ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" травня 2014 р. Справа № 914/1988/13
Львівський апеляційний господарський суд, в складі колегії:
головуючого-судді: Якімець Г.Г.,
суддів: Данко Л.С., Дякович О.В.,
при секретарі судового засідання Кришталь М.Б.,
за участю представників:
від прокуратури - Куцик В.Б.
від позивача - не з'явився
від відповідача - не з'явився
розглянувши апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", б/н від 19.03.2014 року
на рішення господарського суду Львівської області від 17.03.2014 року (підписане 20.03.2014 року), суддя Синчук М.М.
у справі № 914/1988/13
за позовом Прокурора міста Борислава в інтересах держави в особі Бориславської міської ради, м. Борислав Львівської області
до відповідача Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Київ
про внесення змін до договору оренди землі від 04 жовтня 2010 року №04.10.439.00098
в с т а н о в и в :
рішенням господарського суду Львівської області від 17.03.2014 року по справі №914/1988/13 позов прокурора міста Борислава, заявлений в інтересах держави в особі Бориславської міської ради задоволено повністю. Суд вирішив внести зміни до договору оренди землі від 04 жовтня 2010 року, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за №04.10.439.00098 та укладений між Бориславською міською радою та ВАТ "Укрнафта" від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз", шляхом викладення п.5 Договору у наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 34232,30 грн., відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Бориславі Львівської області від 14.02.2012 року №680.». Крім того, суд вирішив внести зміни до наведеного вище Договору, шляхом викладення п.9 Договору у наступній редакції: «Орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 17.11.2011 року №420 становить 12% (дванадцять) від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає 4107,88 грн. в рік, або 342,32 грн. в місяць, щомісячними платежами на р/р №33210812700012 в ГУДКСУ у м. Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач: Бориславська міська рада»,
Суд у рішенні, посилаючись на положення ст.651 ЦК України, ст.188 ГК України, п.14.1.136 ст.14, п.271.1 ст.271, п.п.288.1, 288.5.2 ст.288 Податкового кодексу України, рішення Бориславської міської ради від 23 вересня 2011 року №373 «Про затвердження грошової оцінки земель міста Борислава», умови договору оренди землі №04.10.439.00098 від 04 жовтня 2010 року, ст.ст.21, 30 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 13, 18, 20, 23 ЗУ «Про оцінку земель», ст.3 Бюджетного кодексу, враховуючи повідомлення позивачем відповідача про зміну нормативної грошової оцінки та необхідність внесення змін до договору, прийшов до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ПАТ «Укрнафта» подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду Львівської області від 17.03.2014 року по справі №914/1988/13, прийняти нове, яким в позові відмовити, вказуючи на порушення судом норм матеріального та процесуального права. Зокрема, апелянт посилається на те, що позивачем необґрунтовано необхідності внесення змін до договору оренди землі, так як нормами чинного законодавства та умовами договору не передбачено такої підстави для перегляду розміру орендної плати за договором, як затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. Поряд з цим, зазначає, що судом при прийнятті рішення не взято до уваги положень ст.58 Конституції України, ст.ст.15, 58, 525, 632, 651, 652, 792 ЦК України, ст.288 Податкового кодексу України, ст.ст.2, 21, 23 Закону України «Про оренду землі». Одночасно, скаржник посилаючись на ст.ст. 15,17 ГПК України та те, що місцезнаходженням відповідача є місто Київ, вказує, що дана справа не підсудна господарському суду Львівської області та повинна розглядатись господарським судом міста Києва.
Прокурор в судовому засіданні проти вимог, викладених в апеляційній скарзі заперечив, просив рішення господарського суду Львівської області від 17.03.2014 року залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Представники сторін в судове засідання не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень (арк. арк. справи 94-97). Клопотань від сторін не надходило.
Оскільки явка представників сторін не визнавалась обов'язковою, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу за їхньої відсутності.
Суд, заслухавши пояснення прокурора, розглянувши доводи апеляційної скарги та дослідивши наявні докази по справі, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного:
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, 04 жовтня 2010 року між Бориславською міською радою (в тексті договору - орендодавець) та ВАТ «Укрнафта» від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз" (в тексті договору - орендар) укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого, а саме: п.1 орендодавець, на підставі рішення сесії Бориславської міської ради Львівської області від 25 лютого 2010 року за №1107 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування свердловини №303 НГВУ "Бориславнафтогаз" ВАТ "Укрнафта", яка знаходиться на території Бориславської міської ради Львівської області.
Договір оренди землі зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 24 грудня 2010 року за №04.10.439.00098.
У пункті 2 договору встановлено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0351 гектарів земель промислового призначення.
Згідно із п.5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 17232,43 грн.
