Постанова № 38640247, 07.05.2014, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.05.2014
Номер справи
822/1531/14
Номер документу
38640247
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/1531/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2014 року 10 год. 45 хв.м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіНіколайчука М.Є. при секретаріТимчишину В. М. за участі:представника позивача розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Проскурів-Агро" до Державної інспекції України з контролю за цінами в особі Сектору у Хмельницькій області Державної інспекції України з контролю за цінами про визнання протиправним, скасування рішення та припису, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Державної інспекції України з контролю за цінами в особі Сектору у Хмельницькій області Державної інспекції України з контролю за цінами (надалі - Держцінінспекція України) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін №42 від 24.03.2014 та про скасування припису №31 від 24.03.2014.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що в період з 11.03.2014 по 18.03.2014 посадовими особами Держцінінспекції України проведено планову перевірку TOB «Проскурів-Агро» з питань дотримання порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, за наслідками якої складено Акт превірки №101 від 18.03.2014 року (надалі - Акт перевірки). На підставі вказаного Акту відповідачем прийнято Рішення №42 від 24.03.2014, згідно якого встановлено, що позивачем порушено вимоги порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін на яловичину та свинину при зміні цін вище, ніж на 1 %, без процедури попереднього декларування в період з 01.04.2013 по 28.02.2014. Зазначеним рішенням зобов'язано внести в дохід державного бюджету суму необгрунтовано отриманої виручки у розмірі 13 405,08 грн. та 13 405,08 грн. штрафу. 24.03.2014 позивачем винесено Припис № 31 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін.

Оскаржувані рішення та припис позивач вважає протиправними та такими, що підлягають скасуванню з огляду на те, що Постанова КМУ №1222 від 17.10.2007 року визначає механізм декларування суб'єктами господарювання зміни оптово-відпускних цін, зокрема, на яловичину та свинину, тобто на м'ясні відруби. Продукція, яка виробляється TOB «Проскурів-Агро» відноситься до категорії м'ясні напівфабрикати, а тому на позивача не лягав обов'язок здійснювати процедуру попереднього декларування зміни оптово-відпускних цін на виготовлену продукцію. Крім цього, при проведенні перевірки відповідачем не досліджено рух готової продукції що виробляється TOB «Проскурів-Агро» від підприємства до покупця, а саме: не взято до уваги наявність прибуткових накладних на повернення готової продукції від покупця. Тим самим, відхилення від суми виручки від реалізації продукції, зазначеної в Акті превірки та реальної суми виручки підприємства складає 3745,16 грн.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не зявився. 06.05.2014 до суду надійшли письмові заперечення відповідача до позову (вх.№ 13330) та клопотання про розгляд справи без участі представника Держцінінспекції України (вх.№ 13331).

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові заперечення відповідача та усі наявні матеріали справи, дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Суд встановив, що TOB «Проскурів-Агро» (вул. Красовського, буд. 6, м. Хмельницький, Хмельницька обл., 29000; код ЄДРПОУ - 30413220) 11.05.1999 зареєстроване як юридична особа. Основними видами діяльності товариства за КВЕД є: 10.13 Виробництво м'ясних продуктів (основний); 46.32 Оптова торгівля м'ясом і м'ясними продуктами; 46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; КВЕД 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів.

Згідно Наказу Держцінінспекції України про проведення планової перевірки №136-14 від 06.03.2014 та направлення на перевірку №116 від 06.03.2014 в період з 11.03.2014 по 18.03.2014 посадовими особами Держцінінспекції України проведено планову перевірку TOB «Проскурів-Агро» з питань дотримання порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, за наслідками якої складено Акт перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін №101 від 18.03.2014. В розділі «Порушення вимог законодавства, виявлені під час перевірки» Акту зазначено, що за результатами перевірки встановлено порушення вимог щодо формування, встановлення і застосування державних регульованих цін. За період з 01.04.2013 по 28.02.2014 TOB «Проскурів-Агро» змінено оптово-відпускні ціни на окремі види яловичини та свинини протягом місяця більш як на 1 відсоток без декларування зміни оптово-відпускних цін.

Зокрема, у серпні 2013 року оптово-відпускна ціна на лопатку з свинини зросла з 49,70 грн./кг. до 51,40 грн./кг. (3,4%) при граничній - 50,20 грн./кг. (1,0%), в результаті за період з 01.08.2013 по 28.02.2014 TOB «Проскурів-Агро» отримано позитивної різниці між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання у сумі: 1062,88грн.

В аналогічних ситуаціях при зміні оптово-відпускних цін на свинину та яловичину (грудинка, лопатка, окорок, рагу, філей, шия з яловичини та лопатка, окорок, рагу, ребра, рулька, філей, шия зі свинини) TOB «Проскурів-Агро» за період з 01.08.2013 по 28.02.2014 отримано необгрунтованої виручки на суму 13405,08 грн.

