ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2014 р. Справа №804/3710/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши в порядку скороченого провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Приватного виробничого і торгівельно-комерційного підприємства «Южторгпоставка» про застосування заходів реагування, -
ВСТАНОВИВ:
13 березня 2014 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Приватного виробничого і торгівельно-комерційного підприємства «Южторгпоставка» про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи підприємства за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Автотранспортна, 2, до повного усунення порушень.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 березня 2014 року адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області залишено без руху у зв'язку із недотриманням вимог статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, та надано строк для усунення недоліків до 7 квітня 2014 року.
На виконання ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 березня 2014 року позивачем виправлено недоліки адміністративного позову у визначений строк, у зв'язку із чим судом 31 березня 2014 року відкрито скорочене провадження в адміністративній справі.
В обґрунтування позову зазначено, що проведеною перевіркою встановлені порушення, які в ході перевірки та у встановлений строк усунені не були, у зв'язку із чим вжиття заявлених заходів реагування є повністю обґрунтованим, а подальша робота підприємства із виявленими порушеннями пожежної безпеки створює загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідач заперечень на позовну заяву не надав. Первинна судова кореспонденція повернулась до суду у зв'язку із неврученням (за закінченням терміну зберігання). Повторно направлену ухвалу про відкриття провадження у справі відповідачем отримано 30 квітня 2014 року. За таких підстав, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами, оскільки судом вжито усіх заходів для повідомлення відповідача належним чином про розгляд справи в порядку скороченого провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
З матеріалів справи вбачається, що у період з 10.02.2014 року по 28.02.2014 року відповідно до наказу від 17.01.2014 року №5, посвідчення на перевірку від 29.01.2014 року №408 проведено планову перевірку Приватного виробничого і торгівельно-комерційного підприємства «Южторгпоставка» за адресою: 49089, Дніпропетровська область, місто Дніпропетровськ, вул. Автотранспортна, будинок 2 з метою додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб, за результатами якої складений акт від 28.02.2014 року №41.
Суб'єкт господарювання, з урахуванням затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 лютого 2012 року №306 критеріїв розподілу суб'єктів господарювання за ступенями ризику його господарської діяльності, віднесений до високого ступеню ризику.
Актом перевірки Приватного виробничого і торгівельно-комерційного підприємства «Южторгпоставка» від 28.02.2014 року №41 встановлені порушення Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МНС України №126 від 19.10.2004 року, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04.11.2004 року за №1480/10009 (далі - НАПБ А 01.001-2004), Державних будівельних норм України «Захист від пожежі. Пожежна безпека об'єктів будівництва», затверджених наказом Держбуду України від 03.12.2002 року №88 (далі - ДБН В. 1.1-7-2002*), Державних будівельних норм України «Системи протипожежного захисту», затверджених наказом Мінрегіонбуду України від 22.12.2010 року №537 (далі - ДБН В.2.5-56:2010), «Правил експлуатації вогнегасників», затверджених наказом МНС України від 02.04.2004 року №152, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29.04.2004 року за №555/9154 (далі - НАПБ Б.01.008-2004), Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з проектування, монтажу, технічного обслуговування засобів протипожежного захисту та систем опалення, оцінки протипожежного стану об'єктів (далі - НАПБ Б.07.016-2009), Типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом МНС України від 02.04.2004 року №151, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29.04.2004 року за №554/9153 (далі -НАПБ Б.03.001-2004), Національного стандарту України «Улаштування блисковкозахисту будівель і споруд», затвердженого наказом Мінрегіонбуду України від 27.06.2008 року №269 (далі - ДСТУ Б В.2.5-38:2008), Державних будівельних норм України «Будинки і споруди. Громадські будинки та споруди. Основні положення» затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 17.12.2010 року №705 (далі - ДБН В.2.2-9-2009), Державних будівельних норм України «Планування і забудова міських і сільських поселень», затверджених наказом Держкоммістобудування від 17.04.1992 року №44 (далі - ДБН 360-92**), Державних будівельних норм України «Опалення, вентиляція та кондиціонування», затверджених наказом Мінрегіон від 25.01.2013 року №24 (далі - ДБН В.2.5-67: 2013), а саме:
