ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 травня 2014 року Житомир справа № 806/1864/14
категорія 8.2.3
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Липа В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Лугинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області до Державного підприємства "Житомирторф" про стягнення 416624,45 грн.,-
встановив:
У квітні 2014 року Лугинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області звернулась до суду з позовом, у якому просила стягнути з Державного підприємства "Житомирторф" податковий борг у сумі 416624,45 грн., з яких по податку з доходів фізичних осіб у сумі - 388018,43 грн., по земельному податку - 28606,02 грн.
Представник позивача просив справу розглядати в письмовому провадженні, надав відповідну заяву.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений вчасно та належним чином. Про причини неявки до суду не повідомив, заперечення на адміністративний позов не подав.
За таких обставин згідно з частиною 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що Озерянський торфозавод філії ДП "Житомирторф" як платник податків перебуває на обліку у Лугинській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області.
Відповідно до пп. 16.1.3, 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний: подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до підпункту 162.1.3 пункту 162.1 статті 162 Податкового кодексу України, платниками податку на доходи фізичних осіб є податкові агенти (юридичні особи).
Згідно з статтею 168 Податкового кодексу України, податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу. Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання). Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Відповідно до підпункту "а" пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.
У порушення вказаних норм Кодексу, Озерняський торфозавод філії ДП "Житомирторф" у законодавчо встановлені строки не сплатило борг по податку з доходів фізичних осіб в сумі 388018,43 грн.
Вказана сума заборгованості підтверджується актом звірки про суми заборгованості заробітної плати та податку на доходи фізичних осіб від 06 лютого 2014 року, згідно якого залишок ПДФО станом на 01 січня 2014 року - 388018,43 грн.
Також із матеріалів справи вбачається, що Озерянський торфозавод філії ДП "Житомирторф" було подано до Лугинської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Житомирській області податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2013 рік, за 2014 рік, у яких ним самостійно визначено розмір орендної плати за рік.
Згідно із п. 288.1, 288.2, 288.4, 288.5, 288.7 ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди. Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Відповідно до п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Пункт 287.3 статті 287 Податкового кодексу України передбачає, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Судом встановлено, що всупереч визначеним вище вимогам Податкового кодексу України, відповідачем визначена в поданих податкових деклараціях сума орендної плати за 2013 рік, 2014 рік у повному обсязі сплачено не було. У зв'язку з цим у відповідача утворилась узгоджена заборгованість перед бюджетом у сумі 28606,02 грн.
Згідно із підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання у сумі 416624,45 грн. вважається податковим боргом.
Лугинською ОДПІ Головного управління Міндоходів у Житомирській області була сформована і надіслана Озерянському торфозаводу філії ДП "Житомирторф" податкова вимога № 21 від 05.04.2011 року із зазначенням податкового боргу - 397785,72 грн.
Між тим, пункт 59. 5 статті 59 Податкового кодексу України передбачає, що у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Відповідач докази погашення боргу у сумі 416624,45 грн. суду не надав.
Згідно із п. 95.3. ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідач вказану суму заборгованості не оспорив, заперечень на адміністративний позов суду не надав.
З огляду на викладене, позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладено та керуючись Податковим кодексом України, ст. ст. 86, 128, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути на користь Лугинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області кошти з рахунків Державного підприємства "Житомирторф" у обслуговуючих його банках у рахунок погашення податкового боргу в сумі 416624,45 грн.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.А. Липа