УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2014 року Справа № 876/1780/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді: Кухтея Р.В.
суддів: Багрія В.М., Старунського Д.М.
з участю секретаря судового засідання: Волошин М.М.
представника позивача: Шульга Г.І.
представника відповідача: Ткачука Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ДП»Новокаса» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 15 січня 2014 року за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДП»Новокаса» до Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
в с т а н о в и в :
В жовтні 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ДП» Новокаса» (далі - ТзОВ «ДП»Новокаса») звернулося в суд з позовом до Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області (далі - ДПІ Залізничному районі м. Львова) про скасування податкових повідомленнь-рішеннь №0001252210/12315 від 04.06.2013 р. та №0001482210/2307 від 13.08.2013 р.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 15.01.2014 р. в задоволені позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, її оскаржило ТзОВ «ДП»Новокаса». Апеляційну скаргу мотивує тим, що перелік земель за цільовим призначенням відповідно до ст.19 Земельного кодексу України є вичерпним і в ньому відсутня така категорія як «землі комерційного призначення», тому вважає безпідставним твердження податкового органу щодо порушення норм податкового законодавства в частині незміни нормативно-грошової оцінки по цільовому використанню земельної ділянки. Крім того, вважає невірним визначення нормативно-грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення у вигляді листа довільної форми, оскільки такі дані оформлюється витягом. Також зазначає, що товариством була отримана нова довідка про грошову оцінку земельної ділянки, відповідно до якої був здійснений перерахунок земельного податку, внесені зміни до податкової звітності та сплачені кошти за землекористування. Тому просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 15.01.2014 р. та прийняти нову, якою відмовити в задоволені позову.
Заслухавши суддю-доповідача, представника апелянта ТзОВ «ДП»Новокаса» - Шульгу Г.І., яка апеляційну скаргу підтримала, представника відповідача ДПІ Залізничному районі м. Львова - Ткачука Т.А., який просив відхилити апеляційну скаргу, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, суд дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін з наступних підстав.
З матеріалів справи видно, що 24.04.2013 р. ДПІ у Галицькому районі м. Львова було складено акт 423/22-10/31527168 про результати позапланової виїзної перевірки ТзОВ «ДП»Новокаса», з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2011 р. по 31.12.2012 р. валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2011 р. по 31.12.2012 р., яким встановлено порушення вимог пп.135.4.1 п.135.4 ст.135 Податкового кодексу України (далі - ПК України), п.188.1 ст. 188 ПК України, пп. 1.20.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», п.2.4 Ухвали Львівської міської ради від 31.03.2011 р. №369, п.1.1, п.1.2 п.1 п.2.4 Ухвали Львівської міської ради від 22.03.2012 р. №1372, пп.269.1.1 п. 269.1 ст.269, п.п.271.1.1 п.271.1 ст.271, п.274.1 ст.274, п.286.2 ст.286, ст.287 ПК України.
За результатами розгляду вказаного акту перевірки, ДПІ у Залізничному районі м. Львова було прийнято податкове повідомлення-рішення №0001252210/12315 від 04.06.2013 р., яким збільшено грошове зобов'язання з земельного податку в сумі 27 195,40 грн. (основний платіж - 18 507,27 грн. та штрафні санкції - 8 688,13 грн.).
19.06.2013 р. ТзОВ «ДП»Новокаса» було подано скаргу на вказане податкове повідомлення-рішення до Державної податкової адміністрації у Львівській області.
Рішенням Головного управління Міндоходів у Львівській області №7000/10/10-8005/465 від 05.08.2013 р. збільшено на 565,51 грн. штрафну (фінансову) санкцію застосовану ДПІ у Залізничному районі м. Львова податковим повідомленням №0001252210/12315 від 04.06.2013 р. (ДПІ у Залізничному районі м. Львова надіслала платнику податкове повідомлення-рішення №0001482210/2307 від 13.08.2013 р.).
Суд першої інстанції в задоволенні позову відмовив з тих підстав, що після прийняття Львівською міською радою ухвали, якою було введено нову нормативно-правову оцінку землі м. Львові, платник податку повинен був звернутися до органу земельних ресурсів в м. Львові та отримати нову довідку про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, після чого здійснити перерахунок платежів з урахуванням ухвал Львівської міської ради №37 від 16.12.2010 р. та №369 від 31.03.2011 р. Однак позивач не звертався до вказаного органу та не подавав уточнюючий розрахунок про збільшення податкового зобов'язання.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає їх вірними з огляду на наступне.
