Постанова № 38643875, 08.04.2014, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2014
Номер справи
808/3301/13-а
Номер документу
38643875
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2014 року 16:23Справа № 808/3301/13-а м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., при секретарі судового засідання Білоусі А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовною заявою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області про визнання дій неправомірними та скасування постанови № 27 від 07 березня 2013 року про накладення штрафу,

за участю:

позивача: ОСОБА_1 (паспорт: НОМЕР_1 виданий 08 жовтня 2005 року),

представника позивача: ОСОБА_2 (договір б/н від 31 березня 2014 року),

представника відповідача: Халецької Т.В. (довіреність № 7/8-3 від 08 січня 2014 року),

ВСТАНОВИВ:

26 березня 2013 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області, у якому позивач просить суд:

- визнати дії відповідача щодо прийняття постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 27 від 07 березня 2013 року відносно позивача неправомірними;

- скасувати постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 27 від 07 березня 2013 року відносно позивача.

При обґрунтуванні позовних вимог ОСОБА_1 посилається на норми статті 244-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі за текстом - КУпАП) та зазначив, що вказаною статтею кодексу фактично встановлено, що порушення містобудівної діяльності є адміністративними правопорушеннями. Вважає, що розгляд справи про адміністративні правопорушення повинен відповідати нормам КУпАП та якщо і є порушення, то фізична особа повинна нести відповідальність, передбачену нормами КУпАП. Відповідно до прикінцевих положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» фізичні особи несуть відповідальність встановлену КУпАП, юридичні особи несуть відповідальність встановлену статтею 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності». Накладення штрафу на підставі зазначеного Закону є неправомірним. Також, позивачем зазначено, що позапланова перевірка була проведена формально, а встановлені обставини не відповідають дійсності.

У судовому засіданні ОСОБА_1 та його представник підтримали адміністративний позов. Просили суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача стосовно задоволення адміністративного позову заперечила. У судовому засіданні надано пояснення відповідно до письмових заперечень та зазначено, що спірна постанова відповідачем винесена з дотриманням вимог діючого законодавства.

Вислухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

31 жовтня 2012 року відповідачем фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 внесено припис № 110 щодо негайного призупинення виконання будівельних робіт з моменту отримання припису; внести зміни до існуючої проектної документації та погодити з відповідними службами Мелітопольського району з урахуванням у разі можливості переносу повітряних ліній; подати до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю необхідні повідомлення про зміну відповідальних осіб авторського та технічного нагляду, підрядної організації для внесення змін до існуючої декларації до початку подальшого виконання будівельних робіт. Позивача зобов'язано в термін до 31 листопада 2012 року повідомити про виконання припису.

Припис № 110 від 31 жовтня 2012 року направлений позивачу поштою та отриманий останнім 09 листопада 2012 року.

Вказані обставини встановлені постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 03 січня 2013 року по справі № 0870/11629/12, яке набрало законної сили 29 листопада 2013 року відповідно до ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом - КАС України) обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

28 лютого 2013 року, на підставі направлення для проведення позапланової перевірки № 340-08 від 20 лютого 2013 року, відповідачем проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил фізичної особи - підприємця ОСОБА_1.

Проведена перевірка об'єкта - будівництво та обслуговування торгівельного майданчика для організації сезонної торгівлі (будівля сторожки, яка входить до складу торгівельного майданчика) розташованого по АДРЕСА_1.

За результатами перевірки складено акт та встановлено факт невиконання припису Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області № 110 від 13 жовтня 2012 року «Про зупинення виконання будівельних робіт, які не відповідають затвердженим проектним рішенням».

На момент проведення перевірки будівельні роботи не виконуються, але встановлено факт, що з моменту проведення позапланової перевірки 30 жовтня 2012 року та винесення припису № 110 від 31 жовтня 2012 року, фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 виконані будівельні роботи з розширення будівлі сторожки шляхом улаштування додаткового залізобетонного фундаменту, змонтовано тринадцять залізобетонних плит перекриття будівлі, що є суттєвим відхиленням від затвердженого проектного рішення. Крім того, забудовником не проведено жодного заходу щодо коригування та погодження проектної документації, вирішення питання переносу повітряних ліній. Під час перевірки проведено фото-фіксацію.

Акт перевірки від 28 лютого 2013 року направлено позивачу та отримано останнім 06 березня 2013 року, що підтверджується поштовим повідомленням.

Також, 28 лютого 2013 року державним інспектором відносно позивача складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності щодо невиконання припису інспекції № 110 від 31 жовтня 2012 року та припис № 30 про зупинення будівельних робіт, які не відповідають законодавству, затвердженим проектним рішенням.

