ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 квітня 2014 року 10:50Справа № 808/1923/14 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Чернової Ж.М. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом: Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя
до: Публічного акціонерного товариства «Український графіт»
про: відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії
ВСТАНОВИВ:
18.03.2014 Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя звернулось до суду із позовом до Публічного акціонерного товариства «Український графіт» про стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком призначених на пільгових умовах, згідно п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у сумі 66743,87 грн.
Від позивача надійшло до суду клопотання про розгляд справи без участі його уповноваженого представника. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі просить позов задовольнити. Обґрунтовує свої вимоги тим, що відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV усі підприємства незалежно від форм власності та господарювання, галузевої належності та виду діяльності повинні відшкодовувати витрати Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Від відповідача надійшло письмове заперечення проти адміністративного позову, в яких відповідач не погоджується з вимогами позивача та просить відмовити у задоволенні позову, оскільки на його думку позивачем всупереч положенням законодавства, для визначення розміру відшкодування включено суми пенсій з надбавками та підвищеннями; а також позивачем не надано жодних доказів на підтвердження відпрацьованого працівниками стажу.
Відповідно до ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч.1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали позову, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів справи Публічне акціонерне товариство «Український графіт» знаходиться на обліку в УПФУ в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя, є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» №400/97-ВР від 26.06.1997, а також є платником страхових внесків відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058.
Судом встановлено, що колишнім працівникам ПАТ «Український графіт» ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 призначена та виплачується пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991.
Згідно із розрахунком боргу відповідачем не відшкодуються УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до п. «а» ст.13 Закону №1788-ХІІ у період з грудня 2013 року по лютий 2014 року включно та станом на 01.03.2014 сума витрат становить 63081,42 грн.
Оскільки відповідачем за вказаний період у рахунок погашення боргу сплата не здійснювалась позивач просить стягнути з відповідача суму боргу з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах згідно п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ, у таких розмірах:
ОСОБА_1, працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах. Частка плати даного підприємства становить 100%. Згідно розрахунку позивача, станом на 01.03.2014 сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 5501,34 гривень за період з грудня 2013 року по лютий 2014 року включно.
ОСОБА_2, працювала на підприємстві відповідача та виконувала роботу, яка згідно законодавства дає їй право на пенсію на пільгових умовах. Частка плати даного підприємства становить 54,19%. Згідно розрахунку позивача, станом на 01.03.2014 сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 1917,36 гривень за період період з грудня 2013 року по лютий 2014 року включно.
ОСОБА_3, працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах. Частка плати даного підприємства становить 100%. Згідно розрахунку позивача, станом на 01.03.2014 сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 6354,90 гривень за період з грудня 2013 року по лютий 2014 року включно.
ОСОБА_4, працювала на підприємстві відповідача та виконувала роботу, яка згідно законодавства дає їй право на пенсію на пільгових умовах. Частка плати даного підприємства становить 100%. Згідно розрахунку позивача, станом на 01.03.2014 сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 2837,85 гривень за період період з грудня 2013 року по лютий 2014 року включно.
ОСОБА_5, працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах. Частка плати даного підприємства становить 71,22%. Згідно розрахунку позивача, станом на 01.03.2014 сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 9510,15 гривень за період з грудня 2013 року по лютий 2014 року включно.
ОСОБА_6, працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах. Частка плати даного підприємства становить 65,64%. Згідно розрахунку позивача, станом на 01.03.2014 сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 5910,72 гривень за період з грудня 2013 року по лютий 2014 року включно.
ОСОБА_7, працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах. Частка плати даного підприємства становить 22,69%. Згідно розрахунку позивача, станом на 01.03.2014 сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 1305,84 гривень за період з грудня 2013 року по лютий 2014 року включно.
ОСОБА_8, працювала на підприємстві відповідача та виконувала роботу, яка згідно законодавства дає їй право на пенсію на пільгових умовах. Частка плати даного підприємства становить 100%. Згідно розрахунку позивача, станом на 01.03.2014 сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 4376,76 гривень за період період з грудня 2013 року по лютий 2014 року включно.
ОСОБА_9, працювала на підприємстві відповідача та виконувала роботу, яка згідно законодавства дає їй право на пенсію на пільгових умовах. Частка плати даного підприємства становить 100%. Згідно розрахунку позивача, станом на 01.03.2014 сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 9177,09 гривень за період період з грудня 2013 року по лютий 2014 року включно.
ОСОБА_10, працювала на підприємстві відповідача та виконувала роботу, яка згідно законодавства дає їй право на пенсію на пільгових умовах. Частка плати даного підприємства становить 100%. Згідно розрахунку позивача, станом на 01.03.2014 сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 9304,44 гривень за період період з грудня 2013 року по лютий 2014 року включно.
