Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 квітня 2014 р. Справа №805/3138/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10:15 год.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Галатіної О.О.
при секретарі судового засідання: Кузьменко Н.С.
за участю:
прокурора - Хейфеця Р.В.
представника позивача - Піднебесного А.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора м. Горлівки, що діє в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" до Комунального підприємства "Краснолиманська служба єдиного замовника" про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
12 березня 2014 року прокурор м. Горлівки, що діє в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" звернувся до суду із позовом до Комунального підприємства "Краснолиманська служба єдиного замовника" про стягнення заборгованості, в якому зазначив, що на відповідача за порушення законодавства про електроенергетику постановою від 20 липня 2012 року № 02/13-01-193 накладено штраф в розмірі 1700,00грн. Оскільки вказана сума штрафу не сплачена, просив суд стягнути її з відповідача.
Прокурор та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили суд задовольнити позов.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Відповідно до ч.2 ст.60 КАС України, прокурор здійснює в суді представництво інтересів держави.
Відповідно до ст.121 Конституції України на органи прокуратури України покладено обов'язок представляти інтереси в суді у випадках, визначених законом.
Згідно зі ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру", підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Судом встановлено, що 04 червня 2013 року державним інспектором з енергетичного нагляду інспекції Держенергонагляду у Донецькій області відносно комунального підприємства "Краснолиманська служба єдиного замовника" винесено припис № 02/13-03-037 про усунення порушень законодавства про електроенергетику.
04 листопада 2013 року комунальному підприємству "Краснолиманська служба єдиного замовника" державним інспектором з енергетичного нагляду проведено перевірку виконання вимог вказаного припису, за результатами якої складено акт перевірки (протокол) від 04.11.2013 року № 02/13-03-008, в якому відображено невиконання припису від 04.06.2013 року № 02/13-03-037.
На підставі акту перевірки начальником інспекції Держенергонагляду в Донецькій області - державним інспектором з енергетичного нагляду винесено постанову від 20 листопада 2013 року № 02/13-01-193 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, якою на відповідача накладено штраф у розмірі 1700,00 грн.
Вказана постанова отримана відповідачем 29 листопада 2013 року, про що свідчить підпис на поштовому повідомлені, зазначена постанова відповідачем не оскаржувалася.
Відповідно до частини третьої статті 27 Закону України "Про електроенергетику" та абзацу третього пункту 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.99 N 1312 (надалі - Положення), суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці - порушення умов ліцензій у вигляді штрафу у розмірі, до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Це Положення визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання. Штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за: неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи, технічного стану та організації експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж і споживання енергії; ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про електроенергетику" державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.
Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право:
- отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;
- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;
- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці;
- вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;
- надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення;
- застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до частини 4 статті 26 Закону України "Про електроенергетику", споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Відповідно до частин 6 й 7 статті 27 зазначеного Закону суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Санкції, передбачені частиною 3 статті 27 Закону України "Про електроенергетику", застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року №1312, накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право, зокрема Національна комісія регулювання електроенергетики; державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж; державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Пунктом 5 зазначеного Положення визначено, що старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 зазначеного Положення (ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій), - у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з пунктом 10 Положення суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Доказів щодо оскарження постанови від 22 листопада 2013 року № 02/13-01-193 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетику та сфері теплопостачання у судовому порядку сторонами не надано.
Таким чином, на переконання суду, суб'єктом владних повноважень за порушення вимог законодавства на відповідача правомірно накладено штраф в порядку та розмірах, що відповідали вимогам законодавства.
Оскільки протягом встановленого законом строку та на час розгляду справи сума штрафу сплачена не була, тому вона підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись статтями 23, 94, 160, 162, 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Донецький окружний адміністративний суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов прокурора м.Горлівки, що діє в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" до Комунального підприємства "Краснолиманська служба єдиного замовника" про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з комунального підприємства "Краснолиманська служба єдиного замовника" (п/р 31117106700063 ДКУ у м. Красний Лиман ГУДКСУ в Донецькій області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 834016, ЄДРПОУ 37894853, одержувач: Державний бюджет м. Красний Лиман) штраф у сумі 1700 (одна тисяча сімсот) грн., 00коп.
Постанова виготовлена в нарадчій кімнаті та проголошений її повний текст у судовому засіданні 01 квітня 2014 року.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Галатіна О.О.