіжним дорученням № 2048 від 16.09.2011 року в розмірі 3 615 грн. у сплату податкового зобов'язання з податку на додану вартість за серпень 2011 року згідно податкової декларації Тростянецької ЦРЛ по податку на додану вартість за серпень 2011 року;

- зарахувати суму, сплачену платіжним дорученням № 2344 від 20.10.2011 року в розмірі 971 грн. у сплату податкового зобов'язання з податку на додану вартість за вересень 2011 року згідно податкової декларації Тростянецької ЦРЛ по податку на додану вартість за вересень 2011 року;

- зарахувати суму, сплачену платіжним дорученням № 2527 від 2011 року в розмірі 472 грн. у сплату податкового зобов'язання з податку на додану вартість за жовтень 2011 року згідно податкової декларації Тростянецької ЦРЛ по податку на додану вартість за жовтень 2011 року;

- зарахувати суму, сплачену платіжним дорученням № 2647 від 15.12.2011 року в розмірі 246 грн. у сплату податкового зобов'язання з податку на додану вартість за листопад 2011 року згідно податкової декларації Тростянецької ЦРЛ по податку на додану вартість за листопад 2011 року;

- зарахувати суму, сплачену платіжним дорученням № 67 від 24.01.2012 року в розмірі 883 грн. у сплату податкового зобов'язання з податку на додану вартість за грудень 2011 року згідно податкової декларації Тростянецької ЦРЛ по податку на додану вартість за грудень 2011 року;

- зарахувати суму, сплачену платіжним дорученням № 208 від 17.02.2012 року в розмірі 642 грн. у сплату податкового зобов'язання з податку на додану вартість за січень 2012 року згідно податкової декларації Тростянецької ЦРЛ по податку на додану вартість за січень 2012 року;

- зарахувати суму, сплачену платіжним дорученням № 367 від 21.03.2012 року в розмірі 227 грн. у сплату податкового зобов'язання з податку на додану вартість за лютий 2012 року згідно податкової декларації Тростянецької ЦРЛ по податку на додану вартість за лютий 2012 року;

- зарахувати суму, сплачену платіжним дорученням № 500 від 18.04.2012 року в розмірі 556 грн. у сплату податкового зобов'язання з податку на додану вартість за березень 2012 року згідно податкової декларації Тростянецької ЦРЛ по податку на додану вартість за березень 2012 року;

- зарахувати суму, сплачену платіжним дорученням № 656 від 17.05.2012 року в розмірі 682 грн. у сплату податкового зобов'язання з податку на додану вартість за квітень 2012 року згідно податкової декларації Тростянецької ЦРЛ по податку на додану вартість за квітень 2012 року;

- зарахувати суму, сплачену платіжним дорученням № 807 від 19.06.2012 року в розмірі 761 грн. у сплату податкового зобов'язання з податку на додану вартість за травень 2012 року згідно податкової декларації Тростянецької ЦРЛ по податку на додану вартість за травень 2012 року;

- зарахувати суму, сплачену платіжним дорученням № 969 від 25.07.2012 року в розмірі 521 грн. у сплату податкового зобов'язання з податку на додану вартість за червень 2012 року згідно податкової декларації Тростянецької ЦРЛ по податку на додану вартість за червень 2012 року;

- зарахувати суму, сплачену платіжним дорученням № 1035 від 31.07.2012 року в розмірі 640 грн. у сплату податкового зобов'язання з податку на додану вартість за липень 2012 року згідно податкової декларації Тростянецької ЦРЛ по податку на додану вартість за липень 2012 року;

- зарахувати суму, сплачену платіжними дорученнями № 928 та 929 від 22.07.2013 року в розмірі 122,91 грн. та 0.09 грн. у сплату податкового зобов'язання з податку на додану вартість за червень 2013 року згідно податкової декларації Тростянецької ЦРЛ по податку на додану вартість за травень 2013 року;

- зарахувати суму, сплачену платіжним дорученням № 1049 від 13.08.2013 року в розмірі 170 грн. у сплату податкового зобов'язання з податку на додану вартість за липень 2013 року згідно податкової декларації Тростянецької ЦРЛ по податку на додану вартість за липень 2013 року;

- зарахувати суму, сплачену квитанцією № 102397.935.3 від 30.09.2013 року в розмірі 3 грн. у сплату податкового зобов'язання з податку на додану вартість за серпень 2013 року згідно податкової декларації Тростянецької ЦРЛ по податку на додану вартість за серпень 2013 року;

- зарахувати суму, сплачену платіжним дорученням № 1310 від 2013 року в розмірі 559 грн. у сплату податкового зобов'язання з податку на додану вартість за вересень 2013 року згідно податкової декларації Тростянецької ЦРЛ по податку на додану вартість за вересень 2013 року;

- зарахувати суму, сплачену платіжним дорученням № 1415 від 12.11.2013 року в розмірі 193 грн. у сплату податкового зобов'язання з податку на додану вартість за жовтень 2013 року згідно податкової декларації Тростянецької ЦРЛ по податку на додану вартість за жовтень 2013 року;

- зарахувати суму, сплачену платіжним дорученням № 1620 від 18.12.2013 року в розмірі 79 грн. у сплату податкового зобов'язання з податку на додану вартість за листопад 2013 року згідно податкової декларації Тростянецької ЦРЛ по податку на додану вартість за листопад 2013 року;

- зарахувати суму, сплачену платіжним дорученням № 19 від 17.01.2014 року в розмірі 84 грн. у сплату податкового зобов'язання з податку на додану вартість за грудень 2013 року згідно податкової декларації Тростянецької ЦРЛ по податку на додану вартість за грудень 2013 року;

- зарахувати суму, сплачену платіжним дорученням № 152 від 18.02.2014 року в розмірі 384 грн. у сплату податкового зобов'язання з податку на додану вартість за січень 2014 року згідно податкової декларації Тростянецької ЦРЛ по податку на додану вартість за січень 2014 року;

- зарахувати суму, сплачену платіжним дорученням № 366 від 18.03.2014 року в розмірі 646 грн. у сплату податкового зобов'язання з податку на додану вартість за лютий 2014 року згідно податкової декларації Тростянецької ЦРЛ по податку на додану вартість за лютий 2014 року.

Зобов'язати Бершадську об'єднану державну податкову інспекцію ГУ Міндоходів у Вінницькій області скасувати 4223,99 грн. несплаченої пені, внісши зміни до особового рахунку Тростянецької центральної районної лікарні (01982666) з податку на додану вартість.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Тростянецької центральної районної лікарні судові витрати в сумі 36,54 грн. шляхом їх безспірного списання органом Державної казначейської служби України із рахунків Бершадської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Вінницькій області.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Альчук Максим Петрович