Справа № 522/5391/14-а
Провадження №2а/522/570/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2014 року Приморський районний суд м. Одеси
у складі: головуючого судді Загороднюка В.І.
при секретарі Міневич Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату та до військової частини А-0666 Міністерства оборони України про визнання неправомірними дій та бездіяльності органів державної влади та усунення фактів дискримінації військовослужбовців за ознаками соціального походження під час нарахування пенсії, та зобов'язання відшкодувати шкоду, яка заподіяна позивачу незаконними діями чи бездіяльністю органів державної влади чи їх посадовими особами під час призначення пенсії звільненому зі служби військовослужбовцю, та зобов'язання відповідачів вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
31.03.2014 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати неправомірними дію та бездіяльність органів державної влади та усунути факти дискримінації військовослужбовців за ознаками соціального походження під час нарахування пенсії та відшкодувати шкоду, яка заподіяна позивачу незаконними діями чи бездіяльністю органів державної влади чи їх посадовими особами під час призначення пенсії звільненому зі служби військовослужбовцю, та зобов'язання відповідачів вчинити певні дії, а саме: надати довідку про заробітну плату (грошове забезпечення), яку отримав позивач за 24 останніх місяця перед звільненням, з урахуванням усіх видів грошового забезпечення, які йому були нараховані і виплачені за 24 останніх місяця перед звільненням, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Просить провести перерахунок пенсії на підставі нової довідки та нарахувати компенсацію втрати частини доходів громадян у зв'язку з невірним призначенням пенсії, по час фактичного розрахунку.
Постанову просить звернути до негайного виконання.
При цьому посилається на те, що він є військовим пенсіонером та звільнений з лав Збройних Сил України на підставі наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 20 вересня 2013 року № 163-ПМ, та виключений зі списків особового складу військової частини на підставі наказу командира військової частини А-1938 від 20 листопада 2013 року № 130. Він перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», розмір якої станом на листопад 2013 року становить 1 872,86 гривень. З вказаним перерахунком розміру пенсії він не згодний, тому звернувся до суду з вказаним позовом та просить його задовольнити.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити.
Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в судовому засіданні позов не визнав, вважає його не обґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, надав суду письмові заперечення на позов.
Представник відповідача військової частини А-0666 в судовому засіданні позов не визнав, вважає його не обґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Представник відповідача Одеського обласного військового комісаріату в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи судом повідомлений належним чином.
Дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши обставини, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що військовий пенсіонер ОСОБА_1, звільнений з лав Збройних Сил України на підставі наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 20 вересня 2013 року № 163-ПМ, та виключений зі списків особового складу військової частини на підставі наказу командира військової частини А-1938 від 20 листопада 2013 року № 130.
З 10 жовтня 2013 року позивач перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», розмір якої станом на листопад 2013 року становить 1 872,86 гривень з соціальними надбавками, при тому, що в складі грошового забезпечення, з якого нарахована пенсія, розмір щомісячної пенсії складає 10 відсотків від посадового окладу.
Відповідачі цього факту не заперечують.
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопаду 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, ...(та іншими державними органами).
Відповідно до чинного законодавства, грошове забезпечення військовослужбовців визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять:
- посадовий оклад, оклад за військовим званням;
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
- одноразові додаткові види грошового забезпечення (пункт 2 статті 9 Закону України № 2011-12 від 20.12.1991 року, пункт 1 Постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 р. та пункт 1.2 наказу МО України № 260 від 11.06.2008 року).
Відповідно до частини 3 ст.43 Закону України № 2262-12 від 09.04.1992р „Про пенсійне забезпечення осіб, які звільнилися з військової служби, та деяких інших осіб" (із змінами 15.06.2004р., 16.12.2004р. та 03.04.2007р.) передбачено, що „пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України"
(Частина третя ст. 63 в редакції Закону України № 875-5(875-5) від 03.04.2007 р.).
Пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 р. «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (з наступними змінами) встановлено, що «…пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням».
Перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, встановлений у статті 43 Закону України № 2262-12 від 09.04.1992 року та у пункті 7 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 р. «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (з наступними змінами), не є вичерпним, оскільки іншими нормативно-правовими актами запроваджені інші щомісячні надбавки, доплати та підвищення, які теж є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення і також мають зараховуватися при нарахуванні пенсій. Така правова позиція викладена в Рекомендаціях Вищого адміністративного Суду України від 23.08.2007р за № 07.2-10/1.
