Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2014 р. Справа № 805/5745/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Бойко М.І., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області до Відділу державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції про скасування постанов від 16.04.2014 року про відмову у відкритті виконавчих проваджень № 42976473 та № 42981801 та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Відділу державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції (далі - відповідач) про скасування постанов від 16.04.2014 року про відмову у відкритті виконавчих проваджень № 42976473, № 42981801 та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що відповідачу були направлені дві заяви про відкриття виконавчих проваджень на підставі рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду №№ 120, 121 від 30.12.2013 року про стягнення з ОСОБА_1 на користь Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області заборгованості у сумі 10,05 грн. та 2640,03 грн. відповідно.
Постановами Відділу державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції від 16.04.2014 року ВП № 42976473, та ВП № 42981801 у прийняті до провадження виконавчих документів та відкритті виконавчих проваджень було відмовлено.
Позивач не погоджується з винесеними постановами від 16.04.2014 року про відмову у відкритті виконавчих проваджень № 42976473 та № 42981801, просить їх скасувати та зобов'язання вчинити певні дії
Представник позивача в судове засідання не з'явився, через канцелярію суду надав заяву у якій позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд розглянути справу у порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином. Від відповідача до суду повернувся конверт з відміткою пошти за закінченням терміну зберігання.
Відповідно до ч.2 ст.128 КАС України, неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Суд прийшов до висновку про розгляд справи за відсутності представників позивача та відповідача, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
За приписами частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, суд встановив.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 р. № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, проводить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України. Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Відповідач, Відділ державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції, в своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України «Про державну виконавчу службу», «Про виконавче провадження» та іншими нормативно-правовими актами, здійснює покладені на нього державою обов'язки.
Відповідно до Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Судом встановлено, що відповідачу були направлені заяви про відкриття виконавчих проваджень на підставі рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду №№ 120, 121 від 30.12.2013 року про стягнення з ОСОБА_1 на користь Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області заборгованості у сумі 10,05 грн. та 2640,03 грн. відповідно.
Постановами Відділу державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції від 16.04.2014 року за виконавчими провадженнями № 42976473 та № 42981801 у прийняті до провадження виконавчих документів та відкритті виконавчих проваджень було відмовлено.
Підставами для відмови у прийняті до провадження виконавчих документів, зазначено порушення п.3.4.1 Інструкції з організації примусового виконання рішень - не надано документ, що підтверджує повноваження особи, яка підписала заяву про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання рішень.
У відповідності до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою такі виконавчі документи: виконавчі листи, що видаються судами, і накази господарських судів, у тому числі на підставі рішень третейського суду та рішень Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті і Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті; ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, кримінальних провадженнях та справах про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом; судові накази; виконавчі написи нотаріусів; посвідчення комісій по трудових спорах, що видаються на підставі відповідних рішень таких комісій; постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом; постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору, витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій і накладенням штрафу; рішення інших органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу; рішення Європейського суду з прав людини з урахуванням особливостей, передбачених Законом України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини".
Згідно ч.1 ст. 19 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону.
Таким чином, рішення позивача про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду №№ 120, 121 від 30.12.2013 року про стягнення з ОСОБА_1 на користь Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області заборгованості у сумі 10,05 грн. та 2640,03 грн. відповідно, є виконавчими документами, а тому підлягає примусовому виконанню державною виконавчою службою.
Відповідно до ч.4 ст. 9 Закону України «Про виконавче провадження» участь юридичних осіб у виконавчому провадженні здійснюється їх керівниками чи органами, посадовими особами, які діють у межах повноважень, наданих їм законом, або через представників юридичної особи.
Повноваження представника повинні бути підтверджені довіреністю, виданою і оформленою відповідно до вимог закону.
Пунктом 3.4.1. Інструкції з організації примусового виконання рішень затвердженого наказом Міністерства юстиції України 02.04.2012 № 512/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 квітня 2012 р. за № 489/20802, до заяви про відкриття виконавчого провадження, яка подається представником стягувача, додається документ, що підтверджує його повноваження.
Як вбачається із заяв позивача про відкриття виконавчого провадження від 11.04.2014 року, останні підписані першим заступником начальника УПФУ в Першотравневому районі Донецької області. Судом встановлено, що позивачем на час пред'явлення заяв від 11.04.2014 року не було надано відповідачу жодного доказу на підтвердження права підпису заяв про відкриття виконавчих проваджень та пред'явлення рішень №№ 120, 121 від 30.12.2013 року з приводу примусового стягнення з ОСОБА_1 на користь Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області заборгованості у сумі 10,05 грн. та 2640,03 грн.
Таким чином, під час ухвалення спірних постанов від 16.04.2014 року за виконавчим провадженням № 42976473, № 42981801 державний виконавець діяв на підставі і у межах та у спосіб, що передбачений Конституцією України та Законом України «Про виконавче провадження». За таких обставин позовні вимоги не підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області до Відділу державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції про скасування постанов від 16.04.2014 року про відмову у відкритті виконавчих проваджень № 42976473 та № 42981801 та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бойко М.І.