- не обладнано приміщення адміністративної будівлі автоматичною пожежною сигналізацією (АПС), та системою оповіщення людей про пожежу та керування евакуацією з подальшим технічним обслуговуванням системи автоматичної пожежної сигналізації з організацією, яка має ліцензію, з виведенням сигналу від контрольно-приймального приладу станції пожежної сигналізації на пульт централізованого спостереження пожежної охорони (п. 6.1.2, 6.2.1, 6.1.3, 6.1.28 НАПБ А. 01.001 - 2004; додаток В (обов'язковий), таблиця В1, розділ 4 п. 4.1 додаток Л ДБН В.2.5-56-2010);
- допущено улаштування та експлуатацію пічного опалення у підвальному поверсі адміністративної будівлі (п. 5.2.2 НАПБ А.01.001-2004; додаток А додаток Г п. Г1 ДБН В.2.2 -9 - 2009; розділ 6.8, п. 6.8.1, додаток Т (обов'язковий), табл. П1 ДБН В.2.5 - 67:2013);
- допущено розташування допоміжних споруд впритул до виробничої будівлі (цеху добору) на відстані менше 10 м (п. 4.1.16 НАПБ А.01.001-2004; п. 3.13, додаток 3.1 (обов'язковий), табл.1 ДБН 360 - 92**);
- не виконано розміри хвіртки в воротах мілкосортного цеху у відповідності до протипожежних вимог будівельних норм, а саме шириною не менше 0,8 метра (на даний момент розміри еваковиходу шириною 0,77 метра) (п. 4.3.1 НАПБ А. 01.001 - 2004; п. 5.10, 5.16 ДБН В.1.1-7-2002*);
- не виконано розміри хвіртки в воротах арматурного цеху (евакуаційний вихід №1) у відповідності до протипожежних вимог будівельних норм, а саме: висотою не менше 2,0 метра (на даний момент розміри еваковиходу висотою 1,61 метра) та шириною не менше 0,8 метра (на даний момент розміри еваковиходу шириною 0,75 метра) (п. 4.3.1 НАПБ А. 01.001 - 2004; п.5.10, 5.16 ДБН В. 1.1-7-2002*);
- не виконано висоту порогу в воротах арматурного цеху (евакуаційний вихід №1) у відповідності до протипожежних вимог будівельних норм, а саме не більше 0,1 м (на даний момент висота порогу складає 0,2 метра) (п. 1., 4.3.1 НАПБ А.01.001-2004; п. 5.9, 5.10 ДБН В.1.1-7-2002*);
- не виконано розміри хвіртки в воротах арматурного цеху (евакуаційний вихід №2) у відповідності до протипожежних вимог будівельних норм, а саме висотою не менше 2,0 метра (на даний момент розміри еваковиходу висотою 1,88 метра) (п. 4.3.1 НАПБ А. 01.001 -2004; п. 5.10, 5.16 ДБН В. 1.1-7-2002*);
- не забезпечено внутрішні сходи та інші шляхи евакуації евакуаційним освітленням відповідно до вимог будівельних норм та правил улаштування електроустановок (п. 4.3.8, 5.1.26 НАПБ А. 01.001 - 2004);
- не забезпечено двері виходів, в сходові клітини з поверхів пристроями для самозачинення та ущільнення в притулах (розділ 1, п. 4.3.11, п. 4.3.1 НАПБ А. 01.001 - 2004 п. 5.20 ДБН В.1.1-7-2002*);
- металеві грати в приміщеннях першого та другого поверхів адміністративної будівлі не виконано такими, що розкриваються, розсуваються або знімаються (п. 4.2.14 НАПБ А. 01.001 - 2004);
- не встановлено над дверима евакуаційних виходів з будівлі світлові покажчики «ВИХІД» білого кольору на зеленому фоні (п. 4.3.9 НАПБ А. 01.001 - 2004);
- не зашпаровано наглухо негорючим матеріалом, який забезпечує нормовану межу вогнестійкості та димогазонепроникнення, отвори в стінах (в місцях проходження комунікацій) (у підвалі між приміщеннями електрощитової та топочної) (п. 4.2.5 НАПБ А. 01.001 -2004);
- допущені експлуатація та улаштування на шляху евакуації при виході з будівлі турнікету (п. 4.3.11, п. 4.3.1 НАПБ А. 01.001 - 2004 п. 5.10 ДБН В. 1.1-7-2002*);
- допущено улаштування під сходовим маршем побутового приміщення та приміщення електрощитової (п. 4.3.1, п. 4.3.11 НАПБ А.01.001-2004; п. 5.42 ДБН В. 1.1-7-2002*);
- допущено улаштування на підлозі на шляху евакуації, що веде з підвального поверху, перепаду висоти (0,07 м), без улаштування пандусу з ухилом не більш як 1:6 (п. 4.3.1, розділ 1 НАПБ А.01.001-2004; п. 5.29 ДБН В.1.1.7-2002*);
- допущено улаштування приміщення чергового, що розміщено на першому поверсі адміністративної будівлі у сходовій клітині на шляху евакуації (п. 4.3.11 НАПБ А. 01.001 -2004);
- допускається зачинення дверей другого евакуаційного виходу, на навісний замок, що важко відчиняються зсередини (п. 4.3.11 НАПБ А. 01.001 - 2004);
- допущено захаращення шляхів евакуації, що ведуть з першого поверху назовні (устаткуванням та меблями) (п. 4.3.11 НАПБ А.01.001-2004);
