Справа № 591/868/14-а Провадження № 2-а/591/118/14
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 травня 2014 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого в особі судді - КЛИМЕНКО А.Я.
при секретарі - Сотник К.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Роменської міської ради
про визнання протиправними та скасування Рішення Виконавчого комітету Роменської міської ради №160 від 16 жовтня 2013 року «Про організацію проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Ромни» та №194 від 18 грудня 2013 року «Про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Ромни» -
встановив :
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до Зарічного районного суду м. Суми з адміністративним позовом про визнання протиправними та скасування рішень Виконавчого комітету Роменської міської ради. Обґрунтовуючи правомірність своїх вимог позивач зазначає, що рішенням Виконавчого комітету Роменської міської ради №160 від 16 жовтня 2013 року та рішенням Виконавчого комітету Роменської міської ради №194 від 18 грудня 2013 року «Про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Ромни» виконавчий комітет Роменської міської ради перевищив власні повноваження, фактично скасував прийняті раніше рішення за якими між сторонами виникли правовідносини пов»язані з реалізацією суб'єктивних прав на участь у конкурсі транспортних перевезень.
Представник позивачки ОСОБА_2 в судовому засіданні позов підтримав повністю, просить суд його задоволити
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав повністю і пояснив суду, що виконавчий комітет не є органом місцевого самоврядування, а тому не може скасовувати прийняті раніше рішення. Крім того, відповідач посилався на численні порушення позивачем тимчасових договорів на перевезення, що укладені між сторонами та є діючими на момент розгляду справи. Вважав, що оскаржувані рішення в повному обсязі відповідають вимогам чинного законодавства України.
Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню, виходячи з наступного:
Судом при розгляді справи встановлено, що 16 травня 2012 року Виконавчим комітетом Роменської міської ради прийнято рішення №111, яким було затверджено умови проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в місті Ромни та затверджено мережу автобусних маршрутів загального користування, структуру парку автобусів, що працюватимуть на цих маршрутах у звичайному режимі руху та режимі маршрутного таксі.
Рішенням Виконавчого комітету Роменської міської ради від 16 травня 2012 року №112 «Про проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в місті Ромни», окрім іншого, оголошено конкурс на перевезення пасажирів на міські автобусні маршрути загального користування, які працюють у звичайному режимі руху та маршрутного таксі та визначено дату проведення конкурсу - 19 червня 2012 року з 9.00 години в залі засідань виконавчого комітету міської ради за адресою: м. Ромни, вул. Шевченка,2;
Зі змісту адміністративного позову, вбачається, що позивач є суб'єктом господарської діяльності, яку здійснює в м. Ромни шляхом організації перевезень пасажирським транспортом.
ФОП ОСОБА_1, здійснила обов'язкові платежі та оформила документи, після чого зареєструвала повний пакет в робочий орган для подальшої участі в конкурсі.
Дана обставина не заперечується представниками сторін та підтверджується матеріалами справи.
Таким чином, суд приходить до висновку, що внаслідок здійснення позивачем зазначених вище дій, між ним та виконавчим комітетом Роменської міської ради виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією суб'єктивних прав позивача на участь у конкурсі з перевезення пасажирів в м. Ромни та охоронюваних законом інтересів щодо здійснення пасажирських перевезень за результатами проведення даного конкурсу.
Проте, 16 жовтня 2013 року виконавчий комітет Роменської міської ради прийняв рішення №160, яким затверджено порядок проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в місті Ромни; реєстр автобусних маршрутів загального користування, структуру парку автобусів, що працюватимуть на цих маршрутах у звичайному режимі руху; кошторис витрат на підготовку і проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Ромни.
Крім того, в п. 2 резолютивної частини рішення, зазначено: «вважати таким, що втратило чинність, рішення виконавчого комітету міської ради від 16.05.2012 № 111 «Про організацію проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Ромни».