Така ж правова позиція зазначена у рішенні Верховного Суду України, який вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей 33, 37 Закону № 3723-XII в постанові від 06 листопада 2013 року у справі № 21-350а13 (зареєстровано в ЄДРСР за № 35667362) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Ствердження відповідачів про те, що одноразові види грошового забезпечення, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не враховується при обчисленні розміру пенсії позивача, є наслідком порушення правил застосування норм права: відповідачами надається перевага положенням законів № 2011-XII від 20.12.1991 р. та № 108/95-ВР від 24 березня 1995 р.(із змінами), які щодо спірних відносин є загальними.
У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 43 Закону № 2262-XII від 09.04.1992 р. та стаття 66 Закону № 1788-XII від 05.11.1991 р. (із змінами), які є спеціальними Законами, та в яких зазначене: «…до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (400/97-ВР) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)». {Частина перша статті 66 в редакції Закону № 854-IV від 22.05.2003}.
Розглядаючи питання про включення до складу грошового забезпечення для нарахування пенсії позивачу щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірі 20% та 40% грошового забезпечення, суд виходить з такого.
Відповідно до пункту 2 статті 9 Закону України № 2011-12 від 20.12.1991 року, пункту 1 Постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 р., та пункту 1.2 наказу МО України № 260 від 11.06.2008 року до складу грошового забезпечення входять:
- посадовий оклад, оклад за військовим званням;
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
- одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Таким чином, збільшення розміру видів грошового забезпечення на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 161 від 25 березня 2013 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 р. № 889» за рахунок щомісячної додаткової грошової винагороди, що носить щомісячний характер, згідно із Законом, є підставою для включення цього виду додаткового грошового забезпечення для нарахування пенсії. Крім того, з цієї щомісячної додаткової грошової винагороди був фактично нарахований та сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Вказаний вид щомісячного додаткового виду грошового забезпечення введений постановою Кабінету Міністрів України № 161 від 25 березня 2013 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 р. № 889».
Граничні розміри, порядок та умови виплати щомісячної додаткової грошової винагороди, передбачені пунктом 1 цієї постанови, визначаються Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством надзвичайних ситуацій та Адміністрацією Державної прикордонної служби за погодженням з Міністерством соціальної політики і Міністерством фінансів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.
Пунктом 9 Інструкції (в редакції наказу МОУ № 825 від 05.12.2012 року), встановлено, що розміри винагороди встановлюються наказами Міністра оборони України (начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони України) з урахуванням конкретної військової частини, займаної посади та особливостей умов проходження служби у межах видатків на грошове забезпечення, передбачених для Міністерства оборони України (Головного управління розвідки Міністерства оборони України) у державному бюджеті України на відповідний рік.
Постановою Кабінету Міністрів України № 161 від 25 березня 2013 р. встановлені розміри і порядок виплати всім військовослужбовцям Збройних Сил України, (крім тих, що зазначені у підпункті 1 цього пункту, та військовослужбовців строкової військової служби):
з 01.04.2013 р. - у розмірі, що не перевищує 20 відсотків місячного грошового забезпечення;
з 01.09.2013 р. - у розмірі, що не перевищує 40 відсотків місячного грошового забезпечення;
з 01.01.2014 р. - у розмірі, що не перевищує 60 відсотків місячного грошового забезпечення;
з 01.04.2014 р. - у розмірі, що не перевищує 80 відсотків місячного грошового забезпечення;
з 01.07.2014 р. - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення;
Таким чином, грошова винагорода є щомісячним видом грошового забезпечення, яка виплачується усім військовослужбовцям відповідної категорії (до якої, як встановлено судом, відносився і позивач) у розмірі, встановленому Міністром оборони.
Наведені ознаки цієї виплати відповідають ознакам щомісячних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, які є складовою частиною для нарахування пенсії.
Ствердження відповідачів про те, що додаткова грошова винагорода не передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (Порядок № 393), а тому не враховується при призначенні пенсії, є помилковим.
За змістом пункту 7 цього Порядку пенсії обчислюються з розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Суд звертає увагу, що Порядок № 393 прийнятий у 1992 році. За час, який пройшов з його прийняття, умови грошового забезпечення військовослужбовців неодноразово змінювались, та вводились нові його види. Тому сама по собі невідповідність назви нового щомісячного виду грошового забезпечення назвам, передбаченим Порядком № 393, за обставин, коли ознаки та цілі цих виплат співпадають, не може бути підставою для відмови у включення цього виду для нарахування пенсії.
Правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на пенсійне забезпечення (в даному випадку це стосується можливості реалізації встановленої державою гарантії для військовослужбовців та деяких інших осіб на отримання пенсійного забезпечення, розмір якого визначається у певному порядку, відмінному від пенсій для решти категорій громадян) будуються на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.
Затверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист, а тому відповідно до ст. 6 ч.2, ст. 19 ч.2, ст. 68 ч.1 Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами.
Відповідно ст. 19 ч.2, ст. 22 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, при цьому права громадян не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.
Постанова Кабінету Міністрів України № 161 від 25 березня 2013 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 р. № 889» не скасована і діє. З щомісячної додаткової грошової винагороди фактично нарахований та сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, при вирішенні цієї справи судом було встановлено, що відбулася фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення і що проводилася така зміна на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.
Невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави, ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави.
Така правова позиція та правове обґрунтування міститься у постанові Верховного Суду України від 06 листопада 2013 року по справі № 21-350а13 (зареєстровано в ЄДРСР за № 35667362) про визнання неправомірною відмову включити для нарахування пенсії додаткові та одноразові види заробітку (доходу), з яких було фактично нараховане та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Як зазначено у частині 1 статті 244-2 КАС України, що є нормою права, Рішення Верховного Суду України, прийняті за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судами касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-праві акти, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню за винятком вимог щодо нарахування компенсації втрати часини доходів громадян, оскільки раніше рішення про проведення перерахунку пенсії позивача та стягнення грошових сум на його користь не приймалося.
Також суд вважає, що підстав для негайного виконання постанови суду не має.
Керуючись статтями 3,6,8,21,22,24,48,55,56,124,147,152. Конституції України (254к/96-ВР), ч.2 ст.51,52,55; ч.3ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» ст.ст. 9-11, 70, 159-163, 167, 183-2, КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати незаконними дії військової частини № А-0666 щодо відмови надати довідку про середньомісячне грошове забезпечення за останні 24 місяця служби з включенням отриманих ОСОБА_1 одноразових видів грошового забезпечення та щомісячної додаткової грошової винагороди, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, для нарахування пенсії ОСОБА_1.
Визнати незаконною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення своєчасного вірного нарахування пенсії ОСОБА_1 з урахуванням одноразових видів грошового забезпечення та щомісячної додаткової грошової винагороди, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зобов'язати військову частину № А-0666, надати довідку до Одеського обласного військового комісаріату встановленого зразку про отримане ОСОБА_1 грошового забезпечення за останніх 24 місяця перед звільненням, з урахуванням всіх одноразових видів грошового забезпечення та щомісячної додаткової грошової винагороди (20% та 40% ГЗ), з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зобов'язати Одеський обласний військовий комісаріат отриману довідку встановленого зразку про отримане ОСОБА_1 грошового забезпечення за останні 24 місяця перед звільненням, з урахуванням всіх одноразових видів грошового забезпечення та щомісячної додаткової грошової винагороди (20%, 40%, 60% та 60% ГЗ), з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, надіслати до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області для наступного перерахунку призначеної пенсії.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, на підставі отриманої від Одеського обласного військового комісаріату довідки про грошове забезпечення, отриманого ОСОБА_1 за останні 24 місяця перед звільненням, провести перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний № НОМЕР_1) з урахуванням усіх одноразових видів грошового забезпечення та щомісячної додаткової грошової винагороди за останні 24 місяця перед звільненням, з урахуванням підвищення щомісячної додаткової грошової винагороди у складі загального грошового забезпечення - в розмірі 20 відсотків грошового забезпечення - з 01 квітня 2013 року по 31 серпня 2013 року, в розмірі 40 відсотків грошового забезпечення - з 01 вересня 2013 року по 31 грудня 2013 року, в розмірі 60 відсотків грошового забезпечення - з 01 січня 2014 року та в розмірі 80 відсотків грошового забезпечення - з 01 квітня 2014 року, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та зобов'язати виплатити на користь ОСОБА_1 заборговану частину пенсії за весь період з 20.11.2013 року по час фактичного розрахунку.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.163 КАС України встановити Головному Управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області місячний строк, з моменту набрання постанови законної сили, для подачі до суду звіту про виконання даної постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її отримання. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя
13.05.2014