Відповідно до пп. 135.4.1 п. 135.4 ст. 135 ПК України дохід від операційної діяльності визнається в розмірі договірної (контрактної) вартості, але не менше ніж сума компенсації, отримана в будь-якій формі, в тому числі при зменшенні зобов'язань, та включає, зокрема, дохід від реалізації товарів, виконаних робіт, наданих послуг, у тому числі винагороди комісіонера (повіреного, агента тощо); особливості визначення доходів від реалізації товарів, виконаних робіт, наданих послуг для окремих категорій платників податків або доходів від окремих операцій встановлюються положеннями цього розділу.
Згідно з п. 188.1 ст. 188 цього Кодексу база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості (у разі здійснення контрольованих операцій - не нижче звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу) з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів), а також збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку). До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються (за виключенням суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету та/або суми відшкодування орендодавцю - бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та на енергоносії), та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку. У випадках, передбачених статтею 189 цього Кодексу, база оподаткування визначається з урахуванням положень статті 189 цього Кодексу.
Згідно пп. 269.1.1 п. 269.1 ст. 269 ПК України, платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Підпунктом 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 ПК України визначено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим же розділом.
Відповідно до п. 274.1. ст. 274 цього ж Кодексу, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього ж Кодексу.
Згідно приписів п. 286.2 ст. 286 ПК України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Як передбачено ч. 1 ст. 23 цього ж Закону, технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
На виконання вказаних вище норм, сесією Львівської міської ради прийнято ухвалу від 18.06.2009 № 2712 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Львова», якою встановлена середня (базова) вартість 1 кв.м земель міста з врахуванням регіональних факторів 470,29 грн. Вказана грошова оцінка введена в дію з 01.01.2011 року. До 01.01.2011 року середня (базова) вартість 1 кв.м землі міста Львова становила 184,9 грн/кв.
Відповідно до п. 2.3 Ухвали 2-ої сесії 6-го скликання Львівської міської ради № 369 від 31.03.2011 «Про деякі питання нарахування та сплати за землекористування у зв'язку із введенням в дію у 2011 році грошової оцінки земель м. Львова», платники орендної плати та земельного податку, що не отримали у 2011 році довідок про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та подали податкову звітність відповідно до довідок про грошову оцінку, отриманих в період до 01.01.2011 року, і не провели переоцінку вартості земельних ділянок, здійснюють сплату орендної плати та земельного податку відповідно до поданих податкових зобов'язань до введення в дію відповідної нормативної грошової оцінки земель м. Львова, тобто до 01.01.2011 року.
Згідно з п. 2.8. цієї ж Ухвали, платники орендної плати та земельного податку, вказані у п.п. 2.1., 2.2., 2.6., здійснюють сплату орендної плати та земельного податку за період з часу прийняття цієї ухвали до часу введення в дію відкоригованої грошової оцінки земель м. Львова з пільгою 60% від суми нарахованих платежів, що зараховуються до міського бюджету м. Львова.
Таким чином з наведених вище норм є зрозумілим, що у зв'язку з тим, що ухвалою Львівської міської ради від 18.06.2009 № 2712 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Львова» була затверджена нова нормативна грошова оцінка земель м. Львова, яка введена в дію з 01.01.2011 року, позивач повинен був проводити розрахунок і сплату земельного податку з врахуванням довідки про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки отриманої після 01.01.2011 року, а після прийняття Ухвали Львівської міської ради № 369 від 31.03.2011 з пільгою у розмірі 60 відсотків від суми нарахованих платежів, що зараховуються до міського бюджету м. Львова.
Однак, позивач всупереч наведених вище норм до Управління Держкомзему в м. Львові за отриманням довідки про розмір нової нормативно грошової оцінки після 01.01.2011 р. не звернувся, а здійснив нарахування і сплату цього податку за довідкою отриманою до 01.01.2011 р.
На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що податковим органом правильно проведено нарахування позивачу податкових зобов'язань із земельного податку, як власнику земельних ділянок по вул. Городоцька, 226 в м. Львові, виходячи з розрахунку нормативної грошової оцінки 1 кв.м. землі у 2011 році, що визначена ухвалами Львівської міської ради №2712 від 18.06.2009 р., №37 від 16.12.2010 р., №369 від 31.03.2011 р.
Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що податкові повідомлення - рішення ДПІ у Галицькому районі м. Львова Львівської області ДПС №0001252210/12315 від 04.06.2013 р. та №0001482210/2307 від 13.08.2013 р. є правомірним, а тому підстави для його скасування відсутні.
З врахуванням вищенаведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про підставність позовних вимог, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відповідно до ч.1 ст.200 КАС України апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ДП"Новокаса" - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 15 січня 2014 року по справі № 813/7815/13-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий : Р.В.Кухтей
Судді : В.М.Багрій
Д.М.Старунський
Повний текс ухвали виготовлений та підписаний 22.04.2014 р.