- допускається складування горючих матеріалів в приміщені вентиляційної камери, побутовому приміщенні під сходовою клітиною у підвальному поверсі (п. 4.2.1, 4.2.10 НАПБ А. 01.001 -2004);
- не виконано захист будівлі від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд» (п. 5.1.35 НАПБ А.01.001-2004 ДСТУ Б В.2.5-38:2008);
- не проведено замір опору ізоляції електричних мереж (п. 5.1.34 НАПБ А. 01.001 -2004);
- не обладнано світильники з лампою розжарювання захисними ковпаками, у підвальному поверсі, в приміщеннях топочної та електрощитової (п. 5.1.29 НАПБ А. 01.001 -2004);
- не закриті кришками з негорючого матеріалу електричні розподільчі коробки в приміщені топочної (п.5.1.8 НАПБ А. 01.001 - 2004);
- допускається підвішування електричного світильника з лампою розжарювання в приміщеннях топочної, електрощитової адміністративної будівлі та на території підприємства у будівлі слюсарної майстерні безпосередньо на струмопроводі (п. 5.1.29 НАПБ А.01.001-2004);
- допускається улаштування та експлуатація тимчасової електромережі в приміщені електрощитової адміністративної будівлі, на території підприємства у будівлях старого адміністративного корпусу, слюсарної майстерні, бетонного вузла (п. 5.1.9 НАПБ А. 01.001 -2004);
- не надані акти на проведення схованих електромонтажних робіт в приміщеннях будівлі (п. 5.1.15 НАПБ А. 01.001 -2004);
- не виконано з'єднання та окінцювання жил електропроводів і кабелів за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (гвинтових, болтових тощо) в будівлі адміністративного корпусу та на території підприємства у будівлях старого адміністративного корпусу, слюсарної майстерні, поста охорони (п. 5.1.7 НАПБ А.01.001-2004);
- встановлено електричні розетки, вимикачі, та інші подібні апарати на горючі основи (конструкції) на першому та підвальному поверхах адміністративної будівлі, на території підприємства, у будівлі поста охорони (п. 5.1.27 НАПБ А. 01.001 - 2004);
- не відновлено працездатність зовнішнього протипожежного водопостачання на території підприємства, не проведено випробування мережі зовнішнього протипожежного водопостачання на тиск та витрату води з оформленням відповідного акту про виконану роботу (п. 6.3.1.1, п. 6.3.1.2, п. 6.3.1.3, п.6.3.1.5, п.6.3.1.10 п. 2.10 НАПБ А.01.001-2004);
- не встановлено біля місць розташування зовнішнього протипожежного водопостачання покажчики з нанесеними на них літерним індексом «ПГ», цифровими значеннями відстані в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, зазначенням виду водогінної мережі (тупикова, кільцева) (п. 6.3.1.11 НАПБ А.01.001 -2004);
- не очищено кришки люків колодязів підземних пожежних гідрантів від бруду, льоду і снігу, та в холодний період не утеплено (п. 6.3.1.3 НАПБ А. 01.001 - 2004);
- не укомплектовані пожежні крани на 5, 3 поверхах адміністративної будівлі, пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом (п. 6.3.2.3 НАПБ А.01.001 -2004);
- не виконано з'єднання пожежного крана, рукавів та ручного пожежного ствола однотипними (п. 6.3.2.3 НАПБ А.01.001 - 2004);
- не проведено технічне обслуговування внутрішніх пожежних кранів (кран комплектів) на працездатність організацією, що має ліцензію на проведення даного виду робіт, шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування (п. 6.3.2.6 НАПБ А. 01.001-2004; розділ II п.2.7 НАПБ Б.07.016 - 2009);
- не проведено технічне обслуговування вогнегасників у відповідності до Правил експлуатації вогнегасників, а також ДСТУ 4297-2004 «Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги» (п.6.4.18., п. 6.4.20 НАПБ Б.01.008-2004);
- не доукомплектовані приміщення первинними засобами пожежогасіння згідно норм належності (п. 6.4.8 НАПБ А.01.001-2004 НАПБ Б.03.001-2004);
- не доукомплектовані пожежні щити на території підприємства, в арматурному цеху первинними засобами гасіння пожежі згідно норм належності (п. 6.4.11 НАПБ А. 01.001 -2004);
- посадовими особами, відповідальними за пожежну безпеку, не пройдено навчання з питань пожежно-технічного мінімуму (п. 3.19 НАПБ А. 01.001 - 2004);
- для встановлення наявності або відсутності джерел небезпеки, які можуть ініціювати виникнення надзвичайних ситуацій, а також визначення рівнів можливих надзвичайних ситуацій, не проведено ідентифікацію об'єкта господарської діяльності та узгодити її з ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області (п. 7 «Положення про паспортизацію потенційно небезпечних об'єктів», затверджене наказом МНС від 18.12.2000 року №338, зареєстрованого в Мін'юсті України 24.01.2001 року за №62/5253 (у редакції наказу МНС від 16.08.2005 року №140, зареєстрованого в Мін'юсті України 01.09.2005 року №970/11250); «Методика ідентифікації потенційно небезпечних об'єктів», затверджена наказом МНС України від 23.02.2006 року №98, зареєстрованого в Мін'юсті України 20.03.2006 року №286/12160);
