Справа № 263/3405/14-а
Провадження № 2-а/263/218/14
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 травня 2014 року Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області
у складі: головуючого - судді Папаценко П.І.,
при секретарі Конівченко Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Маріуполі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради про стягнення недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Жовтневого районного суду з адміністративним позовом, зазначивши наступне. З грудня 2013 року вона перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради як отримувач допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку. Крім того, позивачка є особою застрахованою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування і згідно з пунктом 1 частини 1 статті 6 Закону України від 18.01.2001р. «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» із змінами та доповненнями, має статус особи, застрахованої у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Відповідно до Закону України № 2240-ІІІ їй як застрахованій особі, надано право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ст.ст. 42-44).
Розмір призначеної ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає 130 грн., що значно менше ніж це передбачено ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням» (далі - Закон України № 2240-ІІІ).
З 01.01.2007р. згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 32 від 16.01.2007р. «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» зазначені допомоги призначаються органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб. Приймаючи до уваги, що загальна сума недоплаченої позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку становить різницю між розміром прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на відповідні періоди (з 04.12.2013р. по 31.03.2014р.) та фактично виплаченими розмірами допомоги, тому у березні 2014р. вона звернулась до Управління з заявою про перерахування і доплату їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за нормами ст. 43 Закону України № 2240-ІІІ.Однак, оскільки в перерахунку допомоги позивачці було безпідставно відмовлено, вона змушена звернутися до суду з позовом про стягнення з управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради на її користь недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 04.12.2013 року по 31.03.2014 року в сумі 4246,70 грн., розмір якої розраховується як різниця між встановленим законом прожитковим мінімумом для працездатних осіб за відповідні періоди, та фактично виплаченими розмірами допомоги; зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради призначити їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та виплатами, зумовленими народженням та похованням», в розмірі прожиткового мінімуму встановленому для працездатних осіб, з 01 квітня 2014 року, з наступним підвищенням, у разі підвищення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, до закінчення строку передбаченого законом виплати до 05.10.2016 року та звернення до негайного виконання рішення суду за позовом до управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради про відмову щодо перерахунку допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку і зобов'язання вчинити певні дії.
В судове засідання позивачка не з'явилася, надала до суду заяву про розгляд справи в її відсутності та підтримання позовних вимог.
Представник відповідача в судове засідання також не з'явилася, теж надала до суду письмову заяву про розгляд справи в її відсутності. В долучених до справи запереченнях позов не визнала з таких підстав.
Так, дійсно позивачка ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради з 21.10.2013 року як отримувач допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку.
Даний вид допомоги призначено позивачці на підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21.11.1992 року, яким встановлений гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 року № 107 «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» - правовідносини щодо виплати допомоги регулювались Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811, дія якого поширювалась на осіб незастрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та Законом "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" № 2240-ІІІ, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.
Відповідно до розділу 2 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», п. 23 у Законі України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у статті 13 слова «не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування» виключені. Тобто Закон № 2811-XII поширено на застрахованих осіб та у ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» вказано, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». При цьому, зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги. Тому позивачці ОСОБА_1 призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 14 вказаного закону, як особі, яка працює на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб. Дана допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається на підставі витягу з наказу (розпорядження) роботодавця про надання особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Тобто, Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21.11.1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей. Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21.11.1992 року, згідно з якими допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Згідно з пунктом 3 прикінцевих положень допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50%, з 1 січня 2009 року - 75%, з 1 січня 2010 року - 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. При зверненні з заявою про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, позивачці було призначено допомогу без врахування доходів, так як чоловік працює, тому їй була призначена допомога у мінімальному розмірі 130,00 грн., що відповідає чинному законодавству.
Вимоги позивача про зобов'язання відповідача призначати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.43 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" від 18.01.2001 № 2240-ІІІ в розмірі прожиткового мінімуму до 05.10.2016 року, тобто на майбутнє, не мають законних підстав. Об'єктом судового захисту є порушені права, свободи, чи інтереси, і в момент вирішення спору зазначене порушення відсутнє, отже в їх задоволенні необхідно також відмовити.
Оскільки сторони в судове засідання не з'явилися і надали до суду письмові заяви про розгляд справи в їх відсутності, справа розглядається без участі сторін та фіксування судового засідання технічними засобами.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до наступного.
Відповідно до наказу директора приватного підприємства «Лардо Трейд» від 04.12.2013 року № 82-К ОСОБА_1 надана відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.(а.с.16).
