Ухвала суду № 38662232, 14.05.2014, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2014
Номер справи
254/1703/14-а
Номер документу
38662232
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Назарцева В.О.

Суддя-доповідач - Гайдар А.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2014 року справа №254/1703/14-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя: Гайдар А.В.

судді: Ханова Р.Ф.,

Яковенко М.М.,

за участю секретаря судового засідання Крамської С.О.,

за участю позивача ОСОБА_3,

у відкритому судовому засіданні розглянув апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька та ОСОБА_3 на постанову Будьоннівського районного суду м.Донецька від 10 квітня 2014 р. у справі № 254/1703/14-а (головуючий І інстанції Назарцева В.О.) за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м.Донецька про визнання протиправним рішення та про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

До Будьоннівського районного суду м.Донецька з адміністративним позовом звернулась ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м.Донецька про визнання протиправним рішення та про зобов'язання вчинити певні дії. ( арк.справи 2-5).

Постановою суду першої інстанції від 10 квітня 2014 року позовні вимоги ОСОБА_3 - задоволено частково. Визнано неправомірним рішення Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька про відмову у перерахуванні пенсії позивачу у відповідності до ст.ст. 33,37,37-1 Закону України «Про державну службу» та скасувати вказане рішення Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м.Донецька про відмову у перерахунку пенсії за № 102 від 19 лтого 2014 року. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м.Донецька здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 у відповідності до ст.ст. 33,37,37-1 Закону України «Про державну службу» з урахуванням всіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного оподаткованого доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01 лютого 2014 року.(арк.справи 52-55)

Не погодившись з таким рішенням, відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м.Донецька подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова суду першої інстанції є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню та просив прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу в повному обсязі. (арк.справи 58-59)

Не погодившись з таким рішенням, позивач - ОСОБА_3 подала апеляційну скаргу, в якій просила зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м.Донецька виплачувати призначену пенсію за віком в розмірі 81% (процент якої був призначений при виході на пенсію), а також провести перерахунок пенсії з 09.02.2010 року.

Позивач у судовому засіданні підтримала доводи своєї апеляційної скарги, заперечувала проти доводів апеляційної скарги відповідача та просила зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м.Донецька виплачувати призначену пенсію за віком в розмірі 81% (процент якої був призначений при виході на пенсію), а також провести перерахунок пенсії з 09.02.2010 року.

За правилами частини першої статті 195 КАС України перегляд судового рішення суду першої інстанції здійснюється в межах апеляційних скарг.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, думку позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.

Позивач ОСОБА_3 є пенсіонером, та перебуває на обліку в УПФУ в Будьоннівському районі м.Донецька, має стаж роботи в органах місцевого самоврядування 11 років 3 місяці 19 днів.

11.02.2014 року вона звернулась із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м.Донецька про перерахунок пенсії та надала довідку від 03.02.2014 року ща № 037/02/14-14 нової форми про складові заробітної плати, виданою виконкомом Димитрівської міської ради за період роботи з 01 лютого 2008 року по 01 лютого 2010 року, так як при призначенні пенсії вони не ввійшли до складу заробітної плати, що суттєво вплинуло на розмір її пенсії. .

Управлінням Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м.Донецька рішенням № 102 від 19.02.2014 року ОСОБА_3 відмовлено у перерахунку пенсії.

Колегія суддів зазначає, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які зараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.37 Закону України „Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями. - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ч.2 ст.33 вищевказаного Закону, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частиною 6 статті 33 зазначеного вище Закону передбачено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Частина 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу» встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно частини 2 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки,премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.

Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Частиною 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 зазначеного вище Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Аналізуючи вищевикладене, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Згідно частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку дія обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Колегія суддів, з огляду на вищевикладене, погоджує висновок суду першої інстанції, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів заробітної плати й приймаються з розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження, таким, чином відмова відповідача щодо перерахунку пенсії є неправомірною, тому суд першої інстанції обґрунтовано скасував рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язав відповідача провести перерахунок пенсії позивача з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на здоровлення та суми індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Стосовно доводів апеляційної скарги позивача щодо зобов'язання відповідача виплачувати їй призначену пенсію за віком в розмірі 81% (процент якої був призначений при виході на пенсію), колегія суддів зазначає, що дані вимоги не заявлялись позивачем та не були предметом розгляду у суді першої інстанції, тому з урахуванням вимог частини 4 статті 195 КАС України не можуть бути предметом розгляду у суді апеляційної інстанції.

Стосовно доводів апеляційної скарги позивача щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок її пенсії з 09.02.2010 року, колегія суддів звертає увагу, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку що, оскільки заяву позивача про перерахунок пенсії до відповідача позивачем подано 11 лютого 2014 року, то з урахуванням правил ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивачу слід перерахувати пенсію з 1 лютого 2014 року, оскільки рішення відповідача про призначення пенсії позивачу у 2010 році позивачем не оскаржувалось та не було предметом судового розгляду.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції були правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційних скарг та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись ч. 1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195,196, п.1 ч.1 ст. 199, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька та ОСОБА_3 на постанову Будьоннівського районного суду м.Донецька від 10 квітня 2014 р. у справі № 254/1703/14-а - залишити без задоволення.

Постанову Будьоннівського районного суду м.Донецька від 10 квітня 2014 р. у справі № 254/1703/14-а - залишити без змін.

Повний текст ухвали складений та підписаний колегією суддів 19 травня 2014 року.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя А.В.Гайдар

Судді Р.Ф.Ханова

М.М.Яковенко