Відповідно до п.9 орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 06 березня 2008 року за №568 становить 3% від нормативно-грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 43,08 грн. щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 37210812700012 в УДК у Львівській області, код ЗКПО 22402093, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада.
Пунктом 8 визначено, що договір укладено на 25 років.
04 жовтня 2010 року сторонами складено акт приймання-передачі об'єкта оренди за яким орендодавець передав, а орендар прийняв земельну ділянку площею 0,0351 гектара для обслуговування свердловини №303.
23 вересня 2011 року Бориславською міською радою прийнято рішення №373 "Про затвердження грошової оцінки земель міста Борислава". Дана грошова оцінка вводиться у дію з 01.01.2012 року (п.2 рішення).
Відповідно до витягу з технічної документації нормативна грошова оцінка земельної ділянки, площею 351 кв. м, яка знаходиться у м. Борислав, св. №303 станом на 31.01.2012 складає 34232,30 грн.
17 листопада 2011 року Бориславською міською радою прийнято рішення №420, яким внесено зміни до Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м. Борислав, затвердженого рішенням міської ради від 28 лютого2003 року №109, зокрема, внесено доповнення до п.п.2.4 п.2 Положення і встановлено ставку орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин з видобутку газу та нафти, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі, у розмірі 12%.
З урахуванням наведеного, позивач вказує, що річний розмір орендної плати за земельну ділянку, орендовану відповідачем, згідно із новою грошовою оцінкою землі встановлюється в розмірі - 4107,88 грн.
В матеріалах справи наявні листи Бориславської міської ради вих.№3-21/1877 від 31.07.2012 року, вих.№3-18/2934 від 13.11.2012 року та вих.№3-18/3255 від 14.12.2012 року, направлені на адресу відповідача, в яких останнього повідомлено про те, що рішенням Бориславської міської ради затверджено нову нормативну грошову оцінку земель міста Борислава і у зв'язку з цим, вказувалось про необхідність внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині перерахунку орендної плати за землю.
Відповідно до статей 651, 652 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.
Статтею 632 ЦК України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оренду землі" орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Орендна плата за землю визначена у частині 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі" як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Крім того, пунктом 13 договору оренди землі від 04 жовтня 2010 року сторони визначили, що розмір орендної плати переглядається 1 раз в рік у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; - в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, Бориславська міська рада вправі вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача і відповідача.
Відповідно до частини першої статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку, визначеного вказаною нормою зазначеного Кодексу.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Відповідно до частини 4 ст. 188 Господарського кодексу України, у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Пунктом 3.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 року №12 "Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна" зазначено, що з урахуванням частини другої статті 124 Конституції України та Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 N 15-рп/2002 у справі N 1-2/2002 приписи статті 188 ГК України та статті 11 ГПК України не позбавляють сторону договору права на звернення до суду з вимогою про зміну або розірвання договору оренди без дотримання порядку досудового врегулювання спору.
Крім того, статтями 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України унормовано, що розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Згідно ст. 289.1 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Поряд з цим, судом відхиляються посилання скаржника на те, що даний спір не підвідомчий господарському суду Львівської області, оскільки згідно із ст.12, 16 ГПК України справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням об'єктів земельних відносин або основної їх частини, а як уже зазначено вище, згідно договору оренди землі від 04 жовтня 2010 року, позивачем надано відповідачу в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування свердловини №303 НГВУ «Бориславнафтогаз» ВАТ «Укрнафта», яка знаходиться на території Бориславської міської ради Львівської області.
Таким чином, суд першої інстанції обґрунтовано прийшов до висновку про наявність підстав для внесення змін до договору оренди землі від 04 жовтня 2010 року.
За таких обставин, суд вважає, що при прийнятті оскаржуваного рішення господарський суд повно і всебічно перевірив всі обставини справи, дав належну правову оцінку зібраним у справі доказам та прийняв законне і обґрунтоване рішення.
Доводи скаржника про скасування рішення місцевого суду є безпідставними.
Судовий збір за подання апеляційної скарги на рішення господарського суду, в порядку ст.49 ГПК України покладається на скаржника.
Рішення місцевого суду прийняте у відповідності з вимогами діючого законодавства, а тому підстав для його скасування апеляційний суд не вбачає.
Керуючись ст.ст.101, 102, 103, 105 ГПК України, суд,
постановив:
Рішення господарського суду Львівської області від 17.03.2014 року по справі №914/1988/13 залишити без змін, а апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» - без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку.
Матеріали справи повернути в місцевий господарський суд.
Повну постанову складено 12.05.2014 року.
Головуючий-суддя: Якімець Г.Г.
Судді: Данко Л.С. Дякович О.В.