Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 квітня 2014 р. Справа № 805/4668/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Стиран В.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Східної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тріумф» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
ВСТАНОВИВ:
Позивач 11.04.2014 року звернувся до суду із даним позовом.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що відповідно до направлення на перевірку № 88 від 7 квітня 2014 року у період з 7 квітня по 8 квітня 2014 року посадовими особами тер управління проведено планову перевірку суб’єкта господарювання Товариства з обмеженою відповідальністю «Тріумф», розташованого за адресою: 86500, м. Сніжне Донецької області, вул. Клубна, 11 на предмет дотримання вимог «Правил безпеки у вугільних шахтах» та інших нормативно – правових актів з охорони праці при веденні гірничих робіт, робіт підвищеної небезпеки, а також експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки на шахті ТОВ «Тріумф».Під час перевірки стану охорони праці та промислової безпеки на шахті ТОВ «Тріумф» виявлено 5 порушень нормативно – правових актів з охорони праці (охорони надр), з яких усі 5 створюють загрозу життю та здоров’ю людей, а саме: 1) закінчився термін дії «Дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки, а також експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» № 718.08.30-10.10.1, виданий 21.03.2008 року Державним комітетом України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду, терміном на 3 роки (до 21.03.2011 року), новий Дозвіл на подовження виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки не надано, що є порушенням вимоги п. 2 ч. 1 р. ІУ НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»; 2) наказом № 466 від 19.06.2013 року Держгеонадра анульовано «Спеціальний дозвіл на користування надрами» № 4286, виданий 09.07.2007 року Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, терміном на 13 років (до 09.07.2020 року), що є порушенням вимоги п. 2 ч. 1 р. ІУ НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»; 3) не укладено договір з 6-м ВГРЗ на обслуговування підприємства, що є порушенням вимоги п. 6 ч. 3 р. ІУ НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»; 4) на підприємстві відсутній штат інженерно – технічних робітників, які забезпечують вирішення конкретних питань з охорони праці, що є порушенням вимоги п.2 ч.4 р. ІУ НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»; 5) на підприємстві відсутня служба охорони праці, яка забезпечує вирішення конкретних питань охорони праці, яка забезпечує вирішення конкретних питань охорони праці, що є порушенням вимоги п.2 ч.4 р. ІУ НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах».також зазначив, що у зв’язку з виникненням загрози життю чи здоров’ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров’ю людей, є підстави для повного зупинення ведення гірничих робіт, робіт підвищеної небезпеки, а також експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки на шахті ТОВ «Тріумф».
Просив застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ТОВ «Тріумф», ЄДРПОУ 32541246, розташованого за адресою: 86500, м. Сніжне, Донецької області, вул. Клубна, 11, шляхом повного зупинення ведення гірничих робіт, робіт підвищеної небезпеки, експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки на шахті ТОВ «Тріумф», у зв’язку з загрозою життю людей.
У відповідності до норм ч. 6 ст. 128 КАС України, суд розглядає справу у порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Позивач – Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державної інспекції нагляду у машинобудуванні діє на підставі Положення про Територіальне управління Держгріпромнагляду України у Донецькій області затвердженого наказом Держгірпромнагляду від 02.12.2011 №186-к.
У відповідності до п. 1 ст. 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарського діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
У відповідності до п. 4 Положення, територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.
З матеріалів справи вбачається що, відповідно до акту перевірки суб’єкта господарювання від 07.04.2014р. № 024/2-14-1 було виявлено порушення вимог законодавства, а саме: 1) закінчився термін дії «Дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки, а також експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» № 718.08.30-10.10.1, виданий 21.03.2008 року Державним комітетом України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду, терміном на 3 роки (до 21.03.2011 року), новий Дозвіл на подовження виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки не надано; 2) наказом № 466 від 19.06.2013 року Держгеонадра анульовано «Спеціальний дозвіл на користування надрами» № 4286, виданий 09.07.2007 року Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, терміном на 13 років (до 09.07.2020 року); 3) не укладено договір з 6-м ВГРЗ на обслуговування підприємства; 4) на підприємстві відсутній штат інженерно – технічних робітників, які забезпечують вирішення конкретних питань з охорони праці; 5) на підприємстві відсутня служба охорони праці, яка забезпечує вирішення конкретних питань охорони праці, яка забезпечує вирішення конкретних питань охорони праці. Також зазначив, що у зв’язку з виникненням загрози життю чи здоров’ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров’ю людей, є підстави для повного зупинення ведення гірничих робіт, робіт підвищеної небезпеки, а також експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки на шахті ТОВ «Тріумф»..
Та у зв’язку з виявленням зазначених порушень, позивач попередив директора шахти ТОВ «Тріумф» про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва).
У відповідності до п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про охорону праці» державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Разом з тим, відповідно до Положення про Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області, основними завданнями територіального управління є зокрема, організація та здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно – правових актів з питань промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю.
Організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 № 826 загроза життю та здоров’ю працівників – виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об’єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Приписами п. 2.26 зазначеного Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку. У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об’єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об’єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Також, відповідно до ч. 4 ст. 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.
Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці визначає Закон України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII (далі - Закону № 2694), дія якого поширюється на всіх юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та на всіх працюючих.
Державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державної інспекції нагляду у машинобудуванні підлягають задоволенню, оскільки до теперішнього часу виявлені порушення не усунуті.
Згідно з п.10 ч.6 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Разом із цим, суд вважає за потрібне роз'яснити відповідачу положення ч.ч.12-13 ст.183-2 КАС України, відповідно до яких особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до ч. 4 ст. 94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Східної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тріумф» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тріумф», ЄДРПОУ 32541246, розташованого за адресою: 86500, м. Сніжне, Донецька область, вул. Клубна, 11, шляхом повного зупинення ведення гірничих робіт, робіт підвищеної небезпеки, експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки на шахті Товариства з обмеженою відповідальністю «Тріумф» у зв’язку з загрозою життю людей.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня виготовлення постанови у повному обсязі апеляційної скарги, або у порядку ст. 186 КАС України.
Суддя Стиран В.В.