Пізніше, рішенням №194 від 18 грудня 2013 року «Про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Ромни», виконавчий комітет Роменської міської ради вирішив у термін з 03.02.2014 до 28.02.2014 провести конкурс з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Ромни та вважати таким, що втратило чинність, рішення виконавчого комітету міської ради від 16.05.2012 № 112 «Про проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в місті Ромни».
Таким чином, рішеннями від 16 жовтня 2013 року № 160 та від 18 грудня 2013 року № 194 виконавчий комітет Роменської міської ради визнав свої попередні рішення на підставі яких виникли правовідносини такими, пов'язані з реалізацією суб'єктивних прав на участь у конкурсі транспортних перевезень такими, що втратили чинність.
Відповідно до рішення Конституційного суду України від 26 березня 2002 року у справі № 1-9/2002 Конституція України (стаття 140) визначає місцеве самоврядування як право територіальної громади - жителів села чи добровільного об»єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Такому конституційному змісту інституту місцевого самоврядування властиві принаймні дві найважливіші ознаки. Це - самостійність територіальної громади, органів місцевого самоврядування у вирішенні певного кола питань і те, що предметами відання місцевого самоврядування є не будь-які питання суспільного життя, а питання саме місцевого значення, тобто такі, які пов'язані передусім з життєдіяльністю територіальних громад. Перелік таких питань визначено у Конституції України та Законі України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року.
Відповідно до системного аналізу позиції Конституційного суду України, викладеного в зазначеному вище рішенні, Зарічний районний суд м. Суми приходить до висновку, що виконавчі комітети міських рад є складовою частиною системи органів місцевого самоврядування України на яких розповсюджується дія Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» інших Законів.
Рішенням №7-рп/2009 від 16 квітня 2009 року Конституційний суд України, встановив: «в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року N 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата.»
Отже, з огляду на рішення Конституційного суду України №7-рп/2009 від 16 квітня 2009 року, скасування органом місцевого самоврядування свого попереднього рішення, якщо відповідно до приписів такого рішення виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення, порушує норми статті 3 Конституції України та статті 74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
З матеріалів справи вбачається та підтверджується представником позивача, що ФОП ОСОБА_1 заперечує проти зміни чи припинення правовідносин, що склались на підставі виконання рішення виконавчого комітету Роменської міської ради від 16 травня 2012 року, внаслідок чого рішення Виконавчого комітету Роменської міської ради №160 від 16 жовтня 2013 року «Про організацію проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Ромни» та №194 від 18 грудня 2013 року «Про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Ромни» суперечить Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Враховуючи викладене вище, Зарічний районний суд приходить до висновку про те, що виконавчий комітет Роменської міської ради перевищив власні повноваження, прийнявши оскаржувані рішення.
Крім того, відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Повноваження виконавчого комітету міської роди закріплено в ст. 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в України».
Зазначені вище норми не надають виконавчим комітетам права скасування власних, раніше прийнятих рішень або визнання їх такими, що втратили чинність.
Щодо посилання представника відповідача на судовий спір щодо скасування рішення виконавчого комітету Роменської міської ради від № 112 від 16 травня 2012 року та від 22 червня 2012 року № 130, то Зарічний районний суд м. Суми виходить з того, що на день прийняття оскаржуваних рішень, рішення виконавчого комітету Роменської міської ради від № 112 від 16 травня 2012 року та від 22 червня 2012 року № 130 були чинними та не скасованими в судовому порядку.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 6, 7-9, 11,17-19, 69-71, 94, 159-163, 256 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 задоволити.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Виконавчого комітету Роменської міської ради №160 від 16 жовтня 2013 року «Про організацію проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Ромни».
Визнати протиправним та скасувати Рішення Виконавчого комітету Роменської міської ради №194 від 18 грудня 2013 року «Про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Ромни».
Постанову суду може бути оскаржено відповідно до ст. 186 КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми протягом 10-ти днів з дня проголошення постанови, або протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови.
СУДДЯ А.Я. КЛИМЕНКО