ОСОБА_11, працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах. Частка плати даного підприємства становить 22,69%. Згідно розрахунку позивача, станом на 01.03.2014 сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 1305,84 гривень за період з грудня 2013 року по лютий 2014 року включно.
ОСОБА_12, працювала на підприємстві відповідача та виконувала роботу, яка згідно законодавства дає їй право на пенсію на пільгових умовах. Частка плати даного підприємства становить 26,41%. Згідно розрахунку позивача, станом на 01.03.2014 сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 881,10 гривень за період період з грудня 2013 року по лютий 2014 року включно.
ОСОБА_13, працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах. Частка плати даного підприємства становить 6,17%. Згідно розрахунку позивача, станом на 01.03.2014 сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 531,48 гривень за період з грудня 2013 року по лютий 2014 року включно.
ОСОБА_14, працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах. Частка плати даного підприємства становить 11,07%. Згідно розрахунку позивача, станом на 01.03.2014 сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 680,13гривень за період з грудня 2013 року по лютий 2014 року включно.
УПФУ в Орджонікідзевському районі м.Запоріжя відповідачу надсилались розрахунки про суми фактичних витрат на виплату пільгової з грудня 2013 року по лютий 2014 року включно, згідно розрахунку позивача загальна сума фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених вищезазначеним пенсіонерам за цей період становить 63081,42грн.
Оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначений розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663.
Підпунктом 2.1.1 п. 2.1 Інструкції встановлено, що платниками страхових внесків є підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування-фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Згідно з п. 6.1 Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону № 1058-IV в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах: 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій.
Відповідно до п. 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону № 1058-IV, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Матеріалами справи доведено, що позивачем надсилалися розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями супровідних листів та повідомлень про вручення рекомендованих поштових відправлень.
Пунктом 6.8 Інструкції передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Щодо посилання відповідача на безпідставне включення пенсійним органом до розрахунків фактичних витрат, які підлягають відшкодуванню товариством, пенсій не у розмірах, визначених у протоколах про їх призначення, а у більших розмірах встановлених після підвищення пенсії відповідно до п.п.6 Інструкції №21-1, суд вважає помилковим.
Поняття «надбавки та підвищення», які встановлюються та виплачуються згідно з положеннями Закону № 1788ХІІ, відрізняється від поняття «збільшення розміру пенсії внаслідок її перерахунку», визначеного Законом № 1058-IV, адже нормами законодавства передбачено не лише різні підстави для таких змін розміру пенсії (під час встановлення та виплати додаткових доплат, надбавок, підвищень застосовуються норми Закону № 1788ХІІ, під час здійснення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням збільшення, яке відбулось внаслідок її перерахунку, - Закону № 1058-IV), а й правові наслідки - додаткові доплати, надбавки, підвищення мають окремий статус та обліковуються окремими рядками, а збільшення розміру пенсії внаслідок її перерахунку за нормами Закону № 1058-IV становить її основний розмір, а отже, підлягає включенню до розрахунку фактичних витрат та відшкодуванню.
Таким чином, підвищення пенсій, на які посилається у позові позивач, входять до загального розміру пенсії, яку фактично отримує пенсіонер, та фінансуються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а не за рахунок Державного бюджету України, як вважає відповідач.
З урахуванням зазначеного, кошти спеціального фонду Державного бюджету України спрямовані на дотацію Пенсійному фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами, є коштами Пенсійного фонду України, які не включаються до складу Державного бюджету України.
У судовому засіданні досліджено Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» , які направлялися відповідачу за його юридичною адресою, за період з грудня 2013 року по лютий 2014 року включно.
Одержання вказаних розрахунків підтверджується підписом працівника ПАТ «Український графіт» на супровідному листі та повідомленнями про вручення поштового відправлення. Доказів які б спростовували даний факт відповідачем не надано.
В ході судового розгляду, судом також досліджено довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії виданих ПАТ «Український графіт», протоколи та розрахунки стажу вищевказаних пенсіонерів, яким призначено пенсії за віком на пільгових умовах.
Згідно зі ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя є законними та обгрунтованими, а отже підлягають задоволенню в повному обсязі.
Така ж позиція висловлена і в Постанові Верховного суду України від 25.09.2012 по справі №21-294а12.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя до Публічного акціонерного товариства «Український графіт» - задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Український графіт» (69600, м.Запоріжжя, вул. Північне шосе, 20, код ЄДРПОУ 00196204, р/р 26004108618, МФО 313827, банк: ПАТ "МетаБанк") суму у розмірі 63081,42 (шістдесят три тисячі вісімдесят одна гривня 42 коп. по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на користь управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, (69057, м.Запоріжжя, вул. Гагаріна, 2-б, код ЄДРПОУ 20508396, р/р 25605301201080, МФО 313957, банк Запорізьке обласне управління ВАТ "Державний ощадний банк України".
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ж.М.Чернова