11.03.2014 року управлінням праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради ОСОБА_1 відмовлено у здійсненні перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та виплати їй в подальшому в розмірі, передбаченому ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» (а.с.9).
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.
Пунктами 23, 25 розділу II Закону № 107-УІ були внесені відповідні зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Зокрема, змінами до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» було виключено статті 40-44.
Однак, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 (далі - рішення № 10-рп/2008) визнано неконституційними низку положень Закону № 107-УІ, в тому числі й пункту 25 розділу II Закону № 107-УІ щодо виключення статей 40-44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Крім того, відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» Розділ І цього Закону набирає чинності з 01.01.2008 року і діє по 31.12.2008 року.
Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Оскільки у даній справі, спір виник щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд вважає , що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-ІІІ), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Приймаючи до уваги, що іншими законами не встановлювався інший ніж у Законі розмір допомоги, а положення Постанови Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року в тій частині, в якій воно суперечить закону, що стосується розміру допомоги застосовуватись не може, позивачка є особою застрахованою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому відповідач повинен здійснювати виплату державної допомоги в розмірі, передбаченому Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», до досягнення дитиною трирічного віку.
Так, позовні вимоги ОСОБА_1 щодо стягнення з управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради на користь позивачки недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, розмір якої розраховується як різниця між встановленим законом прожитковим мінімумом для працездатних осіб за відповідні періоди, та фактично виплаченими розмірами допомоги, підлягають задоволенню за період з 04.12.2013 року по 31.03.2014 року в сумі 4246 грн. 70 коп. з наступного розрахунку.
Згідно із Законом України «Про державний бюджет на 2013 рік» прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб, становить з 1 грудня 2013 року - 1218 гривень. Таким чином, розмір недоотриманої ОСОБА_1 допомоги за вказаний вище період становить: грудень 2013 року: 1218 : 31 (календарні дні) х 28 (кількість днів, які підлягають оплаті) = 1100 грн. 12 коп. - 117 грн. 42 коп. (отримана допомога) = 982 грн. 70 коп.; січень - березень 2014 року: 1218 грн. - 130 грн. х 3 = 3264 грн. Таким чином, загальна сума недоотриманої допомоги становить: 982,70 + 3264 = 4246,70 грн.
Суд вважає необхідним відмовити позивачу в задоволенні вимог щодо зобов'язання відповідача призначити їй з 01.04.2014 року по 05.10.2016 року допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для працездатних осіб та звернення до негайного виконання рішення суду, оскільки вони не ґрунтуються на законі. При цьому суд також виходить з вимог ст. 2 КАС України, зі змісту якої вбачається, що захисту підлягають вже порушені права, а не будь-які права чи інтереси особи на майбутнє, тому що позивач не може знати наперед, чи будуть відповідачем в подальшому порушені її права. Так, оскільки вимоги позивача стосуються зобов'язання відповідача вчинити певні дії з призначенням їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01 квітня 2014 року по 05 жовтня 2016 року, тобто на майбутнє, то у суду на теперішній час відсутній предмет розгляду по справі (рішення, дія чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень), який би можливо було перевірити на предмет відповідності вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України.
Отже, захисту в судовому порядку підлягають порушені права, а не можливість їх порушення у подальшому.
Відповідно до вимог частини 2 статті 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб про захист яких вони просять.
Таким чином, у відповідності до вимог ст. 11 КАС України, з метою повного захисту прав, свобод, інтересів позивача, суд, вважає необхідним визнати дії відповідача щодо призначення, нарахування та виплати сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нижче прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб в частині періоду з 04.12.2013 року по 31.03.2014 року неправомірними та такими, що суперечать діючому законодавству.
Керуючись ст. ст. 8 - 11, 69 - 72, 86, 99 - 100, 158 - 163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради про стягнення недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради щодо призначення, нарахування та виплати ОСОБА_1 сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нижче прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, за період з 04.12.2013 року по 31.03.2014 року.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської на користь ОСОБА_1 недоотриману допомогу по догляду за дитиною за рахунок Державного бюджету відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», у розмірі прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб за період з 04.12.2013 року по 31.03.2014 року в сумі 4246 (чотири тисячі двісті сорок шість) гривень 70 копійок.
В задоволенні інших позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 73 грн.08 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд міста Маріуполя протягом десяти днів з дня її отримання.
Суддя: П.І. Папаценко