- не забезпечено працюючий персонал засобами індивідуального захисту від вражаючих факторів (ст. 20 Кодексу цивільного захисту України; п. 1, 2, 3 «Порядку забезпечення населення і особового складу невоєнізованих формувань засобами радіаційного та хімічного захисту», затвердженого Постановою Кабміну України від 19.08.2002 року №1200; п. 4.3 «Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», затверджених наказом МНС України від 15.08.2007 року №557, зареєстрованих в Мін'юсті України 03.09.2007 року №1006/14273).
За поясненнями позивача, зауваження або заперечення до проведеного планового заходу та складеного акта перевірки з боку суб'єкта господарювання не надходили, а подальша робота Приватного виробничого і торгівельно-комерційного підприємства «Южторгпоставка» із вищезазначеними порушеннями пожежної безпеки створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
З огляду на виявлені порушення, допущення яких не спростоване відповідачем, суд погоджується із доводами позивача щодо наявності підстав для вжиття заходів реагування з огляду на те, що:
- при не проведенні замірів опору ізоляції силової та освітлювальної електромережі унеможливлюється визначення можливості застосування освітлювальної та силової електромережі для безаварійної роботи або роботи в режимі короткого замкнення, яке призводить до виникнення пожежі та впливу небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур), що створює загрозу життю та/або здоров'ю людей;
- при порушенні виконання монтажу проводів і кабелів, тобто не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (гвинтових, болтових тощо), призводить до аварійної експлуатації освітлювальної та силової електромережі та зниження її технічних характеристик, яке призводить до виникнення пожежі та впливу небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур), та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей;
- при використанні тимчасових електричних мереж та порушенні виконання монтажу проводів і кабелів, призводить до аварійної експлуатації освітлювальної та силової електромережі та зниження її технічних характеристик, яке призводить до виникнення пожежі та впливу небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур) на людей та створить загрозу життю та/або здоров'ю людей;
- в разі монтажу електророзеток та вимикачів на горючу основу без підкладання під них основи з негорючого матеріалу, яка виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01м, призведе до аварійної експлуатації електровиробів, нагрівання горючого матеріалу, що може привести до займання та виникнення пожежі з подальшим впливом небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур) на людей та створить загрозу життю та/або здоров'ю людей;
- при порушенні виконання монтажу світильників та їх не відповідність, тобто зменшення ступеня захисту світильника, призводить до аварійної експлуатації освітлювальної та силової електромережі та зниження її технічних характеристик, яке призводить до виникнення пожежі та впливу небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур), та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей;
- при порушенні умов експлуатації розподільчих коробок та їх не відповідність, тобто зменшення ступеня захисту розподільчих коробок, призводить до аварійної експлуатації освітлювальної та силової електромережі та зниження її технічних характеристик розподільчих коробок, яке призводить до виникнення пожежі та впливу небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур) та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей;
- при підвішуванні світильників з лампою розжарювання безпосередньо на струмопровідних проводах, призводить до аварійної експлуатації освітлювальної та силової електромережі та зниження її технічних характеристик, яке призводить до виникнення пожежі та впливу небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур) на людей та створить загрозу життю та/або здоров'ю людей;
- при допущенні влаштування перепаду висоти і виступів (відсутність пандусів) на шляху евакуації можуть призвести до перешкоджання евакуації людей, затору людського потоку та збільшення часу евакуації, що в свою чергу збільшує час впливу небезпечних факторів;
- при складанні обладнання та матеріалів під сходовим маршем сходової клітини на шляху евакуації можуть призвести до перешкоджання евакуації людей, затору людського потоку та збільшення часу евакуації, що в свою чергу збільшує час впливу небезпечних факторів пожежі на людину та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей;