На підставі виявлених порушень позивачем винесено Рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін №42 від 24.03.2014 та Припис №31 від 24.03.2014 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін. Зазначеним вище рішенням зобов'язано внести в дохід державного бюджету суму необгрунтовано отриманої виручки у розмірі 13 405,08 грн. та 13 405,08 грн. штрафу.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» №5007-VI від 21.06.2012 державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень шляхом запровадження процедури декларування зміни ціни.

Розпорядженням Хмельницької облдержадміністрації від 29.04.2011 №174 «Про запровадження державного регулювання ціноутворення на окремі продовольчі товари» запроваджене державне регулювання цін на окремі продовольчі товари, у тому числі на яловичину і свинину.

Пункт 1 Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2007 №1222 (далі - Порядок №1222), визначає механізм декларування суб'єктами господарювання зміни оптово-відпускних цін, зокрема, на яловичину та свинину.

Відповідно до п. 2 Порядку №1222, декларуванню підлягають зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, зазначені у п. 1 цього Порядку, у разі, коли такі ціни збільшуються протягом місяця більш як на 1 відсоток.

Відповідно до п. 8 цього ж Порядку зміна оптово-відпускних цін суб'єктами господарювання, які провадять діяльність з виробництва або реалізації продовольчих товарів, здійснюється з дати погодження уповноваженим органом декларації зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари.

При цьому, відповідно до ст. 1 Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» №771/97-ВР від 23.12.1997 м'ясом є всі їстівні частини тварини.

Для надання висновку щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат під час формування оптово-відпускних цін суб'єктами господарювання на яловичину та свинину необхідно використовувати такі нормативні документи: ДСТУ 4426:2005 «М'ясо. Яловичина у відрубах. Технічні умови»; ГОСТ 7597-55 «М'ясо-свинина. Разделка для розничной торговли»; ГОСТ 7595-79 «М'ясо. Разделка говядины для розничной торговли»; ТУ У 46.38.031-95 «Напівфабрикати м'ясні натуральні. Технічні умови»; ТУ 10.16 УРСР 1-86 «М'ясо жиловане охолоджене яловиче і свиняче. Технічні умови»; ГСТУ 46.019-2002 «Блоки із м'яса та субпродуктів заморожені. Загальні технічні умови».

Як вбачається з матеріалів справи та тверджень представника позивача продукція, яка виробляється TOB «Проскурів-Агро» налічує 13 найменувань: грудинка яловича «По-Проскурівськи», лопатка з свинини «По-Проскурівськи», лопатка з яловичини «По-Проскурівськи», окорок з свинини «По-Проскурівськи», окорок з яловичини «По-Проскурівськи», рагу з яловичини «По- Проскурівськи», рагу з свинини «По-Проскурівськи», ребра свині «По-Проскурівськи», рулька свина «По-Проскурівськи», філей з свинини «По-Проскурівськи», філей з яловичини «По- Проскурівськи», шия з свинини «По-Проскурівськи», шия з яловичини «По-Проскурівськи».

Продукція, яка виробляється позивачем в розумінні Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари та Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» є м'ясом (свининою, яловичиною), а тому зміни оптово-відпускних цін, які протягом місяця збільшувалися більш як на 1 відсоток, підлягали декларуванню.

Порушення позивачем вимог щодо формування, встановлення і застосування державних регульованих цін підтверджується доданими до матеріалів справи даними динаміки зміни оптово-відпускних цін позивача за період з 01.04.2013 по 28.02.2014.

Однак, суд не може залишити поза увагою той факт, що при проведенні перевірки Держцінінспекцією України не досліджено рух готової продукції що виробляється TOB «Проскурів-Агро» від підприємства до покупця, а саме: не взято до уваги наявність прибуткових накладних на повернення готової продукції від покупця.

Дослідивши додані позивачем до матеріалів справи прибуткові накладні на повернення готової продукції, суд встановив, що відхилення від суми виручки від реалізації продукції, зазначеної в Акті № 101 та реальної суми виручки підприємства складає 3745,16 грн.

Суд вважає за необхідне зазначити, що рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін №42 від 24.03.2014 стосується одного Акту перевірки, є цілісним, а тому суд не може виокремити з нього зазначену суму (3745,16 грн.), щодо якої прийнято помилкове рішення про її стягнення.

А тому рішення відповідача про застосування до позивача адміністративно-господарських санкцій розмірі 13405,08 грн. (необгрунтовано отримана виручка) та 13405,08 грн. (штраф) слід вважати неправомірним та таким, що не відповідає дійсному розміру вчиненого позивачем порушення.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно ч.1 ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 71, 86, 158-163, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної інспекції України з контролю за цінами про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін №42 від 24.03.2014. Скасувати припис Державної інспекції України з контролю за цінами про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін №31 від 24.03.2014.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Проскурів-Агро» (код ЄДРПОУ - 30413220) судовий збір у розмірі 182 грн. 70 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 08 травня 2014 року о 16 год. 45 хв.

Суддя М.Є. Ніколайчук"Згідно з оригіналом" Суддя М.Є. Ніколайчук