Постанова № 38649170, 13.05.2014, Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
13.05.2014
Номер справи
233/2751/14-а
Номер документу
38649170
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

233 № 233/2751/14-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2014 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Бєлостоцька О. В.

при секретарі Теліціній О.О.,

за участю

позивача -

представника відповідача -

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м.Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

08 квітня 2014 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м.Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області, в якому зазначив, що він є ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС. Внаслідок захворювання, пов*язаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС йому встановлено 2 групу інвалідності. На підставі ст.ст.50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір його пенсії як інваліда другої групи має становити не менше 8 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров*ю має становити 75% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність Протягом 2012-2013 років державна та додаткова пенсії сплачувались у розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України, виходячі з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України. З 01 січня 2014 року діючим законодавством не передбачено обмежень розміру пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС. Не зважаючи на приписи Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідачем з 01 січня 2014 року йому виплачується пенсія у розмірі, що не відповідає вимогам зазначеного закону. Позивач просить визнати незаконними дії Управління Пенсійного Фонду України в м.Костянтинівці та Костянтинівському районі щодо не виплати на його користь з 01 січня 2014 року пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров*ю відповідно до ст.ст.50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов*язати відповідача здійснити перерахунок та виплату з 01 січня 2014 року державної пенсії по інвалідності в розмірі не менше 8 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров*ю у розмірі 75% розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до ст.ст. 50,54,67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В судове засідання позивач не з*явився, гадав заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій зазначив, що підтримує заявлені позовні вимоги.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, причини неявки не повідомив, про час і місце його проведення був повідомлений належним чином, про що свідчить розписка про отримання судової повістки.

Відповідач надав заперечення проти позову, з якого вбачається, що УПФУ в м.Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області не визнає позовні вимоги ОСОБА_1, просить відмовити в їх задоволенні, оскільки під час нарахування та виплати позивачу основної та додаткової пенсії відповідач діяв правомірно, керуючись діючим та момент призначення та виплати пенсії законодавством, зокрема, постановою КМУ від 01 березня 2014 року № 65 «Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету», яка узгоджується з рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року.

З*ясувавши позицію сторін по справі, дослідивши матеріали справи суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Судовим розглядом встановлено, що відповідно до посвідчення серія НОМЕР_1 (а.с.3) та вкладки до зазначеного посвідчення НОМЕР_2 (а.с.3) ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії.

Згідно довідки МСЕК серія Дон-07 № 035127 (а.с.6) 11 березня 2010 року ОСОБА_1 безстроково встановлено другу групу інвалідності у зв*язку із захворюванням, пов*язаним із виконанням обов*язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Ступінь втрати професійної працездатності ОСОБА_1 становить 70%.

Як вбачається із листа УПФУ в Костянтинівському районі Донецької області № 25/С-10-01-03 від 03 березня 2014 року (а.с.7-8) ОСОБА_1 з 01 січня 2014 року, виходячи з фінансових ресурсів, передбачених Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» сплачується пенсія у розмірі 2883грн 48коп, яка складається з: основного розміру пенсії у сумі 2074грн28коп, додаткової пенсії у розмірі 379грн 60коп, підвищення як інваліду армії у розмірі 379грн 60коп, щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття інвалідам війни у розмірі 50грн.

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов*язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 49 Конституції України передбачено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює порядок визначення категорій зон радіоактивного забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 49 вказаного Закону передбачено, що пенсії особам, віднесеним до 1 категорії, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії, б) додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Частиною 1 ст. 50 вказаного Закону визначено, що особам, віднесеним до 1 категорії, інвалідам групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.

Частиною 4 ст. 54 вказаного Закону передбачено, що розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, по ІІ групі інвалідності, - 8-ти мінімальних пенсій за віком.

Постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджений Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Пунктом 11 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи передбачено, що мінімальний розмір пенсії для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС становить: I групи інвалідності - 180 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; II групи інвалідності - 160 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; III групи інвалідності - 145 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до п.13 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах: особам, що належать до категорії 1: з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: інвалідам I групи - 474,5 гривні; інвалідам II групи - 379,6 гривні; інвалідам III групи - 284,7 гривні.

Отже, на даний час існують два чинних нормативно-правових акта, якими по різному визначено розмір пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Статтею 63 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

В 2011 році Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» від 14 червня 2011 року було встановлено, що у 2011 році норми і положення ст.ст.39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011рік.

Частиною 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» було встановлено, що у 2012 році норми і положення ст.ст.20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

Відповідно до ч. 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» встановлено, що у 2013 році норми і положення ст.ст.20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.

Вищезазначені положення Законів були об'єктивною підставою для обґрунтованого застосування у вказаних роках при обчисленні пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою затверджений Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Закон України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16 січня 2014 року не містить жодної норми, яка б обмежувала у 2014 році пряме застосування Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, статей 50, 54 вказаного Закону, якими визначено розмір державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю.

Положеннями ч. 4 ст. 9 КАС України визначено, що, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві з 01 січня 2014 року застосуванню підлягає не постанова Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року, а норми ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» в 2014 році встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатністьу розмірі 949 гривень. Суд дійшов висновку, що розмір державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров*ю, яка сплачується позивачу з 01 січня 2014 року не відповідає ст.ст.50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню, дії УПФУ в м.Костянтинівці та Костянтинівському районі щодо не виплати на користь позивача з 01 січня 2014 року державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров*ю у розмірах, передбачених ст.ст.50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» слід визнати незаконними; відповідача слід зобов*язати здійснити перерахунок та виплату державної пенсії ОСОБА_1 з розрахунку не менше 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до вимог ст. ст.50, ч.4 ст. 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 січня 2014 року, виходячи із розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з урахуванням фактично отриманих сум.

Відповідно до ст. 94 ч. 5 КАС України судові витрати слід віднести за рахунок держави.

На підставі ст.19,49 Конституції України, ст.ст. 48,50,54,67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , керуючись ст.ст. 11, 14, 70-72, 86, 159-163 КАС України суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області про визнання дій неправомірним та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати неправомірним дії Управління Пенсійного фонду України у м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області щодо виплати ОСОБА_1 з 01 січня 2014 року державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах менших, ніж передбачені ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов*язати Управління Пенсійного Фонду України в м.Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області здійснити перерахунок та виплату державної пенсії ОСОБА_1 з розрахунку не менше 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до вимог ст. ст.50, ч.4 ст. 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 січня 2014 року, виходячи із розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з урахуванням фактично отриманих сум.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку Донецького Апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Вступна та резолютивна частини постанови оголошені в судовому засіданні 13 травня 2014 року, повний текст постанови виготовлений 14 травня 2014 року.

Суддя