- при захаращенні шляхів евакуації сторонніми предметами, може призвести до перешкоджання евакуації людей, затору людського потоку та збільшення часу евакуації, що в свою чергу збільшує час впливу небезпечних факторів пожежі на людину та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей;
- при недотриманні вимог до шляхів евакуації та евакуаційних виходів може призвести до перешкоджання евакуації людей, затору людського потоку та збільшення часу евакуації, що в свою чергу збільшує час впливу небезпечних факторів пожежі на людину та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей;
- відсутність аварійного (евакуаційного) освітлення не дасть людям можливість покинути небезпечне місце та не створить необхідні умови бачення та орієнтацію на шляхах евакуації і унеможливить пошук засобів безпеки та пожежогасіння;
- відсутність світлових покажчиків з написом «Вихід» призводить до затримки або невірного напрямку евакуації, затору людського потоку та збільшення часу евакуації, що в свою чергу збільшує час впливу небезпечних факторів пожежі на людину та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей;
- відсутність навчання по програмі пожежно-технічного мінімуму призведе до паніки та невірним діям персоналу при виникненні пожежі, що в свою чергу сприяє розвитку пожежі, перешкоджає евакуації людей в окремих випадках при незнанні небезпечних чинників у технологічному процесі та його порушення може призвести до виникнення пожежі або вибуху;
- при порушенні вимог до евакуаційних виходів, а саме не виконання їх на легковідчиняємих запорах з середини, унеможливить їх використання як евакуаційного виходу при виникненні пожежі, що в свою чергу збільшує час впливу небезпечних факторів пожежі на людину та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей;
- при порушенні зберігання продукції та горючих матеріалів може призвести до виникнення пожежі, перешкоджання евакуації людей, затору людського потоку та збільшення часу евакуації, що в свою чергу збільшує час впливу небезпечних факторів пожежі на людину та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей;
- при допущенні отворів які не зашпаровані наглухо негорючим матеріалом з нормованою межею вогнестійкості або їх не відповідності можливі втрата цілісності та втрата теплоізолювальної спроможності даної перешкоди, що підвищує вплив небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур), унеможливлює евакуацію людей з будівлі та послідуючим отруєнням чадним газом та продуктами горіння та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей;
- відсутність пристроїв для самозачинення та ущільнення в притулах дверей виходів до сходової клітини створює загрозу розповсюдження пожежі із однієї частини будівлі в іншу, унеможливлює евакуацію людей з будівлі та послідуючим отруєнням чадним газом та продуктами горіння, що в свою чергу створює загрозу життю та/або здоров'ю людей;
- відсутність автоматичної пожежної сигналізації та системи оповіщення призведе до пізнього виявлення пожежі та оповіщення людей, які перебувають у будівлі, в зв'язку з чим первинні засоби пожежогасіння будуть не ефективними, продукти горіння та чадний газ унеможливлять своєчасну та безпечну евакуацію людей з будівлі та призведуть до отруєння людей що перебуватимуть у ній, гасіння пожежі здійсниться лише після прибуття пожежних підрозділів з необхідними засобами гасіння;
- відсутність протипожежного водопостачання або невідповідність протипожежного водопостачання вимогам чинних будівельних норм призводить до унеможливлення гасіння пожежі, допускає розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, та збільшення продуктів горіння, чадного газу та впливу підвищених температур, що в свою чергу створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей унеможливлюючи евакуацію людей з будівлі;
- невідповідність технічного стану пожежних кранів та гідрантів призводить до унеможливлення гасіння пожежі, допускає розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, та збільшення продуктів горіння, чадного газу та впливу підвищених температур, що в свою чергу створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей унеможливлюючи евакуацію людей з будівлі;
- відсутність покажчиків пожежних гідрантів призводить до унеможливлення оперативного використання протипожежного водопостачання, гасіння пожежі, допускає збільшення часу розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, та збільшення продуктів горіння, чадного газу та впливу підвищених температур, що в свою чергу створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей унеможливлюючи евакуацію людей з будівлі;