Зазначеним приписом № 30 Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області вимагає від фізичної особи - підприємця ОСОБА_1: призупинити виконання будівельних робіт з моменту отримання цього припису; внести зміни до затвердженої проектної документації та погодити їх з відповідними службами Мелітопольського району; здійснити винесення повітряних ліній електромережі з урахуванням охоронної зони; у разі продовження виконання будівельних робіт повідомити інспекцію про зміну відповідальних осіб авторського та технічного нагляду підрядної організації.

Припис № 30 від 28 лютого 2013 року отримано позивачем 06 березня 2013 року про що свідчить поштове повідомлення.

Згідно протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності розгляд справи призначений на 07 березня 2013 року у приміщені Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області об 11 год. 30 хв. Інспектором у протоколі вчинено запис про відмову у підписані протоколу.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» № 687-ХІV від 20 травня 1999 року (далі - Закон № 687-ХІV), будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Згідно зі статтею 10 Закону № 687-ХІV, для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно - будівельний контроль та нагляд.

Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю (далі - орган державного архітектурно-будівельного контролю).

Частинами 1, 2 статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-VІ від 17 лютого 2011 року передбачено, що державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 5 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 553 від 23 травня 2011 року (далі - Порядок), державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок.

Пунктом 7 Порядку встановлено, що позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи інспекції. Підставами для проведення позапланової перевірки є перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог приписів інспекції, звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства.

Позапланова перевірка позивача призначена на підставі листа електричних мереж Мелітопольського району № 25 від 17 січня 2013 року та пункту 7 Порядку, з метою перевірки виконання припису № 110.

Відповідно до пункту 1 частини 6 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» № 208/94 від 14 жовтня 1994 року (далі по тексту - Закон № 208/94) суб'єкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу за невиконання приписів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, щодо зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт, - у розмірі вісімнадцяти мінімальних заробітних плат.

Накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, що передбачені Законом № 208/94 встановлено Порядком накладання штрафів за правопорушення у сфері містобудування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Україні № 244 від 06 квітня 1995 року.

Відповідно до пункту 2 наведеного Порядку, справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності розглядаються Держархбудінспекцією та її територіальними органами (далі - інспекції). Накладати штраф від імені інспекцій мають право керівник Держархбудінспекції та його заступники, керівники територіальних органів Держархбудінспекції та їх заступники.

Пунктом 6 Порядку, питання про накладення штрафу розглядається в 15-денний строк з дня одержання протоколу про правопорушення. У разі потреби справа може розглядатися за участю представників суб'єкта містобудування, експертів, інших причетних до неї осіб.

Згідно пункту 7 вказаного Порядку передбачено, що рішення про накладення штрафу оформлюється постановою про накладення на суб'єкта містобудування штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності (далі - постанова про накладення штрафу), що є виконавчим документом і підлягає виконанню в установленому законом порядку.

Таким чином, відповідачем при проведені позапланової перевірки встановлено невиконання припису інспекції № 110 від 31 жовтня 2012 року та винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 27 від 07 березня 2013 року.

Стосовно посилання позивача щодо необхідності притягнення фізичних осіб до відповідальності за порушення містобудівної діяльності за нормами КУпАП суд зазначає наступне.

Позивач ОСОБА_1 є фізичною особою - підприємцем, що не заперечується сторонами.

Статус фізичної особи - підприємця - це юридичний статус, який засвідчує право особи на заняття підприємницькою діяльністю, а саме: самостійною, ініціативною, систематичною, на власний ризик господарською діяльністю, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

При цьому, юридичний статус «фізична особа - підприємець» сам по собі не впливає і ніяким чином не обмежує будь-які правомочності особи, які випливають з її цивільної право-, та дієздатності.

Водночас, згідно з частиною першою статті 128 Господарського кодексу України громадянин визнається суб'єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно до статті 58 цього Кодексу. Саме у господарських відносинах фізичні особи - підприємці приймають участь перш за все як підприємці, а не як фізичні особи, та лише на підставі їх реєстрації і внесення відомостей про них до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців.

Статтею 51 Цивільного кодексу України передбачено, що до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно - правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин.

З матеріалів справи вбачається, що позивач здійснював містобудівну діяльність саме як фізична особа - підприємець. Перевірка проводилась та винесено спірну постанову стосовно фізичної особи - підприємця ОСОБА_1

Тому, з аналізу наведених норм необхідно зробити висновок, що позивач повинен нести відповідальність за вимогами Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».

Частиною 3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно частини 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частин 2, 4 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на викладене, враховуючи встановлення під час розгляду справи невиконання фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 припису, суд вважає, що дії відповідача щодо винесення постанови № 27 від 07 березня 2013 року є правомірними, у зв'язку з чим спірна постанова не підлягає скасуванню, а у задоволенні позову необхідно відмовити.

Керуючись ст.ст. 94, 158, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк (з дня отримання копії постанови), апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Д. В. Татаринов.