- відсутність первинних засобів пожежогасіння та не відповідність їхнього технічного стану унеможливить гасіння пожежі на ранній стадії розвитку, сприяє беззахисності людини перед факторами пожежі та призводить до безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, що в свою чергу створює загрозу життю та/або здоров'ю людей;
- при зменшенні протипожежних розривів між будівлями та спорудами при дії небезпечних факторів пожежі виникає загроза швидкому розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям будівель та споруд їх руйнації, та збільшення продуктів горіння, чадного газу та впливу підвищених температур на людей, що в свою чергу створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей;
- непроведення ідентифікації об'єкта господарської діяльності для встановлення наявності або відсутності джерел небезпеки, які можуть ініціювати виникнення надзвичайних ситуацій, унеможливлює визначення рівнів можливих надзвичайних ситуацій.
Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Розглянувши матеріали справи суд доходить висновку про допущення відповідачем порушень вимог законодавства у сферах цивільного захисту та пожежної безпеки.
Відповідно до підпункту 57 пункту 4 «Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій», затвердженого Указом Президента від 16.01.2013 року №20/2013 на Державну службу України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС України) покладено завдання, зокрема, організовувати та проводити перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
Згідно із підпунктом 63 пункту 4 «Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області», затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 року №3, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №877) передбачено, що державний нагляд (контроль) це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
Згідно з частиною 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежо-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:
- недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
- порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
- нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;
- невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;
- неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону №877 повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Частиною 7 статті 7 Закону №877 встановлено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в результаті якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом.
Згідно із пунктом 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України, забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання, а згідно до підпунктів 1, 2, 4, 21, 22 пункту 1 статті 20 вказаного Кодексу на суб'єкта господарювання покладається обов'язок:
- забезпечення виконання заходів у сфері цивільного захисту на об'єктах суб'єкта господарювання;
- забезпечення відповідно до законодавства своїх працівників засобами колективного та індивідуального захисту;
- організації та здійснення під час виникнення надзвичайних ситуацій евакуаційних заходів щодо працівників та майна суб'єкта господарювання;
- забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки;
- утримання у справному стані засобів цивільного та протипожежного захисту, недопущення їх використання не за призначенням.
Заявлені в межах повноважень контролюючого органу позовні вимоги про повне зупинення роботи відповідача є вимогами про повне зупинення виробництва (реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг), що допускається лише за судовим рішенням.
З огляду на викладене, суд дійшов про обґрунтованість заявленого позову та наявність підстав для його задоволення.
Поряд з цим, суд роз'яснює сторонам, що відповідно до частин 12, 13 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Керуючись статтями 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Приватного виробничого і торгівельно-комерційного підприємства «Южторгпоставка» про застосування заходів реагування - задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи підприємства Приватного виробничого і торгівельно-комерційного підприємства «Южторгпоставка» (код за ЄДРПОУ 20230802) за адресою: Дніпропетровська область, місто Дніпропетровськ, вул. Автотранспортна, 2, до повного усунення порушень.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною відповідно до статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, та підлягає негайному виконанню.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Суддя І.О. Верба